Parlamentarzystka z Helsinek zacytowała Biblię. Prokuratura stawia jej zarzut "mowy nienawiści”

Chrześcijanie z całego świata po raz pierwszy tak mocno pokazują swoją siłę. Setki tysięcy podpisów poparcia dla byłej minister spraw wewnętrznych Finlandii Päivi Räsänen zebranych na wielu serwisach obywatelskich to efekt kampanii w obronie parlamentarzystki z Helsinek sądzonej za cytowanie Biblii. Tak – to nie pomyłka, Räsänen cytowała Biblię, co miało urazić środowiska homoseksualne i lewicowe, wyjątkowo silne w krajach skandynawskich.
Päivi Räsänen Parlamentarzystka z Helsinek zacytowała Biblię. Prokuratura stawia jej zarzut
Päivi Räsänen / fot. Wikimedia Commons/FinnishGovernment

Proces przed helsińskim Sądem Apelacyjnym wyznacza nie tylko zakres praw przewidzianych przez „nowoczesne społeczeństwo” dla chrześcijan z całego świata, ale uczy chrześcijan bronienia się przed coraz silniej rozpychającą się lewacką ideologią wykluczającą z dyskusji publicznej nie tylko Boga, ale także wartości, które pozwoliły ludzkości zbudować obecną cywilizację. Problem, przed którym stoi fiński Sąd Apelacyjny, w równej, co chrześcijan, mierze dotyczy również innych monoteistycznych religii reprezentujących świat wspólnych wartości. Wśród nich jest islam – to dlatego w obronie Päivi Räsänen stają również europejskie środowiska muzułmanów, w tym jedna z najbardziej prężnych organizacji społecznych, brytyjska „Tell Mama”, która już nieraz wsławiła się obroną np. katolików, w tym Polaków, na Wyspach Brytyjskich. Przy czym jej działacze podkreślają, że jest to obrona nie religii – dla muzułmanów chrześcijaństwo jest błędem i herezją – ale właśnie wartości wynikających w podobnym stopniu z Biblii, Tory i Koranu.

Rażący atak na wolność słowa

Już na tydzień przed końcem września przynajmniej kilku znajomych przysłało mi propozycję złożenia podpisu na przygotowywanej przez serwis CitizenGo liście poparcia dla Päivi Räsänen, byłej minister spraw wewnętrznych Finlandii, dzisiaj aktywnej parlamentarzystki od lat broniącej chrześcijańskiego modelu świata i wartości, na których opiera się cała cywilizacja europejska.

– Sprawa jest poważna – przekonywał mnie jeden z nich. – Jeżeli odpuścimy tę sprawę, za kilka lat wszyscy pójdziemy siedzieć tylko za to, że mamy normalne rodziny.

Normalne, czyli zbudowane na małżeństwie pomiędzy mężczyzną a kobietą, najczęściej posiadające dziecko lub dzieci z takiego właśnie związku.

„Chyba każdy z nas był przekonany, że ograniczanie wolności słowa jest powszechne tylko tam, gdzie rządzą bezwzględni dyktatorzy i surowe reżimy. Jednak wstrząsające jest to, że praktyka zamykania ust niewygodnym osobom staje się coraz bardziej powszechna na Zachodzie. Przykładem, który doskonale ilustruje ten wyjątkowo niepokojący trend, jest sprawa Päivi Räsänen, matki, babci, lekarki i członkini parlamentu Finlandii” – wzywa jedna z petycji. I dalej: „Czy mogą sobie Państwo wyobrazić zarzuty karne i proces sądowy tylko za wyrażanie swoich przekonań? To rzeczywistość, w której dzisiaj znajduje się Päivi, i jest to bezpośredni atak na fundamentalne prawo chrześcijan do swobodnego wypowiadania się. Päivi jest niezłomna w walce o swoje prawa, nawet jeśli będzie to wymagało odwoływania się do kolejnych sądowych instancji. Ten rażący atak na wolność słowa jest nie do zaakceptowania […]. Ta sprawa jest nie tylko przejawem skrajnej niesprawiedliwości, ale także stanowi niebezpieczny precedens dla przyszłości praw chrześcijan i ich wolności słowa nie tylko w Finlandii, ale także w całej Unii Europejskiej i poza jej granicami.

Kolejny raz jesteśmy wezwani do obrony naszej wiary przed przymusową ideologią, która nie toleruje sprzeciwu, zwłaszcza w kwestiach związanych z ideologią gender i osobami LGBT. Jeśli ktoś odważy się mieć inne zdanie, staje w obliczu osobistego i zawodowego upadku.
Stawka jest naprawdę wysoka. Jeśli Päivi przegra swój proces, może to wywołać efekt domina w całej Unii Europejskiej, zagrażając fundamentom wolnego społeczeństwa. Nasze prawo do wyrażania przekonań i kwestionowania fałszywych ideologii jest zagrożone.
Jednak nadal jest nadzieja. Päivi nie jest sama, a my mamy siłę, aby zmienić tę sytuację. Sprawa może zostać umorzona przed skierowaniem jej do Sądu Najwyższego, ale potrzebujemy Państwa głosu, aby zwiększyć nasz przekaz i dokonać realnej zmiany…”.

LGBT w natarciu

Ten konkretny apel z listą podpisów trafił do prokuratora generalnego Finlandii, który dopatrzył się w cytowaniu Biblii łamania prawa. Proces apelacyjny Päivi Räsänen rozpoczął się 31 sierpnia.

O co ta cała awantura? Prokurator generalny Finlandii stawia Päivi Räsänen zarzut „podżegania etnicznego” oraz „mowy nienawiści”, do którego dopuściła się w swojej – napisanej wspólnie z luterańskim duchownym z Finlandii – broszurze poświęconej rodzinie. Miała w niej (i faktycznie tak jest) trzykrotnie cytować Pismo Święte, wskazując na grzeszność aktów homoseksualnych. Jakie to cytaty? To między innymi tytuł „Mężczyzną i kobietą stworzył ich”.

Päivi Räsänen wygrała sprawę przed sądem w pierwszych dwóch instancjach – Sąd Okręgowy w Helsinkach napisał w uzasadnieniu uniewinniającego wyroku, że „interpretowanie pojęć biblijnych nie należy do sądu okręgowego” a także, że „oskarżona Räsänen starała się bronić koncepcji rodziny i małżeństwa między mężczyzną a kobietą”, a jeżeli ktoś uznał te wypowiedzi za obraźliwe, to „musiałby istnieć nadrzędny społeczny powód do ingerowania w wolność wypowiedzi i do jej ograniczania”.

Jednak wygrana przed Sądem Apelacyjnym wcale nie jest taka oczywista. Po przegranej środowiska LGBT oraz lewackie organizacje zebrały siły i zatrudniają najlepszych prawników, którzy mają udowodnić, że wolność słowa jest ważna, jednak nie wtedy, kiedy chodzi o promowanie zachowań homoseksualnych ani promowanie chrześcijańskiego modelu rodziny.

Według fińskiego prawa (nad ustawą o mowie nienawiści pracowała w parlamencie m.in. właśnie Räsänen) przegrana chrześcijańskiej polityk będzie dla niej oznaczała przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy euro grzywny i – z automatu – dwa lata więzienia bez okoliczności łagodzących. A dla chrześcijan w Europie brak możliwości wypowiadania swojego zdania w obszarze tradycji i wartości.

Niezbędne poparcie

Päivi Räsänen wciąż wierzy w zwycięstwo. Przyznaje również, że głosy poparcia dla niej – w tym internetowe listy trafiające na biurko prokuratora generalnego – są ogromnie ważne. Być może ostatecznie wpłyną na wycofanie pozwu przeciwko fińskiej działaczce. Wyrok w tej sprawie ma zapaść do końca roku.

Tekst pochodzi z 37 (1807) numeru „Tygodnika Solidarność”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Burza wokół filmu Agnieszki Holland. Prezes PiS zabrał głos z ostatniej chwili
Burza wokół filmu Agnieszki Holland. Prezes PiS zabrał głos

– Film Agnieszki Holland "Zielona granica" ma pokazać nas, jako naród zdziczały, brutalny okrutny, ksenofobiczny, rasistowski - niszcząc tym samym naszą pozycję moralną w oczach świata, którą pokazaliśmy przyjmując miliony emigrantów bez tworzenia obozów – powiedział w sobotę w Szczecinie prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński.

Marcin Bąk: Szablą na szablę – bitwa pod Krasnobrodem z ostatniej chwili
Marcin Bąk: Szablą na szablę – bitwa pod Krasnobrodem

Wojna obronna prowadzona przez Polskę w 1939 roku kojarzy się nam przede wszystkim z ogromną dysproporcją techniczną. Z jednej strony nowoczesne, niemieckie jednostki pancerne i zmotoryzowane, poruszające się szybko do przodu, z drugiej zapóźnione technologicznie Wojsko Polskie, usiłujące się im przeciwstawić. Bywały jednak epizody tej kampanii o zaskakującym przebiegu, jak starcie kawalerii pod Krasnobrodem 23 września.

Zełenski: Dziękuję całej Polsce z ostatniej chwili
Zełenski: Dziękuję całej Polsce

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że w drodze powrotnej z USA i Kanady do kraju odwiedził Lublin, gdzie wręczył odznaczenia państwowe polskim wolontariuszom. Dziękuję całej Polsce za nieocenione wsparcie - oświadczył.

USA zaniepokojone korupcją na Ukrainie? Wyznaczono specjalnego inspektora z ostatniej chwili
USA zaniepokojone korupcją na Ukrainie? Wyznaczono specjalnego inspektora

Stany Zjednoczone podjęły decyzję o wyznaczeniu specjalnego inspektora, który będzie nadzorował fundusze przyznane Ukrainie – podał Pentagon.

Niemcy znów handlują gazem z Rosji. Niepokojące informacje z ostatniej chwili
Niemcy znów handlują gazem z Rosji. Niepokojące informacje

Znacjonalizowana przez niemiecki rząd jesienią 2022 roku firma gazowa SEFE (dawniej: Gazprom Germania) po raz pierwszy od początku ubiegłorocznego kryzysu energetycznego chce ponownie zacząć wykorzystywać rosyjski gaz skroplony LNG. Stoi to w wyraźnej sprzeczności z celem rządu federalnego, jakim jest uniezależnienie się od dostaw z Rosji – wynika z informacji agencji Bloomberga.

Kaleta: Ta zagrywka wobec Polski może się okazać kosztowna z ostatniej chwili
Kaleta: Ta zagrywka wobec Polski może się okazać kosztowna

Niemcy liczą, że upokorzona Polska zgodzi się na zmiany w unijnym budżecie i ograniczenie swojej suwerenności. Jednak ta zagrywka może okazać się kosztowną i błędną, jeśli Zjednoczona Prawica wygra wybory – twierdzi wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Czy Polska wbrew UE powinna utrzymać zakaz importu zboża z Ukrainy? Zapytano Polaków z ostatniej chwili
Czy Polska wbrew UE powinna utrzymać zakaz importu zboża z Ukrainy? Zapytano Polaków

Czy Polska powinna wbrew UE utrzymywać zakaz wwozu zboża z Ukrainy? – takie pytanie zadała Polakom pracownia SW Research.

Ewelina Lisowska skrytykowana za występ w TVP. Jest odpowiedź piosenkarki z ostatniej chwili
Ewelina Lisowska skrytykowana za występ w TVP. Jest odpowiedź piosenkarki

Piosenkarka Ewelina Lisowska wystąpiła w jednym z koncertów TVP z cyklu "Polskie biesiady". Pod jej wpisem na ten temat zamieszczonym w mediach społecznościowych pojawiły się krytyczne komentarze, na które artystka odpowiedziała.

Euronews: Niemcy najgorszą z największych na świecie gospodarek z ostatniej chwili
Euronews: Niemcy najgorszą z największych na świecie gospodarek

Niemcy są najgorzej radzącą sobie gospodarką z grupy największych rozwiniętych gospodarek na świecie. Zarówno Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jak i Unia Europejska spodziewają się, że gospodarka Niemiec w tym roku skurczy się – pisze serwis euronews.com.

Szef MON: Wojsko Polskie będzie liczyło 300 tys. żołnierzy, to jest możliwe z ostatniej chwili
Szef MON: Wojsko Polskie będzie liczyło 300 tys. żołnierzy, to jest możliwe

Wojsko Polskie będzie liczyło 300 tys. żołnierzy, jest jeden warunek - ten kurs, który przyjął rząd PiS musi być kontynuowany - powiedział w sobotę, podczas wielkiej przysięgi wojskowej na święcie 16. Dywizji Zmechanizowanej na Polach Grunwaldu szef MON Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Parlamentarzystka z Helsinek zacytowała Biblię. Prokuratura stawia jej zarzut "mowy nienawiści”

Chrześcijanie z całego świata po raz pierwszy tak mocno pokazują swoją siłę. Setki tysięcy podpisów poparcia dla byłej minister spraw wewnętrznych Finlandii Päivi Räsänen zebranych na wielu serwisach obywatelskich to efekt kampanii w obronie parlamentarzystki z Helsinek sądzonej za cytowanie Biblii. Tak – to nie pomyłka, Räsänen cytowała Biblię, co miało urazić środowiska homoseksualne i lewicowe, wyjątkowo silne w krajach skandynawskich.
Päivi Räsänen Parlamentarzystka z Helsinek zacytowała Biblię. Prokuratura stawia jej zarzut
Päivi Räsänen / fot. Wikimedia Commons/FinnishGovernment

Proces przed helsińskim Sądem Apelacyjnym wyznacza nie tylko zakres praw przewidzianych przez „nowoczesne społeczeństwo” dla chrześcijan z całego świata, ale uczy chrześcijan bronienia się przed coraz silniej rozpychającą się lewacką ideologią wykluczającą z dyskusji publicznej nie tylko Boga, ale także wartości, które pozwoliły ludzkości zbudować obecną cywilizację. Problem, przed którym stoi fiński Sąd Apelacyjny, w równej, co chrześcijan, mierze dotyczy również innych monoteistycznych religii reprezentujących świat wspólnych wartości. Wśród nich jest islam – to dlatego w obronie Päivi Räsänen stają również europejskie środowiska muzułmanów, w tym jedna z najbardziej prężnych organizacji społecznych, brytyjska „Tell Mama”, która już nieraz wsławiła się obroną np. katolików, w tym Polaków, na Wyspach Brytyjskich. Przy czym jej działacze podkreślają, że jest to obrona nie religii – dla muzułmanów chrześcijaństwo jest błędem i herezją – ale właśnie wartości wynikających w podobnym stopniu z Biblii, Tory i Koranu.

Rażący atak na wolność słowa

Już na tydzień przed końcem września przynajmniej kilku znajomych przysłało mi propozycję złożenia podpisu na przygotowywanej przez serwis CitizenGo liście poparcia dla Päivi Räsänen, byłej minister spraw wewnętrznych Finlandii, dzisiaj aktywnej parlamentarzystki od lat broniącej chrześcijańskiego modelu świata i wartości, na których opiera się cała cywilizacja europejska.

– Sprawa jest poważna – przekonywał mnie jeden z nich. – Jeżeli odpuścimy tę sprawę, za kilka lat wszyscy pójdziemy siedzieć tylko za to, że mamy normalne rodziny.

Normalne, czyli zbudowane na małżeństwie pomiędzy mężczyzną a kobietą, najczęściej posiadające dziecko lub dzieci z takiego właśnie związku.

„Chyba każdy z nas był przekonany, że ograniczanie wolności słowa jest powszechne tylko tam, gdzie rządzą bezwzględni dyktatorzy i surowe reżimy. Jednak wstrząsające jest to, że praktyka zamykania ust niewygodnym osobom staje się coraz bardziej powszechna na Zachodzie. Przykładem, który doskonale ilustruje ten wyjątkowo niepokojący trend, jest sprawa Päivi Räsänen, matki, babci, lekarki i członkini parlamentu Finlandii” – wzywa jedna z petycji. I dalej: „Czy mogą sobie Państwo wyobrazić zarzuty karne i proces sądowy tylko za wyrażanie swoich przekonań? To rzeczywistość, w której dzisiaj znajduje się Päivi, i jest to bezpośredni atak na fundamentalne prawo chrześcijan do swobodnego wypowiadania się. Päivi jest niezłomna w walce o swoje prawa, nawet jeśli będzie to wymagało odwoływania się do kolejnych sądowych instancji. Ten rażący atak na wolność słowa jest nie do zaakceptowania […]. Ta sprawa jest nie tylko przejawem skrajnej niesprawiedliwości, ale także stanowi niebezpieczny precedens dla przyszłości praw chrześcijan i ich wolności słowa nie tylko w Finlandii, ale także w całej Unii Europejskiej i poza jej granicami.

Kolejny raz jesteśmy wezwani do obrony naszej wiary przed przymusową ideologią, która nie toleruje sprzeciwu, zwłaszcza w kwestiach związanych z ideologią gender i osobami LGBT. Jeśli ktoś odważy się mieć inne zdanie, staje w obliczu osobistego i zawodowego upadku.
Stawka jest naprawdę wysoka. Jeśli Päivi przegra swój proces, może to wywołać efekt domina w całej Unii Europejskiej, zagrażając fundamentom wolnego społeczeństwa. Nasze prawo do wyrażania przekonań i kwestionowania fałszywych ideologii jest zagrożone.
Jednak nadal jest nadzieja. Päivi nie jest sama, a my mamy siłę, aby zmienić tę sytuację. Sprawa może zostać umorzona przed skierowaniem jej do Sądu Najwyższego, ale potrzebujemy Państwa głosu, aby zwiększyć nasz przekaz i dokonać realnej zmiany…”.

LGBT w natarciu

Ten konkretny apel z listą podpisów trafił do prokuratora generalnego Finlandii, który dopatrzył się w cytowaniu Biblii łamania prawa. Proces apelacyjny Päivi Räsänen rozpoczął się 31 sierpnia.

O co ta cała awantura? Prokurator generalny Finlandii stawia Päivi Räsänen zarzut „podżegania etnicznego” oraz „mowy nienawiści”, do którego dopuściła się w swojej – napisanej wspólnie z luterańskim duchownym z Finlandii – broszurze poświęconej rodzinie. Miała w niej (i faktycznie tak jest) trzykrotnie cytować Pismo Święte, wskazując na grzeszność aktów homoseksualnych. Jakie to cytaty? To między innymi tytuł „Mężczyzną i kobietą stworzył ich”.

Päivi Räsänen wygrała sprawę przed sądem w pierwszych dwóch instancjach – Sąd Okręgowy w Helsinkach napisał w uzasadnieniu uniewinniającego wyroku, że „interpretowanie pojęć biblijnych nie należy do sądu okręgowego” a także, że „oskarżona Räsänen starała się bronić koncepcji rodziny i małżeństwa między mężczyzną a kobietą”, a jeżeli ktoś uznał te wypowiedzi za obraźliwe, to „musiałby istnieć nadrzędny społeczny powód do ingerowania w wolność wypowiedzi i do jej ograniczania”.

Jednak wygrana przed Sądem Apelacyjnym wcale nie jest taka oczywista. Po przegranej środowiska LGBT oraz lewackie organizacje zebrały siły i zatrudniają najlepszych prawników, którzy mają udowodnić, że wolność słowa jest ważna, jednak nie wtedy, kiedy chodzi o promowanie zachowań homoseksualnych ani promowanie chrześcijańskiego modelu rodziny.

Według fińskiego prawa (nad ustawą o mowie nienawiści pracowała w parlamencie m.in. właśnie Räsänen) przegrana chrześcijańskiej polityk będzie dla niej oznaczała przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy euro grzywny i – z automatu – dwa lata więzienia bez okoliczności łagodzących. A dla chrześcijan w Europie brak możliwości wypowiadania swojego zdania w obszarze tradycji i wartości.

Niezbędne poparcie

Päivi Räsänen wciąż wierzy w zwycięstwo. Przyznaje również, że głosy poparcia dla niej – w tym internetowe listy trafiające na biurko prokuratora generalnego – są ogromnie ważne. Być może ostatecznie wpłyną na wycofanie pozwu przeciwko fińskiej działaczce. Wyrok w tej sprawie ma zapaść do końca roku.

Tekst pochodzi z 37 (1807) numeru „Tygodnika Solidarność”.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe