Ujawniono nazistowskie korzenie niemieckiego Bundesbanku
„Od Reichsbanku do Bundesbanku” – tak zatytułowana została broszura, w której przedstawiono korzenie Duetsche Bundesbanku. Prezentacja odbyła się we Frankfurcie nad Menem i przedstawili ją: prezes Joachim Nagel oraz dwóch profesorów historii.
Z badania wynika, że personel z czasów nazistowskich został przywrócony w banku na swoje stanowiska z Reischsbanku w Bundesbanku. Ujawnione zostały także nowe informacje na temat pierwszego prezesa – Karla Blessinga.
Blessing szkolił się w Reichsbanku i już w wieku 37 lat został członkiem jego zarządu, kiedy prezesem był Hjalmar Schacht.
„Niemieckie zbrojenie nie byłoby możliwe bez finansowania, które zapewnił Hjalmar Schacht”
– mówił Magnus Brechtken z monachijskiego Instytutu Historii Współczesnej.
Czytaj także: Przewodniczący „S” RI: Nie wyraziliśmy zgody na porozumienie w proponowanym przez Artura Balazsa kształcie
Co robił w czasie wojny?
W 1939 roku Blessing przeszedł do sektora prywatnego jako menadżer ds. surowców. Jednym z celów nazistów w czasie wojny było wydobycie surowców, zwłaszcza ropy, z okupowanej Europy Wschodniej. Blessing odegrał „główną rolę w planowaniu”
– powiedział Brechtken.
Chociaż Blessing znajdował się w miejscach odległych od miejsca zbrodni, oczywiście istniały z nim powiązania w centrali. – W żadnym wypadku nie należy tego lekceważyć – dodał historyk gospodarczy Ritschl.
Niewiele jednak wiadomo na temat szczegółów dotyczących zaangażowanych firm z powodu braku źródeł.
Czytaj także: Hołownia wycofuje się z flagowej obietnicy i przekonuje, że nigdy nie padła
Kontekst: Rodzina Blessingów
Karl Blessing to założyciel niemieckiej dynastii bankowej. Jego syn Werner był dyrektorem generalnym Deutsche Bank, wnuk Martin był dyrektorem generalnym Commerzbanku. Dziś Martin Blessing pracuje w dużym duńskim banku Danske Bank.