Ksiądz Jerzy może być inspiracją dla młodzieży
Powyższa refleksja została wygłoszona przez Barbarę Michałowską, która reprezentowała „TS” podczas panelu pt. „Nie można człowieka czynić narzędziem produkcji i niewolnikiem jego własnych wytworów, bo to obdziera go z jego prawdziwej wartości”. To właśnie temat godności pracownika i poszanowania pracy ludzkiej przewijał się przez większość dyskusji, których punktem wyjściowym były zawsze fragmenty słów księdza Jerzego.
Duchowa pustka świata kapitalizmu
Podczas kolejnego panelu prowadzonego przez Konrada Wernickiego zatytułowanego „Człowiek obfitujący w dostatek materialny może cierpieć głód. Jest to głód duchowy, głód prawdy, dobra, piękna, głód Boga” – w którym udział brała również Barbara Michałowska – zwrócono uwagę na częsty brak synergii świata biznesu ze sferą duchową, która przecież może wzbogacać świat pracy. Głównym tematem był problem depresji i bardzo dużej skali samobójstw wśród mężczyzn w Polsce, który może właśnie wynikać z głodu ducha. Na koniec przytoczono historię z życia ks. Jerzego, który w sierpniu 1980 r. odprawił mszę świętą w Hucie Warszawa. Patron Solidarności odprawił mszę świętą w miejscu pozbawionym ducha, w zakładzie pracy, bo jego pracownicy odczuwali głód ducha, głód Boga.
Macierzyństwo jako cnota
Tego samego dnia Konrad Wernicki miał również przyjemność poprowadzić panel pt. „Obywateli nie produkuje się w fabrykach, to w rodzinie pod sercem matek kryje się naród”, którego uczestniczką była Anna Wawrzaszek-Łuc reprezentująca Krajową Sekcję Młodych NSZZ „Solidarność”. Pani Anna przypomniała postać Marianny Popiełuszko, postaci niezwykłej, silnej duchem i niesamowicie życzliwej, która pod swoim sercem i matczynymi skrzydłami wychowała błogosławionego księdza Jerzego.
Nadzieje Sierpnia 1980
Prawdziwym rarytasem był panel z udziałem legend Solidarności i opozycji czasów PRL. Gośćmi Konrada Wernickiego byli Pani Ewa Tomaszewska oraz Krzysztof Wyszkowski, a także Andrzej Madej i Michał Krzemkowski. Panel pt. „Nadzieje z Sierpnia 1980 roku żyją, a my mamy moralny obowiązek pielęgnować je w sobie i z odwagą umacniać w naszych braciach” był znakomitą okazją do wysłuchania wspomnień naszych bohaterów, a także pochylenia się nad dziedzictwem Sierpnia ’80 oraz dokonań Solidarności, które dziś mogą być zagrożone przez różne środowiska mające na celu osłabianie Polski.
Kongres księdza Jerzego
Podczas dwóch dni Kongresu odbyły się 2 główne debaty i 14 debat tematycznych. Tytuły debat były myślami błogosławionego księdza Jerzego, zaś ich tematyka nawiązywała do katolickiej nauki społecznej w nauczaniu bł. ks. Jerzego. W godzinach wieczornych pierwszego dnia Kongresu odbył się także recital Jana Pietrzaka, który z bł. ks. Jerzym spotykał się kilkukrotnie.