Tak Niemcy zwalczają Polską inwestycję: „Rozbudowa Odry musi zostać wstrzymana”
„Gazeta Wrocławska” podkreśla, że działalność parlamentarnego zespołu może sprawić, że „wszelkie strategie i plany rozwojowe poprzedniego rządu, aby wykorzystać potencjał gospodarczy Odry, nie będą mogły zostać zrealizowane”.
Nowy rząd Donalda Tuska rozpoczął prace nad tworzeniem nowych parków narodowych
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała pod koniec grudnia, że jej resort rozpoczął prace nad tworzeniem nowych parków narodowych i powiększaniem obecnych. Dodała, że będzie to stanowiło priorytet jej ministerstwa.
Już w ubiegłym roku ekolodzy z Greenpeace postulowali, by taki park powstał na Odrze; pomysł ten popierali lubuscy politycy PO, a także ówczesna marszałek Elżbieta Polak, która nagle zmieniła front i wbrew wcześniejszym poglądom zaczęła wypowiadać się krytycznie o rozbudowie Odry. Powodem tego miała być katastrofa ekologiczna na Odrze w 2022 roku. W rozmowie z niemieckim dziennikiem „Süddeutsche Zeitung” stwierdziła, że to „prace nad poprawą żeglowności i betonowanie Odry mogły mieć wpływ na zatrucie tej rzeki”, co jednak nie znalazło potwierdzenia w żadnych badaniach.
Tymczasem 30 grudnia 2023 wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski z Polski 2050 poinformował, że rozpoczął już prace prowadzące do utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry – podaje „Gazeta Wrocławska”.
Niemcy od zawsze przeciw
Inwestycja na Odrze, której celem ma być zwiększenie wykorzystania żeglugi śródlądowej, od lat jest kością niezgody między Polską a Niemcami. Rząd Prawa i Sprawiedliwości podkreślał, że oprócz użeglowienia Odry chodzi także o zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej. Niemcy od początku widzą jednak w polskiej inwestycji zagrożenie dla ekosystemu rzeki i przede wszystkim (o czym jednak głośno nie mówią) zagrożenie dla swoich interesów. Od dawna trwały próby blokady polskiej inwestycji, a niemieckie media i politycy ostro ją krytykowali, powołując się na rzekome względy środowiskowe. Warto podkreślić, że inwestycja na Odrze zakłada budowę Nadodrzańskiej Drogi Wodnej, której celem jest połączenie portu w Szczecinie z Dunajem, co pozwoliłoby stworzyć międzynarodową trasę żeglugową. Byłaby to konkurencja dla portów niemieckich.
Rozbudowa Odry musi zostać zatrzymana. Rzeka wymaga ekologicznie nienaruszonych płytkich obszarów wodnych, które nie są zaburzone czy niszczone pracami budowlanymi
– mówiła minister środowiska Niemiec Steffi Lemke dla Deutsche Welle. Zapomniała tylko wspomnieć, że Niemcy po swojej stronie prowadzą inwestycje w Odrę.
Test na „polskość”
Utworzenie Parku Narodowego w Dolinie Dolnej Odry mocno skomentował w mediach społecznościowych analityk polityczny Marcin Palade. Jak podkreślił, jest to „test na polskość nowej większości”.
Inicjatywa utworzenia Parku Narod. Doliny Dolnej Odry? To zablokowanie rozwoju żeglowności rzeki i wygaszenie rozbudowy terminala kontenerowego w Świnoujściu. Bo to nie jest po myśli naszego niemieckiego sąsiada. To jest zarazem test na polskość nowej większości
– napisał Marcin Palade.
Czytaj również: Dr Rafał Brzeski: Odra. Co wolno Niemcom i czego nie wolno Polakom
Inicjatywa utworzenia Parku Narod. Doliny Dolnej Odry? To zablokowanie rozwoju żeglowności rzeki i wygaszenie rozbudowy terminala kontenerowego w Świnoujściu. Bo to nie jest po myśli naszego 🇩🇪 sąsiada. To jest zarazem test na polskość nowej większości.https://t.co/KM4y34hHuJ pic.twitter.com/NCFvHmBvWu
— Marcin Palade (@MarcinPalade) December 30, 2023