Co Polacy sądzą o sposobie przejęcia TVP? Jest sondaż

Według sondażu przeprowadzonego przez pracownię UCE Research na zlecenie portalu Onet, ponad połowa Polaków pozytywnie ocenia to, w jaki sposób minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz przejął media publiczne.
Opcję „zdecydowanie tak” zaznaczyło 26,9 proc. ankietowanych, a „raczej tak” 25,9 proc. Daje to łącznie 52,8 proc. pozytywnych odpowiedzi.
Z kolei 19,1 proc. badanych wskazało odpowiedź „zdecydowanie nie”. Opcję „raczej nie” – 13,2 proc. Daje to łącznie 32,3 proc.
Wyrobionego zdania nie ma natomiast 14,9 proc.
Czytaj również: Prokuratura umorzyła śledztwo ws. inwigilacji dziennikarzy za rządów Donalda Tuska
Skandal wokół siłowego przejęcia TVP
Nie milkną echa wobec skandalu, jaki wybuchł, gdy rząd Donalda Tuska bezprawnie i siłowo przejął media publiczne. Do budynku TVP na Woronicza „nowe władze” weszły razem z osiłkami i z pominięciem prawa i procedur. Podobna sytuacja trwa w budynku TVP na placu Powstańców w Warszawie i w siedzibie TVP.
Wciąż „na stanowisku” trwa w siedzibie PAP prezes agencji Wojciech Surmacz, a w siedzibie Telewizyjnej Agencji Informacyjnej jej kierownictwo: Michał Adamczyk, Samuel Pereira, Marcin Tulicki.
Czytaj także: Niemiecki politolog proponuje Polsce broń atomową
Helsińska Fundacja Praw Człowieka krytykuje
Siłowe przejęcie mediów publicznych skrytykowała nawet Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a także media dotychczas jednoznacznie wspierające „demokratyczną opozycję” w Polsce.
„Zdajemy sobie sprawę, że uwarunkowania polityczne i prawne bardzo utrudniają reformy. Nie możemy jednak nie zauważyć, że sposób rozpoczęcia zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości prawne” – pisze Helsińska Fundacja Praw Człowieka w oświadczeniu odnoszącym się do działań nowego rządu ws. mediów publicznych.
„Brutalna taktyka nowego rządu przekształciła przyziemną rotację nominacji politycznych w wysoce upolityczniony dramat z oskarżeniami o łamanie prawa” – komentuje z kolei Peter Doran na łamach „New York Post”.
„Naprawdę przerażające pierwsze kroki nowego polskiego rządu, który zdecydował się nie tylko zamknąć TVP World anglojęzyczny kanał telewizyjny, ale także wysłać policję do jego studia. TVP World była jedynym wpływowym głosem Europy Środkowej w mediach światowych. Solidaryzuję się z jego zespołem” – twierdzi niemiecki ekspert do spraw Europy Wschodniej Sergej Sumlenny. Analityk, który pracował na Ukrainie jako dyrektor Fundacji imienia Heinricha Boella.