14 kwietnia. Dziś obchodzimy Narodowe Święto Chrztu Polski
Chrzest Polski jest uznawany za początek procesu chrystianizacji Polski oraz za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii narodu polskiego. Przyjęcie chrześcijaństwa miało ogromny wpływ na rozwój polityczny, kulturalny i społeczny kraju.
Znaczenie wartości chrześcijańskich w historii Polski
Obchody Narodowego Święta Chrztu Polski skupiają się na podkreśleniu znaczenia wartości chrześcijańskich w historii Polski oraz na patriotycznym wymiarze tego wydarzenia. W tym dniu odbywają się uroczystości religijne, patriotyczne marsze, koncerty oraz inne wydarzenia kulturalne w wielu miastach Polski. Warto podkreślić, że Narodowe Święto Chrztu Polski ma dla Polaków szczególne znaczenie jako moment narodowego odrodzenia i umocnienia tożsamości narodowej.
Coś więcej niż wydarzenie religijne
- Przyjęcie chrztu przez księcia Mieszka I w 966 r. jest tradycyjnie uważane za początek chrystianizacji Polski.
Chrzest księcia nie był jedynie wydarzeniem religijnym, włączył bowiem rodzące się państwo polskie w krąg polityczno-kulturowy Europy łacińskiej otwierając przed krajem nieznane wcześniej możliwości - wyjście z kryzysu i przyłączenie się do zupełnie nowej strefy kulturowej i cywilizacyjnej.
Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski przyjęciem ustawy 22 lutego 2019 r.
- czytamy na stronie gov.pl.
Tego dnia o godz. 12:30 na Placu Zamkowym w Warszawie odbędzie się również Narodowy Marsz Życia. Wydarzeniu będzie przyświecać hasło: „Niech żyje Polska”
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nowe informacje ws. Polaka zastrzelonego w Szwecji
ZOBACZ RÓWNIEŻ:"Zła atmosfera". Pierwsza rezygnacja w rządzie Tuska