Papież na maryjnej modlitwie z duchowieństwem: "Otwórzmy drzwi kościołów i plebanii"

„Otwórzmy drzwi kościołów i plebanii, ale przede wszystkim drzwi serca, aby poprzez naszą łagodność, życzliwość i gościnność ukazać oblicze naszego Pana” – zachęcił papież Franciszek duchowieństwo, osoby konsekrowane i seminarzystów, z którymi spotkał się na modlitwie maryjnej w bazylice Notre Dame de la Garde (Matki Bożej Strażniczki) w Marsylii.
Papież Franciszek w Marsylii  Papież na maryjnej modlitwie z duchowieństwem:
Papież Franciszek w Marsylii / EPA/ALESSANDRO DI MEO Dostawca: PAP/EPA

Powitanie papieża przez kard. Aveline

Ojciec Święty pobłogosławił świecę z papieskim herbem, którą ustawiono pod stojącą na kolumnie figurą Matki Bożej Strażniczki. Po krótkiej modlitwie w ciszy Franciszka powitał arcybiskup Marsylii. Marsylczycy przychodzą na to wzgórze, aby powierzyć się Maryi Pannie, którą nazywamy tu Dobrą Matką – powiedział kard. Jean-Marc Aveline. 

Przypomniał, że do tego miasta przybywali, aby się tu modlić: św. Karol de Foucauld; mała Tereska z Lisieux w drodze do Rzymu, do papieża, aby zgodził się na jej wstąpienie do Karmelu, mimo młodego wieku; młoda palestyńska służąca Mariam, modląca się o rozeznanie swego powołania zakonnego; i studiujący w Rzymie ks. Karol Wojtyła przed wizytą u ks. Jacques’a Loewa, pierwszego księdza-robotnika, który pracował tutaj jako doker w porcie.

Zapewnił papieża, że witają go księża, diakoni stali ze swymi żonami, seminarzyści i wyżsi przełożeni i przełożone miejscowych wspólnot zakonnych. Dołączają do tego „z radością w sercu” rektorzy śródziemnomorskich sanktuariów maryjnych. - Wszyscy oni wiedzą, a kapłani przede wszystkim, ze względu na swe głębokie powołanie, że zawsze mamy się uczyć od Maryi spoglądania na Boga oczami ludu, zanosząc do Niej modlitwy i błagania wszystkich, ale też patrzenia na lud oczami Boga, pełnymi dobroci, zachęty i miłosierdzia – mówił hierarcha.

Wskazał, że razem z Ojcem Świętym, wszystkimi pielgrzymami, „którzy od ponad ośmiuset lat przybywają na to wzgórze, aby prosić i dziękować, o czym świadczą liczne byłe wota i makiety statków, rozsiane po całym sanktuarium, powierzamy Maryi Pannie wszystkich mieszkańców wybrzeży Morza Śródziemnego i tych wszystkich, marynarzy czy migrantów, którzy stawiają czoła zagrożeniom morskim”.

Nawiązując do powtarzanej często przez Franciszka prośby o modlitwę za niego, kard. Aveline zaznaczył, iż rektor tego sanktuarium zaproponował mieszkańcom miasta modlitwę za papieża i złożenie jej pisanego śladu w sercu podobnym do jednego z tych, które zdobią mury tej bazyliki. I to serce rektor tego miejsca chce obecnie ofiarować Ojcu Świętemu w darze od Marsylczyków jako symbol ich uczuć i uznania.

Na zakończenie metropolita marsylski przypomniał, że jego archidiecezja jako pierwsza na świecie poświęciła się Najświętszemu Sercu Jezusa 1 listopada 1720 roku, w czasie trwania epidemii dżumy. „Dziś serce, które przekazujemy Waszej Świątobliwości, jest małe, ale – jak mawiała Twoja ulubiona święta Teresa z Lisieux – «nic nie jest małe dla wielkiej miłości»” – stwierdził kard. Aveline.

"Otwórzmy drzwi kościołów i plebanii"

Po odśpiewaniu Psalmu 44 i czytaniu z Księgi proroka Sofoniasza głos zabrał papież, który podkreślił maryjny wymiar posługi duchownych. Zaznaczył, że kapłani i osoby konsekrowane są powołani do sprawienia, żeby ludzie odczuwali na sobie spojrzenie Jezusa, a jednocześnie, by przyciągać spojrzenia swych braci i sióstr do Jezusa. Zwrócił uwagę, że są oni narzędziami miłosierdzia oraz narzędziami wstawiennictwa.

Charakteryzując spojrzenie miłosierdzia papież wskazał, że ma ono podnieść powalonych na ziemię. - Jest to spojrzenie pełne czułości, jaka jaśnieje w oczach Maryi. A my, powołani do przekazywania tego spojrzenia, jesteśmy zobowiązani do uniżenia się, odczuwania współczucia, do przyswojenia sobie cierpliwej i umacniającej życzliwości Dobrego Pasterza, który nie odrzuca zagubionej owcy, ale bierze ją na ramiona i raduje się z jej powrotu do owczarni – powiedział Ojciec Święty.

- Otwórzmy drzwi kościołów i plebanii, ale przede wszystkim drzwi serca, aby poprzez naszą łagodność, życzliwość i gościnność ukazać oblicze naszego Pana – zaapelował następnie Franciszek. Zachęcił do bliskości wobec wszystkich, a zwłaszcza słabych i najuboższych.

Mówiąc z kolei o roli wstawienniczej duchownych papież podkreślił potrzebę zanoszenia Bogu w modlitwie wszystkich powierzonych im osób. Zachęcił ich, by nieśli błogosławieństwo i pokój Jezusa wszędzie, do każdej rodziny i w każde serce. Zaznaczył, że „stajemy się żywą Ewangelią w takim stopniu, w jakim ją dajemy”. - Zanieśmy braciom spojrzenie Boga, zanieśmy Bogu pragnienie braci, szerzmy radość Ewangelii – wezwał Ojciec Święty.

Pod przewodnictwem papieża odmówiono modlitwę do Matki Bożej Strażniczki, po czym Franciszek udzielił końcowego błogosławieństwa.

st, kg, pb (KAI) / Marsylia


 

POLECANE
Setki strażaków walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spłonęło już ponad 60 hektarów [WIDEO] z ostatniej chwili
Setki strażaków walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spłonęło już ponad 60 hektarów [WIDEO]

Ponad dwadzieścia zastępów straży pożarnej bierze udział w gaszeniu pożaru suchych trzcinowisk w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ogień wybuchł na styku powiatów augustowskiego i monieckiego, w okolicach wsi Kopytkowo. W akcji biorą też udział śmigłowce i samolot gaśniczy.

TVN: Zużyte niemieckie panele fotowoltaiczne, zamiast do recyclingu, trafiają do Polski z ostatniej chwili
TVN: Zużyte niemieckie panele fotowoltaiczne, zamiast do recyclingu, trafiają do Polski

Tysiące ton starych paneli fotowoltaicznych wjeżdża do Polski z Niemiec. Nadają się do utylizacji, ale Polacy je biorą za darmo. Są sprzedawane na rynku wtórnym jako tanie zamienniki, ale szybko trafiają na śmietnik – donoszą dziennikarze „Superwizjera” TVN24.

Wielkanocne zawieszenie broni na Ukrainie. Jest nowy komunikat Kremla z ostatniej chwili
Wielkanocne zawieszenie broni na Ukrainie. Jest nowy komunikat Kremla

Prezydent Rosji Władimir Putin nie wydał rozkazu przedłużenia wielkanocnego zawieszenia broni w Ukrainie – podał w niedzielę Reuters, powołując się na oświadczenie rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa. Rozejm ma obowiązywać do północy (godz. 23 w Polsce) z niedzieli na poniedziałek.

Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb

W minionym tygodniu odkryto próbę przemytu dwóch osób w południowej Brandenburgii. Kierowca pojazdu wylegitymował się polskim dokumentem pobytowym – informuje w komunikacie niemiecka policja.

Dantejskie sceny w Jerozolimie. Chrześcijanie przedarli się pod Grób Chrystusa Wiadomości
Dantejskie sceny w Jerozolimie. Chrześcijanie przedarli się pod Grób Chrystusa

Wg doniesień zagranicznych mediów, izraelska policja w Wielką Sobotę blokowała wiernym dostęp do Bazyli Grobu Pańskiego. Z nagrań udostępnionych w mediach społecznościowych wynika jednak, że ostatecznie chrześcijanie licznie przedostali się pod grób Jezusa Chrystusa.

Załamanie pogody w Poniedziałek Wielkanocny? Oto najnowsza prognoza Wiadomości
Załamanie pogody w Poniedziałek Wielkanocny? Oto najnowsza prognoza

W niedzielę i poniedziałek temperatura wyniesie do 24 st. C. W Śmigus-dyngus na północy kraju wystąpią opady deszczu, a na zachodzie burze. W czasie burz porywy wiatru wyniosą do 60 km/h - powiedział PAP synoptyk IMGW Michał Kowalczuk.

Nieoficjalnie: Wściekłość w sztabie Trzaskowskiego. Na celowniku Hołownia polityka
Nieoficjalnie: Wściekłość w sztabie Trzaskowskiego. Na celowniku Hołownia

Jak donosi w niedzielę Onet.pl, w sztabie Rafała Trzaskowskiego panuje wściekłość na Szymona Hołownię. Marszałek Sejmu zjawiając się na debacie w Telewizji Republika rzucił piach w tryby kampanii kandydata KO i odmienił dynamikę kampanii. 

Rosyjskie prowokacje nad Morzem Bałtyckim. Jest reakcja Wielkiej Brytanii z ostatniej chwili
Rosyjskie prowokacje nad Morzem Bałtyckim. Jest reakcja Wielkiej Brytanii

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało w niedzielę, że dwa brytyjskie myśliwce przechwyciły rosyjskie samoloty nad Morzem Bałtyckim w pobliżu przestrzeni powietrznej sojuszu NATO. Do dwóch odrębnych zdarzeń doszło we wtorek i czwartek.

Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony z ostatniej chwili
Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony

Barcelona w niedzielnym komunikacie przekazała, że Robert Lewandowski doznał kontuzji mięśnia uda. Klub nie podał, jak długo polski piłkarz nie będzie zdolny do gry, ale hiszpańskie media szacują, że leczenie potrwa około trzech tygodni. Oznacza to, że Lewandowski przegapi finał Pucharu Króla z Realem Madryt i przynajmniej jeden z półfinałowych meczów Ligi Mistrzów z Interem Mediolan.

Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią Wiadomości
Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią

- Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią - powiedział obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, składając wraz z małżonką życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.

REKLAMA

Papież na maryjnej modlitwie z duchowieństwem: "Otwórzmy drzwi kościołów i plebanii"

„Otwórzmy drzwi kościołów i plebanii, ale przede wszystkim drzwi serca, aby poprzez naszą łagodność, życzliwość i gościnność ukazać oblicze naszego Pana” – zachęcił papież Franciszek duchowieństwo, osoby konsekrowane i seminarzystów, z którymi spotkał się na modlitwie maryjnej w bazylice Notre Dame de la Garde (Matki Bożej Strażniczki) w Marsylii.
Papież Franciszek w Marsylii  Papież na maryjnej modlitwie z duchowieństwem:
Papież Franciszek w Marsylii / EPA/ALESSANDRO DI MEO Dostawca: PAP/EPA

Powitanie papieża przez kard. Aveline

Ojciec Święty pobłogosławił świecę z papieskim herbem, którą ustawiono pod stojącą na kolumnie figurą Matki Bożej Strażniczki. Po krótkiej modlitwie w ciszy Franciszka powitał arcybiskup Marsylii. Marsylczycy przychodzą na to wzgórze, aby powierzyć się Maryi Pannie, którą nazywamy tu Dobrą Matką – powiedział kard. Jean-Marc Aveline. 

Przypomniał, że do tego miasta przybywali, aby się tu modlić: św. Karol de Foucauld; mała Tereska z Lisieux w drodze do Rzymu, do papieża, aby zgodził się na jej wstąpienie do Karmelu, mimo młodego wieku; młoda palestyńska służąca Mariam, modląca się o rozeznanie swego powołania zakonnego; i studiujący w Rzymie ks. Karol Wojtyła przed wizytą u ks. Jacques’a Loewa, pierwszego księdza-robotnika, który pracował tutaj jako doker w porcie.

Zapewnił papieża, że witają go księża, diakoni stali ze swymi żonami, seminarzyści i wyżsi przełożeni i przełożone miejscowych wspólnot zakonnych. Dołączają do tego „z radością w sercu” rektorzy śródziemnomorskich sanktuariów maryjnych. - Wszyscy oni wiedzą, a kapłani przede wszystkim, ze względu na swe głębokie powołanie, że zawsze mamy się uczyć od Maryi spoglądania na Boga oczami ludu, zanosząc do Niej modlitwy i błagania wszystkich, ale też patrzenia na lud oczami Boga, pełnymi dobroci, zachęty i miłosierdzia – mówił hierarcha.

Wskazał, że razem z Ojcem Świętym, wszystkimi pielgrzymami, „którzy od ponad ośmiuset lat przybywają na to wzgórze, aby prosić i dziękować, o czym świadczą liczne byłe wota i makiety statków, rozsiane po całym sanktuarium, powierzamy Maryi Pannie wszystkich mieszkańców wybrzeży Morza Śródziemnego i tych wszystkich, marynarzy czy migrantów, którzy stawiają czoła zagrożeniom morskim”.

Nawiązując do powtarzanej często przez Franciszka prośby o modlitwę za niego, kard. Aveline zaznaczył, iż rektor tego sanktuarium zaproponował mieszkańcom miasta modlitwę za papieża i złożenie jej pisanego śladu w sercu podobnym do jednego z tych, które zdobią mury tej bazyliki. I to serce rektor tego miejsca chce obecnie ofiarować Ojcu Świętemu w darze od Marsylczyków jako symbol ich uczuć i uznania.

Na zakończenie metropolita marsylski przypomniał, że jego archidiecezja jako pierwsza na świecie poświęciła się Najświętszemu Sercu Jezusa 1 listopada 1720 roku, w czasie trwania epidemii dżumy. „Dziś serce, które przekazujemy Waszej Świątobliwości, jest małe, ale – jak mawiała Twoja ulubiona święta Teresa z Lisieux – «nic nie jest małe dla wielkiej miłości»” – stwierdził kard. Aveline.

"Otwórzmy drzwi kościołów i plebanii"

Po odśpiewaniu Psalmu 44 i czytaniu z Księgi proroka Sofoniasza głos zabrał papież, który podkreślił maryjny wymiar posługi duchownych. Zaznaczył, że kapłani i osoby konsekrowane są powołani do sprawienia, żeby ludzie odczuwali na sobie spojrzenie Jezusa, a jednocześnie, by przyciągać spojrzenia swych braci i sióstr do Jezusa. Zwrócił uwagę, że są oni narzędziami miłosierdzia oraz narzędziami wstawiennictwa.

Charakteryzując spojrzenie miłosierdzia papież wskazał, że ma ono podnieść powalonych na ziemię. - Jest to spojrzenie pełne czułości, jaka jaśnieje w oczach Maryi. A my, powołani do przekazywania tego spojrzenia, jesteśmy zobowiązani do uniżenia się, odczuwania współczucia, do przyswojenia sobie cierpliwej i umacniającej życzliwości Dobrego Pasterza, który nie odrzuca zagubionej owcy, ale bierze ją na ramiona i raduje się z jej powrotu do owczarni – powiedział Ojciec Święty.

- Otwórzmy drzwi kościołów i plebanii, ale przede wszystkim drzwi serca, aby poprzez naszą łagodność, życzliwość i gościnność ukazać oblicze naszego Pana – zaapelował następnie Franciszek. Zachęcił do bliskości wobec wszystkich, a zwłaszcza słabych i najuboższych.

Mówiąc z kolei o roli wstawienniczej duchownych papież podkreślił potrzebę zanoszenia Bogu w modlitwie wszystkich powierzonych im osób. Zachęcił ich, by nieśli błogosławieństwo i pokój Jezusa wszędzie, do każdej rodziny i w każde serce. Zaznaczył, że „stajemy się żywą Ewangelią w takim stopniu, w jakim ją dajemy”. - Zanieśmy braciom spojrzenie Boga, zanieśmy Bogu pragnienie braci, szerzmy radość Ewangelii – wezwał Ojciec Święty.

Pod przewodnictwem papieża odmówiono modlitwę do Matki Bożej Strażniczki, po czym Franciszek udzielił końcowego błogosławieństwa.

st, kg, pb (KAI) / Marsylia



 

Polecane
Emerytury
Stażowe