Szokujące nagranie z lokalnego polskiego radia podczas wyłączania mu sygnału
W środę 20 grudnia po godz. 11 nagle przestało nadawać TVP Info. Na antenie kanału informacyjnego TVP widzowie obejrzeć mogli odcinek serialu „Korona królów”, zamiast „Serwisu Info”.
Okazuje się, że podobna sytuacja miała miejsce m.in. w Radiu Zielona Góra, miejskiej stacji działającej w ramach struktur Polskiego Radia - Radia Zachód.
W sieci zostało opublikowane nagranie momentu wyłączenia nadawania sygnału w radiu nadającego ze stolicy województwa lubuskiego. Widzimy na nim zaskoczonego prowadzącego oraz jego gościa.
– Dzieje się to, co w 1981 roku. To atak na wolne media, na wolność słowa. To się naprawdę źle skończy (…) Ostrzegamy - brońcie mediów, bo to się może skończyć niedobrze dla wszystkich obywateli tego kraju – powiedział dziennikarz.
Skandal wokół mediów publicznych
Sejm podjął we wtorek wieczorem uchwałę w sprawie „przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej”.
Resort kultury poinformował w środowym komunikacie, że szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz, powołując się na Kodeks spółek handlowych, odwołał 19 grudnia br. dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe rady nadzorcze spółek, które powołały nowe zarządy spółek.
Decyzja ta wywołała prawdziwą burzę. Zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości, a także licznych komentatorów i ekspertów, działania nowego rządu, który tym sposobem przejął Telewizję Publiczną, są bezprawne.
CZYTAJ TAKŻE: "Poważne wątpliwości prawne". Helsińska Fundacja Praw Człowieka miażdży przejęcie TVP przez rząd Tuska
Co na to minister sprawiedliwości?
Minister sprawiedliwości w piątek w Polsat News pytany był o sytuację w mediach publicznych.
Mam zaufanie do działań pana ministra (kultury Bartłomieja) Sienkiewicza. Do tego, w jaki sposób doprowadzono do odzyskania kontroli nad mediami, które mają fundamentalne znaczenie dla każdego Polaka
– powiedział Adam Bodnar.
– My, jako obywatele mamy prawo do tego, żeby media były rzeczywiście publiczne, żeby odzwierciedlały szeroki światopogląd i sposoby myślenia Polaków, a nie tylko realizowały interes partyjny – dodał.
CZYTAJ TAKŻE: „Zamach na wolne media”. Posłowie PiS kontynuują interwencję poselską w siedzibie PAP
#Koalicja13grudnia#WobronieWolnosciSłowa
— 🇵🇱MirAS (@Mir__AS) December 22, 2023
Zamach stanu na demokrację i wolność słowa z dniem 20 grudnia 2023. Zapamiętajcie tę datę. To jest hańba @donaldtusk, @Platforma_org ! Trybunał Stanu masz pewny! pic.twitter.com/gEUc0MRYLp