Dyrektor mediów watykańskich o "nieludzkim akcie" bombardowania szpitala w Gazie

Dyrektor mediów watykańskich Andrea Tornielli skomentował atak Izraela na szpital w Gazie nazywając go "nieludzkim aktem".
Zdjęcie satelitarne wykonane po ataku na szpital Al Ahli  w Gazie Dyrektor mediów watykańskich o
Zdjęcie satelitarne wykonane po ataku na szpital Al Ahli w Gazie / EPA/MAXAR TECHNOLOGIES Satellite image ©2023 Maxar Technologies HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA

Spór o atak na szpital

"Masakra cywilów, która miała miejsce w Gazie ostatniej nocy, tj. uderzenie w anglikański szpital Al-Ahli Arabi, co pociągnęło za sobą setki ofiar wśród cywilów, w tym wiele kobiet i dzieci, jest aktem nieludzkim. To akt, którego w żaden sposób nie można usprawiedliwić" - napisał Andrea Tornielli, dyrektor wydawniczy mediów watykańskich w editorialu opublikowanym na portalu Vatican News.

W ostatnich dniach watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin w wywiadzie dla watykańskich mediów określił atak terrorystyczny na Izrael z 7 października i masakrę cywilów, kobiet i dzieci jako nieludzkie. Powtórzył również prawo Izraelczyków do obrony i walki z zagrożeniem terrorystycznym stwarzanym przez bojowników Hamasu, przypominając jednocześnie, że „uzasadniona obrona musi szanować kryterium proporcjonalności” i wzywając do uniknięcia rozlewu krwi cywilów w Strefie Gazy.

W ciągu ostatnich kilku godzin byliśmy świadkami wymiany oskarżeń: władze Gazy i Hamas przypisują zniszczenie szpitala izraelskiemu bombardowaniu; placówka znajdowała się na obszarze, z którego, jak prosił Izrael, miała zostać ewakuowana ludność cywilna. Tymczasem armia izraelska zaprzecza odpowiedzialności, przypisując winę za masakrę awarii pocisku wystrzelonego przez islamskich dżihadystów, którzy z kolei zaprzeczają temu.

"Zbrodniczy akt zniszczenia"

W tym dramatycznym momencie historii ludzkości, gdy „kawałki” trzeciej wojny światowej, o której mówi Papież Franciszek, nagromadzają się w nieoczekiwanym tempie, istnieje potrzeba pokonania terroryzmu bez dalszego podsycania nienawiści i bez zapominania o międzynarodowym prawie humanitarnym. Czekając na więcej informacji na temat zbrodniczego aktu zniszczenia szpitala, w którym personel medyczny bez środków i na granicy wytrzymałości leczył chorych i rannych, musimy zaapelować do społeczności międzynarodowej o interwencję, aby zapobiec katastrofie humanitarnej i wybuchowi konfliktu o niewyobrażalnych konsekwencjach.

Brytyjski minister spraw zagranicznych, James Cleverly, oświadczył w ostatnich godzinach, że „Wielka Brytania będzie współpracować z sojusznikami, aby dowiedzieć się, co się wydarzyło” w szpitalu w Gazie i aby „chronić niewinnych cywilów”, powtarzając, że „ochrona życia cywilów musi być priorytetem”. Mamy nadzieję, że inne głosy dołączą do niego, domagając się prawdy o tym, co się stało.

Nieludzkość masakry terrorystycznej dokonanej w izraelskich kibucach, która dotknęła niewinne osoby, oraz nieludzkość zabijania niewinnych cywilów w Strefie Gazy nigdy nie mogą sprawić, że stracimy z oczu perspektywę przyszłości pełnej pokoju i sprawiedliwości dla całego obszaru Bliskiego Wschodu. We wspomnianym już wywiadzie kard. Parolin mówił: „wydaje mi się, że największą możliwą sprawiedliwością w Ziemi Świętej jest rozwiązanie dwupaństwowe, które pozwoliłoby Palestyńczykom i Izraelczykom żyć obok siebie, w pokoju i bezpieczeństwie, wychodząc naprzeciw aspiracjom większości z nich”. Wyjaśnił, że Stolica Apostolska mimo wszystko nadal wspiera te aspiracje i to prawo. Wezwał też do natychmiastowego uwolnienia wszystkich zakładników przetrzymywanych przez Hamas i pełnego poszanowania prawa humanitarnego.

 

Tło polityczne 

W sobotę 7 października br. polityczno-militarna fundamentalistyczna organizacja Hamas dokonała ataku rakietowego na Izrael z terenu Strefy Gazy. Bojownicy Hamasu przekroczyli także granicę izraelską dokonując masakr wśród ludności cywilnej i licznych uprowadzeń obywateli izraelskich.

Izrael odpowiedział zmasowanymi atakami bombowymi na Strefę Gazy, w których zginęły setki cywili. Premier Binjamin Netanjahu w orędziu do obywateli poinformował o tym, że kraj ten znajduje się w stanie wojny.

W Strefie Gazy, na terenie 360 km2 - dla porównania Warszawa zajmuje 517 km2 - zamkniętych jest około 2 mln osób, które w wyniku blokady, mają bardzo utrudniony dostęp do żywności i wody pitnej. Większość tego terytorium, które nie jest częścią żadnego niepodległego państwa, zamieszkują uchodźcy palestyńscy lub ich potomkowie. Gęstość zaludnienia wynosi tu 5203 osób/km2. W wyniku sytuacji politycznej i militarnej, w jakiej znalazł się obecnie Strefa Gazy, pogłębia się tam z każdym dniem kryzys humanitarny.

Andrea Tornielli/vaticannews.va / Watykan


 

POLECANE
Kaczyński do Giertycha: Proszę się do mnie zwracać najjaśniejszy panie pośle z ostatniej chwili
Kaczyński do Giertycha: Proszę się do mnie zwracać najjaśniejszy panie pośle

– Niektórzy heraldycy twierdzą, że jestem bardzo dalekim krewnym rodziny królewskiej brytyjskiej, więc proszę się do mnie zwracać najjaśniejszy panie pośle – powiedział w piątek Romanowi Giertychowi prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Niemcy po latach spełnili obietnicę daną Litwinom Wiadomości
Niemcy po latach spełnili obietnicę daną Litwinom

Jak podaje Wirtualna Polska, Niemcy po raz pierwszy od II wojny światowej zdecydowali o stacjonowaniu wojsk na Litwie. - Musimy zapewnić ochronę, wolność i bezpieczeństwo naszym litewskim sojusznikom - stwierdził gen. Christoph Huber, komentując włączenie do służby 45. brygady pancernej Bundeswehry. Przypomnijmy, że rozmowy w tej sprawie między Litwinami, a Niemcami trwały od 2022 r., gdy w obliczu wojny na Ukrainie, Berlin obiecał wzmocnić wschodnia flankę NATO.

Leszczyna grzmiała, że nie poprze obniżki składki zdrowotnej. Sprawdziliśmy, jak zagłosowała gorące
Leszczyna grzmiała, że nie poprze obniżki składki zdrowotnej. Sprawdziliśmy, jak zagłosowała

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poparła obniżkę składki zdrowotnej, choć wcześniej zapowiadała, że będzie przeciw. – Cały ubytek składki z Narodowego Funduszu Zdrowia będzie musiał być pokryty z budżetu państwa – mówiła jeszcze w marcu.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja Sejmu Wiadomości
Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja Sejmu

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniży składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana ma kosztować 4,6 mld zł, wejdzie w życie od początku 2026 r. Według resortu finansów na reformie ma skorzystać ok. 2,5 mln przedsiębiorców. Ustawa wywołała sprzeciw części koalicji rządowej.

Załoga statku Oceania została uziemiona. Ministerstwo Nauki miało zmniejszyć finansowanie Wiadomości
Załoga statku Oceania została uziemiona. Ministerstwo Nauki miało zmniejszyć finansowanie

Statek badawczy Oceania nie wypłynął w rejs. Załoga postawiona przed wyborem: samozatrudnienie albo zwolnienie. Według doniesień medialnych Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego do tej pory nie odpowiedziało na ten problem.

Niemcy niezadowoleni ze słów Kaczyńskiego. Piszą wprost Wiadomości
Niemcy niezadowoleni ze słów Kaczyńskiego. Piszą wprost

PiS buduje antyniemiecką narrację przed majowymi wyborami prezydenckimi. Politycy partii straszą utratą suwerenności i nielegalnymi migrantami z Niemiec – grzmi niemiecki Tagesschau.

Agresja na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Agresja na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Kredytobiorcy odetchną z ulgą? Znamienne słowa prezesa NBP Wiadomości
Kredytobiorcy odetchną z ulgą? Znamienne słowa prezesa NBP

– Stopy procentowe docelowo w przyszłym roku mogłyby spaść do 3,5 proc. pod warunkiem napływania dobrych danych z gospodarki – ocenił podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

Donald Trump zaprezentował złotą kartę. Może być twoja za 5 milionów dolarów gorące
Donald Trump zaprezentował złotą kartę. "Może być twoja za 5 milionów dolarów"

Donald Trump zaprezentował nową "złotą kartę" wartą 5 milionów dolarów, która umożliwi bogatym obcokrajowcom szybkie osiedlenie się w Stanach Zjednoczonych. – Za pięć milionów dolarów to może być twoje – powiedział prezydent USA.

Telewizja Republika kontra TVN24. Są wyniki oglądalności gorące
Telewizja Republika kontra TVN24. Są wyniki oglądalności

Telewizja Republika trzeci miesiąc z rzędu prowadzi wśród kanałów newsowych, wyprzedzając TVN24 oraz TVP Info – informuje portal Wirtualne Media.

REKLAMA

Dyrektor mediów watykańskich o "nieludzkim akcie" bombardowania szpitala w Gazie

Dyrektor mediów watykańskich Andrea Tornielli skomentował atak Izraela na szpital w Gazie nazywając go "nieludzkim aktem".
Zdjęcie satelitarne wykonane po ataku na szpital Al Ahli  w Gazie Dyrektor mediów watykańskich o
Zdjęcie satelitarne wykonane po ataku na szpital Al Ahli w Gazie / EPA/MAXAR TECHNOLOGIES Satellite image ©2023 Maxar Technologies HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA

Spór o atak na szpital

"Masakra cywilów, która miała miejsce w Gazie ostatniej nocy, tj. uderzenie w anglikański szpital Al-Ahli Arabi, co pociągnęło za sobą setki ofiar wśród cywilów, w tym wiele kobiet i dzieci, jest aktem nieludzkim. To akt, którego w żaden sposób nie można usprawiedliwić" - napisał Andrea Tornielli, dyrektor wydawniczy mediów watykańskich w editorialu opublikowanym na portalu Vatican News.

W ostatnich dniach watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin w wywiadzie dla watykańskich mediów określił atak terrorystyczny na Izrael z 7 października i masakrę cywilów, kobiet i dzieci jako nieludzkie. Powtórzył również prawo Izraelczyków do obrony i walki z zagrożeniem terrorystycznym stwarzanym przez bojowników Hamasu, przypominając jednocześnie, że „uzasadniona obrona musi szanować kryterium proporcjonalności” i wzywając do uniknięcia rozlewu krwi cywilów w Strefie Gazy.

W ciągu ostatnich kilku godzin byliśmy świadkami wymiany oskarżeń: władze Gazy i Hamas przypisują zniszczenie szpitala izraelskiemu bombardowaniu; placówka znajdowała się na obszarze, z którego, jak prosił Izrael, miała zostać ewakuowana ludność cywilna. Tymczasem armia izraelska zaprzecza odpowiedzialności, przypisując winę za masakrę awarii pocisku wystrzelonego przez islamskich dżihadystów, którzy z kolei zaprzeczają temu.

"Zbrodniczy akt zniszczenia"

W tym dramatycznym momencie historii ludzkości, gdy „kawałki” trzeciej wojny światowej, o której mówi Papież Franciszek, nagromadzają się w nieoczekiwanym tempie, istnieje potrzeba pokonania terroryzmu bez dalszego podsycania nienawiści i bez zapominania o międzynarodowym prawie humanitarnym. Czekając na więcej informacji na temat zbrodniczego aktu zniszczenia szpitala, w którym personel medyczny bez środków i na granicy wytrzymałości leczył chorych i rannych, musimy zaapelować do społeczności międzynarodowej o interwencję, aby zapobiec katastrofie humanitarnej i wybuchowi konfliktu o niewyobrażalnych konsekwencjach.

Brytyjski minister spraw zagranicznych, James Cleverly, oświadczył w ostatnich godzinach, że „Wielka Brytania będzie współpracować z sojusznikami, aby dowiedzieć się, co się wydarzyło” w szpitalu w Gazie i aby „chronić niewinnych cywilów”, powtarzając, że „ochrona życia cywilów musi być priorytetem”. Mamy nadzieję, że inne głosy dołączą do niego, domagając się prawdy o tym, co się stało.

Nieludzkość masakry terrorystycznej dokonanej w izraelskich kibucach, która dotknęła niewinne osoby, oraz nieludzkość zabijania niewinnych cywilów w Strefie Gazy nigdy nie mogą sprawić, że stracimy z oczu perspektywę przyszłości pełnej pokoju i sprawiedliwości dla całego obszaru Bliskiego Wschodu. We wspomnianym już wywiadzie kard. Parolin mówił: „wydaje mi się, że największą możliwą sprawiedliwością w Ziemi Świętej jest rozwiązanie dwupaństwowe, które pozwoliłoby Palestyńczykom i Izraelczykom żyć obok siebie, w pokoju i bezpieczeństwie, wychodząc naprzeciw aspiracjom większości z nich”. Wyjaśnił, że Stolica Apostolska mimo wszystko nadal wspiera te aspiracje i to prawo. Wezwał też do natychmiastowego uwolnienia wszystkich zakładników przetrzymywanych przez Hamas i pełnego poszanowania prawa humanitarnego.

 

Tło polityczne 

W sobotę 7 października br. polityczno-militarna fundamentalistyczna organizacja Hamas dokonała ataku rakietowego na Izrael z terenu Strefy Gazy. Bojownicy Hamasu przekroczyli także granicę izraelską dokonując masakr wśród ludności cywilnej i licznych uprowadzeń obywateli izraelskich.

Izrael odpowiedział zmasowanymi atakami bombowymi na Strefę Gazy, w których zginęły setki cywili. Premier Binjamin Netanjahu w orędziu do obywateli poinformował o tym, że kraj ten znajduje się w stanie wojny.

W Strefie Gazy, na terenie 360 km2 - dla porównania Warszawa zajmuje 517 km2 - zamkniętych jest około 2 mln osób, które w wyniku blokady, mają bardzo utrudniony dostęp do żywności i wody pitnej. Większość tego terytorium, które nie jest częścią żadnego niepodległego państwa, zamieszkują uchodźcy palestyńscy lub ich potomkowie. Gęstość zaludnienia wynosi tu 5203 osób/km2. W wyniku sytuacji politycznej i militarnej, w jakiej znalazł się obecnie Strefa Gazy, pogłębia się tam z każdym dniem kryzys humanitarny.

Andrea Tornielli/vaticannews.va / Watykan



 

Polecane
Emerytury
Stażowe