Płonie otulina Puszczy Białowieskiej. Do gaszenia pożaru skierowano śmigłowiec Black Hawk

Jak przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych polska policja, do gaszenia pożaru zaangażowano policyjny śmigłowiec Black Hawk, do którego podłączono specjalny zbiornik na wodę.
Serwis bielsk.eu, powołując się na rzecznik podlaskich strażaków, przekazał, że sytuacja jest już opanowana. Ogień się nie rozprzestrzenia i trwa dogaszanie. Pożar objął swoim zasięgiem obszar około 10 hektarów lasu.
#PomagamyiChronimy
— Polska Policja 🇵🇱 (@PolskaPolicja) May 17, 2024
Policyjny Black Hawk odleciał z Lotniska Warszawa-Babice i leci w rejon działań gaśniczych na terenie woj. podlaskiego 🚁👮♂️. pic.twitter.com/Xp8BSJxiH7
Spłonął wóz strażacki
Podkreślono, że jest to pożar wierzchołkowy, który rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie, a obecne warunki pogodowe bardzo temu sprzyjają. Jest sucho i wieje wiatr, który przenosi płomienie na kolejne korony drzew.
Podczas walki z pożarem spłonął jeden z wozów strażacki
– podawał wcześniej serwis bielsk.eu, powołując się na słowa strażaka, który bierze udział w akcji gaśniczej.
CZYTAJ TAKŻE: Przetarg na terminal zbożowy w Gdańsku odwołany. Tymczasem w Niemczech... uroczyście otwierają nowy
Czym jest pożar wierzchołkowy?
Pożar wierzchołkowy to rodzaj pożaru lasu, który obejmuje korony drzew, przemieszczając się szybko poprzez wierzchołki. Rozpoczyna się zwykle jako pożar powierzchniowy, a następnie przenosi się w górę dzięki suchej roślinności i silnym wiatrom. Jest bardziej destrukcyjny i trudniejszy do opanowania niż pożary powierzchniowe, ze względu na szybkość rozprzestrzeniania i intensywność płomieni, które mogą przeskakiwać z drzewa na drzewo.
CZYTAJ TAKŻE: Nie każdy wie, kim był ojciec Idy Nowakowskiej. Prezydent Andrzej Duda uczcił jego pamięć
Puszcza Białowieska
Puszcza Białowieska, położona na granicy Polski i Białorusi, jest jednym z najcenniejszych i najlepiej zachowanych kompleksów leśnych w Europie. To ostatni naturalny las nizinny na kontynencie, będący schronieniem dla wielu unikalnych gatunków fauny i flory. Jest również domem dla największej na świecie populacji żubrów.
Unikalność Puszczy Białowieskiej została doceniona przez UNESCO, które wpisało ją na Listę Światowego Dziedzictwa w 1979 roku. W Puszczy Białowieskiej można znaleźć zarówno wiekowe drzewa, jak i różnorodne ekosystemy, które są ostoją dla licznych gatunków ptaków, owadów i ssaków.