Amerykański ekspert: Dlaczego Joe Biden rzuca wyzwanie nowemu polskiemu rządowi

Prezydent USA Joe Biden zaprosił do Białego Domu zarówno prezydenta Polski Andrzeja Dudę, jak i (nowego) premiera Donalda Tuska, aby omówić współpracę w zakresie bezpieczeństwa i pomocy dla Ukrainy. Spotkanie odbędzie się 12 marca.
Joe Biden Amerykański ekspert: Dlaczego Joe Biden rzuca wyzwanie nowemu polskiemu rządowi
Joe Biden / EPA/LEIGH VOGEL / POOL Dostawca: PAP/EPA

Zwykle prezydent USA, jako głowa państwa spotyka się wyłącznie ze swoim politycznym partnerem. Więc zaproszenie także premiera na spotkanie [wspólnie z prezydentem - red.] stanowi nie tylko odejście od protokołu dyplomatycznego, ale jest także sygnałem sytuacji nadzwyczajnej.

Czytaj również: PE przegłosował "dyrektywę budynkową". Właściciele domów zapłacą horrendalne pieniądze

Były działacz partii Hołowni ujawnia kulisy afery z posłem Gomołą

 

Antyamerykański rząd Tuska

Wydaje się, że prezydent Biden ma obawy, że choć nowo wybrany, postępowy rząd Tuska jest bardziej zgodny ideologicznie z administracją Bidena niż poprzedni konserwatywny rząd PiS, to jednocześnie postrzegany jest jako antyamerykański.

Zacznijmy od tego, że nowy minister spraw zagranicznych Radek Sikorski oskarżył niedawno [ jeszcze przed wyborami 15 października 2023 r. - red,] Stany Zjednoczone o wysadzenie rurociągu Nordstream 2. Sikorski flirtuje z Chinami i jest czołowym zwolennikiem wspólnej armii europejskiej, która miałaby konkurować z NATO osłabiając Sojusz Północno-Atlantycki. Gdy po raz pierwszy Sikorski był szefem polskiego MSZ w pierwszym rządzie Tuska, chciał widzieć Rosję w NATO. Określił stosunki polsko-amerykańskie jako „bezwartościowe” i był najzagorzalszym zwolennikiem polityki resetu wobec Rosji. Zdobył się nawet na zaproszenie rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Ławrowa, aby wystapił na światowym spotkaniu polskich ambasadorów poświęconym kierunkom polskiej polityki zagranicznej. (...).

W przypadku premiera Tuska wymiatanie przez niego „żelazną miotłą” wszelkich instytucji, programów i ludzi realizowanych przez PiS zaczyna zagrażać interesom Stanów Zjednoczonych. W obszarze obronności, gdy rządziło PiS, wydatki na obronę wzrosły do 3,7 proc. PKB, najwięcej w NATO. A także dokonano szerokich zakupów amerykańskiego sprzętu wojskowego - czołgów Abrams, helikopterów Apache, myśliwców F-35, systemu obrony przeciwrakietowej Patriot i wiele innych. Aby zapewnić w Polsce bezpieczeństwo energetyczne, rząd PiS zawarł kontrakt na elektrownię jądrową z Westinghouse. Firma Intel Corporation wybrała Polskę na lokalizację ważnej fabryki półprzewodników.

 

Proniemiecki Tusk

Wszystkie te projekty są niewygodne dla Niemiec, które postrzegają je jako konkurencyjnie zagrażające RFN. Z kolei Donald Tusk, protegowany Angeli Merkel, byłej kanclerz Niemiec, który 15 października wygrał wybory parlamentarne pod hasłem ściślejszej integracji z Unią Europejską i usunięcia konfliktów z Niemcami, jest gotowy zrezygnować z tych projektów lub przynajmniej opóźnić je czy zminimalizować. 

Być może najważniejszy projekt byłego konserwatywnego rządu – Centralny Port Komunikacyjny (CPK) – jest już zawieszony. Chodzi o wielkie lotnisko i węzeł kolei dużych prędkości. Centralny Port Komunikacyjny w Polsce to główny port lotniczy przesiadkowy i nowa sieć 12 linii kolei dużych prędkości oraz autostrad. Projekt jest już zaawansowany, pochłonął koszty rzędu miliarda dolarów, stanowi konkurencję dla Berlina. Rząd PiS uznał realizację CPK za główny impuls rozwojowy, gdyż po ukończeniu projekt będzie największym węzłem komunikacyjnym w Europie. Rezygnacja z tego projektu to zmarnowanie efektów gruntownych badań planistycznych i środowiskowych oraz pozbawienie Polskę infrastruktury, niezbędnej już obecnie, a jeszcze bardziej w przyszłości. Co równie ważne - ogromne lotnisko w centrum Polski z szybkimi pociągami i drogami to węzeł infrastruktury łączącej całą Europę, który  w razie potrzeby stanie się niezbędnym wojskowym węzłem logistycznym.

 

Zadanie Bidena

Trzeba podkreślić, że wobec wojny na Ukrainie nieduże regionalne lotnisko w Rzeszowie w pobliżu granicy z Ukrainą stało się kluczowym punktem przeładunkowym zachodnich dostaw wojskowych i humanitarnych. Bez których Ukraina już dawno zostałaby pokonana. Z kolei lotnisko o ogromnej przepustowości na wypadek potencjalnego konfliktu wojennego obejmującego Polskę lub kraje bałtyckie byłoby kołem ratunkowym dla operacji militarnych NATO.

Pomoc wojskowa i humanitarna dla Ukrainy przepływa przez południową Polskę. Tymczasem na granicy [polsko-ukraińskiej] pikietują strajkujący polscy rolnicy, którzy sprzeciwiają się dużemu nielegalnemu importowi na polski rynek taniego ukraińskiego zboża i kukurydzy. Wypycha to polskich rolników z rynku. To jednostronne, nieograniczone otwarcie granic Unii Europejskiej dla ukraińskich towarów w największym negatywnym stopniu dotyczy Polski, najbliższego sąsiada Ukrainy. Protesty rolników zamykających  przejścia graniczne, blokujących autostrady i ulice Warszawy, nadszarpują dobre relacje sąsiedzkie obu stron.
Rząd Tuska obiecuje doprowadzić do kompromisu, ale się z tym nie spieszy. Tymczasem Im dłużej to trwa, tym wrogie siły mają większe możliwości, aby skomplikować problemy i sprowokować duży konflikt wewnętrzny w Polsce. Zwłaszcza, że rolnicy mają szerokie poparcie społeczne. Prezydent Biden powinien nalegać, aby polski premier nadał tej kwestii najwyższy priorytet.

Tak więc prezydent Biden ma dyplomatyczne zadanie nakłonić nowy polski rząd do respektowania amerykańskich interesów i powinien zgasić wewnętrzne konflikty u  kluczowego sąsiada walczącej Ukrainy. Rezygnacja z Centralnego Portu Komunikacyjnego pod naciskiem Niemiec miałaby bardzo szkodliwe skutki dla obronności Polski i krajów bałtyckich oraz całej wschodniej flanki w przypadku potencjalnego konfliktu.
Zadaniem prezydenta Bidena jest więc nie tylko zabezpieczenie zakupienia przez Polskę amerykańskiego sprzętu i realizacji inwestycji technologicznych, ale także zbudowania CPK, jako istotnego ogniwa łączącego Stany Zjednoczone i Polskę zarówno w czasie pokoju, jak i wojny.

[Dr Lucja Swiatkowski Cannon jest starszym pracownikiem naukowym w Instytucie Polityki Światowej w Waszyngtonie. Tłum. Teresa Wójcik]

(Tekst pierwotnie ukazał się na portalu NewsMax. śródtytuły od Redakcji)
 


 

POLECANE
Wyciek dokumentów dot. mieszkania Karola Nawrockiego. Posłowie PiS chcą złożyć zawiadomienie do prokuratury Wiadomości
Wyciek dokumentów dot. mieszkania Karola Nawrockiego. Posłowie PiS chcą złożyć zawiadomienie do prokuratury

Jarosław Kaczyński zapowiedział zawiadomienie do prokuratury i OBWE w sprawie wycieku dokumentów dotyczących mieszkania Karola Nawrockiego.

Ostrzeżenie IMGW. Idzie mróz z ostatniej chwili
Ostrzeżenie IMGW. Idzie mróz

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega i zapowiada przymrozki do minus 8 st. C przy gruncie. Wystąpią one w przeważającej części kraju z wyjątkiem pasa na zachodzi i północy Polski.

Sławomir Cenckiewicz stawił się w prokuraturze. Na miejscu tłum protestujących przeciw represjom z ostatniej chwili
Sławomir Cenckiewicz stawił się w prokuraturze. Na miejscu tłum protestujących przeciw represjom

Były szef Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz stawił się w wydziale ds. wojskowych warszawskiej prokuratury okręgowej, gdzie ma usłyszeć zarzuty ws. odtajnienia w 2023 r. części planu obronnego Polski "Warta". Przed prokuraturą zebrało się kilkadziesiąt osób; wśród nich obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki.

George Simion zagrzewa Karola Nawrockiego do walki: Fight! Fight! Fight! z ostatniej chwili
George Simion zagrzewa Karola Nawrockiego do walki: Fight! Fight! Fight!

18 maja będzie dniem historycznym nie tylko dla Rumunii, ale także dla Polski i Portugalii - prognozuje George Simion, zwycięzca pierwszej tury rumuńskich wyborów prezydenckich. We wszystkich trzech krajach szanse na zwycięstwo mają siły konserwatywne.

Adam Bodnar zataił w oświadczeniu majątkowym mieszkanie w Warszawie? Minister zaprzecza z ostatniej chwili
Adam Bodnar zataił w oświadczeniu majątkowym mieszkanie w Warszawie? Minister zaprzecza

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, miał zataić w oświadczeniu majątkowym fakt, że jest współwłaścicielem lokalu na Ursynowie – podaje TV Republika. Minister miał je nabyć w 2005 roku. Ten jednak zaprzecza.

Szef hutniczej Solidarności: Dość słów, czas na konkrety tylko u nas
Szef hutniczej Solidarności: Dość słów, czas na konkrety

– Dość słów, czas na konkretne działania – mówi w rozmowie z portalem Tysol.pl Andrzej Karol, przewodniczący Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ "Solidarność".

Czarny dym z Kaplicy Sykstyńskiej. Kardynałowie nie wybrali papieża z ostatniej chwili
Czarny dym z Kaplicy Sykstyńskiej. Kardynałowie nie wybrali papieża

Kardynałowie na porannym, czwartkowym konklawe nie wybrali papieża – z Kaplicy Sykstyńskiej poleciał czarny dym.

TV Republika: Adam Bodnar zataił w oświadczeniu majątkowym mieszkanie w Warszawie z ostatniej chwili
TV Republika: Adam Bodnar zataił w oświadczeniu majątkowym mieszkanie w Warszawie

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, miał zataić w oświadczeniu majątkowym fakt, że jest współwłaścicielem lokalu na Ursynowie – podaje TV Republika. Minister zaprzeczył tej informacji.

Nie żyje DJ Hazel. Przyczyna zgonu badana przez policję z ostatniej chwili
Nie żyje DJ Hazel. Przyczyna zgonu badana przez policję

W środę smutna wiadomość obiegła Polskę – nie żyje DJ Hazel, czyli Michał Orzechowski. Znany i lubiany artysta miał zaledwie 44 lata. Ciało muzyka odnaleziono w samochodzie zaparkowanym przy jeziorze w Skępem. Okoliczności jego śmierci bada policja i prokuratura.

Atak na Uniwersytecie Warszawskim. Nowe informacje ws. zabójcy  z ostatniej chwili
Atak na Uniwersytecie Warszawskim. Nowe informacje ws. zabójcy

Po ataku młodego mężczyzny w kampusie Uniwersytetu Warszawskiego życie rannego strażnika nie jest zagrożone – poinformowała w czwartek Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Rektor uczelni wyraził opinię o zabójcy, który był studentem na UW.

REKLAMA

Amerykański ekspert: Dlaczego Joe Biden rzuca wyzwanie nowemu polskiemu rządowi

Prezydent USA Joe Biden zaprosił do Białego Domu zarówno prezydenta Polski Andrzeja Dudę, jak i (nowego) premiera Donalda Tuska, aby omówić współpracę w zakresie bezpieczeństwa i pomocy dla Ukrainy. Spotkanie odbędzie się 12 marca.
Joe Biden Amerykański ekspert: Dlaczego Joe Biden rzuca wyzwanie nowemu polskiemu rządowi
Joe Biden / EPA/LEIGH VOGEL / POOL Dostawca: PAP/EPA

Zwykle prezydent USA, jako głowa państwa spotyka się wyłącznie ze swoim politycznym partnerem. Więc zaproszenie także premiera na spotkanie [wspólnie z prezydentem - red.] stanowi nie tylko odejście od protokołu dyplomatycznego, ale jest także sygnałem sytuacji nadzwyczajnej.

Czytaj również: PE przegłosował "dyrektywę budynkową". Właściciele domów zapłacą horrendalne pieniądze

Były działacz partii Hołowni ujawnia kulisy afery z posłem Gomołą

 

Antyamerykański rząd Tuska

Wydaje się, że prezydent Biden ma obawy, że choć nowo wybrany, postępowy rząd Tuska jest bardziej zgodny ideologicznie z administracją Bidena niż poprzedni konserwatywny rząd PiS, to jednocześnie postrzegany jest jako antyamerykański.

Zacznijmy od tego, że nowy minister spraw zagranicznych Radek Sikorski oskarżył niedawno [ jeszcze przed wyborami 15 października 2023 r. - red,] Stany Zjednoczone o wysadzenie rurociągu Nordstream 2. Sikorski flirtuje z Chinami i jest czołowym zwolennikiem wspólnej armii europejskiej, która miałaby konkurować z NATO osłabiając Sojusz Północno-Atlantycki. Gdy po raz pierwszy Sikorski był szefem polskiego MSZ w pierwszym rządzie Tuska, chciał widzieć Rosję w NATO. Określił stosunki polsko-amerykańskie jako „bezwartościowe” i był najzagorzalszym zwolennikiem polityki resetu wobec Rosji. Zdobył się nawet na zaproszenie rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Ławrowa, aby wystapił na światowym spotkaniu polskich ambasadorów poświęconym kierunkom polskiej polityki zagranicznej. (...).

W przypadku premiera Tuska wymiatanie przez niego „żelazną miotłą” wszelkich instytucji, programów i ludzi realizowanych przez PiS zaczyna zagrażać interesom Stanów Zjednoczonych. W obszarze obronności, gdy rządziło PiS, wydatki na obronę wzrosły do 3,7 proc. PKB, najwięcej w NATO. A także dokonano szerokich zakupów amerykańskiego sprzętu wojskowego - czołgów Abrams, helikopterów Apache, myśliwców F-35, systemu obrony przeciwrakietowej Patriot i wiele innych. Aby zapewnić w Polsce bezpieczeństwo energetyczne, rząd PiS zawarł kontrakt na elektrownię jądrową z Westinghouse. Firma Intel Corporation wybrała Polskę na lokalizację ważnej fabryki półprzewodników.

 

Proniemiecki Tusk

Wszystkie te projekty są niewygodne dla Niemiec, które postrzegają je jako konkurencyjnie zagrażające RFN. Z kolei Donald Tusk, protegowany Angeli Merkel, byłej kanclerz Niemiec, który 15 października wygrał wybory parlamentarne pod hasłem ściślejszej integracji z Unią Europejską i usunięcia konfliktów z Niemcami, jest gotowy zrezygnować z tych projektów lub przynajmniej opóźnić je czy zminimalizować. 

Być może najważniejszy projekt byłego konserwatywnego rządu – Centralny Port Komunikacyjny (CPK) – jest już zawieszony. Chodzi o wielkie lotnisko i węzeł kolei dużych prędkości. Centralny Port Komunikacyjny w Polsce to główny port lotniczy przesiadkowy i nowa sieć 12 linii kolei dużych prędkości oraz autostrad. Projekt jest już zaawansowany, pochłonął koszty rzędu miliarda dolarów, stanowi konkurencję dla Berlina. Rząd PiS uznał realizację CPK za główny impuls rozwojowy, gdyż po ukończeniu projekt będzie największym węzłem komunikacyjnym w Europie. Rezygnacja z tego projektu to zmarnowanie efektów gruntownych badań planistycznych i środowiskowych oraz pozbawienie Polskę infrastruktury, niezbędnej już obecnie, a jeszcze bardziej w przyszłości. Co równie ważne - ogromne lotnisko w centrum Polski z szybkimi pociągami i drogami to węzeł infrastruktury łączącej całą Europę, który  w razie potrzeby stanie się niezbędnym wojskowym węzłem logistycznym.

 

Zadanie Bidena

Trzeba podkreślić, że wobec wojny na Ukrainie nieduże regionalne lotnisko w Rzeszowie w pobliżu granicy z Ukrainą stało się kluczowym punktem przeładunkowym zachodnich dostaw wojskowych i humanitarnych. Bez których Ukraina już dawno zostałaby pokonana. Z kolei lotnisko o ogromnej przepustowości na wypadek potencjalnego konfliktu wojennego obejmującego Polskę lub kraje bałtyckie byłoby kołem ratunkowym dla operacji militarnych NATO.

Pomoc wojskowa i humanitarna dla Ukrainy przepływa przez południową Polskę. Tymczasem na granicy [polsko-ukraińskiej] pikietują strajkujący polscy rolnicy, którzy sprzeciwiają się dużemu nielegalnemu importowi na polski rynek taniego ukraińskiego zboża i kukurydzy. Wypycha to polskich rolników z rynku. To jednostronne, nieograniczone otwarcie granic Unii Europejskiej dla ukraińskich towarów w największym negatywnym stopniu dotyczy Polski, najbliższego sąsiada Ukrainy. Protesty rolników zamykających  przejścia graniczne, blokujących autostrady i ulice Warszawy, nadszarpują dobre relacje sąsiedzkie obu stron.
Rząd Tuska obiecuje doprowadzić do kompromisu, ale się z tym nie spieszy. Tymczasem Im dłużej to trwa, tym wrogie siły mają większe możliwości, aby skomplikować problemy i sprowokować duży konflikt wewnętrzny w Polsce. Zwłaszcza, że rolnicy mają szerokie poparcie społeczne. Prezydent Biden powinien nalegać, aby polski premier nadał tej kwestii najwyższy priorytet.

Tak więc prezydent Biden ma dyplomatyczne zadanie nakłonić nowy polski rząd do respektowania amerykańskich interesów i powinien zgasić wewnętrzne konflikty u  kluczowego sąsiada walczącej Ukrainy. Rezygnacja z Centralnego Portu Komunikacyjnego pod naciskiem Niemiec miałaby bardzo szkodliwe skutki dla obronności Polski i krajów bałtyckich oraz całej wschodniej flanki w przypadku potencjalnego konfliktu.
Zadaniem prezydenta Bidena jest więc nie tylko zabezpieczenie zakupienia przez Polskę amerykańskiego sprzętu i realizacji inwestycji technologicznych, ale także zbudowania CPK, jako istotnego ogniwa łączącego Stany Zjednoczone i Polskę zarówno w czasie pokoju, jak i wojny.

[Dr Lucja Swiatkowski Cannon jest starszym pracownikiem naukowym w Instytucie Polityki Światowej w Waszyngtonie. Tłum. Teresa Wójcik]

(Tekst pierwotnie ukazał się na portalu NewsMax. śródtytuły od Redakcji)
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe