Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Zapytaliśmy Polaków o Zielony Ład. Nie są zachwyceni (delikatnie mówiąc)

W najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” prezentujemy wyniki badań polskiej opinii społecznej dotyczące Zielonego Ładu i przeprowadzone przez zespół dr Katarzyny Obłąkowskiej i dr. Artura Bartoszewicza. Jednoznacznie pokazują one, że nie chcemy Zielonego Ładu w jego obecnym kształcie i domagamy się przeprowadzenia referendum w jego sprawie. Wskazują one jednak także na to, iż nie chcemy z Unii wychodzić, natomiast stanowczo nie zgadzamy się na jej federalizację, opowiadając się za koncepcją „Europy Ojczyzn”.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Zapytaliśmy Polaków o Zielony Ład. Nie są zachwyceni (delikatnie mówiąc)

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

 

Zielony i mętny

„W tej chwili wyniki badania «Polacy o Zielonym Ładzie» – być może najważniejszego  w historii obecności Polski w Unii Europejskiej – są opracowywane i na ich podstawie przygotowywany jest raport. Raport, jak zapewnia współautorka dr Katarzyna Obłąkowska, będzie opublikowany i zostanie przedstawiony rządowi oraz parlamentarzystom. Z czasem znajdzie się również w brukselskich urzędach”

– pisze w tekście omawiającym wyniki badań Paweł Pietkun. Dziennikarz wskazuje na problem braku transparentności założeń Zielonego Ładu.

„O kilkudziesięciu aktach prawnych, które głosowano i które zaczynają lub niedługo zaczną obowiązywać i mają się stać podstawą Zielonego Ładu, nasi przedstawiciele w Brukseli dotychczas nam nie wspominali lub wspominali niechętnie”

– wskazuje.

Jak podkreśla, omawiając wyniki swoich badań dr Obłąkowska, Polacy w znakomitej większości Zielonego Ładu po prostu się boją.

„Najbardziej obawiają się go rolnicy i właściciele firm. Najmniej zaś mieszkańcy największych polskich aglomeracji i, co bardzo mnie zaskoczyło, emeryci. Być może dzieje się tak dlatego, że  słyszą oni zapewnienia o wsparciu państwowym dla osób o najniższych dochodach w ramach całej UE”

– wyjaśnia.

Fikcja konsultacji

W najnowszym numerze „TS” analizujemy także mechanizm „konsultacji społecznych”, które podczas narzucania nam unijnych autorytarnych rozwiązań mają charakter pozorny bądź wręcz fikcyjny. Jak podkreśla Agnieszka Żurek, działania zachodnich polityków duszą wszelką niereglamentowaną „oddolność”, na dodatek wmawiając coraz bardziej sfrustrowanym członkom własnych społeczeństw, iż czynią to dla ich dobra.

„Obłęd, chaos, brak spójności, nieczytelność zapisów prawnych i ich zmienność, polityka prowadząca do biedy i zależności od państw zewnętrznych budzi sprzeciw wielu grup społecznych. Coraz wyraźniej widzimy, że zmierzamy w jakimś dziwnym kierunku, pędząc zdezelowanym pociągiem z szalonym maszynistą. Dlaczego zatem nie wyskakujemy? Ponieważ możemy zginąć – bo poza Unią niekoniecznie będzie nam lepiej. Trzymamy się zatem tonącego Titanica, bo jest nas na nim wielu i wciąż jeszcze orkiestra gra nam znane przeboje, które możemy nucić, zyskując fałszywe poczucie wspólnoty. Raźniej nam się zatem tonie – na szalupach ratunkowych byłoby nam zimno, cicho i samotnie”

– pisze dziennikarka.

Jakub Pacan w rozmowie z dr. Robertem Szewczykiem, pełnomocnikiem Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” ds. polityki klimatycznej, pt. „Antypracowniczy i antyrozwojowy. Zielony Ład to zagrożenie egzystencjalne, prezentuje Solidarnościowe spojrzenie na unijny projekt.

„Najgorsze jest to, że UE zawsze może powiedzieć: «Wasze rządy zgodziły się na Zielony Ład» i to jest  bolesna dla nas prawda. Bez drobiazgowej analizy – tu  przypomnę, że pakiet «Fit for 55» do tej pory nie doczekał się ze strony KE oceny społeczno-gospodarczych skutków, o co postulowała m.in. Solidarność”

– przypomina dr Szewczyk.

Zabójcze ceny energii

W bieżącym numerze „TS” piszemy także o zamykanych zakładach i zwolnieniach grupowych – o przyczynach i skutkach tego zjawiska (powiązanych m.in. z Zielonym Ładem i rosnącymi cenami energii) oraz o tym, w jaki sposób reaguje na nie Solidarność.

„20 maja ogłoszono, że w ciągu najbliższych miesięcy zlikwidowana zostanie Walcownia Rur «Andrzej» w Zawadzkiem. Decyzję o jej zamknięciu podjęto, nie konsultując się z zakładowymi  związkami zawodowymi ani Radą Pracowników. Jak mówią nam przedstawiciele NSZZ «Solidarność», wiadomość o likwidacji zakładu została im przekazana podczas krótkiego spotkania. To wywołało zrozumiałe oburzenie związkowców. Swoje niezadowolenie z takiego traktowania pracowników i ich przedstawicieli wyraził także przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda”

– pisze redaktor naczelny „TS” Michał Ossowski, dodając, że historia Walcowni Rur „Andrzej” pokazuje także szersze zjawisko, z jakim mamy obecnie do czynienia.

„To wysokie ceny energii spowodowane unijną polityką klimatyczną są jednymi z powodów, z jakich zakład znalazł się – podobnie jak wiele innych firm z branży energochłonnej – w tragicznym położeniu. Solidarność od lat mówi o tym, że Polacy ucierpią przez Zielony Ład. Pracownicy branży hutniczej już odczuwają to na własnej skórze. «S» staje w obronie związkowców i wszystkich pracowników przed negatywnymi skutkami tej  polityki. Każdy członek Solidarności musi wiedzieć, że stoi za nim największy i najsilniejszy związek zawodowy w Polsce zdeterminowany do walki. Aż do zwycięstwa”

– dodaje.

Najważniejsze eurowybory w historii

Najnowszy „TS” to także analiza znaczenia najbliższych wyborów do parlamentu europejskiego pióra zastępcy redaktora naczelnego „TS” Rafała Wosia.

Za chwilę eurowybory. Bez dwóch zdań najważniejsze ze wszystkich dotychczasowych. Nigdy dotąd wszechmoc tzw. wielkiej koalicji sił liberalnego euroestablishmentu (eurochadecja, socjaldemokraci, liberałowie i zieloni) nie była tak mocno zagrożona. Nigdy wcześniej ugrupowania nazywane przez dzierżących władzę «populistyczną prawicą» (a same siebie określające jako «reformatorów» i «buntowników» wobec skostniałego projektu europejskiego) nie były tak blisko wyrwania się z oślej ławki dla eurodziwadeł i uzyskania realnego wpływu na legislację wychodzącą z Brukseli i Strasburga”

– wskazuje wiceszef „TS”. Kwestię eurowyborów i możliwej porażki lewicowego projektu zgłębia w bieżącym numerze Tygodnika także Adrian Siwek w tekście pt. „Agonia Lewicy”.

Na naszych łamach analizujemy także możliwe konsekwencje wypowiedzenia przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego wojny krzyżowi. Pisze o nich Mariusz Staniszewski w tekście pt. „Rugowanie religii kończy się prześladowaniem ludzi”.

Ponadto w najnowszym numerze Tygodnika znajdziemy:

– wspomnienie śp. Krzysztofa Karonia autorstwa Jakuba Zgierskiego

– tekst Marka Nowaka „Polityka bez celu” o kształcie obecnych rządów Donalda Tuska

– „Bibliografię islamu” autorstwa Marka Jana Chodakiewicza

– felietony m.in. Jana Wróbla, Tadeusza Płużańskiego, Remigiusza Okraski, Cezarego Krysztopy i Karola Gaca

– rozmowę Bartosza Boruciaka z Jakubem Wątorem o świecie influencerów

– recenzję wchodzącego właśnie na ekrany filmu „Jedno życie” z Anthonym Hopkinsem w roli głównej

…i wiele innych ciekawych pozycji. Zachęcamy do lektury!

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>


 

POLECANE
Niemieckie medium, w którym publikowano instrukcję stosowania wobec PiS metod policyjnych na liście niemieckich służb gorące
Niemieckie medium, w którym publikowano "instrukcję" stosowania wobec PiS "metod policyjnych" na liście niemieckich służb

Bawarski Urząd Ochrony Konstytucji opublikował analizę rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej nazywanej w dokumencie "DOPPELGÄNGER". Co ciekawe przewija się w niej nazwa medium, które publikowało artykuły Klausa Bachmanna, który wzywał do stosowania "metod policyjnych" wobec PiS i Andrzeja Dudy.

Czarna seria. Nie żyje następny żołnierz z ostatniej chwili
Czarna seria. Nie żyje następny żołnierz

Armię dotyka seria tragicznych wydarzeń. Tym razem o śmierci żołnierza poinformowała 18. Dywizja Zmechanizowana.

Adam Bodnar podziękował za przewrócenie państwa konstytucyjnego gorące
Adam Bodnar podziękował za "przewrócenie państwa konstytucyjnego"

Donald Tusk i Adam Bodnar odbyli wielogodzinne spotkanie z przedstawicielami ściśle wyselekcjonowanych i najbardziej upolitycznionych środowisk sędziowskich.

Niemieccy pracodawcy gorzej opłacają obcokrajowców tylko u nas
Niemieccy pracodawcy gorzej opłacają obcokrajowców

Niemiecki rząd przyznaje w publikacji Bundestagu, ze w Niemczech średnie miesięczne wynagrodzenie dla pracujących na pełen etat wynosi 3 945 euro dla Niemców i 3 034 euro dla obcokrajowców. Mediana wynagrodzeń obcokrajowców była zatem o 911 euro lub 23 procent niższa niż w przypadku Niemców.

Dramat nad jeziorem Ukiel w Olsztynie z ostatniej chwili
Dramat nad jeziorem Ukiel w Olsztynie

W sobotę na niestrzeżonej plaży nad jeziorem Ukiel w Olsztynie doszło do tragicznego wypadku. 36-letni mężczyzna stracił życie, próbując uratować swojego siedmioletniego syna, który wpadł do wody podczas zabawy na pontonie.

Nie żyje znany piłkarz z ostatniej chwili
Nie żyje znany piłkarz

Media obiegła informacja o śmierci byłego piłkarza reprezentacji Szkocji. Ron Yeats miał 86 lat.

Technicy działają. Potężna awaria na niemieckiej kolei z ostatniej chwili
"Technicy działają". Potężna awaria na niemieckiej kolei

W sobotę, 7 września doszło do poważnej awarii systemu łączności Deutsche Bahn, która sparaliżowała ruch kolejowy w środkowych Niemczech.

Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka w najbliższych dniach z ostatniej chwili
Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka w najbliższych dniach

Jak poinformował IMGW, Europa wschodnia, północna oraz częściowo centralna znajdują się w zasięgu słabnącego wyżu znad zachodniej Rosji, pozostała część kontynentu pod wpływem rozległego niżu z ośrodkiem nad Wielką Brytanią. Zachodnia i centralna Polska będzie w zasięgu zatoki niżu z ośrodkiem nad Wielką Brytanią, a wschodnie obszary kraju pozostaną na skraju wyżu z centrum nad zachodnią Rosją. Na przeważający obszar kraju z południa będzie napływać powietrze pochodzenia zwrotnikowego, jedynie wschód pozostanie w powietrzu polarnym, kontynentalnym.

Anna Lewandowska podzieliła się radosną wiadomością. W sieci lawina gratulacji z ostatniej chwili
Anna Lewandowska podzieliła się radosną wiadomością. W sieci lawina gratulacji

Anna Lewandowska podzieliła się w mediach społecznościowych radosną wiadomością.

Kiedy się Pan dowiedział? Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska z ostatniej chwili
"Kiedy się Pan dowiedział?" Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska

Lufthansa w niedawnym komunikacie prasowym informowała, że firma ma planach poczynić wielką wartą 600 milionów euro inwestycję. Chodzi o gruntowną modernizację hubu cargo na lotnisku we Frankfurcie. Wszystko miałoby odbyć się do 2030 roku. W związku z tymi ambitnymi planami poseł PiS Sebastian Łukaszewicz zwrócił się do Premiera Donalda Tuska z interpelacją w której zawarł 4 ważne pytania.

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Zapytaliśmy Polaków o Zielony Ład. Nie są zachwyceni (delikatnie mówiąc)

W najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” prezentujemy wyniki badań polskiej opinii społecznej dotyczące Zielonego Ładu i przeprowadzone przez zespół dr Katarzyny Obłąkowskiej i dr. Artura Bartoszewicza. Jednoznacznie pokazują one, że nie chcemy Zielonego Ładu w jego obecnym kształcie i domagamy się przeprowadzenia referendum w jego sprawie. Wskazują one jednak także na to, iż nie chcemy z Unii wychodzić, natomiast stanowczo nie zgadzamy się na jej federalizację, opowiadając się za koncepcją „Europy Ojczyzn”.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Zapytaliśmy Polaków o Zielony Ład. Nie są zachwyceni (delikatnie mówiąc)

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

 

Zielony i mętny

„W tej chwili wyniki badania «Polacy o Zielonym Ładzie» – być może najważniejszego  w historii obecności Polski w Unii Europejskiej – są opracowywane i na ich podstawie przygotowywany jest raport. Raport, jak zapewnia współautorka dr Katarzyna Obłąkowska, będzie opublikowany i zostanie przedstawiony rządowi oraz parlamentarzystom. Z czasem znajdzie się również w brukselskich urzędach”

– pisze w tekście omawiającym wyniki badań Paweł Pietkun. Dziennikarz wskazuje na problem braku transparentności założeń Zielonego Ładu.

„O kilkudziesięciu aktach prawnych, które głosowano i które zaczynają lub niedługo zaczną obowiązywać i mają się stać podstawą Zielonego Ładu, nasi przedstawiciele w Brukseli dotychczas nam nie wspominali lub wspominali niechętnie”

– wskazuje.

Jak podkreśla, omawiając wyniki swoich badań dr Obłąkowska, Polacy w znakomitej większości Zielonego Ładu po prostu się boją.

„Najbardziej obawiają się go rolnicy i właściciele firm. Najmniej zaś mieszkańcy największych polskich aglomeracji i, co bardzo mnie zaskoczyło, emeryci. Być może dzieje się tak dlatego, że  słyszą oni zapewnienia o wsparciu państwowym dla osób o najniższych dochodach w ramach całej UE”

– wyjaśnia.

Fikcja konsultacji

W najnowszym numerze „TS” analizujemy także mechanizm „konsultacji społecznych”, które podczas narzucania nam unijnych autorytarnych rozwiązań mają charakter pozorny bądź wręcz fikcyjny. Jak podkreśla Agnieszka Żurek, działania zachodnich polityków duszą wszelką niereglamentowaną „oddolność”, na dodatek wmawiając coraz bardziej sfrustrowanym członkom własnych społeczeństw, iż czynią to dla ich dobra.

„Obłęd, chaos, brak spójności, nieczytelność zapisów prawnych i ich zmienność, polityka prowadząca do biedy i zależności od państw zewnętrznych budzi sprzeciw wielu grup społecznych. Coraz wyraźniej widzimy, że zmierzamy w jakimś dziwnym kierunku, pędząc zdezelowanym pociągiem z szalonym maszynistą. Dlaczego zatem nie wyskakujemy? Ponieważ możemy zginąć – bo poza Unią niekoniecznie będzie nam lepiej. Trzymamy się zatem tonącego Titanica, bo jest nas na nim wielu i wciąż jeszcze orkiestra gra nam znane przeboje, które możemy nucić, zyskując fałszywe poczucie wspólnoty. Raźniej nam się zatem tonie – na szalupach ratunkowych byłoby nam zimno, cicho i samotnie”

– pisze dziennikarka.

Jakub Pacan w rozmowie z dr. Robertem Szewczykiem, pełnomocnikiem Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” ds. polityki klimatycznej, pt. „Antypracowniczy i antyrozwojowy. Zielony Ład to zagrożenie egzystencjalne, prezentuje Solidarnościowe spojrzenie na unijny projekt.

„Najgorsze jest to, że UE zawsze może powiedzieć: «Wasze rządy zgodziły się na Zielony Ład» i to jest  bolesna dla nas prawda. Bez drobiazgowej analizy – tu  przypomnę, że pakiet «Fit for 55» do tej pory nie doczekał się ze strony KE oceny społeczno-gospodarczych skutków, o co postulowała m.in. Solidarność”

– przypomina dr Szewczyk.

Zabójcze ceny energii

W bieżącym numerze „TS” piszemy także o zamykanych zakładach i zwolnieniach grupowych – o przyczynach i skutkach tego zjawiska (powiązanych m.in. z Zielonym Ładem i rosnącymi cenami energii) oraz o tym, w jaki sposób reaguje na nie Solidarność.

„20 maja ogłoszono, że w ciągu najbliższych miesięcy zlikwidowana zostanie Walcownia Rur «Andrzej» w Zawadzkiem. Decyzję o jej zamknięciu podjęto, nie konsultując się z zakładowymi  związkami zawodowymi ani Radą Pracowników. Jak mówią nam przedstawiciele NSZZ «Solidarność», wiadomość o likwidacji zakładu została im przekazana podczas krótkiego spotkania. To wywołało zrozumiałe oburzenie związkowców. Swoje niezadowolenie z takiego traktowania pracowników i ich przedstawicieli wyraził także przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda”

– pisze redaktor naczelny „TS” Michał Ossowski, dodając, że historia Walcowni Rur „Andrzej” pokazuje także szersze zjawisko, z jakim mamy obecnie do czynienia.

„To wysokie ceny energii spowodowane unijną polityką klimatyczną są jednymi z powodów, z jakich zakład znalazł się – podobnie jak wiele innych firm z branży energochłonnej – w tragicznym położeniu. Solidarność od lat mówi o tym, że Polacy ucierpią przez Zielony Ład. Pracownicy branży hutniczej już odczuwają to na własnej skórze. «S» staje w obronie związkowców i wszystkich pracowników przed negatywnymi skutkami tej  polityki. Każdy członek Solidarności musi wiedzieć, że stoi za nim największy i najsilniejszy związek zawodowy w Polsce zdeterminowany do walki. Aż do zwycięstwa”

– dodaje.

Najważniejsze eurowybory w historii

Najnowszy „TS” to także analiza znaczenia najbliższych wyborów do parlamentu europejskiego pióra zastępcy redaktora naczelnego „TS” Rafała Wosia.

Za chwilę eurowybory. Bez dwóch zdań najważniejsze ze wszystkich dotychczasowych. Nigdy dotąd wszechmoc tzw. wielkiej koalicji sił liberalnego euroestablishmentu (eurochadecja, socjaldemokraci, liberałowie i zieloni) nie była tak mocno zagrożona. Nigdy wcześniej ugrupowania nazywane przez dzierżących władzę «populistyczną prawicą» (a same siebie określające jako «reformatorów» i «buntowników» wobec skostniałego projektu europejskiego) nie były tak blisko wyrwania się z oślej ławki dla eurodziwadeł i uzyskania realnego wpływu na legislację wychodzącą z Brukseli i Strasburga”

– wskazuje wiceszef „TS”. Kwestię eurowyborów i możliwej porażki lewicowego projektu zgłębia w bieżącym numerze Tygodnika także Adrian Siwek w tekście pt. „Agonia Lewicy”.

Na naszych łamach analizujemy także możliwe konsekwencje wypowiedzenia przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego wojny krzyżowi. Pisze o nich Mariusz Staniszewski w tekście pt. „Rugowanie religii kończy się prześladowaniem ludzi”.

Ponadto w najnowszym numerze Tygodnika znajdziemy:

– wspomnienie śp. Krzysztofa Karonia autorstwa Jakuba Zgierskiego

– tekst Marka Nowaka „Polityka bez celu” o kształcie obecnych rządów Donalda Tuska

– „Bibliografię islamu” autorstwa Marka Jana Chodakiewicza

– felietony m.in. Jana Wróbla, Tadeusza Płużańskiego, Remigiusza Okraski, Cezarego Krysztopy i Karola Gaca

– rozmowę Bartosza Boruciaka z Jakubem Wątorem o świecie influencerów

– recenzję wchodzącego właśnie na ekrany filmu „Jedno życie” z Anthonym Hopkinsem w roli głównej

…i wiele innych ciekawych pozycji. Zachęcamy do lektury!

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>



 

Polecane
Emerytury
Stażowe