GIS wydał pilny komunikat. Salmonella w popularnym produkcie
Chałwa to taki produkt, który jest przez jednych uwielbiany, podczas gdy inni nawet na niego nie spojrzą. Po nowym komunikacie GIS zaniepokoić powinni się jej zwolennicy.
GIS poinformował o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii chałwy, w której wykryto obecność bakterii salmonella.
O jaki produkt chodzi?
Chałwa sezamowa – szczegóły wycofanych partii
Decyzja Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczy artykułów spożywczych wyprodukowanych przez przedsiębiorstwo Elis Ali Eski z siedzibą przy ulicy Gdyńskiej 32, 80-209 Tuchom:
Produkt: KLC. Chałwa sezamowa, waniliowo-kakaowa (100 g)
Numer partii: 26.09/2K
Data minimalnej trwałości: 25.03.2025
Produkt: KLC. Chałwa sezamowa o smaku waniliowym (100 g)
Numer partii: 25.09/1K
Data minimalnej trwałości: 25.03.2025
Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie wskazanych wyrobów. GIS zaleca, by nie spożywać wymienionych partii chałwy. Ich zjedzenie zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia zatrucia pokarmowego – przekazuje GIS.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jens Stoltenberg zwołuje nadzwyczajne posiedzenie Rady NATO–Ukraina
Jakie są objawy salmonelli?
Salmonelloza jest rodzajem zatrucia pokarmowego. Bakterie salmonelli znajdują się najczęściej w jajkach, mięsie i przetworach mlecznych.
Pierwsze objawy pojawiają się już po ośmiu godzinach od dostania się bakterii do układu pokarmowego. Najczęstsze objawy to: ból brzucha, głowy, wymioty i gorączka. W sprzyjających warunkach salmonella może doprowadzić do poważniejszych powikłań, takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, septyczne zapalenie stawów czy zapalenie kości i szpiku. Do zakażenia bakteriami dochodzi najczęściej po spożyciu pokarmów skażonych, a także wypiciu wody zawierającej pałeczki z rodzaju Salmonella.
Czym jest GIS?
Główny Inspektorat Sanitarny jest jednostką, która zajmuje się kierowaniem oraz nadzorowaniem działań, które mają na celu dobro i zdrowie publiczne Polaków. Najczęściej informuje o produktach, które mogą stanowić zagrożenie dla konsumentów. Warto na bieżąco obserwować ostrzeżenia od GIS, by uniknąć ryzyka problemów zdrowotnych.