Jest decyzja Tuska ws. Prokuratury Krajowej
Grabiec był pytany w TVP Info, kiedy premier powoła "nowego Prokuratora Krajowego".
Pan premier powołał nowego Prokuratora Krajowego dzisiaj, pana Dariusza Korneluka, w związku z tym, że powierzenie obowiązków panu prokuratorowi (Jackowi) Bilewiczowi jako Prokuratorowi Krajowemu skończyło się wczoraj, tak ważna instytucja jak prokuratura musi funkcjonować w sposób ciągły
– przekazał.
● CZYTAJ TAKŻE: Niemieckie media i aktywiści ekologiczni na ogłoszeniu wyroku w sprawie Turowa
Grabiec zapytany o prezydenta
Grabiec był dopytywany, czy była opinia prezydenta Andrzeja Dudy ws. zmiany na stanowisku Prokuratora Krajowego. – Pan prezydent nie wyraził opinii, poinformowała nas Kancelaria Prezydenta, że prezydent nie zamierza wyrażać opinii, że będzie czekał ze swoją opinią na decyzję Trybunału (Konstytucyjnego Julii) Przyłębskiej, dotyczącą rzekomego sporu kompetencyjnego w sprawie stwierdzenia nieważności wyboru poprzedniego Prokuratora wskazanego swego czasu przez (ówczesnego) ministra (sprawiedliwości Zbigniewa) Ziobrę – powiedział szef KPRM.
Jego zdaniem prezydent nie ma podstawy prawnej, by kwestionować czy odmawiać opinii w takiej sytuacji. – Ustawa zobowiązuję prezydenta do tego, żeby taką opinię wydał niezwłocznie (...) natomiast ta opinia nie jest wiążąca dla rządu – powiedział Grabiec.
● CZYTAJ TAKŻE: Odpowiedź Grodzkiego zaskoczyła dziennikarza. Nagranie podbija sieć
Mecenas Lewandowski komentuje
Całą sprawę skomentował mecenas Bartosz Lewandowski z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris. Zwrócił uwagę, że "nie istnieje, zgodnie z polskim prawem, możliwość powołania Prokuratora Krajowego bez opinii Prezydenta RP".
"Przepisy są jasne: Art. 14 ust. 1 ustawy z 28.01.2016 r. Prawo o prokuraturze: Prokuratora Krajowego jako pierwszego zastępcę Prokuratora Generalnego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego w liczbie nie większej niż 7 powołuje spośród prokuratorów Prokuratury Krajowej i odwołuje z pełnienia tych funkcji Prezes Rady Ministrów na wniosek Prokuratora Generalnego. Prokuratora Krajowego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego powołuje się PO UZYSKANIU OPINII Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a odwołuje za jego pisemną zgodą" – przypomniał.
"Niezależnie od tego, że urząd jest już obsadzony" – uważa mec. Lewandowski.
Nie istnieje, zgodnie z polskim prawem, możliwość powołania Prokuratora Krajowego bez opinii @prezydentpl. Przepisy są jasne:
— Bartosz Lewandowski (@BartoszLewand20) March 14, 2024
Art. 14 ust. 1 ustawy z 28.01.2016 r. Prawo o prokuraturze:
Prokuratora Krajowego jako pierwszego zastępcę Prokuratora Generalnego oraz pozostałych… https://t.co/qornoD6L2f