To jakaś zaplanowana akcja? Na Białorusi znów zatrzymano katolickiego księdza
Zatrzymany ksiądz
Jak donosi portal Chrześcijańska Wizja (Christian Vision), monitorujący prześladowania chrześcijan, do zatrzymania księdza doszło 22 listopada br. po porannym nabożeństwie w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Brześciu, gdzie obecnie posługuje kapłan. Według parafian, podczas zatrzymania siły bezpieczeństwa zabrały księdzu telefon i laptopa.
Ksiądz Wiaczesław Pialinak ma 48 lat, w tym 21 lat kapłaństwa. Jest proboszczem diecezji witebskiej, ale obecnie posługuje w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Brześciu w diecezji pińskiej (na granicy z Polską). Kapłan był pierwszym osobistym sekretarzem nuncjusza apostolskiego na Białorusi abpa Claudio Gugerottiego (2011-2015), obecnie kardynała i prefekta watykańskiej Dykasterii do spraw Kościołów Wschodnich.
Ekstremizm?
Przyczyny zatrzymania nie są znane, według nieoficjalnych źródeł księdzu zarzucono „ekstremizm”. Taki zarzut jest na Białorusi pojęciem pojemnym, oznacza wszelkie działania lub wypowiedzi publiczne czy w mediach społecznościowych, które są uważane za krytykę obecnego reżimu. Na „liście ekstremistów” znajduje się obecnie 3520 nazwisk (stan na dzień 17 listopada 2023). Wykaz osób określanych jako ,,ekstremiści” zawiera zarówno nazwiska skazanych aktualnie odsiadujących wyroki, jak i tych, którzy już wyszli na wolność. Osoby umieszczone na „liście ekstremistów” są objęte różnymi ograniczeniami przez pięć lat po tym, jak ich rejestr karny wygaśnie. „Osoby takie nie mogą między innymi zajmować się działalnością pedagogiczną, pełnić funkcji publicznych ani odbywać służby wojskowej. Ponadto jeśli osoba znajdująca się na liście otrzyma pieniądze na konto, bank będzie zobowiązany do zgłoszenia tego faktu odpowiednim organom państwowym” – podaje Biełsat, który sam został uznany za „formację ekstremistyczną” w 2021 r.
Kolejne aresztowanie księdza
Ks. Wiaczesław Pialinak jest już drugim kapłanem katolickim zatrzymanym w ciągu ostatniego tygodnia. 17 listopada aresztowano ks. Henryka Okołotowicza z Wołożyna, któremu postawiono zarzut „zdrady stanu”, za który grozi kara od 7 do 15 lat więzienia.
Szczyt OUBZ
Przypomnijmy, że w Mińsku trwa obecnie szczyt państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, na którym obecny jest m.in. Władimir Putin.
OUBZ (ODKB; CSTO) to rodzaj wojskowego sojuszu mający przypominać Pakt Północnoatlantycki. Organizacja ta skupia państwa będące w rosyjskiej strefie wpływu: Armenię, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i oczywiście Rosję. Obserwatorami sojuszu są Afganistan i Serbia. Byłymi członkami organizacji, którzy jednak zdecydowali się ją opuścić są: Gruzja, Azerbejdżan oraz Uzbekistan.
Jednym z głośnych i kontrowersyjnych działań OUBZ było zeszłoroczne wkroczenie wojsk krajów członkowskich organizacji na terytorium Kazachstanu. Było to związane z protestami ludności kazachskiej przeciwko podwyżkom cen gazu.
gie, adg