Jest komunikat Państwowej Komisji ds. Badania Wpływów Rosyjskich
Komisja została powołana uchwałą Sejmu RP w dniu 30 sierpnia 2023 w składzie dziewięcioosobowym znanym opinii publicznej.
W dniu 11 września 2023 r. Marszałek Sejmu wręczyła akty powalania ośmiu Członkom. Powołania nie odebrał Józef Brynkus.
Pierwsze posiedzenie
Tego samego dnia odbyło się pierwsze posiedzenie plenarne Komisji, na którym wybrano Przewodniczącego – dr. hab. S. Cenckiewicza oraz Zastępcę Przewodniczącego – gen. A. Kowalskiego. Komisja odbyła ponadto pięć spotkań plenarnych oraz liczne spotkania w grupach roboczych.
Komisja opracowała Regulamin i przyjęła go uchwałą z dnia 25 września 2023 r. Regulamin został udostępniony na stronie KPRM.
Struktura Komisji
Komisja ma siedzibę w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która zgodnie z ustawą zapewnia Komisji obsługę merytoryczną, prawną, organizacyjno-techniczną oraz kancelaryjno-biurową.
W Komisji pracuje ośmiu jej Członków, a na potrzeby wsparcia Komisji KPRM zatrudniła trzy osoby.
Komisja prowadzi kwerendę dokumentów oraz analizę materiałów – zarówno klauzulowanych, dokumentów urzędowych jak i powszechnie dostępnych.
Komisja prowadzi komunikację z otoczeniem instytucjonalnym w trybie niejawnym, w związku z tym nie podaje do wiadomości publicznej podmiotów, np. nazw konkretnych służb, z którymi się komunikuje.
Wynagrodzenie
Wysokość wynagrodzenia Członków Komisji reguluje Ustawa z dnia 14 kwietnia 2023 r. o Państwowej Komisji do spraw Badania Wpływów Rosyjskich na Bezpieczeństwo Wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007 – 2022 (art. 9 ust. 1). Członkowie otrzymali dotąd jedną pełną pensję (za wrzesień 2023 r.) i część wynagrodzenia za dwa dni sierpnia (tj. licząc od dnia powołującej Komisję uchwały Sejmu).
Komisja planuje odbycie przesłuchań świadków.
Podpisał: dr hab. Sławomir Cenckiewicz
[pisownia oryginalna, śródtytuły od redakcji]