"Wasylu, a jak to było?". Trudne pytanie do ambasadora Ukrainy
Blokujący granicę przepuszczają auta osobowe, autokary oraz TIR-y, ale tylko z pomocą humanitarną, sprzętem wojskowym, ADR i szybko psującą się żywnością. Natomiast z czekających w kolejach ciężarówek przepuszczają pięć na godzinę.
Protestujący domagają się m.in. wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego; zawieszenia licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny na Ukrainie i przeprowadzenia ich kontroli. Jest też postulat dotyczący likwidacji tzw. elektronicznej kolejki po stronie ukraińskiej.
Czytaj również: Nie żyje Zdzisław Wróbel, jedno z ukradzionych przez Niemców Dzieci Zamojszczyzny
Matczak: "Uważam, że PiS szybko wróci, bo niewiele się nauczyliśmy"
Trudne pytanie do ambasadora Ukrainy
- Granica powinna być nietykalna! O wszystkim można rozmawiać przy stole, bez stosowania blokad. Domagać się czegoś dla siebie stosując blokady dla innych to bardzo szkodliwa metoda w obecnych warunkach agresji rosyjskiej. Nie wolno blokować wejścia do domu gdzie wybuchł pożar!
- pisze ambasador Ukrainy w Polsce, Wasyl Zwarycz.
- Wasylu, a jak to było pod koniec 2021 z towarowym tranzytem kolejowym przez terytorium Ukrainy?
- pyta go Bartosz Cichocki, były ambasador Polski na Ukrainie, nawiązując do blokady tranzytu kolejowego w kierunku Polski przez Ukrainę, który miał miejsce przed wybuchem rosyjskiej inwazji.
Ukraińska blokada w 2021 roku. Kontekst
W 2021 roku Ukraina zdecydowała się na blokadę tranzytu kolejowego do Polski - Międzynarodowe łańcuchy dostaw prowadzące przez Ukrainę do Polski zostały przerwane. Zatrzymanie tranzytu, w tym przewozów na Nowym Jedwabnym Szlaku, to bezprecedensowa decyzja – mówił wtedy członek zarządu Polskich Kolei Państwowych Andrzej Olszewski.
Według PKP decyzja była sprzeczna z międzynarodową konwencją SMGS i dwustronnymi porozumieniami w zakresie transportu kolejowego
Niedługo później Polska i Polacy ruszyli do bezprecedensowej pomocy walczącej z rosyjskim najazdem Ukrainie.
Zaorane
— Mikołaj Dowejko (@AjDowejko) December 9, 2023