Budżet uchwalony nielegalnie? „Prezydent może uznać, że nie otrzymał ustawy a tzw. nieustawę”
O sprawie informuje serwis prawniczy INFOR.
Jest już prawie pewne, że budżet na 2024 r. (i ustawę okołobudżetową) prezydent A. Duda skieruje do Trybunału Konstytucyjnego. I prawdopodobnie zapyta, czy ustawy te są... ustawami
– czytamy w publikacji. Podkreślono, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w czasie dzisiejszych obrad Sejmu pismo, w którym domagali się umożliwienia Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi pełnienie swoich obowiązków poselskich.
To prawdopodobnie wstęp do skierowania przez prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego budżetu na 2024 r. i ustawy okołobudżetowej (...) Prezydent A. Duda może uznać, że nie otrzymał ustawy a tzw. nie-ustawę. Bo nie mogli głosować na nią M. Wąsik i M. Kamiński, którzy wciąż mają mandaty (według opozycji), a ich uwięzienie jest bezprawne (według opozycji)
– podaje INFOR.
Czarnek: To będzie miało wpływ na legalność budżetu
Zacznę od tego, co jest dzisiaj absolutnie najważniejsze. Pan marszałek Hołownia mówił tu o kilkunastu przypadkach, kiedy Sejm nie obradował w pełnym składzie. Owszem, kiedy ktoś sam dobrowolnie wybiera inną funkcję, np. europarlamentarzysty czy np. członka zarządu lub banku i rezygnuje sam z mandatu, a ktoś w kolejce czeka na jego objęcie, to jest naturalna rzecz, zgodna z prawem. Ale jeśli ktoś bezprawnie blokuje możliwość wykonywania mandatu poselskiego przez posłów, którzy ten mandat mają, co potwierdza Sąd Najwyższy, gwałci konstytucję. Będzie to miało wpływ na legalność tego budżetu
– mówił podczas dzisiejszych obrad Sejmu Przemysław Czarnek. Były minister edukacji podkreślił, że „konstytucja stanowi jasno, że Kamiński i Wąsik mają prawo zasiadać w ławach sejmowych”.
Pan poseł Trela kazał nam sięgnąć do przepisów konstytucji, które mówią, że osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądu nie mogą sprawować mandatu. Panie pośle, niech pan sięgnie do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. O prawie łaski mówi art. 139 i art. 144 i niech pan zapyta nawet studenta na pierwszym roku, to panu powie, że prawo łaski powoduje również zatarcie skazania. To są ludzie, którzy nie są prawomocnie skazani. To są ludzie, wobec których umorzono postępowanie w wyniku prawa łaski zastosowanego przez pana prezydenta Andrzeja Dudę w 2015 r. Mają pełne prawo tu zasiadać i wykonywać swój mandat poselski. I tego żądamy
– podsumował poseł Czarnek.
Czytaj także: Orban proponuje swój mechanizm pomocy finansowej Ukrainie
Zatrzymanie posłów w Pałacu Prezydenckim
W ubiegłym tygodniu policja zatrzymała posłów Prawa i Sprawiedliwości Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w Pałacu Prezydenckim. Ich mandaty poselskie zostały wygaszone przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię.
Sprawa budzi olbrzymie emocje na polskiej scenie politycznej. Posłowie Kamiński i Wąsik, choć pod koniec grudnia 2023 r. skazani prawomocnym wyrokiem sądu na karę 2 lat pozbawienia wolności, zostali w 2015 r. ułaskawieni w tej sprawie przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. – Moje stanowisko jest jednoznaczne: prerogatywa prezydencka została skutecznie wykonana w 2015 r., panowie zostali ułaskawieni. To zamknęło sprawę w sposób definitywny – powiedział w oświadczeniu wydanym 8 stycznia Andrzej Duda.
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik przebywają obecnie w więzieniu; Mariusz Kamiński prowadzi strajk głodowy. Według medialnych informacji polityk stracił już 10 procent masy ciała.