Jest decyzja Andrzeja Dudy: Znany polityk pozbawiony orderów
Komunikat w tej sprawie opublikowała Kancelaria Prezydenta RP. Poinformowano, że prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, postanowieniem z dnia 19 października 2023 r., na podstawie art. 36 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach, pozbawił Andrzeja Malinowskiego Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski.
Czytaj również: Rozmowy PiS z innymi partiami nt. koalicji. Rzecznik rządu zabiera głos
Współpraca Malinowskiego z wywiadem wojskowym PRL
Sprawa jest pokłosiem doniesień ws. Malinowskiego, jakie opublikowano w tygodniku „Do Rzeczy”. Na łamach pisma redaktor Piotr Woyciechowski poinformował, że Andrzej Malinowski został uznany winnym składania fałszywych zeznań nt. swojej współpracy z wywiadem wojskowym PRL, powołując się na wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, który 13.10.2022 podtrzymał wyrok Sądu I Instancji o sygn. II K 124/21 i skazał Andrzeja Malinowskiego na karę grzywny.
W sprawie współpracy Malinowskiego z wywiadem wojskowym PRL głos zabrał również IPN.
Dokument nie pozostawia najmniejszych wątpliwości, że TW Roman to Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP. Potwierdzają to zgromadzone dokumenty, zeznania świadków, analizy i ekspertyzy grafologiczne. Biegły w sposób jednoznaczny uznał, że wszelkie badane zapisy w teczce zostały wykonane przez Andrzeja Malinowskiego. IPN stanowczo wyklucza fałszowanie jakichkolwiek dokumentów znajdujących się w teczce Malinowskiego
– głosił komunikat Instytutu. Dodatkowo IPN poinformował prokuraturę o podejrzeniu zeznania nieprawdy przez Malinowskiego 5 lipca 2019 roku w postępowaniu prowadzonym przez Instytut.
Andrzej Malinowski – kim jest?
Andrzej Malinowski, ur. 29 sierpnia 1947 w Bydgoszczy, to polski polityk i działacz gospodarczy, poseł na Sejm II kadencji, w latach 2001–2022 prezydent organizacji Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej.
W 2010 prezydent Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju. W 2015 z ramienia Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej został członkiem powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę – Rady Dialogu Społecznego.
W 2019 tygodnik „Do Rzeczy” opublikował artykuł Piotra Woyciechowskiego, według którego Andrzej Malinowski był tajnym współpracownikiem AWO Zarządu II SG WP. Andrzej Malinowski następnie zaprzeczył, by pracował lub jako TW współpracował ze służbami specjalnymi PRL.
W maju 2022 Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w I instancji uznał Andrzeja Malinowskiego za winnego składania fałszywych zeznań dotyczących jego współpracy z wywiadem wojskowym PRL i skazał go na karę grzywny.
Czytaj również: „Boję się, że jeśli zabraknie Kaczyńskiego, to PiS się rozpadnie”
Andrzej Malinowski b. Prezydent @PracodawcyRP winny składania fałszywych zeznań nt. jego współpracy z wywiadem wojskowym PRL jako wsp. #Roman - uznał Sąd Okręgowy w W-we, który 13.10.2022 podtrzymał wyrok Sądu I Instancji o sygn. II K 124/21 i skazał @andrzejmm na karę grzywny. pic.twitter.com/MPqR6IHwde
— Piotr Woyciechowski 🇵🇱 (@PiotrW1966) January 5, 2023