Zastępcy Prokuratora Generalnego Adama Bodnara uderzają w jego decyzję dotyczącą Prokuratora Krajowego
Za powyższym przemawia przede wszystkim brak określenia w ustawie trybu powołania „pełniącego obowiązki”, w tym wskazania organu powołującego i przesłanek umożliwiających powołanie
- wyjaśniono w oświadczeniu.
Nawet w teoretycznej sytuacji niemożności (także przejściowej) wykonywania zadań przez Prokuratora Krajowego, i to niezależnie od tego, czy chodziłoby o okoliczności faktyczne, czy przeszkody prawne, nie zachodzi ryzyko zakłócenia funkcjonowania prokuratury w zakresie zadań i kompetencji przypisanych do tej funkcji, gdyż zgodnie z wyraźnym brzmieniem ustawy – art. 13 § 3b pr. prok. – „Kompetencje i zadania Pierwszego Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego określone w § 3a może również realizować upoważniony przez niego inny zastępca Prokuratora Generalnego. Pierwszy Zastępca Prokuratora Generalnego Prokurator Krajowy wydaje w tym zakresie stosowne zarządzenie.”
- podkreślają Zastępcy Prokuratora Generalnego.
TUTAJ CAŁE STANOWISKO ZASTĘPCÓW PROKURATORA GENERALNEGO.
Zastępcy przeciwko jego decyzji
Zastępcy Prokuratora Generalnego Adama Bodnara oświadczają, że powierzenie prokuratorowi Jackowi Bilewiczowi funkcji p.o. Prokuratora Krajowego z bezprawnym pominięciem procedury ustawy Prawa o prokuraturze jest bezskuteczne. Funkcja taka nie została przewidziana w ustawie Prawo o prokuraturze
- wskazali już wczoraj zastępcy Bodnara.
CZYTA WIĘCEJ: Zastępcy Bodnara wystąpili przeciwko jego decyzji
Prokurator Krajowy
Prokurator Krajowy to jeden z zastępców Prokuratora Generalnego i przełożony prokuratorów powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury.
"Prokuratora Krajowego jako pierwszego zastępcę Prokuratora Generalnego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego w liczbie nie większej niż 7 powołuje spośród prokuratorów Prokuratury Krajowej i odwołuje z pełnienia tych funkcji Prezes Rady Ministrów na wniosek Prokuratora Generalnego. Prokuratora Krajowego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego powołuje się po uzyskaniu opinii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a odwołuje za jego pisemną zgodą".
CZYTAJ TAKŻE: "Gigantyczna porażka Tuska w Brukseli"