Sienkiewicz „nie znalazł środków” na Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II

Działalność ministra Bartłomieja Sienkiewicza w pierwszych tygodniach po objęciu władzy przez nową ekipę rządzącą wzbudza ogromne kontrowersje. Polityk ten stał za akcją „zamachu na media publiczne”. Zajął się on także „audytem” instytucji współfinansowanych przez resort kultury, które zdaniem lewicowo-liberalnej większości nie wpisują się do obecnej politycznej agendy.
Jedną z jego pierwszych decyzji w tej sprawie jest odebranie finansowania Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II.
Decyzja Sienkiewicza
„Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz informuje, że odmówił zabezpieczenia dodatkowych środków na rok 2024 w wysokości ponad 13 mln zł na budowę siedziby i wystawę stałą Muzeum «Pamięć i Tożsamość» im. św. Jana Pawła II ze względu na ograniczone środki inwestycyjne w ustawie budżetowej na rok 2024. O dodatkowe dofinansowanie zwrócił się do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dyrektor Muzeum «Pamięć i Tożsamość» o. Jan Król” – przekazał resort kultury w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych.
Jednocześnie minister Sienkiewicz wskazał, że zgodnie z umową o współprowadzeniu Muzeum „Pamięć i Tożsamość” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundację „Lux Veritatis”, której prezesem zarządu jest o. Tadeusz Rydzyk, oraz Aneksem do tej umowy, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie jest zobowiązany do zabezpieczenia na rok 2024 środków inwestycyjnych na realizację powyższych zadań, ponieważ ich finansowanie ze strony MKiDN miało odbywać się w latach 2019–2023
– dodał.
Czytaj także: Bodnar promuje petycję online w swojej obronie
Czytaj także: Elżbieta Witek w Sejmie: To wszystko będzie zapamiętane i rozliczone
Historia muzeum
Jak informowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jeszcze za czasów Piotr Glińskiego „Muzeum «Pamięć i Tożsamość» im. św. Jana Pawła II zostało utworzone 20 czerwca 2018 r. jako miejsce szczególne, w którym przedstawiona zostanie historia Polski od chrześcijańskich początków jej państwowości po współczesność. Zadaniem Muzeum «Pamięć i Tożsamość» jest promocja historii Polski, polskiego dziedzictwa oraz kultywowanie idei wolności i solidarności zarówno w przestrzeni krajowej, jak i międzynarodowej. Słowami kluczami, wokół których zbudowana jest narracja Muzeum «Pamięć i Tożsamość» są: dziedzictwo, wspólnota kultury, poszukiwanie dobra wspólnego, charyzmat wolności i solidarność”.