„To bardzo silny ból”. Problem w rodzinie znanego aktora
Piotr Adamczyk wraz ze swoją żoną Karoliną Szymczak wystąpił ostatnio w „Dzień dobry TVN”. Kobieta zdobyła się na szczere wyznanie związane z problemem, który dotyczy wielu Polek. Podkreśliła, że zanim została właściwie zdiagnozowana, minęło trzynaście lat. Zaapelowała do wszystkich cierpiących pań, by nie dały się zlekceważyć, tylko walczyły o siebie.
Smutne wyznanie żony Adamczyka
Okazuje się, że żona Piotra Adamczyka walczy z nieuleczalną chorobą, jaką jest endometrioza. Zanim została zdiagnozowana, przez wiele lat doświadczała silnego bólu nie tylko brzucha, ale również lędźwi oraz problemów z jelitami. Zwracała się do wielu lekarzy, lecz ci nie potrafili jej pomóc. Często również nie traktowali jej słów poważnie. Kiedy w końcu dowiedziała się, co jej dolega, odczuła ogromną ulgę. Przyznała, że może liczyć na wsparcie swojego partnera, który ciągle uczy się, na czym polega jej problem.
Dowiedziałam się trzy lata temu o tej chorobie i od razu przeszłam operację, bo ona już była w bardzo zaawansowanym stadium. Czekałam na diagnozę trzynaście lat. To rzeczywiście był długi okres chodzenia po różnych specjalistach i lekarzach, nazywania mnie hipochondryczką, histeryczką
– wyznała Karolina Szymczak.
Bardzo silny ból miesiączkowy, ale u mnie były też bóle lędźwiowe bardzo silne i problemy z jelitami. Od dziecka mam problemy z jelitami, a jako nastolatka bardzo się męczyłam. U mnie nawet ta miesiączka nie była aż tak straszna, jak te bóle współistniejące przy endometriozie
– dodała.
Czym jest endometrioza?
Endometrioza to schorzenie, które polega na występowaniu tkanki podobnej do błony śluzowej macicy (tzw. endometrium) poza jej naturalnym obszarem. Najczęściej tkanka ta znajduje się w obrębie miednicy małej, ale może również dotyczyć innych obszarów ciała. Typowe objawy choroby to przede wszystkim silne bóle menstruacyjne, które mogą być trudne do zniesienia, bóle podczas stosunku, a także przy oddawaniu moczu. Nasilają się zwłaszcza podczas miesiączki. Endometrioza może wiązać się z niepłodnością i utrudniać zajście w ciążę. Leczenie endometriozy zależy od wielu czynników, w tym od nasilenia objawów, wieku pacjentki oraz od jej planów w zakresie rozrodu. Może obejmować terapię farmakologiczną (np. leki przeciwbólowe, leki hormonalne), terapię zachowawczą, a w niektórych przypadkach konieczne może być leczenie chirurgiczne. W przypadku endometriozy, która prowadzi do znaczącej dysfunkcji narządów lub niepłodności, chirurgia może być niezbędna.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ryszard Czarnecki: Europarlament: Dużo o Rosji, wybory za pasem
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Prof. Grzegorz Górski: Na kogo możemy liczyć. A na kogo nie