Sejm zostanie wezwany do szybkiej realizacji programu inwestycyjnego CPK
Politycy PiS obawiają się, że inwestycja w CPK zostanie wstrzymana przez obecny rząd. Obecnie trwa audyt inwestycji. Pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek powiedział w czwartek w Sejmie, że "ani jedna łopata do tej pory w CPK nie została wbita". "Stawiamy projekt z głowy na nogi i zabieramy się za dalsze działania. Ale najpierw musimy ten projekt urealnić. Dlatego wykonamy szczegółowy audyt wszystkich obszarów waszej działalności" — mówił Lasek w Sejmie, zwarcając się do polityków PiS.
Czytaj także: Dedek atakuje: „Nie będzie CPK im. L. i J. Kaczyńskich”
Projekt uchwały
Podczas późniejszej konferencji prasowej Marcin Horała zapowiedział projekt uchwały Sejmu ws. CPK.
"W ramach Zespołu Pracy dla Polski pod przewodnictwem Mateusza Morawieckiego przygotowaliśmy projekt uchwały Sejmu. Dzisiaj złożymy go formalnie do Prezydium Sejmu"
- poinformował.
Jak dodał, w uchwale Sejm wzywa rząd do szybkiej realizacji programu inwestycyjnego CPK.
"Mam nadzieję, jesteśmy na to otwarci, żeby wspólnie, ponad podziałami ten projekt uchwały został przyjęty"
- mówił Horała.
Czytaj także: Mucha: "Budowa CPK jest bez sensu"
Kontekst: budowa CPK
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy. W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł przy porcie lotniczym i połączenia na terenie kraju, które mają umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa.