Niepokojące informacje ws. elektrowni jądrowej. Tusk ma naciskać na Amerykanów

Jak podano w publikacji, Tusk już miał kontaktować się z amerykańskimi firmami - Westinghouse Electric Co. i Bechtel Group Inc. - aby wykupiły udziały w projektach energetyki jądrowej w Polsce. Zdaniem lidera PO, powinny objąć co najmniej 30 proc. udziałów w projekcie.
Doradca Tuska: "W związku z ryzykiem..."
W publikacji cytowana jest wypowiedź Onichimowskiego, który informuje, że energia jądrowa jest niezbędna przy przeprowadzeniu transformacji energetycznej Polski, a ponadto cieszy się dużym poparciem społecznym. Doradca Tuska dodaje jednak, że "w związku z ryzyka związanego z takim obiektem, pożądane byłoby, aby nasz partner objął udział kapitałowy".
Onichimowski stwierdził również, że idealnie byłoby wybudować dwie elektrownie atomowe - jedną z Amerykanami, a drugą z innym partnerem.
W publikacji przypomniano również, że rząd Prawa i Sprawiedliwości również usiłował nakłonić partnerów z USA by objęli udziały w przedsięwzięciu; wówczas mówiono o nawet 49 proc. udziałów. Amerykanie nie byli jednak skłonni do wykonania takiego kroku, dlatego skończyło się na zapewnieniach o "pomocy w zabezpieczeniu finansowania z amerykańskiego Export-Import Bank".
Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce
W grudniu 2021 r. należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków. Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa rozpocznie się w 2026 r., a pierwszy blok o mocy elektrycznej 1250 MW brutto zostanie uruchomiony w 2033 r. W lipcu br. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej oszacowała wartość inwestycji realizowanych w związku z budową elektrowni jądrowej na Pomorzu na ponad 100 mld zł.
W lipcu br. PEJ uzyskała wydaną przez MKiŚ decyzję zasadniczą dotyczącą budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu, potwierdzającą, że inwestycja spółki jest zgodna z realizowaną przez państwo polityką energetyczną, a także ogólną opinię potwierdzającą poprawność zakresu weryfikacji analiz bezpieczeństwa przekazaną przez Państwową Agencję Atomistyki.
22 września br. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska opublikował decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MWe w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Decyzja określa m.in. warunki korzystania ze środowiska w fazie realizacji i eksploatacji, wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w dokumentacji projektowej, wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych. Nakłada też obowiązek przeprowadzenia ponownej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w ramach postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę.
We wrześniu 2023 roku Polskie Elektrownie Jądrowe, Westinghouse i Bechtel, podpisały umowę na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Jest to element szerszego programu, obejmującego zarówno duże elektrownie atomowe, jak i szereg małych, opartych na technologii modułowych reaktorów SMR.