Siedziba szwedzkiej Policji Bezpieczeństwa zaatakowana przy pomocy gazu
Pięć osób trafiło do szpitala, dwie osoby samodzielnie szukały pomocy. – Mieli problemy z oddychaniem, potem wystąpił kaszel i trudności w oddychaniu – mówi Patrik Söderberg, główny lekarz w regionie Sztokholmu.
Czytaj także: Tak imigranci oszukują w Niemczech, żeby dostać prawo pobytu
Co się dzieje?
„Rząd śledzi rozwój wydarzeń i jest w kontakcie z Policją Bezpieczeństwa” – pisze minister sprawiedliwości Gunnar Strömmer w komentarzu dla TT.
Jak podaje Expressen, czujniki na dachu budynku Säpo wykazały obecność fosgenu, chemicznego gazu bojowego używanego podczas pierwszej wojny światowej, który wydziela słodki zapach. .
"W tej chwili nie wszczęto żadnego wstępnego dochodzenia i nie jestem w stanie wypowiedzieć się na temat dokładnie podejmowanych przez nas środków"
- mówi Karin Lutz, rzeczniczka prasowa SAPO.
Czytaj także: Rafalska dla Tysol.pl: Komisja Europejska nie bez powodu łaskawie uruchamia środki dla Polski
Kontekst: Czym jest SAPO?
Säkerhetspolisen (Policja Bezpieczeństwa, SÄPO) to szwedzka instytucja odpowiedzialna za kontrwywiad cywilny. Pod obecną nazwą funkcjonuje od 1 października 1989 roku. W 2015 roku miała miejsce reorganizacja, po której Policja Bezpieczeństwa stała się niezależną instytucją w strukturach Ministerstwa Sprawiedliwości. Szacowana liczba pracowników Policji Bezpieczeństwo to ok. 1400 funkcjonariuszy.