Śmierć Polaka w Strefie Gazy. Krzysztof Bosak zabiera głos

Polskie władze powinny domagać się w zdecydowany sposób sprawiedliwości w stosunku do sprawcy zamordowania w Strefie Gazy polskiego wolontariusza organizacji humanitarnej - powiedział w środę wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja). Oczekujemy, że polski Sejm przyjmie uchwałę - dodał.
Krzysztof Bosak  Śmierć Polaka w Strefie Gazy. Krzysztof Bosak zabiera głos
Krzysztof Bosak / PAP/Marcin Obara

Organizacja humanitarna World Central Kitchen (WCK), która ma siedzibę w USA, podała we wtorek, że siedmioro członków jej zespołu zginęło podczas dostarczania pomocy żywnościowej, która przybyła do Strefy Gazy kilka godzin wcześniej statkiem z Cypru. "World Central Kitchen z bólem potwierdza, że siedmioro członków naszego zespołu zostało zabitych w ataku Sił Obronnych Izraela" (Cahal) - podała organizacja w komunikacie. Jak dodano, wśród ofiar śmiertelnych są obywatele Australii, Polski i Wielkiej Brytanii oraz jedna osoba z obywatelstwem amerykańsko-kanadyjskim. Zginął także palestyński kierowca.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że śmierć pracowników WCK "to tragiczny przypadek nieumyślnego trafienia niewinnych ludzi" przez siły izraelskie.

Z kolei ambasador Izraela W Polsce Jakow Liwne napisał na X, że "skrajna prawica i lewica w Polsce oskarżają Izrael o umyślne morderstwo". Dodał, że wicemarszałek Sejmu i lider Konfederacji Krzysztof Bosak twierdzi, że Izrael popełnia "zbrodnie wojenne" i terroryzuje organizacje humanitarne, aby zagłodzić Palestyńczyków. Ambasador zauważył też, że Bosak "do dziś nie zgodził się potępić masakry dokonanej przez Hamas 7 października", a "jego partyjny kolega, prawicowy ekstremista, zgasił gaśnicą chanukową menorę". "Wniosek: antysemici zawsze pozostaną antysemitami, a Izrael pozostanie demokratycznym Państwem Żydowskim, które walczy o swoje prawo do istnienia" - ocenił Liwne.

Czytaj także: To koniec projektu CPK?

Reakcja Bosaka 

Bosak na środowej konferencji prasowej w Opolu skrytykował wpis ambasadora. "Jesteśmy pod szczególnym atakiem od wczoraj. Zamiast wyrazić skruchę i przeprosić za mord na działaczach organizacji humanitarnej, którzy dostarczali żywność w konwoju dla głodujących Palestyńczyków ze Strefy Gazy, ambasador Izraela zdecydował się na atak na polskich polityków - z lewej i z prawej strony. Zostałem wczoraj wymieniony przez ambasadora Izraela i chciałbym wyrazić zdecydowany protest przeciwko takiemu uprawianiu dyplomacji" - oświadczył wicemarszałek.

Negatywnie ocenił też działania władz Polski. "Nie może być tak, ze prezydent wydaje oświadczenia, w których unika słowa +mord+, unika słowa +zabójstwo+, unika słowa +Izrael+" - podkreślił Bosak.

Jego zdaniem, z oświadczenia prezydenta Andrzeja Dudy można odnieść wrażenie, że Damian Sobol, który był zaangażowany w wolontariat, zmarł śmiercią naturalną i panu prezydentowi jest smutno. "Z drugiej strony mamy premiera, który w sposób tchórzliwy unika przez 30 godzin oświadczenia, a jak już zabiera głos, to zabiera głos w sposób zasadniczo tłumaczący, że Polacy są proizraelscy" - zaznaczył wicemarszałek.

"Więc drogi pani premierze, drogi pani ambasadorze, proszę nas nie atakować, bo jesteśmy za Izraelem. Naprawdę Polacy nie są narodem, który musi któremuś narodowi cokolwiek udowadniać i który musi komukolwiek się tłumaczyć. To izraelski rząd powinien się tłumaczyć z tego, kiedy poniosą sprawiedliwość sprawcy tego mordu" - oświadczył polityk Konfederacji.

"Z prasy izraelskiej, którą trudno oskarżyć o antysemityzm, wiemy już, że był to z zimną krwią wykonany mord na raty. Kolejne auta z tego konwoju były ostrzeliwane. Mamy do czynienia ze zbrodnią wojenną" - ocenił wicemarszałek Sejmu.

Jak dodał, to słowo niektórym nie jest w stanie przejść przez usta. "Konfederacja mówi o takich rzeczach bez poprawności politycznej. Potrzebujemy odważnych polityków zarówno na szczeblu krajowym, jak i samorządowym, by o poważnych rzeczach mówić odważnie. Oczekujemy, że polski Sejm przyjmie uchwałę. Tu mamy do czynienia z zamordowaniem polskiego obywatela, który bezsprzecznie był zaangażowany w działania humanitarne. Należy uczcić jego pamięć i należy domagać się sprawiedliwości od państwa, które odpowiada za ten akt terroru" - powiedział Bosak.

Czytaj także: Wywiad był fikcją? Była prezenterka ESPN ujawnia, jak wyglądała jej rozmowa z prezydentem Bidenem

Kontekst: reakcje prezydenta i premiera 

Prezydent Andrzej Duda napisał we wtorek na platformie X, że "z głębokim bólem przyjąłem informację o śmierci w Strefie Gazy wolontariuszy z organizacji World Central Kitchen, w tym polskiego obywatela". "Jestem myślami z ich najbliższymi. Ci odważni ludzie swoją służbą i poświęceniem dla bliźnich zmieniali świat na lepsze. Tragedia ta nigdy nie powinna się wydarzyć i musi zostać wyjaśniona" - podkreślił.

Premier Donald Tusk odnosząc się do wypowiedzi premiera Izraela oraz ambasadora Liwne napisał na platformie X: "Panie premierze Netanjahu, panie ambasadorze Liwne, zdecydowana większość Polaków okazała pełną solidarność z Izraelem po ataku Hamasu. Dzisiaj poddajecie tę solidarność naprawdę ciężkiej próbie. Tragiczny atak na wolontariuszy i wasza reakcja budzą zrozumiałą złość".


 

POLECANE
Ruch Kontroli Wyborów ostrzega: widzimy przygotowania do nieuznania wyniku wyborów tylko u nas
Ruch Kontroli Wyborów ostrzega: widzimy przygotowania do nieuznania wyniku wyborów

- Państwowa Komisja Wyborcza nie wywiązała się ze swojego ustawowego obowiązku i wypuściła do obiegu nieważne karty do głosowania – mówi w rozmowie z Mateuszem Kosińskim Marcin Dybowski prezes Ruchu Kontroli Wyborów.

Nowe informacje ws. ataku na posłów PiS w Sejmie. Są zarzuty dla napastnika z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. ataku na posłów PiS w Sejmie. Są zarzuty dla napastnika

Mężczyzna, który zaatakował posłów Dariusza Mateckiego i Krzysztofa Cieciórę w restauracji sejmowej, usłyszał dwa zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego. Podejrzanemu grozi do trzech lat więzienia.

Zaginęła 16-letnia Daria. Rodzina i policja proszą o pomoc z ostatniej chwili
Zaginęła 16-letnia Daria. Rodzina i policja proszą o pomoc

Policja w Krakowie prowadzi poszukiwania 16-letniej Darii. Miesiąc temu nastolatka, podczas powrotu do placówki opiekuńczo-wychowawczej w Węgrzynowie, oddaliła się na Dworcu Głównym w Krakowie. Od tamtej pory ślad po niej zaginął. Nie skontaktowała się z rodziną ani z placówką. Na prośbę rodziny w środę policja opublikowała wizerunek dziewczyny i zwróciła się o pomoc.

Jarosław Kaczyński zareagował na hitowy cytat, który podbija internet. Szanowni państwo, daję słowo honoru gorące
Jarosław Kaczyński zareagował na hitowy cytat, który podbija internet. "Szanowni państwo, daję słowo honoru"

Poseł Koalicji Obywatelskiej Przemysław Witek poruszył wszystkich swoją szczerą wypowiedzią w programie na żywo w Polsat News. Na jego słowa zareagował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Opinia polityka KO na temat obietnic wyborczych podbija internet. 

IPN odpowiada na naciski Sikorskiego ws. zdewastowanego cmentarza w Miednoje. Obrzydliwe działanie  pilne
IPN odpowiada na naciski Sikorskiego ws. zdewastowanego cmentarza w Miednoje. "Obrzydliwe działanie"

– Za opiekę nad Polskim Cmentarzem Wojennym w Miednoje, gdzie spoczywają ofiary zbrodni katyńskiej, odpowiada polski rząd – podkreślił rzecznik IPN Rafał Leśkiewicz. To odpowiedź na słowa szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Rzecznik IPN ocenił też, że kierowanie oczekiwań wobec IPN, by podjął działania, jest "obrzydliwym działaniem o charakterze politycznym".

Unikalna Polska technologia elastycznych paneli fotowoltaicznych poważnie zagrożona z ostatniej chwili
Unikalna Polska technologia elastycznych paneli fotowoltaicznych poważnie zagrożona

Innowacyjna technologia perowskitowych ogniw fotowoltaicznych stworzona przez Olgę Malinkiewicz może zostać zmarnowana. Polska spółka Saule Technologies, odpowiedzialna za rozwój tego przełomowego rozwiązania, znalazła się w głębokim kryzysie – autorka technologii została odwołana z zarządu.

Zbigniew Ziobro: Zwycięstwo Karola Nawrockiego byłoby potężnym problemem dla Niemców z ostatniej chwili
Zbigniew Ziobro: Zwycięstwo Karola Nawrockiego byłoby potężnym problemem dla Niemców

"Potężnym problemem dla Niemców byłoby zwycięstwo Karola Nawrockiego. (…) Dlatego unijni komisarze zrobią wszystko, by wygrał ich kandydat" – pisze na platformie X były szef Ministerstwa Sprawiedliwości i wicepremier Zbigniew Ziobro.

Nowe informacje ws. ataku na posła w Sejmie. Zawiadomienie do prokuratury Wiadomości
Nowe informacje ws. ataku na posła w Sejmie. Zawiadomienie do prokuratury

Poseł Krzysztof Ciecióra był świadkiem ataku na Dariusza Mateckiego. Zaatakował, jak mówią posłowie PiS, pijany aktor Jacek Kopczyński. – Stanąłem mu naprzeciw, bo wiemy, że Darek Matecki ma problemy zdrowotne, jest po operacji – mówił Ciecióra i nie krył zaskoczenia wersją zajścia, rozgłaszaną przez marszałka Szymona Hołownię. Poseł stwierdził też, że składa zawiadomienie do prokuratury.

Były szef BBN Jacek Siewiera społecznym doradcą Rafała Trzaskowskiego z ostatniej chwili
Były szef BBN Jacek Siewiera społecznym doradcą Rafała Trzaskowskiego

Rafał Trzaskowski poinformował w środę, że były szef BBN Jacek Siewiera pozytywnie odpowiedział na jego zaproszenie do współpracy jako społeczny doradca. Kandydat KO na prezydenta ocenił, że w sprawach najważniejszych – jak bezpieczeństwo – warto sięgać po wsparcie ekspertów z różnych środowisk.

W Anglii najwięcej zakażeń rzeżączką od ponad 100 lat. Szczepionki najpierw dla mężczyzn homoseksualnych z ostatniej chwili
W Anglii najwięcej zakażeń rzeżączką od ponad 100 lat. Szczepionki najpierw dla mężczyzn homoseksualnych

Anglia ma być pierwszym krajem na świecie, gdzie rozpocznie się szczepienie ludzi przeciwko rzeżączce, groźnej chorobie wenerycznej, przenoszonej drogą płciową. Szczepionki nie będą dostępne dla każdego. Jak donosi BBC, brytyjska służba zdrowia skupi się na mężczyznach homoseksualnych i biseksualnych z historią wielu partnerów seksualnych. 

REKLAMA

Śmierć Polaka w Strefie Gazy. Krzysztof Bosak zabiera głos

Polskie władze powinny domagać się w zdecydowany sposób sprawiedliwości w stosunku do sprawcy zamordowania w Strefie Gazy polskiego wolontariusza organizacji humanitarnej - powiedział w środę wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja). Oczekujemy, że polski Sejm przyjmie uchwałę - dodał.
Krzysztof Bosak  Śmierć Polaka w Strefie Gazy. Krzysztof Bosak zabiera głos
Krzysztof Bosak / PAP/Marcin Obara

Organizacja humanitarna World Central Kitchen (WCK), która ma siedzibę w USA, podała we wtorek, że siedmioro członków jej zespołu zginęło podczas dostarczania pomocy żywnościowej, która przybyła do Strefy Gazy kilka godzin wcześniej statkiem z Cypru. "World Central Kitchen z bólem potwierdza, że siedmioro członków naszego zespołu zostało zabitych w ataku Sił Obronnych Izraela" (Cahal) - podała organizacja w komunikacie. Jak dodano, wśród ofiar śmiertelnych są obywatele Australii, Polski i Wielkiej Brytanii oraz jedna osoba z obywatelstwem amerykańsko-kanadyjskim. Zginął także palestyński kierowca.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że śmierć pracowników WCK "to tragiczny przypadek nieumyślnego trafienia niewinnych ludzi" przez siły izraelskie.

Z kolei ambasador Izraela W Polsce Jakow Liwne napisał na X, że "skrajna prawica i lewica w Polsce oskarżają Izrael o umyślne morderstwo". Dodał, że wicemarszałek Sejmu i lider Konfederacji Krzysztof Bosak twierdzi, że Izrael popełnia "zbrodnie wojenne" i terroryzuje organizacje humanitarne, aby zagłodzić Palestyńczyków. Ambasador zauważył też, że Bosak "do dziś nie zgodził się potępić masakry dokonanej przez Hamas 7 października", a "jego partyjny kolega, prawicowy ekstremista, zgasił gaśnicą chanukową menorę". "Wniosek: antysemici zawsze pozostaną antysemitami, a Izrael pozostanie demokratycznym Państwem Żydowskim, które walczy o swoje prawo do istnienia" - ocenił Liwne.

Czytaj także: To koniec projektu CPK?

Reakcja Bosaka 

Bosak na środowej konferencji prasowej w Opolu skrytykował wpis ambasadora. "Jesteśmy pod szczególnym atakiem od wczoraj. Zamiast wyrazić skruchę i przeprosić za mord na działaczach organizacji humanitarnej, którzy dostarczali żywność w konwoju dla głodujących Palestyńczyków ze Strefy Gazy, ambasador Izraela zdecydował się na atak na polskich polityków - z lewej i z prawej strony. Zostałem wczoraj wymieniony przez ambasadora Izraela i chciałbym wyrazić zdecydowany protest przeciwko takiemu uprawianiu dyplomacji" - oświadczył wicemarszałek.

Negatywnie ocenił też działania władz Polski. "Nie może być tak, ze prezydent wydaje oświadczenia, w których unika słowa +mord+, unika słowa +zabójstwo+, unika słowa +Izrael+" - podkreślił Bosak.

Jego zdaniem, z oświadczenia prezydenta Andrzeja Dudy można odnieść wrażenie, że Damian Sobol, który był zaangażowany w wolontariat, zmarł śmiercią naturalną i panu prezydentowi jest smutno. "Z drugiej strony mamy premiera, który w sposób tchórzliwy unika przez 30 godzin oświadczenia, a jak już zabiera głos, to zabiera głos w sposób zasadniczo tłumaczący, że Polacy są proizraelscy" - zaznaczył wicemarszałek.

"Więc drogi pani premierze, drogi pani ambasadorze, proszę nas nie atakować, bo jesteśmy za Izraelem. Naprawdę Polacy nie są narodem, który musi któremuś narodowi cokolwiek udowadniać i który musi komukolwiek się tłumaczyć. To izraelski rząd powinien się tłumaczyć z tego, kiedy poniosą sprawiedliwość sprawcy tego mordu" - oświadczył polityk Konfederacji.

"Z prasy izraelskiej, którą trudno oskarżyć o antysemityzm, wiemy już, że był to z zimną krwią wykonany mord na raty. Kolejne auta z tego konwoju były ostrzeliwane. Mamy do czynienia ze zbrodnią wojenną" - ocenił wicemarszałek Sejmu.

Jak dodał, to słowo niektórym nie jest w stanie przejść przez usta. "Konfederacja mówi o takich rzeczach bez poprawności politycznej. Potrzebujemy odważnych polityków zarówno na szczeblu krajowym, jak i samorządowym, by o poważnych rzeczach mówić odważnie. Oczekujemy, że polski Sejm przyjmie uchwałę. Tu mamy do czynienia z zamordowaniem polskiego obywatela, który bezsprzecznie był zaangażowany w działania humanitarne. Należy uczcić jego pamięć i należy domagać się sprawiedliwości od państwa, które odpowiada za ten akt terroru" - powiedział Bosak.

Czytaj także: Wywiad był fikcją? Była prezenterka ESPN ujawnia, jak wyglądała jej rozmowa z prezydentem Bidenem

Kontekst: reakcje prezydenta i premiera 

Prezydent Andrzej Duda napisał we wtorek na platformie X, że "z głębokim bólem przyjąłem informację o śmierci w Strefie Gazy wolontariuszy z organizacji World Central Kitchen, w tym polskiego obywatela". "Jestem myślami z ich najbliższymi. Ci odważni ludzie swoją służbą i poświęceniem dla bliźnich zmieniali świat na lepsze. Tragedia ta nigdy nie powinna się wydarzyć i musi zostać wyjaśniona" - podkreślił.

Premier Donald Tusk odnosząc się do wypowiedzi premiera Izraela oraz ambasadora Liwne napisał na platformie X: "Panie premierze Netanjahu, panie ambasadorze Liwne, zdecydowana większość Polaków okazała pełną solidarność z Izraelem po ataku Hamasu. Dzisiaj poddajecie tę solidarność naprawdę ciężkiej próbie. Tragiczny atak na wolontariuszy i wasza reakcja budzą zrozumiałą złość".



 

Polecane
Emerytury
Stażowe