Siłowe przejęcie mediów publicznych. Nowe informacje
Informacje potwierdziła rzecznik prasowa Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Aleksandra Skrzyniarz.
Pismem z dnia 29 grudnia 2023 r. Prokurator Generalny Minister Sprawiedliwości na podstawie art. 9 § 2 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze przejął postępowanie Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Pismo to wpłynęło do Prokuratury Regionalnej w Warszawie w dniu 3 stycznia 2024 r.
– przekazała prok. Skrzyniarz.
Czytaj również: Niepokojące informacje na temat stanu zdrowia ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego
Do prokuratury wpłynęło pismo od Prokuratora Generalnego Adama Bodnara. Prokurator Generalny i Minister Sprawiedliwości przejął postępowanie Prokuratury Regionalnej w Warszawie dotyczące zmian w mediach publicznych - ustalił @Salon24pl.https://t.co/qbzDA4LBHJ
— Marcin Dobski (@szachmad) January 4, 2024
Kaleta: To naruszenie konstytucji
Sprawę skomentował na platformie X były wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Jak podkreślił polityk, działanie Adama Bodnara narusza konstytucję, która zakazuje senatorom łączenia mandatu z działalnością stricte prokuratorską.
Prokuratura Regionalna potwierdziła, że @Adbodnar ręcznie steruje postępowaniami prokuratorskimi w sprawie mediów publicznych. Udziela on wsparcia min. Sienkiewiczowi odbierając prokuratorom sprawy. Jednocześnie działając w ten sposób narusza konstytucję, która zakazuje senatorom łączenia mandatu z działalnościa stricte prokuratorską, a dokładnie to zrobił. Czy @M_K_Blonska wygasiła juz mandat?
– pisze Sebastian Kaleta.
Głos zabrał również mec. Bartosz Lewandowski, rektor Collegium Intermarium i prawnik Instytutu Ordo Iuris, który podkreślił, że "sprawa jest całkowicie jasna" i mandat senatora uległ wygaszeniu, co powinna stwierdzić Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Sprawa jest poważna bowiem w przypadku udziału @Adbodnar w głosowaniu mamy do czynienia z organem „nieprawidłowo obsadzonym”, co stanowi oczywistą wadę procedury legislacyjnej i formalną niekonstytucyjnością. To może potwierdzić Trybunał Konstytucyjny np. na wniosek prezydenta, ewentualnie wniosku grupy posłów
– skomentował Bartosz Lewandowski.
Czyli jest oficjalne potwierdzenie, że Pan Minister-Prokurator Generalny @Adbodnar zastosował przepis zastrzeżony wyłącznie dla prokuratorów, a nie dla niego samego.
— Bartosz Lewandowski (@BartoszLewand20) January 4, 2024
Wobec tego sprawa jest całkowicie jasna - mandat senatora uległ wygaszeniu, co powinna stwierdzić Marszałek… https://t.co/YMO7CX6UPy
"Tego pan minister nie przewidział"
W tym miejscu przypominamy publikację Bartosza Lewandowskiego dla Tysol.pl z wtorku. Już wówczas mecenas tłumaczył, że przejęcie sprawy prowadzonej przez innych prokuratorów miało dla Adama Bodnara bardzo daleko idące konsekwencje, czego on najwyraźniej nie przewidział. A tą konsekwencją jest utrata możliwości pełnienia godności senatora RP.
Zgodnie z art. 9 par. 2 ustawy p.o.p. Prokurator przełożony może przejmować sprawy prowadzone przez prokuratorów podległych i wykonywać ich czynności. Tego rodzaju uregulowanie umożliwia przejęcie spraw prowadzonych w prokuraturze niższego rzędu (np. sprawa o zabójstwo trafia z uwagi na wagę sprawy z Prokuratury Okręgowej do Regionalnej)
– pisze Bartosz Lewandowski. Dodaje jednak, że "co wolno prokuratorowi „zwykłemu”, tego nie wolno jednak MS-PG, bowiem ten – jako czynny polityk – ma bardzo ograniczone kompetencje w ustawie (nie bez przyczyny przecież obok PG działa Prokurator Krajowy)".
Jak sądzę wiedział to poprzedni MS-PG Zbigniew Ziobro, który nigdy nie przejął do osobistego prowadzenia żadnej sprawy (przynajmniej media o tym nie pisały). Zawsze były to „polecenia” (proszę prześledzić media). (...) Skoro zatem Adam Bodnar chciał wejść w rolę prokuratora i przejąć do prowadzenia sprawę, to niestety przestał być senatorem… Zgodnie z art. 103 ust. 2 w zw. z art. 108 Konstytucji RP nie można łączyć urzędu prokuratora oraz senatora czy posła. Ups…
– czytamy w publikacji.
Czytaj więcej: Ekspert: Adam Bodnar pozbawił się mandatu senatora