Rząd Tuska przedłużył Niemcom możliwość sprzeciwu wobec budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu?
- Uwaga uwaga przeciwniczka portu kontenerowego w Świnoujściu Hannah Neumann pisze, że nowy polski rząd przedłużył możliwość wniesienia sprzeciwu przeciw decyzji o oddziaływaniu na środowisko! Mam to na piśmie. Pani minister Hennig-Kloska, czy to prawda?
- pyta na platformie "X" (dawniej "Twitter") red. Aleksandra Fedorska.
Jak dotąd minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska nie udzieliła odpowiedzi.
Rząd Tuska przedłużył Niemcom możliwość wniesienia sprzeciwu
Tymczasem minister gospodarki kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie, Reinhard Meyer poinformował 25 stycznia w lokalnym parlamencie, że Meklemburgia-Pomorze Przednie nie zgłosiła sprzeciwu w toczącym się postępowaniu transgranicznym proces oddziaływania na środowisko terminalu kontenerowego w Świnoujściu.
Z tego stanu rzeczy niezadowolona jest europoseł niemieckich Zielonych Hannah Neumann, w której komunikacie rozesłanym do dziennikarzy za pośrednictwem biura poselskiego czytamy:
- Nowy polski rząd od początku dawał jasno do zrozumienia, że po raz kolejny nada większe znaczenie ochronie środowiska i europejskich obszarów Natura 2000 niż poprzedni rząd PiS. Ta otwartość strony polskiej otworzyłaby szansę na ponowne przedyskutowanie kwestii terminalu kontenerowego w Świnoujściu w stosunkach niemiecko-polskich w oparciu o zaufanie, a przede wszystkim oparte na faktach. Przecież od czasu zmiany rządu głosy krytyczne, które wcześniej były tłumione przez państwową kontrolę dużej części krajobrazu mediów publicznych, stały się słyszalne także w Polsce.
(...)
Aby Niemcy mogły nadal uczestniczyć w tym procesie, istotnym sygnałem politycznym byłby sprzeciw rządu krajowego w procesie transgranicznego oddziaływania na środowisko. To, że nie skorzystała z prawa sprzeciwu, jest strategicznym błędem – mającym obecnie nieprzewidywalne konsekwencje dla przyrody i turystyki na Uznamie i Wolinie.
- pisze Hannah Neumann.
Co ciekawe i czego dowiadujemy się z tego samego komunikatu:
- Nowy polski rząd niedawno przedłużył do marca termin wniesienia sprzeciwu od decyzji środowiskowej dotyczącej terminalu kontenerowego w krajowej procedurze oddziaływania na środowisko.
Decyzja środowiskowa budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu
W dniu 10 października 2023 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOS) wydała decyzję środowiskową dla administracji portów morskich Szczecin i Świnoujście na budowę i eksploatację terminalu kontenerowego w Świnoujściu.
Decyzje o inwestycjach strategicznych, takich jak CPK, elektrownie atomowe, czy budowa terminala kontenerowego w Świnoujściu, wraz z omijającym sporne strefy torem podejściowym, są obecnie kwestionowane.
Uwaga uwaga przeciwniczka portu kontenerowego w Swinoujsciu @HNeumannMEP pisze, ze nowy polski rząd przedlużyl mozliwosc wniesienia sprzeciwu przeciw decyzji o oddzialywaniu na srodowisko! Mam to na pismie. Czy to prawda @hennigkloska ?
— Aleksandra Fedorska (@a_fedorska) January 26, 2024