Przewodniczący "S" RI: Nie wyraziliśmy zgody na porozumienie w proponowanym przez Artura Balazsa kształcie

– Nie wyraziliśmy zgody na podpisanie porozumienia w proponowanym przez Artura Balazsa kształcie. Tam zapisy były takie, że rekompensaty tylko dla producentów zbóż, a reszta zostaje z pustymi rękami. NSZZ RI zgłasza projekt 15 miliardów euro tytułem rekompensat z funduszy strat wojennych, jakie poniosło polskie rolnictwo, ale na to zgody nie ma rządu polskiego. Minister Siekierski nie ma wątpliwości, że UE takich pieniędzy nie ma i nie da. NSZZ RI „Solidarność” walczyć będzie nadal o takie rozwiązania, aby wszystkie działy produkcji rolnej otrzymały rekompensaty z funduszu strat wojennych Unii Europejskiej – powiedział przewodniczący Solidarności RI Tomasz Obszański w rozmowie z portalem Tysol.pl.
protest rolników w Warszawie  Przewodniczący
protest rolników w Warszawie / Tygodnik Solidarność

Wczoraj w Jesionce doszło do rozmów między przedstawicielami rządu a środowiskami rolniczymi w sprawie protestów przeciwko założeniom Europejskiego Zielonego Ładu. Po spotkaniu opublikowane zostały „uzgodnienia”.

1. Trudna sytuacja w rolnictwie wynika z wielu przyczyn i zaniedbań. Główną przyczyną jest agresja Rosji na Ukrainie.
2. Strony niniejszych Uzgodnień zwracają uwagę na fakt, że jedną z zasadniczych przyczyn destabilizacji europejskiego rynku rolnego była bezwarunkowa zgoda Unii Europejskiej na nielimitowany import produktów rolnych z Ukrainy, poparta jednoznacznym stanowiskiem ówczesnego Rządu RP.
3. Dostrzegając potrzebę wsparcia humanitarnego, gospodarczego i wojskowego Ukrainy, która padła ofiarą rosyjskiej agresji, obie strony wskazują jednocześnie na fakt, że ukraińska produkcja rolna oparta jest na całkowicie odmiennej strukturze gospodarstw i nie podlega takim wymogom, jakie nałożone są na europejskich producentów żywności. Nieuwzględnienie tego faktu przy podejmowaniu decyzji o zniesieniu ograniczeń dla ukraińskich producentów w dostępie do unijnego rynku by krótkowzroczne, i poza negatywnymi skutkami gospodarczymi uderza także w relac polityczne i społeczne między państwami i społeczeństwami.
4. Zarówno Rząd jak i strona społeczna podkreślają potrzebę i wartość relacji gospodarczych z Ukrainą, jednakże muszą one odbywać się na takich warunkach, nie powodowały destabilizacji rynku w UE.
5. W związku z tym, że obie strony uznają za konieczne wypracowanie zasad regulujących handel artykułami rolno-spożywczymi (w tym także ich tranzyt) pomiędzy Polską i Ukrainą:
-utrzymane zostanie obowiązujące embargo na produkty rolne wprowadzone Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 września 2023 r.
-Minister Rolnictwa zwróci się z wnioskiem do Rady Ministrów o wstrzymanie tranzytu z Ukrainy produktów objętych w/w Rozporządzeniem z Ukrainy przez terytorium Polski z dniem 1 kwietnia 2024 r.
- do dnia wejścia w życie unijnego rozporządzenia ATM (5 czerwca 2024 r.) zarówno embargo jak i wstrzymanie tranzytu obejmie także cukier.
6. Obie strony zgadzają się, że uregulowanie relacji handlowych z Ukrainą musi przede wszystkim mieć wymiar wspólnotowy i opierać się:
- na ustaleniu warunków dostępu do rynku dla towarów z Ukrainy w tym przede wszystkim dla zbóż, rzepaku, kukurydzy (i produktów pochodnych dla tych kategorii jak śruty, mąki, kasze, oleje ), cukru, drobiu, jaj, owoców miękkich (i produktów pochodnych), jabłek i koncentratu jabłkowego. Podstawą tych warunków powinny być ustalone okresy referencyjne
7. Niezależnie od kwestii związanych z uregulowaniem relacji handlowych z Ukrainą, strony niniejszego Porozumienia deklarują gotowość do wypracowania zestawu środków i działań, które złagodzą rolnikom negatywne konsekwencje, zakłócenia rynku rolnego. W tym:
- pszenica, pszenżyto, jęczmień, żyto, mieszanki zbożowe zostaną objęte dopłatami (do pierwszych 300 ha) opartymi o schemat pomocy obowiązujący w 2023 roku, które będą obejmować sprzedaż dokonaną w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2024 r.
- utrzymanie podatku rolnego na poziomie nie wyższym niż w 2023 r.
8. Strona społeczna deklaruje wspieranie działań Rządu w celu zmiany zasad na których opiera się Europejski Zielony Ład w rolnictwie.
Ustalone rozwiązania między Premierem Donaldem Tuskiem a Przewodniczącą Urszulą Von der Leyen dokonały istotnych zmian, które uwzględniają propozycje i oczekiwania rolników zgłaszane w czasie protestów. Do najważniejszych należy: zastąpienie od 2024 r. obowiązkowego ugorowania dobrowolnym ekoschematem, uproszczenia dywersyfikacji i zmianowania, umożliwienie państwom członkowskim ustalenia okresu utrzymania okrywy glebowej, dla gospodarstw do 10 ha odstąpienie od stosowania sankcji za nieprzestrzeganie wymogów środowiskowych (tzw. warunkowości).
Przegląd tych zasad będzie kontynuowany. Jednym z pierwszych zadań powinno być przeanalizowanie możliwości zmniejszenia liczby ekoschematów i generalnego uproszczenia zasad wsparcia rolników realizujących wymagania związane z realizacją praktyk środowiskowych

– napisano. 

Pod tymi „uzgodnieniami” podpisał się Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. 

Czytaj także: Rolnicy będą dzisiaj protestować w całej Polsce

Solidarność RI odpowiada

Przewodniczący Solidarności RI Tomasz Obszański w rozmowie z portalem Tysol.pl skrytykował proponowane uzgodnienia. 

Nic to nie oznacza, to są uzgodnienia, my nie wyraziliśmy zgody na podpisanie porozumienia w proponowanym przez Artura Balazsa kształcie. Tam zapisy były takie, że rekompensaty tylko dla producentów zbóż, a reszta zostaje z pustymi rękami. NSZZ RI zgłasza projekt 15 miliardów euro tytułem rekompensat z funduszy strat wojennych, jakie poniosło polskie rolnictwo, ale na to zgody nie ma rządu polskiego. Minister Siekierski nie ma wątpliwości, że UE takich pieniędzy nie ma i nie da. NSZZ RI „Solidarność” walczyć będzie nadal o takie rozwiązania, aby wszystkie działy produkcji rolnej otrzymały rekompensaty z funduszu strat wojennych Unii Europejskiej, bo rolnicy ponoszą gigantyczne straty z tytułu otwartej granicy z Ukrainą, która jest otwarta z powodu wojny u naszego wschodniego sąsiada. Ponieważ tego nie ma i podobno nie wchodzi w grę wypłata takiej kwoty, to wczoraj żadne porozumienie nie zostało zawarte. To protokół uzgadniania, a rząd ma się do tego ustosunkować. Żadnej kwoty z UE nie otrzymamy? To strajkujemy i blokujemy cały kraj

– powiedział nam. 

Czytaj także: Rafał Woś: Polityka klimatyczna? Oddajmy głos ludziom!

 

Kontekst – protesty rolników 

Od kilku tygodni w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej trwają protesty rolników, domagających się m.in. odstąpienia od przepisów Europejskiego Zielonego Ładu i uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza państw UE.

Europejski Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych, m.in. dla rolnictwa. Mają umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 r. 


 

POLECANE
Wołodymyr Zełenski podał nowe informacje ws. zawieszenia broni Wiadomości
Wołodymyr Zełenski podał nowe informacje ws. zawieszenia broni

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zarzucił w niedzielę Rosji łamanie ogłoszonego dzień wcześniej przez Władimira Putina rozejmu wielkanocnego, który Ukraina zobowiązała się respektować.

IMGW wydał komunikat na Wielkanoc. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat na Wielkanoc. Oto co nas czeka

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w niedzielę wielkanocną temperatura maksymalna wyniesie do 24 st. C na zachodzie i południu Polski oraz na Górnym Śląsku. W świąteczny poniedziałek na zachodzie przelotny deszcz, a na południowym zachodzie możliwe burze.

Jak przełamać antykulturę? Konferencja w Warszawie już 10 maja! Wiadomości
Jak przełamać antykulturę? Konferencja w Warszawie już 10 maja!

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na specjalną konferencję „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia”, która odbędzie się w sobotę 10 maja 2025 roku w godzinach 10.00-20.00 w Hotelu Gromada Centrum w Warszawie (ul. Plac Powstańców Warszawy 2).

Zełenski składa propozycję Putinowi ws. rozejmu z ostatniej chwili
Zełenski składa propozycję Putinowi ws. rozejmu

Jeśli rozejm wielkanocny stanie się faktem, Ukraina proponuje, by trwał nie tylko do niedzieli, a został przedłużony – napisał na platformie X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po ogłoszeniu przez Rosję rozejmu z okazji Wielkanocy, który ma obowiązywać przez 30 godzin od sobotniego popołudnia.

Prezes PiS złożył życzenia na Wielkanoc. Mówił także o ciemnych chmurach nad Polską Wiadomości
Prezes PiS złożył życzenia na Wielkanoc. Mówił także o "ciemnych chmurach nad Polską"

Wesołych świąt, wielkiego szczęścia, wszystkiego co dobre – życzył w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że obecnie nad Polską mamy ciemne chmury i trudny czas, dlatego życzy każdemu z osobna i wszystkim naraz, by ten czas się skończył.

Kibice Widzewa zwrócili się do Trzaskowskiego. Wymowny transparent gorące
Kibice Widzewa zwrócili się do Trzaskowskiego. Wymowny transparent

W sobotę Widzew Łódź uległ na własnym stadionie Motorowi Lublin 1:2. Największe emocje wzbudził jednak wymowny transparent kibiców: "Każdy głos na Rafała od normalnej Polski nas oddala".

Wspaniałych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego Wiadomości
Wspaniałych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego

Noc, która zmieniła wszystko.

Nawet Wielkiej Soboty TVP w likwidacji nie przepuści. Kurski nie przebierał w słowach gorące
"Nawet Wielkiej Soboty TVP w likwidacji nie przepuści". Kurski nie przebierał w słowach

Jacek Kurski oskarża neo-TVP Info o manipulację i przypisywanie mu nieprawdziwych cytatów. To odpowiedź na słowa dziennikarza RMF24 Krzysztofa Berendy.

Komunikat dla mieszkańców Lublina z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Lublina

Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym nieprzejezdna jest stacja Lublin – poinformowały w sobotę po południu PKP PLK. Niektóre pociągi mają około dwóch godzin opóźnienia.

Tragedia w Warszawie. Motocyklista wjechał w ludzi z ostatniej chwili
Tragedia w Warszawie. Motocyklista wjechał w ludzi

W sobotę w Marysinie Wawerskim na ul. Korkowej motocyklista potrącił dwie osoby przechodzące przez jezdnię. W wyniku zdarzenia zmarł pieszy. Motocyklista i piesza trafili do szpitala. Ulica jest zablokowana. Autobusy linii 115 i 173 jeżdżą objazdami.

REKLAMA

Przewodniczący "S" RI: Nie wyraziliśmy zgody na porozumienie w proponowanym przez Artura Balazsa kształcie

– Nie wyraziliśmy zgody na podpisanie porozumienia w proponowanym przez Artura Balazsa kształcie. Tam zapisy były takie, że rekompensaty tylko dla producentów zbóż, a reszta zostaje z pustymi rękami. NSZZ RI zgłasza projekt 15 miliardów euro tytułem rekompensat z funduszy strat wojennych, jakie poniosło polskie rolnictwo, ale na to zgody nie ma rządu polskiego. Minister Siekierski nie ma wątpliwości, że UE takich pieniędzy nie ma i nie da. NSZZ RI „Solidarność” walczyć będzie nadal o takie rozwiązania, aby wszystkie działy produkcji rolnej otrzymały rekompensaty z funduszu strat wojennych Unii Europejskiej – powiedział przewodniczący Solidarności RI Tomasz Obszański w rozmowie z portalem Tysol.pl.
protest rolników w Warszawie  Przewodniczący
protest rolników w Warszawie / Tygodnik Solidarność

Wczoraj w Jesionce doszło do rozmów między przedstawicielami rządu a środowiskami rolniczymi w sprawie protestów przeciwko założeniom Europejskiego Zielonego Ładu. Po spotkaniu opublikowane zostały „uzgodnienia”.

1. Trudna sytuacja w rolnictwie wynika z wielu przyczyn i zaniedbań. Główną przyczyną jest agresja Rosji na Ukrainie.
2. Strony niniejszych Uzgodnień zwracają uwagę na fakt, że jedną z zasadniczych przyczyn destabilizacji europejskiego rynku rolnego była bezwarunkowa zgoda Unii Europejskiej na nielimitowany import produktów rolnych z Ukrainy, poparta jednoznacznym stanowiskiem ówczesnego Rządu RP.
3. Dostrzegając potrzebę wsparcia humanitarnego, gospodarczego i wojskowego Ukrainy, która padła ofiarą rosyjskiej agresji, obie strony wskazują jednocześnie na fakt, że ukraińska produkcja rolna oparta jest na całkowicie odmiennej strukturze gospodarstw i nie podlega takim wymogom, jakie nałożone są na europejskich producentów żywności. Nieuwzględnienie tego faktu przy podejmowaniu decyzji o zniesieniu ograniczeń dla ukraińskich producentów w dostępie do unijnego rynku by krótkowzroczne, i poza negatywnymi skutkami gospodarczymi uderza także w relac polityczne i społeczne między państwami i społeczeństwami.
4. Zarówno Rząd jak i strona społeczna podkreślają potrzebę i wartość relacji gospodarczych z Ukrainą, jednakże muszą one odbywać się na takich warunkach, nie powodowały destabilizacji rynku w UE.
5. W związku z tym, że obie strony uznają za konieczne wypracowanie zasad regulujących handel artykułami rolno-spożywczymi (w tym także ich tranzyt) pomiędzy Polską i Ukrainą:
-utrzymane zostanie obowiązujące embargo na produkty rolne wprowadzone Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 września 2023 r.
-Minister Rolnictwa zwróci się z wnioskiem do Rady Ministrów o wstrzymanie tranzytu z Ukrainy produktów objętych w/w Rozporządzeniem z Ukrainy przez terytorium Polski z dniem 1 kwietnia 2024 r.
- do dnia wejścia w życie unijnego rozporządzenia ATM (5 czerwca 2024 r.) zarówno embargo jak i wstrzymanie tranzytu obejmie także cukier.
6. Obie strony zgadzają się, że uregulowanie relacji handlowych z Ukrainą musi przede wszystkim mieć wymiar wspólnotowy i opierać się:
- na ustaleniu warunków dostępu do rynku dla towarów z Ukrainy w tym przede wszystkim dla zbóż, rzepaku, kukurydzy (i produktów pochodnych dla tych kategorii jak śruty, mąki, kasze, oleje ), cukru, drobiu, jaj, owoców miękkich (i produktów pochodnych), jabłek i koncentratu jabłkowego. Podstawą tych warunków powinny być ustalone okresy referencyjne
7. Niezależnie od kwestii związanych z uregulowaniem relacji handlowych z Ukrainą, strony niniejszego Porozumienia deklarują gotowość do wypracowania zestawu środków i działań, które złagodzą rolnikom negatywne konsekwencje, zakłócenia rynku rolnego. W tym:
- pszenica, pszenżyto, jęczmień, żyto, mieszanki zbożowe zostaną objęte dopłatami (do pierwszych 300 ha) opartymi o schemat pomocy obowiązujący w 2023 roku, które będą obejmować sprzedaż dokonaną w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2024 r.
- utrzymanie podatku rolnego na poziomie nie wyższym niż w 2023 r.
8. Strona społeczna deklaruje wspieranie działań Rządu w celu zmiany zasad na których opiera się Europejski Zielony Ład w rolnictwie.
Ustalone rozwiązania między Premierem Donaldem Tuskiem a Przewodniczącą Urszulą Von der Leyen dokonały istotnych zmian, które uwzględniają propozycje i oczekiwania rolników zgłaszane w czasie protestów. Do najważniejszych należy: zastąpienie od 2024 r. obowiązkowego ugorowania dobrowolnym ekoschematem, uproszczenia dywersyfikacji i zmianowania, umożliwienie państwom członkowskim ustalenia okresu utrzymania okrywy glebowej, dla gospodarstw do 10 ha odstąpienie od stosowania sankcji za nieprzestrzeganie wymogów środowiskowych (tzw. warunkowości).
Przegląd tych zasad będzie kontynuowany. Jednym z pierwszych zadań powinno być przeanalizowanie możliwości zmniejszenia liczby ekoschematów i generalnego uproszczenia zasad wsparcia rolników realizujących wymagania związane z realizacją praktyk środowiskowych

– napisano. 

Pod tymi „uzgodnieniami” podpisał się Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. 

Czytaj także: Rolnicy będą dzisiaj protestować w całej Polsce

Solidarność RI odpowiada

Przewodniczący Solidarności RI Tomasz Obszański w rozmowie z portalem Tysol.pl skrytykował proponowane uzgodnienia. 

Nic to nie oznacza, to są uzgodnienia, my nie wyraziliśmy zgody na podpisanie porozumienia w proponowanym przez Artura Balazsa kształcie. Tam zapisy były takie, że rekompensaty tylko dla producentów zbóż, a reszta zostaje z pustymi rękami. NSZZ RI zgłasza projekt 15 miliardów euro tytułem rekompensat z funduszy strat wojennych, jakie poniosło polskie rolnictwo, ale na to zgody nie ma rządu polskiego. Minister Siekierski nie ma wątpliwości, że UE takich pieniędzy nie ma i nie da. NSZZ RI „Solidarność” walczyć będzie nadal o takie rozwiązania, aby wszystkie działy produkcji rolnej otrzymały rekompensaty z funduszu strat wojennych Unii Europejskiej, bo rolnicy ponoszą gigantyczne straty z tytułu otwartej granicy z Ukrainą, która jest otwarta z powodu wojny u naszego wschodniego sąsiada. Ponieważ tego nie ma i podobno nie wchodzi w grę wypłata takiej kwoty, to wczoraj żadne porozumienie nie zostało zawarte. To protokół uzgadniania, a rząd ma się do tego ustosunkować. Żadnej kwoty z UE nie otrzymamy? To strajkujemy i blokujemy cały kraj

– powiedział nam. 

Czytaj także: Rafał Woś: Polityka klimatyczna? Oddajmy głos ludziom!

 

Kontekst – protesty rolników 

Od kilku tygodni w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej trwają protesty rolników, domagających się m.in. odstąpienia od przepisów Europejskiego Zielonego Ładu i uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza państw UE.

Europejski Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych, m.in. dla rolnictwa. Mają umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 r. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe