Prezydent Andrzej Duda w Krakowie-Balicach: CPK nie zagraża lotniskom regionalnym, pasażerów nie zabraknie

Przyrost liczby pasażerów w regionie w ciągu 15 lat będzie tak duży, że starczy ich i dla CPK i dla lotnisk regionalnych - oświadczył w piątek w Krakowie prezydent Andrzej Duda. Wcześniej spotkał się z Zarządem Związku Regionalnych Portów Lotniczych. W spotkaniu uczestniczył także Maciej Kłosiński, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Andrzej Duda Prezydent Andrzej Duda w Krakowie-Balicach: CPK nie zagraża lotniskom regionalnym, pasażerów nie zabraknie
Andrzej Duda / PAP/Łukasz Gągulski

Prezydent poinformował, że pytał prezesów regionalnych portów, czy CPK zagraża rozwojowi branży lotniczej w ujęciu regionalnym i - jak podkreślił - opinia była jednoznaczna; przyrost liczby pasażerów w ciągu najbliższych 15 lat będzie tak ogromy, iż wystarczy ich dla każdego.

Trzeba inwestować zarówno w CPK jak i lotniska regionalne

- stwierdził Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że statystyczny obywatel Polski podróżuje dziś samolotem 1,2 raza rocznie, a przeciętny mieszkaniec Europy Zachodniej co najmniej trzy razy częściej. To oznacza, że komunikacja lotnicza w Polsce będzie się rozwijać wraz z wzrostem zamożności społeczeństwa i częstszymi podróżami - zauważył.

Andrzej Duda zaznaczył, że szacuje się, iż w ciągu 15 lat w regionie Europy Środkowo-wschodniej przybędzie 150 mln pasażerów rocznie.

"Zapotrzebowanie na przeloty będzie rosło"

- Jeżeli nie będziemy mieli takiego lotniska, które będzie centralnym hubem (…) o większych możliwościach przyjęcia pasażerów i towarów cargo, to okaże się, że za parę lat nie będziemy w stanie obsłużyć tego ruchu lotniczego, które potencjalnie będzie oczekiwany przez pasażerów w naszym kraju, a Polacy będą musieli wyjeżdżać za granicę, aby móc zrealizować wszystkie swoje zapotrzebowania lotnicze

- wskazał Duda.

Jak zauważył, w ciągu najbliższych 15 lat nasz kraj potrzebuje znaczących inwestycji w infrastrukturę lotniskową - z jednej strony w rozwijanie portów regionalnych, takich jak Kraków-Balice czy Rzeszów, a z drugiej strony – w budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.

- Zapotrzebowanie na przeloty będzie rosło, a w związku z tym nie ma obawy, że rozwój regionalnych portów lotniczych zostanie zahamowany przez brak pasażerów, przez to, że jeżeli zrealizujemy CPK, to tych pasażerów zabraknie

- tłumaczył prezydent.

Według niego Polska potrzebuje wielkiego hubu lotniczego, który „będzie również lotniskiem cargo i również wzmocni nasze bezpieczeństwo”.

- Jesteśmy członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego i także mamy w związku z tym zobowiązania sojusznicze – ze względu na bezpieczeństwo Polski potrzebujemy lotniska, które będzie mogło przyjąć największe wojskowe samoloty transportowe, które będzie mogło przyjąć tych samolotów dużo i które będzie mogło przyjąć te samoloty szybko – dzisiaj takim lotniskiem nie dysponujemy, ono dopiero musi zostać zbudowane. To ma zostać zrealizowane poprzez CPK

- tłumaczył Duda.

Prezydent, który gościł w piątek na lotnisku Kraków Airport ocenił, że port ten z powodzeniem odbudował ruch lotniczy sprzed pandemii i realizuje szereg inwestycji, w tym rozbudowę terminalu pasażerskiego i budowę nowej drogi startowej, pozwalających na zwiększenie w przyszłości jego przepustowości do około 16 mln pasażerów rocznie.

- Port lotniczy Kraków-Balice z powodzeniem odbudował ruch sprzed pandemii, i w zeszłym roku obsłużył rekordowe ponad 9 mln pasażerów, a w tym roku prognozuje przekroczenie symbolicznej granicy 10 mln pasażerów

- przypomniał Duda.

Prezydent odwiedził także miejscową jednostkę straży pożarnej. Tam spotkał się także z Maciejem Kłosińskim, zastępcą przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Projekt CPK

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) została powołana do przygotowania i realizacji Programu wieloletniego Centralnego Portu Komunikacyjnego, obejmującego m.in. budowę nowego lotniska centralnego dla Polski oraz inwestycji towarzyszących – m.in. linii kolejowych, dróg ekspresowych i autostrad.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy. W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł przy porcie lotniczym i połączenia na terenie kraju, które mają umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa. 

Czytaj także: Aktywiści protestują przeciwko zatruwaniu polskiego powietrza przez niemiecką rafinerię

CZYTAJ TAKŻE: Brutalny atak policji na uczestnika protestu rolników. Jest dalsza część nagrania

 


 

POLECANE
Radny PO zawieszony z powodu przyjmowania zaproszeń do TV Republika? gorące
Radny PO zawieszony z powodu przyjmowania zaproszeń do TV Republika?

O takich ustaleniach poinformował na platformie "X" dziennikarz śledczy TV Republika Marcin Dobski.

Szefowa dyplomacji UE: To będzie dla Polski trudne sześć miesięcy z ostatniej chwili
Szefowa dyplomacji UE: To będzie dla Polski trudne sześć miesięcy

Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas powiedziała we wtorek w Brukseli, że polską prezydencję czeka trudne najbliższe sześć miesięcy. "Żyjemy w niespokojnych czasach, wystarczy spojrzeć na sytuację geopolityczną. Polska prezydencja będzie miała dużo na głowie" – oceniła polityk.

Pogoda paraliżuje PKP. Opóźnienia pociągów w całym kraju z ostatniej chwili
Pogoda paraliżuje PKP. Opóźnienia pociągów w całym kraju

Intensywnie padający deszcz, który zamarza i osadza się na sieciach trakcyjnych rodzi potężne problemy Polskich Kolei Państwowych. Dziesiątki składów mają opóźnienia, w niektórych wypadkach dochodzących do nawet czterech godzin.

Trzy powody, dla których Trump może zagrać ostro z Rosją tylko u nas
Trzy powody, dla których Trump może zagrać ostro z Rosją

Związek Sowiecki, a potem Rosja, mogły funkcjonować tylko dzięki węglowodorom sprzedawanym… Zachodowi. Już w czasach zimnej wojny, gdy Niemcy z RFN aż przebierali nóżkami, żeby Breżniew im rurę z gazem doprowadził.

Bodnar zabiera głos ws. raportu prokuratorów z ostatniej chwili
Bodnar zabiera głos ws. raportu prokuratorów

Za raportem z audytu spraw z lat 2016-2023 pójdą konkretne zawiadomienia do rzeczników dyscyplinarnych, którzy przeprowadzą odpowiednie postępowania wyjaśniające - zapowiedział we wtorek szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar. Przypomniał, że możliwe są także postępowania karne.

Nowy sondaż. PiS ze znaczną przewagą z ostatniej chwili
Nowy sondaż. PiS ze znaczną przewagą

Z najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie dziennika „Rzeczpospolita” wynika, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, rząd koalicyjny KO, Trzeciej Drogi i Lewicy nie utrzymałby władzy. PiS natomiast mógłby stworzyć rząd z Konfederacją.

Raport prokuratury Bodnara ws. 200 afer PiS. Poseł zwrócił uwagę na ważny szczegół z ostatniej chwili
Raport prokuratury Bodnara ws. "200 afer PiS". Poseł zwrócił uwagę na ważny szczegół

Były wiceszef MS Michał Wójcik (PiS), komentując zaprezentowany we wtorek przez prokuratorów Bodnara raport ocenił, że nie wskazano ani jednego polityka, który by wpływał na jakiekolwiek postępowanie. Jego zdaniem przedstawione sprawy są "znane i medialne".

Nie żyje znana modelka. Wypadła z balkonu Wiadomości
Nie żyje znana modelka. Wypadła z balkonu

Media obiegła informacja o śmierci celebrytki i modelki - Courtney Mills.

Modły do drogowskazu, a symbolem zbawienia serduszko WOŚP. W sieci burza po happeningu Trzaskowskiego z ostatniej chwili
"Modły do drogowskazu, a symbolem zbawienia serduszko WOŚP". W sieci burza po "happeningu" Trzaskowskiego

"Przecież gdybym w ramach wyborczego trollingu odwalił taki numer, że poszedłbym ze zniczem pod jakiś słupek, bo nie chciałoby mi się jechać na cmentarz i bym się tam przy słupku zadumał, a obok jeszcze przygrywałby facet na trąbce, to by mnie zjedzono w komentarzach" – pisze na platformie X twórca Kanału Zero Krzysztof Stanowski, komentując sposób, w jaki prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski upamiętnił rocznicę śmierci Pawła Adamowicza.

Kultowy teleturniej Polsatu wraca na antenę. Widzów czekają zmiany Wiadomości
Kultowy teleturniej Polsatu wraca na antenę. Widzów czekają zmiany

Popularny teleturniej „Awantura o kasę” wraca na antenę Polsatu z premierowymi odcinkami. Po krótkiej przerwie program znów będzie gościł w weekendowe popołudnia. Wiadomo, że emisja rozpocznie się w sobotę, 1 marca, o godz. 17:30. Tym razem widzowie mogą liczyć na więcej odcinków niż jesienią, bo stacja zaplanowała ich aż 22.

REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda w Krakowie-Balicach: CPK nie zagraża lotniskom regionalnym, pasażerów nie zabraknie

Przyrost liczby pasażerów w regionie w ciągu 15 lat będzie tak duży, że starczy ich i dla CPK i dla lotnisk regionalnych - oświadczył w piątek w Krakowie prezydent Andrzej Duda. Wcześniej spotkał się z Zarządem Związku Regionalnych Portów Lotniczych. W spotkaniu uczestniczył także Maciej Kłosiński, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Andrzej Duda Prezydent Andrzej Duda w Krakowie-Balicach: CPK nie zagraża lotniskom regionalnym, pasażerów nie zabraknie
Andrzej Duda / PAP/Łukasz Gągulski

Prezydent poinformował, że pytał prezesów regionalnych portów, czy CPK zagraża rozwojowi branży lotniczej w ujęciu regionalnym i - jak podkreślił - opinia była jednoznaczna; przyrost liczby pasażerów w ciągu najbliższych 15 lat będzie tak ogromy, iż wystarczy ich dla każdego.

Trzeba inwestować zarówno w CPK jak i lotniska regionalne

- stwierdził Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że statystyczny obywatel Polski podróżuje dziś samolotem 1,2 raza rocznie, a przeciętny mieszkaniec Europy Zachodniej co najmniej trzy razy częściej. To oznacza, że komunikacja lotnicza w Polsce będzie się rozwijać wraz z wzrostem zamożności społeczeństwa i częstszymi podróżami - zauważył.

Andrzej Duda zaznaczył, że szacuje się, iż w ciągu 15 lat w regionie Europy Środkowo-wschodniej przybędzie 150 mln pasażerów rocznie.

"Zapotrzebowanie na przeloty będzie rosło"

- Jeżeli nie będziemy mieli takiego lotniska, które będzie centralnym hubem (…) o większych możliwościach przyjęcia pasażerów i towarów cargo, to okaże się, że za parę lat nie będziemy w stanie obsłużyć tego ruchu lotniczego, które potencjalnie będzie oczekiwany przez pasażerów w naszym kraju, a Polacy będą musieli wyjeżdżać za granicę, aby móc zrealizować wszystkie swoje zapotrzebowania lotnicze

- wskazał Duda.

Jak zauważył, w ciągu najbliższych 15 lat nasz kraj potrzebuje znaczących inwestycji w infrastrukturę lotniskową - z jednej strony w rozwijanie portów regionalnych, takich jak Kraków-Balice czy Rzeszów, a z drugiej strony – w budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.

- Zapotrzebowanie na przeloty będzie rosło, a w związku z tym nie ma obawy, że rozwój regionalnych portów lotniczych zostanie zahamowany przez brak pasażerów, przez to, że jeżeli zrealizujemy CPK, to tych pasażerów zabraknie

- tłumaczył prezydent.

Według niego Polska potrzebuje wielkiego hubu lotniczego, który „będzie również lotniskiem cargo i również wzmocni nasze bezpieczeństwo”.

- Jesteśmy członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego i także mamy w związku z tym zobowiązania sojusznicze – ze względu na bezpieczeństwo Polski potrzebujemy lotniska, które będzie mogło przyjąć największe wojskowe samoloty transportowe, które będzie mogło przyjąć tych samolotów dużo i które będzie mogło przyjąć te samoloty szybko – dzisiaj takim lotniskiem nie dysponujemy, ono dopiero musi zostać zbudowane. To ma zostać zrealizowane poprzez CPK

- tłumaczył Duda.

Prezydent, który gościł w piątek na lotnisku Kraków Airport ocenił, że port ten z powodzeniem odbudował ruch lotniczy sprzed pandemii i realizuje szereg inwestycji, w tym rozbudowę terminalu pasażerskiego i budowę nowej drogi startowej, pozwalających na zwiększenie w przyszłości jego przepustowości do około 16 mln pasażerów rocznie.

- Port lotniczy Kraków-Balice z powodzeniem odbudował ruch sprzed pandemii, i w zeszłym roku obsłużył rekordowe ponad 9 mln pasażerów, a w tym roku prognozuje przekroczenie symbolicznej granicy 10 mln pasażerów

- przypomniał Duda.

Prezydent odwiedził także miejscową jednostkę straży pożarnej. Tam spotkał się także z Maciejem Kłosińskim, zastępcą przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Projekt CPK

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) została powołana do przygotowania i realizacji Programu wieloletniego Centralnego Portu Komunikacyjnego, obejmującego m.in. budowę nowego lotniska centralnego dla Polski oraz inwestycji towarzyszących – m.in. linii kolejowych, dróg ekspresowych i autostrad.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy. W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł przy porcie lotniczym i połączenia na terenie kraju, które mają umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa. 

Czytaj także: Aktywiści protestują przeciwko zatruwaniu polskiego powietrza przez niemiecką rafinerię

CZYTAJ TAKŻE: Brutalny atak policji na uczestnika protestu rolników. Jest dalsza część nagrania

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe