Przewodniczący "S" RI: Nie wyraziliśmy zgody na porozumienie w proponowanym przez Artura Balazsa kształcie

– Nie wyraziliśmy zgody na podpisanie porozumienia w proponowanym przez Artura Balazsa kształcie. Tam zapisy były takie, że rekompensaty tylko dla producentów zbóż, a reszta zostaje z pustymi rękami. NSZZ RI zgłasza projekt 15 miliardów euro tytułem rekompensat z funduszy strat wojennych, jakie poniosło polskie rolnictwo, ale na to zgody nie ma rządu polskiego. Minister Siekierski nie ma wątpliwości, że UE takich pieniędzy nie ma i nie da. NSZZ RI „Solidarność” walczyć będzie nadal o takie rozwiązania, aby wszystkie działy produkcji rolnej otrzymały rekompensaty z funduszu strat wojennych Unii Europejskiej – powiedział przewodniczący Solidarności RI Tomasz Obszański w rozmowie z portalem Tysol.pl.
protest rolników w Warszawie  Przewodniczący
protest rolników w Warszawie / Tygodnik Solidarność

Wczoraj w Jesionce doszło do rozmów między przedstawicielami rządu a środowiskami rolniczymi w sprawie protestów przeciwko założeniom Europejskiego Zielonego Ładu. Po spotkaniu opublikowane zostały „uzgodnienia”.

1. Trudna sytuacja w rolnictwie wynika z wielu przyczyn i zaniedbań. Główną przyczyną jest agresja Rosji na Ukrainie.
2. Strony niniejszych Uzgodnień zwracają uwagę na fakt, że jedną z zasadniczych przyczyn destabilizacji europejskiego rynku rolnego była bezwarunkowa zgoda Unii Europejskiej na nielimitowany import produktów rolnych z Ukrainy, poparta jednoznacznym stanowiskiem ówczesnego Rządu RP.
3. Dostrzegając potrzebę wsparcia humanitarnego, gospodarczego i wojskowego Ukrainy, która padła ofiarą rosyjskiej agresji, obie strony wskazują jednocześnie na fakt, że ukraińska produkcja rolna oparta jest na całkowicie odmiennej strukturze gospodarstw i nie podlega takim wymogom, jakie nałożone są na europejskich producentów żywności. Nieuwzględnienie tego faktu przy podejmowaniu decyzji o zniesieniu ograniczeń dla ukraińskich producentów w dostępie do unijnego rynku by krótkowzroczne, i poza negatywnymi skutkami gospodarczymi uderza także w relac polityczne i społeczne między państwami i społeczeństwami.
4. Zarówno Rząd jak i strona społeczna podkreślają potrzebę i wartość relacji gospodarczych z Ukrainą, jednakże muszą one odbywać się na takich warunkach, nie powodowały destabilizacji rynku w UE.
5. W związku z tym, że obie strony uznają za konieczne wypracowanie zasad regulujących handel artykułami rolno-spożywczymi (w tym także ich tranzyt) pomiędzy Polską i Ukrainą:
-utrzymane zostanie obowiązujące embargo na produkty rolne wprowadzone Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 września 2023 r.
-Minister Rolnictwa zwróci się z wnioskiem do Rady Ministrów o wstrzymanie tranzytu z Ukrainy produktów objętych w/w Rozporządzeniem z Ukrainy przez terytorium Polski z dniem 1 kwietnia 2024 r.
- do dnia wejścia w życie unijnego rozporządzenia ATM (5 czerwca 2024 r.) zarówno embargo jak i wstrzymanie tranzytu obejmie także cukier.
6. Obie strony zgadzają się, że uregulowanie relacji handlowych z Ukrainą musi przede wszystkim mieć wymiar wspólnotowy i opierać się:
- na ustaleniu warunków dostępu do rynku dla towarów z Ukrainy w tym przede wszystkim dla zbóż, rzepaku, kukurydzy (i produktów pochodnych dla tych kategorii jak śruty, mąki, kasze, oleje ), cukru, drobiu, jaj, owoców miękkich (i produktów pochodnych), jabłek i koncentratu jabłkowego. Podstawą tych warunków powinny być ustalone okresy referencyjne
7. Niezależnie od kwestii związanych z uregulowaniem relacji handlowych z Ukrainą, strony niniejszego Porozumienia deklarują gotowość do wypracowania zestawu środków i działań, które złagodzą rolnikom negatywne konsekwencje, zakłócenia rynku rolnego. W tym:
- pszenica, pszenżyto, jęczmień, żyto, mieszanki zbożowe zostaną objęte dopłatami (do pierwszych 300 ha) opartymi o schemat pomocy obowiązujący w 2023 roku, które będą obejmować sprzedaż dokonaną w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2024 r.
- utrzymanie podatku rolnego na poziomie nie wyższym niż w 2023 r.
8. Strona społeczna deklaruje wspieranie działań Rządu w celu zmiany zasad na których opiera się Europejski Zielony Ład w rolnictwie.
Ustalone rozwiązania między Premierem Donaldem Tuskiem a Przewodniczącą Urszulą Von der Leyen dokonały istotnych zmian, które uwzględniają propozycje i oczekiwania rolników zgłaszane w czasie protestów. Do najważniejszych należy: zastąpienie od 2024 r. obowiązkowego ugorowania dobrowolnym ekoschematem, uproszczenia dywersyfikacji i zmianowania, umożliwienie państwom członkowskim ustalenia okresu utrzymania okrywy glebowej, dla gospodarstw do 10 ha odstąpienie od stosowania sankcji za nieprzestrzeganie wymogów środowiskowych (tzw. warunkowości).
Przegląd tych zasad będzie kontynuowany. Jednym z pierwszych zadań powinno być przeanalizowanie możliwości zmniejszenia liczby ekoschematów i generalnego uproszczenia zasad wsparcia rolników realizujących wymagania związane z realizacją praktyk środowiskowych

– napisano. 

Pod tymi „uzgodnieniami” podpisał się Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. 

Czytaj także: Rolnicy będą dzisiaj protestować w całej Polsce

Solidarność RI odpowiada

Przewodniczący Solidarności RI Tomasz Obszański w rozmowie z portalem Tysol.pl skrytykował proponowane uzgodnienia. 

Nic to nie oznacza, to są uzgodnienia, my nie wyraziliśmy zgody na podpisanie porozumienia w proponowanym przez Artura Balazsa kształcie. Tam zapisy były takie, że rekompensaty tylko dla producentów zbóż, a reszta zostaje z pustymi rękami. NSZZ RI zgłasza projekt 15 miliardów euro tytułem rekompensat z funduszy strat wojennych, jakie poniosło polskie rolnictwo, ale na to zgody nie ma rządu polskiego. Minister Siekierski nie ma wątpliwości, że UE takich pieniędzy nie ma i nie da. NSZZ RI „Solidarność” walczyć będzie nadal o takie rozwiązania, aby wszystkie działy produkcji rolnej otrzymały rekompensaty z funduszu strat wojennych Unii Europejskiej, bo rolnicy ponoszą gigantyczne straty z tytułu otwartej granicy z Ukrainą, która jest otwarta z powodu wojny u naszego wschodniego sąsiada. Ponieważ tego nie ma i podobno nie wchodzi w grę wypłata takiej kwoty, to wczoraj żadne porozumienie nie zostało zawarte. To protokół uzgadniania, a rząd ma się do tego ustosunkować. Żadnej kwoty z UE nie otrzymamy? To strajkujemy i blokujemy cały kraj

– powiedział nam. 

Czytaj także: Rafał Woś: Polityka klimatyczna? Oddajmy głos ludziom!

 

Kontekst – protesty rolników 

Od kilku tygodni w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej trwają protesty rolników, domagających się m.in. odstąpienia od przepisów Europejskiego Zielonego Ładu i uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza państw UE.

Europejski Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych, m.in. dla rolnictwa. Mają umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 r. 


 

POLECANE
Niezwykłe znalezisko polskich archeologów. Ofiary brutalnej napaści sprzed 1000 lat pilne
Niezwykłe znalezisko polskich archeologów. Ofiary brutalnej napaści sprzed 1000 lat

Cmentarzysko ze szczątkami 24 osób, głównie kobiet i dzieci, odkryli archeolodzy Uniwersytetu Wrocławskiego w południowym Peru. Analiza antropologiczna kości potwierdziła, że osoby te nie zmarły śmiercią naturalną.

Niezwykłe odkrycie wędkarza z Wisconsin. Odnaleziono ponad 100-letni wrak statku Wiadomości
Niezwykłe odkrycie wędkarza z Wisconsin. Odnaleziono ponad 100-letni wrak statku

Wędkarz z Wisconsin przypadkowo odkrył wrak holownika J.C. Ames, zaginionego przez ponad 100 lat w jeziorze Michigan, odsłoniętego po zimowej burzy.

Dramat na Jezioraku. Rodzina nocowała na jachcie z ostatniej chwili
Dramat na Jezioraku. Rodzina nocowała na jachcie

W sobotę rano w jeziorze Jeziorak utopił się 57-letni mieszkaniec Mazowsza, który przyjechał z rodziną na odpoczynek w okolice Iławy - poinformowała PAP policja i straż pożarna.

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha złamał cisze wyborczą gorące
Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha złamał cisze wyborczą

Na profilu wiceministra sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska Arkadiusza Myrchy na Facebooku ok. godziny 6.00 rano pojawiły się grafiki o kontekście wyborczym. Tymczasem od północy mamy ciszę wyborczą.

Podawał sobie jad węży. Jego krew stała się uniwersalną antytoksyną Wiadomości
Podawał sobie jad węży. Jego krew stała się uniwersalną antytoksyną

Krew Amerykanina, który celowo przez prawie dwie dekady wstrzykiwał sobie jad węża, doprowadziła do stworzenia unikalnej na skalę światową surowicy - twierdzą naukowcy.

Poznań: Wypadek drogowy z udziałem radiowozu Wiadomości
Poznań: Wypadek drogowy z udziałem radiowozu

Policyjny radiowóz zderzył się z autem osobowym na skrzyżowaniu w Poznaniu. W zdarzeniu ucierpiały trzy ofiary. Nie wymagały one jednak hospitalizacji.

Na czerwonym dywanie bez trenów i nagości. Nowy dress code w Cannes Wiadomości
Na czerwonym dywanie bez trenów i nagości. Nowy dress code w Cannes

"Ze względu na obyczajowość zabroniona jest nagość na czerwonym dywanie, a także w każdym innym obszarze festiwalu" - napisali organizatorzy słynnego festiwalu.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

W sobotę 17 maja w Warszawie wystąpią utrudnienia w ruchu – rolkarze opanują miasto, a na Stadionie Narodowym odbędzie się turniej żużlowy.

Pożar mieszkania w Olsztynie. Są ranni Wiadomości
Pożar mieszkania w Olsztynie. Są ranni

Dwie osoby trafiły do szpitala po pożarze w mieszkaniu przy ul. Popiełuszki w Olsztynie. Ogień wybuchł nad ranem w aneksie kuchennym.

Wyłączenia prądu w Krakowie. Jest komunikat Wiadomości
Wyłączenia prądu w Krakowie. Jest komunikat

Mieszkańcy Krakowa muszą przygotować się na planowane przerwy w dostawie prądu. Sprawdź, gdzie od 19 do 28 maja 2025 r. nastąpią wyłączenia.

REKLAMA

Przewodniczący "S" RI: Nie wyraziliśmy zgody na porozumienie w proponowanym przez Artura Balazsa kształcie

– Nie wyraziliśmy zgody na podpisanie porozumienia w proponowanym przez Artura Balazsa kształcie. Tam zapisy były takie, że rekompensaty tylko dla producentów zbóż, a reszta zostaje z pustymi rękami. NSZZ RI zgłasza projekt 15 miliardów euro tytułem rekompensat z funduszy strat wojennych, jakie poniosło polskie rolnictwo, ale na to zgody nie ma rządu polskiego. Minister Siekierski nie ma wątpliwości, że UE takich pieniędzy nie ma i nie da. NSZZ RI „Solidarność” walczyć będzie nadal o takie rozwiązania, aby wszystkie działy produkcji rolnej otrzymały rekompensaty z funduszu strat wojennych Unii Europejskiej – powiedział przewodniczący Solidarności RI Tomasz Obszański w rozmowie z portalem Tysol.pl.
protest rolników w Warszawie  Przewodniczący
protest rolników w Warszawie / Tygodnik Solidarność

Wczoraj w Jesionce doszło do rozmów między przedstawicielami rządu a środowiskami rolniczymi w sprawie protestów przeciwko założeniom Europejskiego Zielonego Ładu. Po spotkaniu opublikowane zostały „uzgodnienia”.

1. Trudna sytuacja w rolnictwie wynika z wielu przyczyn i zaniedbań. Główną przyczyną jest agresja Rosji na Ukrainie.
2. Strony niniejszych Uzgodnień zwracają uwagę na fakt, że jedną z zasadniczych przyczyn destabilizacji europejskiego rynku rolnego była bezwarunkowa zgoda Unii Europejskiej na nielimitowany import produktów rolnych z Ukrainy, poparta jednoznacznym stanowiskiem ówczesnego Rządu RP.
3. Dostrzegając potrzebę wsparcia humanitarnego, gospodarczego i wojskowego Ukrainy, która padła ofiarą rosyjskiej agresji, obie strony wskazują jednocześnie na fakt, że ukraińska produkcja rolna oparta jest na całkowicie odmiennej strukturze gospodarstw i nie podlega takim wymogom, jakie nałożone są na europejskich producentów żywności. Nieuwzględnienie tego faktu przy podejmowaniu decyzji o zniesieniu ograniczeń dla ukraińskich producentów w dostępie do unijnego rynku by krótkowzroczne, i poza negatywnymi skutkami gospodarczymi uderza także w relac polityczne i społeczne między państwami i społeczeństwami.
4. Zarówno Rząd jak i strona społeczna podkreślają potrzebę i wartość relacji gospodarczych z Ukrainą, jednakże muszą one odbywać się na takich warunkach, nie powodowały destabilizacji rynku w UE.
5. W związku z tym, że obie strony uznają za konieczne wypracowanie zasad regulujących handel artykułami rolno-spożywczymi (w tym także ich tranzyt) pomiędzy Polską i Ukrainą:
-utrzymane zostanie obowiązujące embargo na produkty rolne wprowadzone Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 września 2023 r.
-Minister Rolnictwa zwróci się z wnioskiem do Rady Ministrów o wstrzymanie tranzytu z Ukrainy produktów objętych w/w Rozporządzeniem z Ukrainy przez terytorium Polski z dniem 1 kwietnia 2024 r.
- do dnia wejścia w życie unijnego rozporządzenia ATM (5 czerwca 2024 r.) zarówno embargo jak i wstrzymanie tranzytu obejmie także cukier.
6. Obie strony zgadzają się, że uregulowanie relacji handlowych z Ukrainą musi przede wszystkim mieć wymiar wspólnotowy i opierać się:
- na ustaleniu warunków dostępu do rynku dla towarów z Ukrainy w tym przede wszystkim dla zbóż, rzepaku, kukurydzy (i produktów pochodnych dla tych kategorii jak śruty, mąki, kasze, oleje ), cukru, drobiu, jaj, owoców miękkich (i produktów pochodnych), jabłek i koncentratu jabłkowego. Podstawą tych warunków powinny być ustalone okresy referencyjne
7. Niezależnie od kwestii związanych z uregulowaniem relacji handlowych z Ukrainą, strony niniejszego Porozumienia deklarują gotowość do wypracowania zestawu środków i działań, które złagodzą rolnikom negatywne konsekwencje, zakłócenia rynku rolnego. W tym:
- pszenica, pszenżyto, jęczmień, żyto, mieszanki zbożowe zostaną objęte dopłatami (do pierwszych 300 ha) opartymi o schemat pomocy obowiązujący w 2023 roku, które będą obejmować sprzedaż dokonaną w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2024 r.
- utrzymanie podatku rolnego na poziomie nie wyższym niż w 2023 r.
8. Strona społeczna deklaruje wspieranie działań Rządu w celu zmiany zasad na których opiera się Europejski Zielony Ład w rolnictwie.
Ustalone rozwiązania między Premierem Donaldem Tuskiem a Przewodniczącą Urszulą Von der Leyen dokonały istotnych zmian, które uwzględniają propozycje i oczekiwania rolników zgłaszane w czasie protestów. Do najważniejszych należy: zastąpienie od 2024 r. obowiązkowego ugorowania dobrowolnym ekoschematem, uproszczenia dywersyfikacji i zmianowania, umożliwienie państwom członkowskim ustalenia okresu utrzymania okrywy glebowej, dla gospodarstw do 10 ha odstąpienie od stosowania sankcji za nieprzestrzeganie wymogów środowiskowych (tzw. warunkowości).
Przegląd tych zasad będzie kontynuowany. Jednym z pierwszych zadań powinno być przeanalizowanie możliwości zmniejszenia liczby ekoschematów i generalnego uproszczenia zasad wsparcia rolników realizujących wymagania związane z realizacją praktyk środowiskowych

– napisano. 

Pod tymi „uzgodnieniami” podpisał się Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. 

Czytaj także: Rolnicy będą dzisiaj protestować w całej Polsce

Solidarność RI odpowiada

Przewodniczący Solidarności RI Tomasz Obszański w rozmowie z portalem Tysol.pl skrytykował proponowane uzgodnienia. 

Nic to nie oznacza, to są uzgodnienia, my nie wyraziliśmy zgody na podpisanie porozumienia w proponowanym przez Artura Balazsa kształcie. Tam zapisy były takie, że rekompensaty tylko dla producentów zbóż, a reszta zostaje z pustymi rękami. NSZZ RI zgłasza projekt 15 miliardów euro tytułem rekompensat z funduszy strat wojennych, jakie poniosło polskie rolnictwo, ale na to zgody nie ma rządu polskiego. Minister Siekierski nie ma wątpliwości, że UE takich pieniędzy nie ma i nie da. NSZZ RI „Solidarność” walczyć będzie nadal o takie rozwiązania, aby wszystkie działy produkcji rolnej otrzymały rekompensaty z funduszu strat wojennych Unii Europejskiej, bo rolnicy ponoszą gigantyczne straty z tytułu otwartej granicy z Ukrainą, która jest otwarta z powodu wojny u naszego wschodniego sąsiada. Ponieważ tego nie ma i podobno nie wchodzi w grę wypłata takiej kwoty, to wczoraj żadne porozumienie nie zostało zawarte. To protokół uzgadniania, a rząd ma się do tego ustosunkować. Żadnej kwoty z UE nie otrzymamy? To strajkujemy i blokujemy cały kraj

– powiedział nam. 

Czytaj także: Rafał Woś: Polityka klimatyczna? Oddajmy głos ludziom!

 

Kontekst – protesty rolników 

Od kilku tygodni w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej trwają protesty rolników, domagających się m.in. odstąpienia od przepisów Europejskiego Zielonego Ładu i uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza państw UE.

Europejski Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych, m.in. dla rolnictwa. Mają umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 r. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe