Więźniowie polityczni Tuska - nowy numer Tygodnika Solidarność

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik stali się pierwszymi więźniami politycznymi uśmiechniętej Polski Donalda Tuska, w której praworządność wprowadza się bezprawiem. O tym jak dokładnie działa prawo łaski, w jaki sposób w Polsce naruszana jest Konstytucja , o sytuacji żon więzionych polityków PiS i szerzej o kryzysie praworządności państwa przeczytamy w najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność".
Mariusz Kamiński na okładce
Mariusz Kamiński na okładce "Tygodnika Solidarność" / fot. Zbyszek Kaczmarek/Forum

TEMAT NUMERU

Instytucja prawa łaski

Do czasu ułaskawienia przez prezydenta An- drzeja Dudę posłów Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego nikt na większą skalę nie inte- resował się instytucją prawa łaski. Dotyczy to także prawników, nawet tych, którzy na co dzień zajmują się prawem karnym czy konstytucyjnym, cho- ciaż u tych drugich stanowiło ono niewątpliwie szerszy obszar badań.

- pisze w swoim wstępniaku red. naczelny Michał Ossowski.

 

Prawo siły zamiast siły prawa

O prawnych kwestiach głębokiego kryzysu politycznego w Polsce, o skandalach wynikających z naruszania prawa, w tym Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, z mecenasem Piotrem Łukaszem J. Andrzejewskim, wiceprzewodniczącym Sądu Najwyższego, działaczem opozycji, wieloletnim senatorem, rozmawia Teresa Wójcik.

 

Jesteśmy z Wami

– Mamy nadzieję, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar nie będzie miał krwi na rękach. Nie widzimy żadnej dobrej woli rozwiązania tego problemu – stwierdziły żony Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika po spotkaniu z ministrem sprawiedliwości.

- pisze Agnieszka Żurek.

 

Gdzie tu Europa?

Donald Tusk i jego ministrowie nie uciekną od pytania, gdzie w ich działaniach jest Europa, a gdzie jej nie ma.

- stwierdza Jakub Pacan.

 

Mamy Kulturkampf 2.0

„Terror praworządności” stosowany przez ekipę Tuska to wprowadzanie Kulturkampfu 2.0 przy jednoczesnej realizacji Mitteleuropa 2.0, bo tak to trzeba oceniać. To na pewno podoba się wszystkim rządcom dzisiejszej Europy. Tusk musi „nadrobić” stracony czas

– mówi prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk, historyk PAN, znawca problematyki niemieckiej, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

 

W numerze polecamy ponad to:

"Sprzeciwiać się złu"

Trudno o księdzu Tadeuszu Isakowiczu-Zaleskim pisać „świętej pamięci”. Często gościł na łamach naszego „Tygodnika”, zawsze na bieżąco zorientowany w tym, co dzieje się w Ojczyźnie i Kościele, chętny do rozmowy, do końca życia walczący o prawdę w życiu publicznym.

- wspomina Agnieszka Żurek w swoim wspomnieniu o śp. Tadeuszu Isakowiczku-Zaleskim.

 

Solidarność nie pozwoli zaorać IPN-u

Instytut Pamięci Narodowej to jest dziecko solidarności. Nie pozwolimy, żeby został, mówiąc po związkowemu, zaorany

– powiedział Piotr Duda po posiedzeniu Konwentu Przewodniczących Zarządów Regionów i Sekretariatów Branżowych NSZZ „Solidarność”. W pierwszej części spotkania gościł prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

- relacjonuje Barbara Michałowska.

 

Przyszłość polskiej motoryzacji

Likwidacja fabryk i redukcja zatrudnienia w dużych polskich zakładach motoryzacyjnych skłaniają do pytań o przyszłość tej branży. Czy tezy o końcu motoryzacji w Polsce są przesadą? Czy unijne przepisy zakazujące sprzedaży nowych aut spalinowych po 2035 roku będą gwoździem do trumny tej gałęzi przemysłu? I w końcu, czy elektromobilność to finalnie dobra zmiana?

- analizuje Marcin Krzeszowiec.

 

Kierunek na Bliski Wschód

Postępuje polityczna i militarna destabilizacja na Bliskim Wschodzie. Obok wojny Izraela z Hamasem w Gazie i terrorystycznych napaści Huti na statki handlowe na Morzu Czerwonym doszło do wzajemnych powietrznych ataków Iranu i Pakistanu na obszary przygraniczne obu tych państw. Są ofiary w ludziach. Hezbollah atakuje Izrael – działa „oś zła”.

- pisze Teresa Wójcik.

 

Rolnicy walczą o prawo do produkcji w Europie

Pomysły tej zielonej, lewackiej, bo nawet nie lewicowej, części UE prowadzą do wypychania rolnictwa z Europy. To wygląda tak, jakby w Europie miało się opłacać wszystko, ale nie rolnictwo, a Unia miałaby się stać nie miejscem produkcji produktów rolnych, a jedynie ich rynkiem zbytu. Na to nie ma zgody europejskich rolników

– mówi Monika Przeworska, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, w rozmowie
z Konradem Wernickim.

 

Starałem się nie myśleć o jedzeniu

Mija 40 lat od bodaj najdłuższego protestu głodowego lat osiemdziesiątych, przeprowadzonego na przełomie 1983 i 1984 roku przez więźniów Zakładu Karnego w Strzelinie. Protest prowadziło łącznie kilkunastu osadzonych z powodu swojej działalności opozycyjnej. Walczyli przede wszystkim o przyznanie statusu więźniów politycznych. Bezskutecznie.

- konstatuje Barbara Michałowska.

 

Felietony

Karol Gac - Przystanek: Prokuratura

Waldemar Biniecki - Główny cel - prezydent Andrzej Duda

Marek Jan Chodakiewicz - Zasobne Brunei

Tadeusz Płużański - Fieldorf ciągle bez grobu

Cezary Krysztopa - Hodowla tumanów

 


 

POLECANE
Prezes PiS alarmuje: Przenoszenie sędziów ma na celu procesy polityczne przeciwko PiS z ostatniej chwili
Prezes PiS alarmuje: Przenoszenie sędziów ma na celu procesy polityczne przeciwko PiS

Planowane przeniesienie 10 sędziów warszawskiego sądu okręgowego, powołanych po 2017 r., ma na celu przeprowadzenie procesów politycznych przeciwko naszej formacji politycznej - ocenił w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że kontekstem tego działania jest tegoroczna kapania wyborcza.

Zełenski w Polsce. Tusk: Polska prezydencja przełamie impas z ostatnich miesięcy z ostatniej chwili
Zełenski w Polsce. Tusk: Polska prezydencja przełamie impas z ostatnich miesięcy

Ukraina może liczyć na polskie wsparcie i pomoc, podstawy naszej przyjaźni i współpracy są oczywiste, bezwarunkowe i one nie ulegną zmianie - powiedział w środę w Warszawie premier Donald Tusk na wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Zbigniew Kuźmiuk: Rząd nie zauważył mijającego terminu wykupu obligacji PFR na 34 mld zł polityka
Zbigniew Kuźmiuk: Rząd nie zauważył mijającego terminu wykupu obligacji PFR na 34 mld zł

Rozpoczął się już drugi rok rządów Donalda Tuska, niestety rezultaty tego rządzenia są więcej niż skromne, bowiem większość koalicyjna pobudzana jest ciągle przez szefa rządu nie do pracy na rzecz rozwoju naszego kraju, ale do zemsty na Prawie i Sprawiedliwości. Widać to zarówno po braku reakcji rządu na najważniejsze problemy Polaków, narastającą drożyznę, a także gwałtowny wzrost kosztów użytkowania mieszkań i domów (duży wzrost kosztów prądu, gazu i ciepła), a także ze względu na coraz większe problemy w gospodarce i finansach publicznych.

To już koniec Milionerów? Bo nad TVN krąży widmo sprzedaży Wiadomości
To już koniec "Milionerów"? Bo "nad TVN krąży widmo sprzedaży"

Nad "Milionerami" gromadzą się czarne chmury. Jak ustalił portal Shownews.pl, popularny program TVN jest wygaszany. Jak przebąkuje się po katach, wszystko przez krążące nad stają widmo sprzedaży. Niepewny jest też los prowadzącego teleturniej – Huberta Urbańskiego.

Tak tną podmorskie kable – chiński patent Wiadomości
Tak tną podmorskie kable – chiński patent

Inżynierowie z Chin opracowali urządzenia specjalnie zaprojektowane do szybkiego i taniego przecinania kabli podmorskich — informuje amerykański "Newsweek".

Domański napisał nowe pismo do PKW z ostatniej chwili
Domański napisał nowe pismo do PKW

Minister finansów Andrzej Domański poinformował w mediach społecznościowych, że wysłał do Państwowej Komisji Wyborczej kolejne pismo. Uzasadnia w nim swój wcześniejszy wniosek do tej instytucji, w którym domaga się wykładni uchwały dotyczącej wypłaty pieniędzy dla PiS.

Niemcy przejmą polskie złoża węgla? Polska firma na przegranej pozycji pilne
Niemcy przejmą polskie złoża węgla? Polska firma na przegranej pozycji

Jak donosi portal money.pl, Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpatruje wniosek niemieckiej spółki Silesian Coal International Group of Companies o przyznanie koncesji na złoża węgla koksującego w Dębieńsku.

Szef NATO: Czas przełączyć się na myślenie w kategoriach wojny z ostatniej chwili
Szef NATO: Czas przełączyć się na myślenie w kategoriach wojny

– Państwa NATO niewystarczająco pracują na to, aby poradzić sobie z niebezpieczeństwami, które czekają nas za 4–5 lat; aby ustrzec się przed wojną, musimy się na nią przygotować, czas przełączyć się na myślenie w kategoriach wojny – oświadczył w środę szef Sojuszu Mark Rutte.

To już pewne – oficjalnie podano datę wyborów prezydenckich w Polsce polityka
To już pewne – oficjalnie podano datę wyborów prezydenckich w Polsce

"Zgodnie z zapowiedzią — w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie. Postanowienie przesłałem właśnie przewodniczącemu PKW oraz Premierowi. Rząd jeszcze dziś ma opublikować je w Dzienniku Ustaw" — poinformował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Tym samym nastąpił oficjalny start kampanii prezydenckiej.

Tak rosną ceny w Polsce. GUS podał dane dot. inflacji z ostatniej chwili
Tak rosną ceny w Polsce. GUS podał dane dot. inflacji

GUS poinformował w środę rano, że w grudniu ceny w Polsce wzrosły rdr o 4,7 proc. To dokładnie tyle samo, ile w listopadzie.

REKLAMA

Więźniowie polityczni Tuska - nowy numer Tygodnika Solidarność

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik stali się pierwszymi więźniami politycznymi uśmiechniętej Polski Donalda Tuska, w której praworządność wprowadza się bezprawiem. O tym jak dokładnie działa prawo łaski, w jaki sposób w Polsce naruszana jest Konstytucja , o sytuacji żon więzionych polityków PiS i szerzej o kryzysie praworządności państwa przeczytamy w najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność".
Mariusz Kamiński na okładce
Mariusz Kamiński na okładce "Tygodnika Solidarność" / fot. Zbyszek Kaczmarek/Forum

TEMAT NUMERU

Instytucja prawa łaski

Do czasu ułaskawienia przez prezydenta An- drzeja Dudę posłów Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego nikt na większą skalę nie inte- resował się instytucją prawa łaski. Dotyczy to także prawników, nawet tych, którzy na co dzień zajmują się prawem karnym czy konstytucyjnym, cho- ciaż u tych drugich stanowiło ono niewątpliwie szerszy obszar badań.

- pisze w swoim wstępniaku red. naczelny Michał Ossowski.

 

Prawo siły zamiast siły prawa

O prawnych kwestiach głębokiego kryzysu politycznego w Polsce, o skandalach wynikających z naruszania prawa, w tym Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, z mecenasem Piotrem Łukaszem J. Andrzejewskim, wiceprzewodniczącym Sądu Najwyższego, działaczem opozycji, wieloletnim senatorem, rozmawia Teresa Wójcik.

 

Jesteśmy z Wami

– Mamy nadzieję, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar nie będzie miał krwi na rękach. Nie widzimy żadnej dobrej woli rozwiązania tego problemu – stwierdziły żony Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika po spotkaniu z ministrem sprawiedliwości.

- pisze Agnieszka Żurek.

 

Gdzie tu Europa?

Donald Tusk i jego ministrowie nie uciekną od pytania, gdzie w ich działaniach jest Europa, a gdzie jej nie ma.

- stwierdza Jakub Pacan.

 

Mamy Kulturkampf 2.0

„Terror praworządności” stosowany przez ekipę Tuska to wprowadzanie Kulturkampfu 2.0 przy jednoczesnej realizacji Mitteleuropa 2.0, bo tak to trzeba oceniać. To na pewno podoba się wszystkim rządcom dzisiejszej Europy. Tusk musi „nadrobić” stracony czas

– mówi prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk, historyk PAN, znawca problematyki niemieckiej, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

 

W numerze polecamy ponad to:

"Sprzeciwiać się złu"

Trudno o księdzu Tadeuszu Isakowiczu-Zaleskim pisać „świętej pamięci”. Często gościł na łamach naszego „Tygodnika”, zawsze na bieżąco zorientowany w tym, co dzieje się w Ojczyźnie i Kościele, chętny do rozmowy, do końca życia walczący o prawdę w życiu publicznym.

- wspomina Agnieszka Żurek w swoim wspomnieniu o śp. Tadeuszu Isakowiczku-Zaleskim.

 

Solidarność nie pozwoli zaorać IPN-u

Instytut Pamięci Narodowej to jest dziecko solidarności. Nie pozwolimy, żeby został, mówiąc po związkowemu, zaorany

– powiedział Piotr Duda po posiedzeniu Konwentu Przewodniczących Zarządów Regionów i Sekretariatów Branżowych NSZZ „Solidarność”. W pierwszej części spotkania gościł prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

- relacjonuje Barbara Michałowska.

 

Przyszłość polskiej motoryzacji

Likwidacja fabryk i redukcja zatrudnienia w dużych polskich zakładach motoryzacyjnych skłaniają do pytań o przyszłość tej branży. Czy tezy o końcu motoryzacji w Polsce są przesadą? Czy unijne przepisy zakazujące sprzedaży nowych aut spalinowych po 2035 roku będą gwoździem do trumny tej gałęzi przemysłu? I w końcu, czy elektromobilność to finalnie dobra zmiana?

- analizuje Marcin Krzeszowiec.

 

Kierunek na Bliski Wschód

Postępuje polityczna i militarna destabilizacja na Bliskim Wschodzie. Obok wojny Izraela z Hamasem w Gazie i terrorystycznych napaści Huti na statki handlowe na Morzu Czerwonym doszło do wzajemnych powietrznych ataków Iranu i Pakistanu na obszary przygraniczne obu tych państw. Są ofiary w ludziach. Hezbollah atakuje Izrael – działa „oś zła”.

- pisze Teresa Wójcik.

 

Rolnicy walczą o prawo do produkcji w Europie

Pomysły tej zielonej, lewackiej, bo nawet nie lewicowej, części UE prowadzą do wypychania rolnictwa z Europy. To wygląda tak, jakby w Europie miało się opłacać wszystko, ale nie rolnictwo, a Unia miałaby się stać nie miejscem produkcji produktów rolnych, a jedynie ich rynkiem zbytu. Na to nie ma zgody europejskich rolników

– mówi Monika Przeworska, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, w rozmowie
z Konradem Wernickim.

 

Starałem się nie myśleć o jedzeniu

Mija 40 lat od bodaj najdłuższego protestu głodowego lat osiemdziesiątych, przeprowadzonego na przełomie 1983 i 1984 roku przez więźniów Zakładu Karnego w Strzelinie. Protest prowadziło łącznie kilkunastu osadzonych z powodu swojej działalności opozycyjnej. Walczyli przede wszystkim o przyznanie statusu więźniów politycznych. Bezskutecznie.

- konstatuje Barbara Michałowska.

 

Felietony

Karol Gac - Przystanek: Prokuratura

Waldemar Biniecki - Główny cel - prezydent Andrzej Duda

Marek Jan Chodakiewicz - Zasobne Brunei

Tadeusz Płużański - Fieldorf ciągle bez grobu

Cezary Krysztopa - Hodowla tumanów

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe