Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Samarytanie z Markowej - beatyfikacja rodziny Ulmów

Rodzina Ulmów to niewątpliwie bohaterowie i autorytety z których możemy brać przykład. Ich historia może być inspiracją dla ludzi z całego świata, ponieważ świetnie pokazuje czym jest poświęcenie i heroizm zwykłych ludzi. Czy Ulmowie mogą być polskim softpower? Mamy nadzieję, że tak, bo do tej pory jako państwo słabo sobie radziliśmy z promowaniem polskiej historii na arenie międzynarodowej. Beatyfikacja rodziny Ulmów może być przyczynkiem do zajęcia się polskim "soft power" na serio i o tym jest najnowsze wydanie "Tygodnika Solidarność".
Wiktora i Józef Ulmowie Najnowszy numer
Wiktora i Józef Ulmowie / Tygodnik Solidarność nr 36/2023

TEMAT NUMERU

Miłosierni Samarytanie z podkarpackiej wsi

„Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 13) – pod tym hasłem odbędą się 10 września w Markowej uroczystości beatyfikacyjne rodziny Ulmów, polskich katolików rozstrzelanych przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej.

- pisze Agnieszka Żurek w artykule rozpoczynającym wydanie "TS".

 

Rodzina daje nam siłę

Historia rodziny Ulmów jak w soczewce pokazuje nam, czym jest miłość, poświęcenie, odpowiedzialność i człowieczeństwo. Pokazuje również wartości, na których niemal każdy z nas chce budować swoje życie. Jednak czy w chwili próby pozostalibyśmy im wierni? Skąd czerpać tak niezwykłą siłę ducha i niezłomność? Odpowiedź brzmi: z rodziny.

- pisze Konrad Wernicki w swoim tekście.

 

Siła niezawinionego cierpienia

A gdyby beatyfikacja rodziny Ulmów stała się w końcu przyczynkiem do wzięcia się na serio przez nasze państwo do budowania polskiej soft power na świecie? Skoro Niemcy po tak krwawej historii, którą zgotowali wielu narodom, potrafili z olbrzymim rozmachem rozsławić atrakcyjność własnego kraju w świecie, to o ileż prościej powinno być nam?

- pisze Jakub Pacan

 

W numerze ponad to

Szeroka prawica

To, o czym nie chcą pamiętać liderzy PiS i Konfederacji, to prosta polityczna prawda, że cele można osiągać różnymi drogami. Dla wyborców prawicy summa summarum ważniejsze jest zachowanie Polski przed coraz bardziej agresywną rewolucją obyczajową i zalewem imigrantów niż szyldy partyjne, które będą o to dbały.

- pisze Jakub Pacan

 

Tajemnica sukcesu Porozumienia Centrum

– Przykład Porozumienia Centrum pokazuje, jak powinno się prowadzić politykę – nie w perspektywie jednej kadencji, ale dekad, długofalowo. Politycy PC okazali się skuteczni w tzw. długim trwaniu. Żeby było to możliwe, trzeba mieć przede wszystkim dobry program oparty na konkretnych wartościach tożsamych z wartościami i interesami dużej części społeczeństwa i trzeba być w realizacji tego programu konsekwentnym, nie dokonywać wolt.

– mówi dr Adam Chmielecki, politolog, publicysta, autor książki „Porozumienie Centrum. Studium ziałalności partii i środowiska politycznego”, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

 

Perła wśród kopalń

Węgiel niezmiennie kojarzy nam się ze Śląskiem – regionem ściśle związanym z górnictwem węgla kamiennego. Tamtejsze kopalnie to old school w dobrym znaczeniu tego słowa. Jako redakcja „TS” nie raz mieliśmy okazję je zwiedzać, ale nasza najnowsza wyprawa pod ziemię przyprawiła nas o dreszczyk emocji, bo tym razem odwiedziliśmy „Bogdankę” na Lubelszczyźnie – prawdziwy „new school”.

- pisze w swoim reportażu z kopalni LW "Bogdanka" Konrad Wernicki.

 

Wreszcie jest NABE

Jedną z ostatnich ustaw przyjętych przez Sejm w kończącej się kadencji na posiedzeniu 16–17 sierpnia jest ustawa o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. 17 sierpnia w Sejmie sprawozdanie dodatkowe sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych przedstawił sprawozdawca poseł Krzysztof Tchórzewski (Prawo i Sprawiedliwość). Sprawozdanie zawierało 29 poprawek, które Komisja rekomendowała jako ważne uzupełnienie rządowego projektu ustawy. Projekt (uzupełniony przez te poprawki) ustawy o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego został przyjęty 233 głosami. Przeciw głosowała cała opozycja (214 głosów).

- pisze Teresa Wójcik.

 

Zbuntowany "Kucharz" Putina

Grupa Wagnera okazała się być może największym zagrożeniem dla 23-letnich rządów Putina w Rosji. Jewgienij Prigożyn, którego Putin uważał za lojalnego oligarchę i duże wsparcie dla Kremla, sprawił, że pozycja Putina mocno się zachwiała. Wprawdzie tylko na kilka dni, ale cios dla prezydenta Rosji był większy, niż można przypuszczać. W tle puczu pojawiają się podejrzenia, skąd się wziął Prigożyn, czy był postacią samodzielną i miał tylko cel osobisty – dołączyć do ścisłej ekipy Putina na Kremlu.

- pisze Teresa Wójcik.

 

Holandia przed zmianami

Jaką popularność zdobędzie założona właśnie w Holandii partia Nowa Umowa Społeczna? Sondaże mówią, że już dziś mogłaby liczyć na przynajmniej trzecią część miejsc w 150 osobowym parlamencie tego kraju. Jej lider Pieter Omtzigt jest znany nie tylko w Amsterdamie – to właśnie on był autorem przyjętego przez Radę Europy raportu w sprawie zwrotu Polsce wraku samolotu prezydenckiego, który rozbił się pod Smoleńskiem w 2010 roku.

- pisze Jakub Kulecki.

 

Od dziecka chodziłam z mikrofonem w ręku

– Media społecznościowe są bardzo ważne, gdy chce się promować własną muzykę. Nie można tego omijać. W dzisiejszym świecie artysta muzyk musi być też influencerem

– mówi Koti Dykiel, wokalistka i nauczycielka śpiewu, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

 

43. rocznica podpisania porozumień sierpniowych

– Sztandar MKS jest sztandarem naszego ukochanego związku zawodowego, i te słowa na nim wyszyte: wiara, nadzieja i miłość do ojczyzny – są dla nas najważniejsze. Tak jak były dla was w 1980 roku. I tą droga podążamy. My się nie zmieniamy, nie płyniemy z prądem, idziemy zawsze pod prąd.

– mówił przewodniczący Solidarności Piotr Duda w czasie obchodów 43. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.

 

Felietony

Rafał Woś - o rozkwicie polskiej demokracji

Karol Gac - 14,4% bezrobocia powodem do dumy

Marek Jan Chodakiewicz - TSUE: Jaka przyszłość?

Waldemar Biniecki - Debata republikańska w Milwaukee

Cezary Krysztopa - Mission complete

Tadeusz Płużański - Wrzesień Rydza-Śmigłego


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Robert Bąkiewicz wzywa do udziału w demonstracji Solidarności: Ta ideologia ma zniszczyć państwo polskie! z ostatniej chwili
Robert Bąkiewicz wzywa do udziału w demonstracji Solidarności: Ta ideologia ma zniszczyć państwo polskie!

Stawienie oporu względem szaleństw narzucanych nam przez UE, wymaga od Polaków zjednoczenia ponad podziałami politycznymi, dlatego apeluję do wszystkich o jak najliczniejszej stawiennictwo – zaprasza wszystkich na jutrzejszą demonstrację "Precz z Zielonym Ładem" szef organizacji "Roty Niepodległości" Robert Bąkiewicz.

Szef MON przyznał, że ma plecak ewakuacyjny: Trzeba być gotowym na każdą sytuację z ostatniej chwili
Szef MON przyznał, że ma plecak ewakuacyjny: "Trzeba być gotowym na każdą sytuację"

– Jak jechałem na Ukrainę, był pierwszy wyjazd po wybuchu wojny, to wtedy sobie przygotowałem taki plecak, z którym tam pojechałem i on jest do dziś spakowany – powiedział szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Znany jutuber Radosław Pogoda: Jutrzejszy protest dotyczy każdego z nas z ostatniej chwili
Znany jutuber Radosław Pogoda: Jutrzejszy protest dotyczy każdego z nas

Radosław Pogoda, jutuber, publicysta i ekonomista przekonuje, że jutrzejszy protest organizowany przez NSZZ Solidarnośc i Solidarnośc RI dotyczy nie tylko rolników. 

Ukraińscy rolnicy mają otrzymać... dopłaty od UE z ostatniej chwili
Ukraińscy rolnicy mają otrzymać... dopłaty od UE

Wiceminister polityki rolnej Ukrainy Taras Wysocki poinformował, że już w maju rolnicy z Ukrainy będą mogli składać do Unii Europejskiej wnioski o dotacje gruntowe. Bruksela miała wygospodarować na ten cel 20 milionów euro.

Szkoła jest od kształcenia. Zapowiedź minister Nowackiej z ostatniej chwili
"Szkoła jest od kształcenia". Zapowiedź minister Nowackiej

Minister edukacji narodowej Barbara Nowacka powiedziała w czwartek w TVP Info, że jest przywiązana do idei zmniejszenia liczby lekcji religii do jednej godziny w tygodniu, bo "szkoła jest od kształcenia, a nie od formacji religijnej".

Przestaję oglądać. Burza po finale Tańca z gwiazdami z ostatniej chwili
"Przestaję oglądać". Burza po finale "Tańca z gwiazdami"

14. edycja "Tańca z gwiazdami" przyniosła widzom wiele emocji. Wiadomo, że wygrała ją aktorka Anita Sokołowska, której towarzyszył tancerz Jacek Jeschke.

Pushbacki na granicy z Białorusią? Jest decyzja sądu ws. skargi Sudańczyka z ostatniej chwili
Pushbacki na granicy z Białorusią? Jest decyzja sądu ws. skargi Sudańczyka

WSA w Białymstoku odrzucił skargę Sudańczyka, który domagał się uznania za bezskuteczne zawrócenia go na granicy z Białorusią przez Straż Graniczną. Sąd uznał, że w tym przypadku nie doszło do tzw. pushbacku, bo wydalenie było realizacją przepisów ustawy o cudzoziemcach.

Radosne wieści ws. księżnej Kate z ostatniej chwili
Radosne wieści ws. księżnej Kate

Wiadomość o chorobie nowotworowej księżnej Kate odbiła się głośnym echem w mediach. Nie tylko członkowie rodziny królewskiej martwią się o nią, ale także poddani. Za sprawą nowych informacji przekazanych przez magazyn "People" w Pałacu Buckingham pojawiła się nadzieja.

Pigułka dzień po. Kompromitacja programu minister Leszczyny z ostatniej chwili
Pigułka "dzień po". Kompromitacja programu minister Leszczyny

Minister zdrowia Izabela Leszczyna miała nadzieję, że program dotyczący pigułki "dzień po" będzie cieszył się dużą popularnością. Okazuje się, że zyskał zainteresowanie zaledwie na poziomie 1 proc. - 129 wniosków z deklaracją chęci wystawiania recept na pigułkę "dzień po" złożyli aptekarze z całej Polski w Narodowym Funduszu Zdrowia - poinformował reporter RMF FM Michał Dobrołowicz.

Beata Szydło będzie na piątkowej manifestacji Solidarności. Powinniśmy pójść wszyscy z ostatniej chwili
Beata Szydło będzie na piątkowej manifestacji Solidarności. "Powinniśmy pójść wszyscy"

Podczas rozmowy z red. Robertem Mazurkiem dla RMF FM, była premier Beata Szydło poinformowała, że wybiera się na piątkową manifestację Solidarności przeciwko regulacjom tzw. Zielonego Ładu.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Samarytanie z Markowej - beatyfikacja rodziny Ulmów

Rodzina Ulmów to niewątpliwie bohaterowie i autorytety z których możemy brać przykład. Ich historia może być inspiracją dla ludzi z całego świata, ponieważ świetnie pokazuje czym jest poświęcenie i heroizm zwykłych ludzi. Czy Ulmowie mogą być polskim softpower? Mamy nadzieję, że tak, bo do tej pory jako państwo słabo sobie radziliśmy z promowaniem polskiej historii na arenie międzynarodowej. Beatyfikacja rodziny Ulmów może być przyczynkiem do zajęcia się polskim "soft power" na serio i o tym jest najnowsze wydanie "Tygodnika Solidarność".
Wiktora i Józef Ulmowie Najnowszy numer
Wiktora i Józef Ulmowie / Tygodnik Solidarność nr 36/2023

TEMAT NUMERU

Miłosierni Samarytanie z podkarpackiej wsi

„Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 13) – pod tym hasłem odbędą się 10 września w Markowej uroczystości beatyfikacyjne rodziny Ulmów, polskich katolików rozstrzelanych przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej.

- pisze Agnieszka Żurek w artykule rozpoczynającym wydanie "TS".

 

Rodzina daje nam siłę

Historia rodziny Ulmów jak w soczewce pokazuje nam, czym jest miłość, poświęcenie, odpowiedzialność i człowieczeństwo. Pokazuje również wartości, na których niemal każdy z nas chce budować swoje życie. Jednak czy w chwili próby pozostalibyśmy im wierni? Skąd czerpać tak niezwykłą siłę ducha i niezłomność? Odpowiedź brzmi: z rodziny.

- pisze Konrad Wernicki w swoim tekście.

 

Siła niezawinionego cierpienia

A gdyby beatyfikacja rodziny Ulmów stała się w końcu przyczynkiem do wzięcia się na serio przez nasze państwo do budowania polskiej soft power na świecie? Skoro Niemcy po tak krwawej historii, którą zgotowali wielu narodom, potrafili z olbrzymim rozmachem rozsławić atrakcyjność własnego kraju w świecie, to o ileż prościej powinno być nam?

- pisze Jakub Pacan

 

W numerze ponad to

Szeroka prawica

To, o czym nie chcą pamiętać liderzy PiS i Konfederacji, to prosta polityczna prawda, że cele można osiągać różnymi drogami. Dla wyborców prawicy summa summarum ważniejsze jest zachowanie Polski przed coraz bardziej agresywną rewolucją obyczajową i zalewem imigrantów niż szyldy partyjne, które będą o to dbały.

- pisze Jakub Pacan

 

Tajemnica sukcesu Porozumienia Centrum

– Przykład Porozumienia Centrum pokazuje, jak powinno się prowadzić politykę – nie w perspektywie jednej kadencji, ale dekad, długofalowo. Politycy PC okazali się skuteczni w tzw. długim trwaniu. Żeby było to możliwe, trzeba mieć przede wszystkim dobry program oparty na konkretnych wartościach tożsamych z wartościami i interesami dużej części społeczeństwa i trzeba być w realizacji tego programu konsekwentnym, nie dokonywać wolt.

– mówi dr Adam Chmielecki, politolog, publicysta, autor książki „Porozumienie Centrum. Studium ziałalności partii i środowiska politycznego”, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

 

Perła wśród kopalń

Węgiel niezmiennie kojarzy nam się ze Śląskiem – regionem ściśle związanym z górnictwem węgla kamiennego. Tamtejsze kopalnie to old school w dobrym znaczeniu tego słowa. Jako redakcja „TS” nie raz mieliśmy okazję je zwiedzać, ale nasza najnowsza wyprawa pod ziemię przyprawiła nas o dreszczyk emocji, bo tym razem odwiedziliśmy „Bogdankę” na Lubelszczyźnie – prawdziwy „new school”.

- pisze w swoim reportażu z kopalni LW "Bogdanka" Konrad Wernicki.

 

Wreszcie jest NABE

Jedną z ostatnich ustaw przyjętych przez Sejm w kończącej się kadencji na posiedzeniu 16–17 sierpnia jest ustawa o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. 17 sierpnia w Sejmie sprawozdanie dodatkowe sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych przedstawił sprawozdawca poseł Krzysztof Tchórzewski (Prawo i Sprawiedliwość). Sprawozdanie zawierało 29 poprawek, które Komisja rekomendowała jako ważne uzupełnienie rządowego projektu ustawy. Projekt (uzupełniony przez te poprawki) ustawy o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego został przyjęty 233 głosami. Przeciw głosowała cała opozycja (214 głosów).

- pisze Teresa Wójcik.

 

Zbuntowany "Kucharz" Putina

Grupa Wagnera okazała się być może największym zagrożeniem dla 23-letnich rządów Putina w Rosji. Jewgienij Prigożyn, którego Putin uważał za lojalnego oligarchę i duże wsparcie dla Kremla, sprawił, że pozycja Putina mocno się zachwiała. Wprawdzie tylko na kilka dni, ale cios dla prezydenta Rosji był większy, niż można przypuszczać. W tle puczu pojawiają się podejrzenia, skąd się wziął Prigożyn, czy był postacią samodzielną i miał tylko cel osobisty – dołączyć do ścisłej ekipy Putina na Kremlu.

- pisze Teresa Wójcik.

 

Holandia przed zmianami

Jaką popularność zdobędzie założona właśnie w Holandii partia Nowa Umowa Społeczna? Sondaże mówią, że już dziś mogłaby liczyć na przynajmniej trzecią część miejsc w 150 osobowym parlamencie tego kraju. Jej lider Pieter Omtzigt jest znany nie tylko w Amsterdamie – to właśnie on był autorem przyjętego przez Radę Europy raportu w sprawie zwrotu Polsce wraku samolotu prezydenckiego, który rozbił się pod Smoleńskiem w 2010 roku.

- pisze Jakub Kulecki.

 

Od dziecka chodziłam z mikrofonem w ręku

– Media społecznościowe są bardzo ważne, gdy chce się promować własną muzykę. Nie można tego omijać. W dzisiejszym świecie artysta muzyk musi być też influencerem

– mówi Koti Dykiel, wokalistka i nauczycielka śpiewu, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

 

43. rocznica podpisania porozumień sierpniowych

– Sztandar MKS jest sztandarem naszego ukochanego związku zawodowego, i te słowa na nim wyszyte: wiara, nadzieja i miłość do ojczyzny – są dla nas najważniejsze. Tak jak były dla was w 1980 roku. I tą droga podążamy. My się nie zmieniamy, nie płyniemy z prądem, idziemy zawsze pod prąd.

– mówił przewodniczący Solidarności Piotr Duda w czasie obchodów 43. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.

 

Felietony

Rafał Woś - o rozkwicie polskiej demokracji

Karol Gac - 14,4% bezrobocia powodem do dumy

Marek Jan Chodakiewicz - TSUE: Jaka przyszłość?

Waldemar Biniecki - Debata republikańska w Milwaukee

Cezary Krysztopa - Mission complete

Tadeusz Płużański - Wrzesień Rydza-Śmigłego



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe