Dyrektor niemieckiego Stowarzyszenia Portów Lotniczych ADV chwali projekt CPK
Jak podkreśla Beisel, "wiele obecnie w Polsce realizowanych projektów rozwoju lotnictwa potrzebnych byłoby też w Niemczech".
Czytaj również: Polityk Platformy o CPK: Ten projekt zostanie zatrzymany
Niemiecki ekspert pozytywnie o CPK
Ralph Beisel, dyrektor niemieckiego Stowarzyszenia Portów Lotniczych ADV, ocenia projekt CPK nader pozytywnie
– informuje "Deutsche Welle". Beisel w rozmowie z rozgłośnią wskazuje, że niestety konkurencyjność transportu lotniczego w Niemczech słabnie, a dzieje się to przede wszystkim z powodów wciąż rosnących podatków i dodatkowych opłat, które obciążają porty lotnicze. W Polsce natomiast wciąż rośnie liczba pasażerów – i to zdecydowanie szybciej, niż ma to miejsce w innych krajach europejskich.
W Niemczech transport kolejowy i lotniczy są postrzegane jako sprzeczność i są rozgrywane przeciw sobie. Ich infrastruktury dzielą, zamiast łączyć. Tymczasem w Polsce rząd koncentruje się na rozbudowie sieci kolei dużych prędkości, a transport kolejowy i lotniczy postrzegane są jako całość i razem wzmacniane
– podkreśla Ralph Beisel.
Czytaj także: Jest inwestor, który chce wyłożyć 8 miliardów złotych na budowę CPK
CPK ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3.000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.
W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy.
W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo- kongresowe, konferencyjne i biurowe. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczając się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju.