Parlament Europejski: Rośnie opór przeciwko projektowi zmian traktatów UE
- Ciekawie zapowiada się dyskusja i głosowanie w PE w sprawie zmiany traktatów. Rośnie opór przeciwko
projektowi, który wyszedł z komisji Spraw Konstytucyjnych. Niektóre delegacje w EPP zagłosują przeciwko. Zapewne również delegacja polska (PO i PSL).
- pisze na platformie "X" (dawniej "Twitter") europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.
- Powstaje schizma wśród europosłów z frakcji dotąd popierających plan PE zmiany traktatów UE
KOALICJA SPRZECIWU MA SENS!
- potwierdza europoseł Jacek Saryusz-Wolski.
Odpaliła ładunek w centrum Warszawy: policjanci zatrzymali zwolenniczkę Al-Kaidy
Oto propozycje zmian Traktatów
Treść raportu zawierającego propozycje zmian została uzgodniona przez 5 frakcji w PE – EPL, socjaldemokratów (S&D), liberałów (Renew), Zielonych i komunistyczną Lewicę. Zawiera on propozycję 267 zmian w obu Traktatach - o Unii Europejskiej i o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej - i liczy 110 stron.
Główne proponowane zmiany, to eliminacja zasady jednomyślności (veta) w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach, i masowy transfer kompetencji z poziomu Państw Członkowskich na poziom UE, m.in. poprzez utworzenie 2 nowych kompetencji wyłącznych UE (art.3 TFUE) oraz znaczne rozszerzenie kompetencji dzielonych (art.4), które obejmowałyby 8 nowych obszarów polityki, m.in. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, ochrony granic, leśnictwa, zdrowia publicznego, obrony cywilnej, przemysłu i edukacji.
Frakcje, które odpowiadają za powstanie dokumentu chcą uruchomić procedurę zmiany Traktatów UE, poprzez ew. zwołanie Konwentu i potem Konferencji Międzyrządowej ws. zmiany Traktatów UE.
"Radykalna centralizacja UE"
Koordynator w Komisji Konstytucyjnej z ramienia EKR, Jacek Saryusz-Wolski odmówił poparcia sprawozdania.
Jak mówił w rozmowie z PAP zawiera ono propozycję "radykalnej centralizacji UE, przez przekształcenie jej de facto w scentralizowane oligarchiczne europejskie super-państwo, umykające demokratycznej kontroli". Jak podkreślał, ewentualne przyjęcie tych zmian oznaczałoby osłabienie Państw Członkowskich przez redukcję i przejęcie ich kompetencji.
Zwracał też uwagę, że raport proponuje zmiany kulturowo-ideologiczne poprzez zastąpienie wszędzie w Traktatach UE terminu "równość kobiet i mężczyzn" pojęciem "gender equality", co nawiązuje do "antynaukowej nachalnie promowanej ideologii gender".
Ciekawie zapowiada się dyskusja i głosowanie w PE w sprawie zmiany traktatów. Rośnie opór przeciwko
— ZdzisławKrasnodębski (@ZdzKrasnodebski) November 20, 2023
projektowi, który wyszedł z komisji Spraw Konstytucyjnych. Niektóre delegacje w EPP zagłosują przeciwko. Zapewne również delegacja polska (PO i PSL).
Powstaje schizma wśród europosłów z frakcji dotąd popierających plan PE zmiany traktatów UE
— Jacek Saryusz-Wolski (@JSaryuszWolski) November 20, 2023
KOALICJA SPRZECIWU MA SENS!#BronimyTraktatówUE#BronimyUnii#BronimyUEprzedSuperpaństwem https://t.co/LdNB2ocoq6