CATE BLANCHETT I IMMUNITETY
Na ostatniej w tym roku tzw. minisesji Parlamentu Europejskiego w Brukseli jedni fetowali aktorkę Cate Blanchet, ambasadora „dobrej woli” ONZ ds. uchodźców, a inni uchylenie immunitetu czworgu polskim posłom. Mrs Blanchet apelowała do tłumu posłów i (zwłaszcza) asystentów i stażystów ,aby Unia przyjmowała jeszcze więcej uchodźców. Sala klaskała, ale nie było na niej kobiet zgwałconych przez imigrantów, rodzin ofiar zamachów terrorystycznych oraz uczniów bitych przez imigrantów - rówieśników w szkołach, jak Europa długa i szeroka.
Uchylenie immunitetów dla europosłów: Beaty Kempy, Beaty Mazurek, Patryka Jakiego i Tomasza Poręby otwiera drogę do skazania tych osób w Polsce i to drastycznym wyrokiem do 3 lat pozbawienia wolności. Wyrok być może tak surowy nie będzie, ale nawet skazanie ich wyrokami w zawieszeniu oznacza wyeliminowanie z życia publicznego: nie będą mogli – jako skazani prawomocnym wyrokiem - pełnić żadnej funkcji ani w PE ani w parlamencie narodowym, a jeśli wyrok zastanie ich w trakcie wykonywania mandatu to będą musieli z niego zrezygnować.
Nie była to inicjatywa Parlamentu Europejskiego, lecz uciekiniera przed wyrokiem, który mieszka w Norwegii i polskiego sadu, który wszczął sprawę o „mowę nienawiści”.
To niebezpieczny precedens, który może być nawet nie tyle furtką, co szeroko otwartą bramą do eliminowania z życia publicznego działaczy i polityków obozu niepodległościowego. Charakterystyczne, że decyzję w tej sprawie w odpowiedniej komisji Parlamentu Europejskiego przełożono na okres… po wyborach w Polsce. Identycznie, jak decyzję Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO), która przegłosowała rewolucję Traktatów UE. Obie sprawy miały nie „przestraszyć" wyborców w Polsce.
Na brukselskiej sesji PE omówiono tez „Pilną potrzebę podjęcia natychmiastowych działań przeciwko nasilaniu się antysemityzmu”. Omówiono też „Kryzys humanitarny w Strefie Gazy i potrzebę wprowadzenia przerwy humanitarnej". Ta ostatnia sprawa pokazała, jak bardzo państwa UE-27 różnią się między sobą w kontekście wojny Izraela z Palestyńczykami. Dzieje się to w sytuacji, gdy w tym samym czasie europarlament domaga się… jednomyślności Unii Europejskiej w obszarze polityki zagranicznej! To pokazuje porażającą niespójność przy tak strategicznych wyzwaniach zarówno i w samym Parlamencie Europejskim i w Unii jako takiej...
*tekst ukazał się na portali niezalezna.pl (11.11.2023)