Najbardziej poprawny politycznie koncern social mediów oskarżony o krzywdzenie dzieci: Wielkie kłopoty Zuckerberga

Multimiliarder Mark Zuckerberg, założyciel, prezes i dyrektor wykonawczy konglomeratu Meta Platforms Inc, firmy, która jest właścicielem i zarządcą społecznościowych gigantów – Facebook, Instagram, Threads, WhatsApp oraz innych platform i serwisów, ma kłopot. Spory kłopot. 41 stanów plus Dystrykt Kolumbii skarży Meta Platforms o deprawowanie dzieci i żerowanie na ich naiwności.
Mark Zuckerberg Najbardziej poprawny politycznie koncern social mediów oskarżony o krzywdzenie dzieci: Wielkie kłopoty Zuckerberga
Mark Zuckerberg / Wikipedia CC BY-SA 2,0 Anthony Quintano

Grupowy pozew złożono w poniedziałek w sądzie federalnym stanu Kalifornia, gdzie Meta Platforms ma swoją siedzibę. Prawnicy zarzucają w nim, że „Meta wykorzystała potężne i bezprecedensowe technologie, aby przyciągać, angażować i ostatecznie usidlać młodzież i nastolatki. Jej motywem jest zysk, a chcąc maksymalizować swoje zyski finansowe, Meta wielokrotnie wprowadzała opinię publiczną w błąd co do istotnych zagrożeń związanych z jej platformami mediów społecznościowych”.

CZYTAJ TAKŻE: Kluczowy współpracownik Jarosława Kaczyńskiego miał podać się do dymisji

„Wabienie dzieci”

Liczący 233 strony pozew nie pozostawia na Meta Platforms suchej nitki. Zarzuty są poważne. Prokuratorzy stanowi uważają, że chciwa zysków firma „krzywdzi młodych ludzi i przyczyniania się do kryzysu zdrowia psychicznego wśród młodzieży” poprzez „świadome i celowe” wabienie dzieci do korzystania z Instagramu i Facebooka, a następnie tak projektuje różne proponowane atrakcje, aby uzależnić od tych platform „najbardziej bezbronnych użytkowników: dzieci i nastolatków”. Letitia James, prokurator generalny stanu Nowy Jork, obciążyła przy tym Meta Platforms odpowiedzialnością za pogarszający się gwałtownie stan zdrowia psychicznego dzieci, bowiem firma „intencjonalnie” prezentuje na swoich platformach „zmanipulowane treści”, które „uzależniają” i prowadzą do „utraty poczucia własnej wartości”. Oskarżenie nie jest ani nowe, ani gołosłowne. Dziennik „The Wall Street Journal” w serii analiz opublikowanych jesienią 2021 roku zarzucał dyrekcji Instagramu, że jest świadoma negatywnego wpływu aplikacji do udostępniania zdjęć na psychikę dorastających dziewcząt. Potwierdzały to wewnętrzne badania, znane dyrekcji firmy matki, czyli Facebooka, ale – jak zarzucał „The Wall Street Journal” – nie zostały nigdy opublikowane ani też udostępnione badaczom akademickim lub psychologom. Przykładowo jedna z wewnętrznych analiz Instagramu stwierdzała wręcz, że 13,5% nastolatek uznało, iż częste korzystanie z platformy nasila u nich myśli samobójcze, a 17% dziewcząt stwierdziło, że Instagram powoduje u nich zaburzenia odżywiania, takie jak przykładowo wilczy głód (bulimia) lub jadłowstręt (anoreksja).

CZYTAJ TAKŻE: Tusk: Jestem sceptyczny wobec wielu propozycji zmian unijnych traktatów

Nowy algorytm

„The Wall Street Journal” zarzucił również dyrekcji Facebooka dezinformację i kamuflowanie intencji swoich działań, podając jako przykład toczone w 2018 roku wewnętrzne spory wokół nowego algorytmu, który miał powstrzymać spadek zainteresowania platformą. Mark Zuckerberg zapewniał wówczas, że celem zmian jest wzmocnienie więzi między użytkownikami i poprawa ich „dobrostanu” poprzez wspieranie kontaktów i relacji między przyjaciółmi i rodziną. Pracownicy Facebooka mieli inne zdanie. Uważali, że nowy algorytm, owszem, przyciągnie użytkowników, ale zamiast „dobrostanu” doprowadzi do kłótni, niesnasek i awantur. Zuckerberg miał wówczas przeciwstawić się proponowanym przez zespół poprawkom, argumentując, że nie gra roli, czy użytkownicy będą wobec siebie mili, czy będą się na siebie wściekać, byle wchodzili na Facebooka i jak najdłużej przebywali na platformie.

Na 11. stronie pozwu stanowi prawnicy podkreślają, że Meta Platforms „eksploatuje” w swoim modelu biznesowym młodych użytkowników i poprzez „szkodliwe i manipulujące psychiką” chwyty „maksymalizuje” ich czas przebywania na swoich platformach, a co za tym idzie, dłuższą ekspozycję na reklamy.

CZYTAJ TAKŻE: Obława na Grzegorza Borysa. Dwa poważne sygnały podczas poszukiwań

„Meta szkodzi dzieciom i nastolatkom”

Dłuższy czas interakcji użytkownika z platformą umożliwia również zebranie większej ilości danych o nim oraz jego upodobaniach, a co za tym idzie – bardziej precyzyjne adresowanie konkretnych reklam, co w żargonie PR zwie się targetingiem. Dane te Meta Platforms zbiera bez ostrzeżenia małoletnich użytkowników oraz powiadamiania i uzyskiwania zgody rodziców, czym narusza obowiązujące w USA przepisy ochrony prywatności dzieci.

Maksymalizacja ekspozycji małych użytkowników na reklamy przekłada się na zyski finansowe społecznościowego potentata. Dziesiąta pozycja Marka Zuckerberga na liście najbogatszych prowadzonej przez agencję Bloomberg, z jego 113 miliardami dolarów, nie wzięła się znikąd. Meta Platforms to jego główne źródło dochodów, a „Meta szkodzi naszym dzieciom i nastolatkom, szerząc uzależnienia dla zwiększenia zysków korporacji”. Tak uznał prokurator generalny Kalifornii Rob Bonta, podkreślając: „dzisiejszym pozwem wyznaczamy granicę”. Dotychczas Zuckerberg skutecznie wykręcał się politykom w amerykańskim Kongresie i brytyjskiej Izbie Gmin, zobaczymy, czy równie skutecznie zakpi z prawa i wykręci się prokuratorom.


 

POLECANE
Wyłączenia prądu w Poznaniu. Jest komunikat z ostatniej chwili
Wyłączenia prądu w Poznaniu. Jest komunikat

W środę 30 kwietnia mieszkańcy Poznania muszą przygotować się na planowane przerwy w dostawach prądu. Utrudnienia obejmą obszar Poznań Stare Miasto.

Miliony metrów sześciennych gazu. Polska rusza z wydobyciem z ostatniej chwili
Miliony metrów sześciennych gazu. Polska rusza z wydobyciem

Orlen uruchomił wydobycie gazu ziemnego ze złoża Grodzewo (0,25 mld m³) w Wielkopolsce. Jak przekazano, wystarczy na 18 lat eksploatacji.

Nie żyje gwiazda amerykańskiego kina Wiadomości
Nie żyje gwiazda amerykańskiego kina

Media obiegła smutna wiadomość o śmierci aktorki, która największe sukcesy święciła jako dziecięca gwiazda amerykańskiej kinematografii.

Wielka Brytania: Niewyjaśnione przerwy w dostawach energii przed hiszpańską awarią z ostatniej chwili
Wielka Brytania: "Niewyjaśnione przerwy w dostawach energii" przed hiszpańską awarią

Brytyjski operator sieci energetycznej powiadomił, ze prowadzi dochodzenie w sprawie niewyjaśnionych przerw w dostawach energii elektrycznej, które dotknęły brytyjski system na kilkanaście godzin przed tym, gdy w poniedziałek prądu zostały pozbawione Hiszpania i Portugalia - poinformował we wtorek dziennik "The Telegraph" .

Sędzia SN w stanie spoczynku komentuje opinię rzecznika TSUE ws. neosędziów: miażdżąca dla Adama Bodnara tylko u nas
Sędzia SN w stanie spoczynku komentuje opinię rzecznika TSUE ws. "neosędziów": miażdżąca dla Adama Bodnara

Przysłowia mądrością narodów. Anglicy mają takie przysłowie: „Don't count your chickens before they hatch”. W Polsce mówi się: „Nie chwal dnia przed zachodem słońca” albo „Nie dziel skóry na niedźwiedziu”. Wydarzenia ostatnich dni pokazały, że znajomość starych ludowych mądrości pozostaje obca urzędnikom ministerstwa sprawiedliwości.

Film szkalujący polskich żołnierzy promowany przez MSZ. Dla budowania pozytywnego wizerunku  Wiadomości
Film szkalujący polskich żołnierzy promowany przez MSZ. "Dla budowania pozytywnego wizerunku"

Europoseł Szymon Szynkowski vel Sęk zadał pytanie Ministerstwu Spraw Zagranicznych, czym tłumaczy swoje zaangażowanie w promocję filmu "Zielona granica" w Berlinie w ramach polskiej prezydencji. Odpowiedziano mu, że jest to "wszechstronna promocja Polski". "Niebywałe!" skomentował europoseł.

Debata prezydencka TVP. Stanowski ujawnił pismo z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Stanowski ujawnił pismo

Krzysztof Stanowski ujawnia dokument dotyczący debaty prezydenckiej TVP. Znamy prowadzących i szczegóły wydarzenia zaplanowanego na 12 maja.

Śmiertelny atak nożownika. Tusk zabrał głos z ostatniej chwili
Śmiertelny atak nożownika. Tusk zabrał głos

Premier Donald Tusk zabrał głos po tragicznym ataku nożownika w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, w którym zginął 40-letni lekarz.

Nie chcemy być częścią upolitycznionej instytucji. Węgry podjęły ważną decyzję pilne
"Nie chcemy być częścią upolitycznionej instytucji". Węgry podjęły ważną decyzję

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto poinformował, że parlament Węgier zagłosował we wtorek za wystąpieniem kraju z Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Matecki: Zablokowano mi konto bankowe i prywatny profil na Facebooku pilne
Matecki: Zablokowano mi konto bankowe i prywatny profil na Facebooku

''Prokuratura zablokowała mi konto bankowe. Nie mogę opłacić rachunków, czy zamówić czegokolwiek dziecku'' – przekazał poseł PiS Dariusz Matecki, który w piątek opuścił areszt, w którym przebywał od 7 marca. Dodał także, że jego jego prywatny profil na Facebooku został zablokowany.

REKLAMA

Najbardziej poprawny politycznie koncern social mediów oskarżony o krzywdzenie dzieci: Wielkie kłopoty Zuckerberga

Multimiliarder Mark Zuckerberg, założyciel, prezes i dyrektor wykonawczy konglomeratu Meta Platforms Inc, firmy, która jest właścicielem i zarządcą społecznościowych gigantów – Facebook, Instagram, Threads, WhatsApp oraz innych platform i serwisów, ma kłopot. Spory kłopot. 41 stanów plus Dystrykt Kolumbii skarży Meta Platforms o deprawowanie dzieci i żerowanie na ich naiwności.
Mark Zuckerberg Najbardziej poprawny politycznie koncern social mediów oskarżony o krzywdzenie dzieci: Wielkie kłopoty Zuckerberga
Mark Zuckerberg / Wikipedia CC BY-SA 2,0 Anthony Quintano

Grupowy pozew złożono w poniedziałek w sądzie federalnym stanu Kalifornia, gdzie Meta Platforms ma swoją siedzibę. Prawnicy zarzucają w nim, że „Meta wykorzystała potężne i bezprecedensowe technologie, aby przyciągać, angażować i ostatecznie usidlać młodzież i nastolatki. Jej motywem jest zysk, a chcąc maksymalizować swoje zyski finansowe, Meta wielokrotnie wprowadzała opinię publiczną w błąd co do istotnych zagrożeń związanych z jej platformami mediów społecznościowych”.

CZYTAJ TAKŻE: Kluczowy współpracownik Jarosława Kaczyńskiego miał podać się do dymisji

„Wabienie dzieci”

Liczący 233 strony pozew nie pozostawia na Meta Platforms suchej nitki. Zarzuty są poważne. Prokuratorzy stanowi uważają, że chciwa zysków firma „krzywdzi młodych ludzi i przyczyniania się do kryzysu zdrowia psychicznego wśród młodzieży” poprzez „świadome i celowe” wabienie dzieci do korzystania z Instagramu i Facebooka, a następnie tak projektuje różne proponowane atrakcje, aby uzależnić od tych platform „najbardziej bezbronnych użytkowników: dzieci i nastolatków”. Letitia James, prokurator generalny stanu Nowy Jork, obciążyła przy tym Meta Platforms odpowiedzialnością za pogarszający się gwałtownie stan zdrowia psychicznego dzieci, bowiem firma „intencjonalnie” prezentuje na swoich platformach „zmanipulowane treści”, które „uzależniają” i prowadzą do „utraty poczucia własnej wartości”. Oskarżenie nie jest ani nowe, ani gołosłowne. Dziennik „The Wall Street Journal” w serii analiz opublikowanych jesienią 2021 roku zarzucał dyrekcji Instagramu, że jest świadoma negatywnego wpływu aplikacji do udostępniania zdjęć na psychikę dorastających dziewcząt. Potwierdzały to wewnętrzne badania, znane dyrekcji firmy matki, czyli Facebooka, ale – jak zarzucał „The Wall Street Journal” – nie zostały nigdy opublikowane ani też udostępnione badaczom akademickim lub psychologom. Przykładowo jedna z wewnętrznych analiz Instagramu stwierdzała wręcz, że 13,5% nastolatek uznało, iż częste korzystanie z platformy nasila u nich myśli samobójcze, a 17% dziewcząt stwierdziło, że Instagram powoduje u nich zaburzenia odżywiania, takie jak przykładowo wilczy głód (bulimia) lub jadłowstręt (anoreksja).

CZYTAJ TAKŻE: Tusk: Jestem sceptyczny wobec wielu propozycji zmian unijnych traktatów

Nowy algorytm

„The Wall Street Journal” zarzucił również dyrekcji Facebooka dezinformację i kamuflowanie intencji swoich działań, podając jako przykład toczone w 2018 roku wewnętrzne spory wokół nowego algorytmu, który miał powstrzymać spadek zainteresowania platformą. Mark Zuckerberg zapewniał wówczas, że celem zmian jest wzmocnienie więzi między użytkownikami i poprawa ich „dobrostanu” poprzez wspieranie kontaktów i relacji między przyjaciółmi i rodziną. Pracownicy Facebooka mieli inne zdanie. Uważali, że nowy algorytm, owszem, przyciągnie użytkowników, ale zamiast „dobrostanu” doprowadzi do kłótni, niesnasek i awantur. Zuckerberg miał wówczas przeciwstawić się proponowanym przez zespół poprawkom, argumentując, że nie gra roli, czy użytkownicy będą wobec siebie mili, czy będą się na siebie wściekać, byle wchodzili na Facebooka i jak najdłużej przebywali na platformie.

Na 11. stronie pozwu stanowi prawnicy podkreślają, że Meta Platforms „eksploatuje” w swoim modelu biznesowym młodych użytkowników i poprzez „szkodliwe i manipulujące psychiką” chwyty „maksymalizuje” ich czas przebywania na swoich platformach, a co za tym idzie, dłuższą ekspozycję na reklamy.

CZYTAJ TAKŻE: Obława na Grzegorza Borysa. Dwa poważne sygnały podczas poszukiwań

„Meta szkodzi dzieciom i nastolatkom”

Dłuższy czas interakcji użytkownika z platformą umożliwia również zebranie większej ilości danych o nim oraz jego upodobaniach, a co za tym idzie – bardziej precyzyjne adresowanie konkretnych reklam, co w żargonie PR zwie się targetingiem. Dane te Meta Platforms zbiera bez ostrzeżenia małoletnich użytkowników oraz powiadamiania i uzyskiwania zgody rodziców, czym narusza obowiązujące w USA przepisy ochrony prywatności dzieci.

Maksymalizacja ekspozycji małych użytkowników na reklamy przekłada się na zyski finansowe społecznościowego potentata. Dziesiąta pozycja Marka Zuckerberga na liście najbogatszych prowadzonej przez agencję Bloomberg, z jego 113 miliardami dolarów, nie wzięła się znikąd. Meta Platforms to jego główne źródło dochodów, a „Meta szkodzi naszym dzieciom i nastolatkom, szerząc uzależnienia dla zwiększenia zysków korporacji”. Tak uznał prokurator generalny Kalifornii Rob Bonta, podkreślając: „dzisiejszym pozwem wyznaczamy granicę”. Dotychczas Zuckerberg skutecznie wykręcał się politykom w amerykańskim Kongresie i brytyjskiej Izbie Gmin, zobaczymy, czy równie skutecznie zakpi z prawa i wykręci się prokuratorom.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe