Wniosek Sienkiewicza odrzucony. To pierwszy taki przypadek w kraju

Postanowienie zapadło na posiedzeniu niejawnym w Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku.
W uzasadnieniu postanowienia referendarz sądowy Kamil Żurek powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 stycznia br., w którym TK orzekł, że przepisy Kodeksu spółek handlowych (Ksh) o rozwiązaniu i likwidacji spółki akcyjnej, rozumiane w ten sposób, że swoim zakresem regulacyjnym z mocy samej ustawy obejmują także jednostki publicznej rtv, są niekonstytucyjne. Ponadto TK w wyroku orzekł, że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o rtv wyłączający określone zapisy Ksh od stosowania w odniesieniu do jednostek publicznej rtv.
Żurek uzasadnił, że w sprawie „nie podniesiono zagadnienia ewentualnej wadliwości składu Trybunału oraz jego wpływu na orzeczenie”, jednak w jego ocenie „nie może budzić wątpliwości, że doszło do bezpodstawnego zaniechania odebrania ślubowania od trzech członków Trybunału Konstytucyjnego wybranych w miejsce sędziów, których kadencja upłynęła 6 listopada 2015 roku”.
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Duda reaguje na słowa Tuska: Niech pan premier tak nie straszy
To pierwszy taki przypadek w kraju
Pod koniec ubiegłego roku minister kultury postawił w stan likwidacji 17 regionalnych rozgłośni Polskiego Radia (w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Koszalinie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie, we Wrocławiu i w Zielonej Górze).
Do tej pory, w przypadku kilkunastu stacji, sądy aprobowały wnioski Bartłomieja Sienkiewicza. Decyzja Sądu Rejonowego Lublin-Wschód jest pierwszym takim przypadkiem w kraju.
CZYTAJ TAKŻE: Bruksela w ogniu podczas szczytu UE. Sieć zalana nagraniami z demonstracji rolników
CZYTAJ TAKŻE: Hiszpański europoseł nie przebiera w słowach: Rząd Tuska to zlepek typu „Frankenstein”