Ppłk Sienkiewicz znowu przegrał – jest decyzja sądu w sprawie „zarządu” Polskiego Radia
W czwartek Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy podjął decyzję w sprawie Polskiego Radia. Jak informuje serwis Onet, orzekający w tej sprawie referendarz odrzucił wniosek zainicjowany przez ministra Sienkiewicza.
Referendarz powołał się na uchwałę Trybunału Konstytucyjnego z 1995 r., która głosiła, że „zasada niezależności publicznej radiofonii i telewizji przybiera wyrazistą postać, gdy rozpatruje się jej pozycję wobec rządu i struktur jemu podległych”.
CZYTAJ TAKŻE: Nieoficjalnie: Wiadomo, jak Bodnar zareagował na decyzję prezydenta w sprawie Kamińskiego i Wąsika
„Istotą reformy z 1992 r. było przekształcenie rządowej radiofonii i telewizji w radiofonię i telewizję publiczną. Celem konkretnej regulacji było odseparowanie radia i telewizji od rządu i powiązanej z nią większości parlamentarnej, tak aby uniemożliwić traktowanie tych środków jako masowego przekazu jako politycznego instrumentu rządzenia. Ów nakaz zachowania wewnętrznego pluralizmu w programach publicznej radiofonii i telewizji możliwy jest do zrealizowania tylko pod warunkiem zachowania ich wyraźnego dysonansu od aktualnego dysponenta politycznego” – cytuje uzasadnienie portal Onet.
Decyzja sądu w sprawie TVP
Przypomnijmy, że w środę XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego w Warszawie nie wpisał zmian w zarządzie oraz radzie nadzorczej TVP, które miały miejsce przed ogłoszeniem stanu likwidacji spółki.
Sąd stwierdził, że w przypadku TVP członków zarządu, w tym prezesa powołuje oraz odwołuje Rada Mediów Narodowych. Przypomnijmy, że zgodnie z decyzjami z grudnia prezesem TVP miał zostać Tomasz Sygut.
CZYTAJ TAKŻE: Nowe informacje w sprawie Mariusza Kamińskiego: „Przebywa w celi szpitalnej”
Skandal wokół siłowego przejęcia TVP
Nie milkną echa wobec skandalu, jaki wybuchł, gdy rząd Donalda Tuska bezprawnie i siłowo przejął media publiczne. Do budynku TVP na Woronicza „nowe władze” weszły razem z osiłkami i z pominięciem prawa i procedur. Podobna sytuacja trwa w budynku TVP na placu Powstańców w Warszawie i w siedzibie TVP.
Wciąż „na stanowisku” trwa w siedzibie PAP prezes agencji Wojciech Surmacz, a w siedzibie Telewizyjnej Agencji Informacyjnej jej kierownictwo: Michał Adamczyk, Samuel Pereira, Marcin Tulicki.
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w dniu 11 stycznia oddalił wniosek o wpisanie do KRS niby zarządu i niby rady nadzorczej spółki „Polskie Radio S.A.” powołanej przez @BartSienkiewicz
— Krzysztof Szczucki (@KrzSzczucki) January 12, 2024
Oddalenie wniosku o zarejestrowanie zarządu Polskiego Radio wskazanego przez min. Sienkiewicza. Praktycznie podstaw prawnych. pic.twitter.com/EH78IvyhJ7
— Maciej Świrski (@Maciej_Swirski) January 12, 2024