Szef bankowej „S” Marcin Stroński: Sprawy pracownicze mogą nas połączyć

– Solidarność to coś więcej niż związek zawodowy – to społeczność, która wyznając bliskie mi wartości, przyczyniła się do odzyskania przez Polskę wolności. Te nurty ideowe, które składały się na Solidarność były bardzo istotne. To było moje marzenie, by do tego Związku dołączyć i w nim działać – stwierdził Marcin Stroński, przewodniczący Krajowej Sekcji Bankowców oraz sekretarz Krajowego Sekretariatu Banków Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność”.
 Szef bankowej „S” Marcin Stroński: Sprawy pracownicze mogą nas połączyć
/ fot. Marcin Stroński

– Panie Przewodniczący, jak rozpoczęła się pańska przygoda z Solidarnością? Kiedy wstąpił Pan do Związku i jak wyglądała pańska droga od szeregowe działacza do przewodniczącego Sekcji Bankowców?

– W bankowości zacząłem pracować tuż po studiach politologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. W kraju panowało wówczas duże bezrobocie, a w tym sektorze były akurat wakaty. Gdy zaczynałem pracę w banku, bardzo mnie irytowało i stresowało podejście przełożonych, którzy naciskali na realizację planów sprzedażowych. Wielu moich kolegów i koleżanek traciło z tego powodu zatrudnienie. Innymi słowy byli zwalniani, bo nie sprzedali klientom wystarczającej konkretnych (wymaganych) kredytów i usług bankowych. Osobiście nie zgadzałem się z takim podejściem. W mojej ocenie powinno się przede wszystkim pytać klienta o jego potrzeby, o to, co jest dla niego ważne, a nie przymuszać pracowników, aby na siłę sprzedawali produkty bankowe, bo ktoś umieścił je w planie sprzedażowym. Wówczas postanowiłem, że gdy tylko otrzymam umowę na stałe, to zapiszę się do związku zawodowego. Do Solidarności dołączyłem w 2011 roku.

– Dlaczego Solidarność?

– Solidarność była dla mnie ważna ze względów historycznych, ale też okazało się, że w banku, z którym się wtedy łączyliśmy istniała już komórka Solidarności. Zacząłem więc tworzyć struktury w moim banku, gdzie związków zawodowych żadnych jeszcze nie było. Później po połączeniu banków zostałem dokooptowany do Prezydium Komisji Zakładowej. W 2014 roku zostałem z kolei delegatem do Krajowej Sekcji Bankowców, a później kolega Alfred Bujara zaproponował mi funkcję Sekretarza w Sekretariacie Banków, Handlu i Ubezpieczeń. Po kolejnych czterech latach, wraz z nową kadencją w Związku, w 2018 roku zostałem wybranym przewodniczącym bankowej Solidarności. Moja droga rozpoczęła się zatem od sprzeciwu wobec nieetycznego kierowania sprzedażą w banku. Chciałem, żeby pracownicy w bankach byli uczciwie traktowani, ale i w drugą stronę. Wiedziałem, że działalność związkowa przynosi korzyści również konsumentom, a więc i całemu społeczeństwu.

Wartości „S” zawsze były dla mnie ważne

– Czy przy wyborze związku, poza względami praktycznymi, kierował się Pan także wartościami? Solidarności przywiązuje dużą wagę do wiary chrześcijańskiej, patriotyzmu i historii.

– To było kluczowe. Urodziłem się w latach 80., dlatego te wartości tożsamościowe, historyczne, patriotyczne, nauczanie społeczne Kościoła zawsze były dla mnie bardzo ważne. Solidarność to coś więcej niż związek zawodowy – to społeczność, która wyznając bliskie mi wartości, przyczyniła się do odzyskania przez Polskę wolności. Te nurty ideowe, które składały się na Solidarność były bardzo istotne. To było moje marzenie, by do tego Związku dołączyć i w nim działać. Nie wyobrażam sobie, abym mógł dołączyć do związku zawodowego, który był tworzony dajmy na to przez komunistów. W mojej rodzinie zawsze dobrze się mówiło o Solidarności, choć nikt z jej członków nie był w pierwszej linii zaangażowany w działalność związkową. Jestem więc swego rodzaju pionierem.

– A czy ktoś z Pana rodziny należał wcześniej do związku?

– Mój ojciec był górnikiem, więc pewnie był członkiem związku zawodowego, ale raczej szeregowym działaczem. Pozostali członkowie rodziny prowadzili z reguły drobne działalności gospodarcze, które obecnie są niszczone przez wielkie korporacje. To jest też ważne w kontekście ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, którą wywalczyliśmy jako Solidarność. Ograniczanie wpływów międzynarodowych korporacji jest dobre dla rozwoju drobnego handlu a działanie w związku zawodowym w żaden sposób się z tym nie kłóci. Więcej, jest z tym całkowicie zbieżne.

Niepotrzebny spór

– Od transformacji ustrojowej minęły już ponad trzy dekady. Niektórzy działacze Solidarności poszli do polityki, inni do biznesu, jedni pozostali w Związku, inni z niego odeszli. Jedni gromadzą się w Sali BHP inni w Europejskim Centrum Solidarności. Jak Pan patrzy na ten podział?

– Są takie rzeczy, które nie powinny być wplątywane w spór polityczny, a niestety tam się znalazły. Mam znajomych we wszystkich możliwych opcjach politycznych, dlatego zawsze staram się ich wysłuchać, zrozumieć i unikać antagonizowania. Weźmy na przykład wolne niedziele. Wszystkie partie, którym są bliskie kwestie społeczne – PiS, Lewica, nawet narodowy nurt Konfederacji – popierały ograniczenie handlu. Można łączyć różne środowiska, ale nie powinno się ich antagonizować. Teraz modne jest na przykład ESG (uwzględnianie w zarządzaniu firmą kwestii środowiskowych, etycznych i pracowniczych – przyp. red.), które jestem przekonany, że są bliskie wielu politykom z różnych opcji. Tak samo w kwestiach związkowych. Europejskie Centrum Solidarności i historyczna Sala BHP leżą bardzo blisko siebie. Może warto byłoby się spotkać pośrodku, na placu albo pod krzyżem upamiętniającym ofiary Grudnia ‘70, żeby wspólnie porozmawiać. Tak, przewodniczący i działacze Solidarności poszli w różnych kierunkach, ale wierzę, że są takie sprawy, głównie pracownicze, które mogą nas połączyć. Mogą połączyć i Janusza Śniadka i Henrykę Krzywonos. Ten konflikt jest niepotrzebny, a zaostrzanie go przez polityków szkodzi Związkowi. Dla mnie Solidarność jest jedna i dziwi mnie to, że niektórzy atakują związek walczący o prawa pracownicze. Ja zawsze wierzyłem w dialog i myślę, że tak jak sala ECS i sala BHP są bardzo blisko, tak i my jesteśmy siebie bliżej niż nam się wydaje.

Tekst pochodzi z 37 (1807) numeru „Tygodnika Solidarność”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Burza wokół filmu Agnieszki Holland. Prezes PiS zabrał głos z ostatniej chwili
Burza wokół filmu Agnieszki Holland. Prezes PiS zabrał głos

– Film Agnieszki Holland "Zielona granica" ma pokazać nas, jako naród zdziczały, brutalny okrutny, ksenofobiczny, rasistowski - niszcząc tym samym naszą pozycję moralną w oczach świata, którą pokazaliśmy przyjmując miliony emigrantów bez tworzenia obozów – powiedział w sobotę w Szczecinie prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński.

Marcin Bąk: Szablą na szablę – bitwa pod Krasnobrodem z ostatniej chwili
Marcin Bąk: Szablą na szablę – bitwa pod Krasnobrodem

Wojna obronna prowadzona przez Polskę w 1939 roku kojarzy się nam przede wszystkim z ogromną dysproporcją techniczną. Z jednej strony nowoczesne, niemieckie jednostki pancerne i zmotoryzowane, poruszające się szybko do przodu, z drugiej zapóźnione technologicznie Wojsko Polskie, usiłujące się im przeciwstawić. Bywały jednak epizody tej kampanii o zaskakującym przebiegu, jak starcie kawalerii pod Krasnobrodem 23 września.

Zełenski: Dziękuję całej Polsce z ostatniej chwili
Zełenski: Dziękuję całej Polsce

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że w drodze powrotnej z USA i Kanady do kraju odwiedził Lublin, gdzie wręczył odznaczenia państwowe polskim wolontariuszom. Dziękuję całej Polsce za nieocenione wsparcie - oświadczył.

USA zaniepokojone korupcją na Ukrainie? Wyznaczono specjalnego inspektora z ostatniej chwili
USA zaniepokojone korupcją na Ukrainie? Wyznaczono specjalnego inspektora

Stany Zjednoczone podjęły decyzję o wyznaczeniu specjalnego inspektora, który będzie nadzorował fundusze przyznane Ukrainie – podał Pentagon.

Niemcy znów handlują gazem z Rosji. Niepokojące informacje z ostatniej chwili
Niemcy znów handlują gazem z Rosji. Niepokojące informacje

Znacjonalizowana przez niemiecki rząd jesienią 2022 roku firma gazowa SEFE (dawniej: Gazprom Germania) po raz pierwszy od początku ubiegłorocznego kryzysu energetycznego chce ponownie zacząć wykorzystywać rosyjski gaz skroplony LNG. Stoi to w wyraźnej sprzeczności z celem rządu federalnego, jakim jest uniezależnienie się od dostaw z Rosji – wynika z informacji agencji Bloomberga.

Kaleta: Ta zagrywka wobec Polski może się okazać kosztowna z ostatniej chwili
Kaleta: Ta zagrywka wobec Polski może się okazać kosztowna

Niemcy liczą, że upokorzona Polska zgodzi się na zmiany w unijnym budżecie i ograniczenie swojej suwerenności. Jednak ta zagrywka może okazać się kosztowną i błędną, jeśli Zjednoczona Prawica wygra wybory – twierdzi wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Czy Polska wbrew UE powinna utrzymać zakaz importu zboża z Ukrainy? Zapytano Polaków z ostatniej chwili
Czy Polska wbrew UE powinna utrzymać zakaz importu zboża z Ukrainy? Zapytano Polaków

Czy Polska powinna wbrew UE utrzymywać zakaz wwozu zboża z Ukrainy? – takie pytanie zadała Polakom pracownia SW Research.

Ewelina Lisowska skrytykowana za występ w TVP. Jest odpowiedź piosenkarki z ostatniej chwili
Ewelina Lisowska skrytykowana za występ w TVP. Jest odpowiedź piosenkarki

Piosenkarka Ewelina Lisowska wystąpiła w jednym z koncertów TVP z cyklu "Polskie biesiady". Pod jej wpisem na ten temat zamieszczonym w mediach społecznościowych pojawiły się krytyczne komentarze, na które artystka odpowiedziała.

Euronews: Niemcy najgorszą z największych na świecie gospodarek z ostatniej chwili
Euronews: Niemcy najgorszą z największych na świecie gospodarek

Niemcy są najgorzej radzącą sobie gospodarką z grupy największych rozwiniętych gospodarek na świecie. Zarówno Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jak i Unia Europejska spodziewają się, że gospodarka Niemiec w tym roku skurczy się – pisze serwis euronews.com.

Szef MON: Wojsko Polskie będzie liczyło 300 tys. żołnierzy, to jest możliwe z ostatniej chwili
Szef MON: Wojsko Polskie będzie liczyło 300 tys. żołnierzy, to jest możliwe

Wojsko Polskie będzie liczyło 300 tys. żołnierzy, jest jeden warunek - ten kurs, który przyjął rząd PiS musi być kontynuowany - powiedział w sobotę, podczas wielkiej przysięgi wojskowej na święcie 16. Dywizji Zmechanizowanej na Polach Grunwaldu szef MON Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Szef bankowej „S” Marcin Stroński: Sprawy pracownicze mogą nas połączyć

– Solidarność to coś więcej niż związek zawodowy – to społeczność, która wyznając bliskie mi wartości, przyczyniła się do odzyskania przez Polskę wolności. Te nurty ideowe, które składały się na Solidarność były bardzo istotne. To było moje marzenie, by do tego Związku dołączyć i w nim działać – stwierdził Marcin Stroński, przewodniczący Krajowej Sekcji Bankowców oraz sekretarz Krajowego Sekretariatu Banków Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność”.
 Szef bankowej „S” Marcin Stroński: Sprawy pracownicze mogą nas połączyć
/ fot. Marcin Stroński

– Panie Przewodniczący, jak rozpoczęła się pańska przygoda z Solidarnością? Kiedy wstąpił Pan do Związku i jak wyglądała pańska droga od szeregowe działacza do przewodniczącego Sekcji Bankowców?

– W bankowości zacząłem pracować tuż po studiach politologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. W kraju panowało wówczas duże bezrobocie, a w tym sektorze były akurat wakaty. Gdy zaczynałem pracę w banku, bardzo mnie irytowało i stresowało podejście przełożonych, którzy naciskali na realizację planów sprzedażowych. Wielu moich kolegów i koleżanek traciło z tego powodu zatrudnienie. Innymi słowy byli zwalniani, bo nie sprzedali klientom wystarczającej konkretnych (wymaganych) kredytów i usług bankowych. Osobiście nie zgadzałem się z takim podejściem. W mojej ocenie powinno się przede wszystkim pytać klienta o jego potrzeby, o to, co jest dla niego ważne, a nie przymuszać pracowników, aby na siłę sprzedawali produkty bankowe, bo ktoś umieścił je w planie sprzedażowym. Wówczas postanowiłem, że gdy tylko otrzymam umowę na stałe, to zapiszę się do związku zawodowego. Do Solidarności dołączyłem w 2011 roku.

– Dlaczego Solidarność?

– Solidarność była dla mnie ważna ze względów historycznych, ale też okazało się, że w banku, z którym się wtedy łączyliśmy istniała już komórka Solidarności. Zacząłem więc tworzyć struktury w moim banku, gdzie związków zawodowych żadnych jeszcze nie było. Później po połączeniu banków zostałem dokooptowany do Prezydium Komisji Zakładowej. W 2014 roku zostałem z kolei delegatem do Krajowej Sekcji Bankowców, a później kolega Alfred Bujara zaproponował mi funkcję Sekretarza w Sekretariacie Banków, Handlu i Ubezpieczeń. Po kolejnych czterech latach, wraz z nową kadencją w Związku, w 2018 roku zostałem wybranym przewodniczącym bankowej Solidarności. Moja droga rozpoczęła się zatem od sprzeciwu wobec nieetycznego kierowania sprzedażą w banku. Chciałem, żeby pracownicy w bankach byli uczciwie traktowani, ale i w drugą stronę. Wiedziałem, że działalność związkowa przynosi korzyści również konsumentom, a więc i całemu społeczeństwu.

Wartości „S” zawsze były dla mnie ważne

– Czy przy wyborze związku, poza względami praktycznymi, kierował się Pan także wartościami? Solidarności przywiązuje dużą wagę do wiary chrześcijańskiej, patriotyzmu i historii.

– To było kluczowe. Urodziłem się w latach 80., dlatego te wartości tożsamościowe, historyczne, patriotyczne, nauczanie społeczne Kościoła zawsze były dla mnie bardzo ważne. Solidarność to coś więcej niż związek zawodowy – to społeczność, która wyznając bliskie mi wartości, przyczyniła się do odzyskania przez Polskę wolności. Te nurty ideowe, które składały się na Solidarność były bardzo istotne. To było moje marzenie, by do tego Związku dołączyć i w nim działać. Nie wyobrażam sobie, abym mógł dołączyć do związku zawodowego, który był tworzony dajmy na to przez komunistów. W mojej rodzinie zawsze dobrze się mówiło o Solidarności, choć nikt z jej członków nie był w pierwszej linii zaangażowany w działalność związkową. Jestem więc swego rodzaju pionierem.

– A czy ktoś z Pana rodziny należał wcześniej do związku?

– Mój ojciec był górnikiem, więc pewnie był członkiem związku zawodowego, ale raczej szeregowym działaczem. Pozostali członkowie rodziny prowadzili z reguły drobne działalności gospodarcze, które obecnie są niszczone przez wielkie korporacje. To jest też ważne w kontekście ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, którą wywalczyliśmy jako Solidarność. Ograniczanie wpływów międzynarodowych korporacji jest dobre dla rozwoju drobnego handlu a działanie w związku zawodowym w żaden sposób się z tym nie kłóci. Więcej, jest z tym całkowicie zbieżne.

Niepotrzebny spór

– Od transformacji ustrojowej minęły już ponad trzy dekady. Niektórzy działacze Solidarności poszli do polityki, inni do biznesu, jedni pozostali w Związku, inni z niego odeszli. Jedni gromadzą się w Sali BHP inni w Europejskim Centrum Solidarności. Jak Pan patrzy na ten podział?

– Są takie rzeczy, które nie powinny być wplątywane w spór polityczny, a niestety tam się znalazły. Mam znajomych we wszystkich możliwych opcjach politycznych, dlatego zawsze staram się ich wysłuchać, zrozumieć i unikać antagonizowania. Weźmy na przykład wolne niedziele. Wszystkie partie, którym są bliskie kwestie społeczne – PiS, Lewica, nawet narodowy nurt Konfederacji – popierały ograniczenie handlu. Można łączyć różne środowiska, ale nie powinno się ich antagonizować. Teraz modne jest na przykład ESG (uwzględnianie w zarządzaniu firmą kwestii środowiskowych, etycznych i pracowniczych – przyp. red.), które jestem przekonany, że są bliskie wielu politykom z różnych opcji. Tak samo w kwestiach związkowych. Europejskie Centrum Solidarności i historyczna Sala BHP leżą bardzo blisko siebie. Może warto byłoby się spotkać pośrodku, na placu albo pod krzyżem upamiętniającym ofiary Grudnia ‘70, żeby wspólnie porozmawiać. Tak, przewodniczący i działacze Solidarności poszli w różnych kierunkach, ale wierzę, że są takie sprawy, głównie pracownicze, które mogą nas połączyć. Mogą połączyć i Janusza Śniadka i Henrykę Krzywonos. Ten konflikt jest niepotrzebny, a zaostrzanie go przez polityków szkodzi Związkowi. Dla mnie Solidarność jest jedna i dziwi mnie to, że niektórzy atakują związek walczący o prawa pracownicze. Ja zawsze wierzyłem w dialog i myślę, że tak jak sala ECS i sala BHP są bardzo blisko, tak i my jesteśmy siebie bliżej niż nam się wydaje.

Tekst pochodzi z 37 (1807) numeru „Tygodnika Solidarność”.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe