Piotr Gliński: Zwracam się do Donalda Tuska, aby poparł polskie roszczenia dotyczące odszkodowań wojennych

– Zwracam się do lidera głównej partii opozycyjnej Donalda Tuska, aby stanął razem ze Zjednoczoną Prawicą i poparł polskie roszczenia dotyczące odszkodowań wojennych od Niemiec – powiedział szef MKiDN Piotr Gliński. Jak podkreślił, uzyskanie odszkodowań to jest sprawa polskiej racji stanu.
Donald Tusk, Piotr Gliński Piotr Gliński: Zwracam się do Donalda Tuska, aby poparł polskie roszczenia dotyczące odszkodowań wojennych
Donald Tusk, Piotr Gliński / PAP/Tomasz Waszczuk | PAP/Piotr Nowak

W 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej podczas briefingu prasowego na placu Piłsudzkiego w Warszawie minister kultury wskazywał, że w konflikcie zginęło blisko 6 mln polskich obywateli, a nasz kraj poniósł olbrzymie straty materialne, także w obszarze kultury.

Gliński przypomniał, że raport o stratach wojennych i żądanie wypłaty odszkodowań zostały przedstawione państwu niemieckiemu. "Dzisiaj ponownie, w związku z tą straszliwą rocznicą rozpętania wojny światowej przez Niemcy, zwracamy się do niemieckiego państwa o wypłatę należnych odszkodowań Polsce i Polakom" - powiedział szef MKiDN.

"Ta wojna była totalna, ta wojna była zamierzeniem celowym. Niemcy systematycznie niszczyli materialne i duchowe podstawy polskiego narodu, żeby Polskę unicestwić, żeby Polska nie istniała" - mówił minister. "W planie niemieckim Polacy mieli być ludnością podporządkowaną Niemieckiej Rzeszy i +niemieckim nadludziom+" - dodał.

"Jako lider listy wyborczej Zjednoczonej Prawicy w Warszawie zwracam się do lidera głównej partii opozycyjnej, który jest liderem listy warszawskiej, przewodniczącego Donalda Tuska, aby poparł polskie roszczenia dotyczące odszkodowań wojennych" - oświadczył minister Gliński.

Zwrócił uwagę, że "z nielicznych wypowiedzi ze strony opozycyjnej (wynika, że) mamy odmowę wsparcia albo też jakieś dziwne interpretacje mówiące, że odszkodowania jakoby należą się tylko tym, którzy żyli w czasie wojny, którzy doznali bezpośrednich cierpień". "Jest to stanowisko niezrozumiałe" - ocenił szef MKiDN.

Podkreślił, że "odszkodowania za straty należą się polskiemu narodowi, polskiemu państwu jako całości". "W czasie wojny straciliśmy nie tylko prawie 6 mln obywateli, olbrzymią część polskiej kultury, która została zniszczona, substancji materialnej, ale przede wszystkim straciliśmy szanse rozwojowe" - zwrócił uwagę minister Gliński. Jak zaznaczył, "nie mając tego wszystkiego, nie mogliśmy rozwijać się tak, jak państwo o tej skali w Europie powinno się rozwijać".

Dodał, że także "kolejne pokolenia straciły szanse rozwojowe, także poszczególne rodziny tracąc majątki, mieszkania, tracąc swoją własność".

Wyjaśnił, że "żądanie odszkodowań wynika z naszej wspólnoty aksjologicznej, cywilizacyjnej, europejskiej, która wyraźnie pokazuje, że świat musi być sprawiedliwy". "Wydaje się czymś oczywistym, że jeżeli ktoś poczynił szkody, to musi je zrekompensować, że trzeba zadośćuczynić ofiarom oraz szkodom zarówno materialnym jak i duchowym" - stwierdził Gliński.

"Jako rodacy, jako polscy patrioci, jako członkowie tej samej wspólnoty narodowej powinniśmy się solidaryzować wobec niezrozumiałej postawy państwa niemieckiego, które mimo wystosowanej noty dyplomatycznej - odmawia nam w ogóle rozmowy na temat uzyskania odszkodowań. Zachęcam pana przewodniczącego (Donalda Tuska), aby stanął razem ze Zjednoczoną Prawicą w tej kwestii" - zaapelował do lidera PO minister Gliński. Jak podkreślił, "uzyskanie odszkodowań to jest sprawa polskiej racji stanu, to jest sprawa interesu narodowego".

Zwrócił uwagę, że w lewobrzeżnej Warszawie zburzono prawie 90 proc. budynków, zaś w całej stolicy - prawie 80 proc. substancji materialnej. "Odbudowujemy Pałac Saski, Pałac Bruhla, kamienicę od ulicy Królewskiej - one mają służyć funkcjom publicznym, ale także funkcjom kulturowym i historycznym. Chcemy tutaj opowiadać o polskiej historii i tożsamości" - podkreślił.

Zapewnił, że prace przebiegają według harmonogramu". "Wyniki konkursu architektonicznego na odbudowę pałacu będą zaprezentowane opinii publicznej 12 października" - zapowiedział szef MKiDN.

Podkreślił, że z jednej strony "odbudowa Pałacu Saskiego jest symbolicznym domknięciem odbudowy Warszawy", a z drugiej strony "gestem niezgody na to, co nasz zachodni sąsiad zaplanował wobec naszego narodu". Minister przypomniał, że pałac został wysadzony przez Niemców już po upadku Powstania Warszawskiego. "Został celowo zniszczony w ramach planu unicestwienia polskiego narodu, polskiego państwa" - powiedział Gliński.

Zwrócił uwagę, że raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945 "jest minimalistyczny w swoich żądaniach". "To jest to wszystko, co może być uzasadnione" - powiedział szef MKiDN. Dodał, że "bardzo wiele rzeczy nie jest zbadanych, nie jest uzasadnionych i niestety tego nie możemy zaprezentować". "Łącznie straty i polskie żądania dotyczące państwa niemieckiego to jest 6 bilionów 220 miliardów złotych" - powiedział szef MKiDN.

Przypomniał, że zgodnie z raportem dotyczącym strat stolicy w czasie II wojny światowej przygotowanym w 2004 r. na wniosek ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego - "tylko straty materialne w przeliczeniu na obecne dolary amerykańskie - to jest 85 miliardów współczesnych dolarów amerykańskich".

Zwrócił uwagę, że "w tego typu raportach przedstawia się także straty dotyczące kwestii śmierci ludności, straconych szans rozwojowych państwa w warunkach pokojowych". (PAP)


 

POLECANE
Pałac Buckingham. Pilne wiadomości ws. króla Karola III Wiadomości
Pałac Buckingham. Pilne wiadomości ws. króla Karola III

Święta to czas spokoju i radości, jednak w Pałacu Buckingham panuje obecnie napięta atmosfera. Wszystko za sprawą trudnej sytuacji zdrowotnej króla Karola III, który zmaga się z chorobą nowotworową. Mimo trudności monarcha nie rezygnuje z obowiązków królewskich i pozostaje w kontakcie z poddanymi.

Viktor Orban o azylu dla posła PiS: Zapewne nie będzie ostatnim przypadkiem polityka
Viktor Orban o azylu dla posła PiS: Zapewne nie będzie ostatnim przypadkiem

Premier Węgier Viktor Orban odpowiedział na pytania dziennikarzy dotyczące udzielenia azylu politycznego Marcinowi Romanowskiemu. Nie wykluczył on, że w przyszłości może się pojawić więcej takich przypadków.

Lewica chce zakazu spowiedzi dla nieletnich. Ksiądz się nie podporządkuje: mogą mi skoczyć Wiadomości
Lewica chce zakazu spowiedzi dla nieletnich. Ksiądz się nie podporządkuje: mogą mi skoczyć

Kapłani nie zamierzają podporządkowywać się pomysłom Lewicy, która chce zakazać spowiedzi dla nieletnich.

Zatrzymany ws. Collegium Humanum miał sobie poderżnąć gardło kajdankami. Burza w sieci gorące
Zatrzymany ws. Collegium Humanum miał sobie poderżnąć gardło kajdankami. Burza w sieci

Według informacji podanych przez Onet, podczas konwoju policyjnego, zatrzymany ws. Collegium Humanum miał sobie poderżnąć gardło kajdankami. Te tragiczne i jednocześnie dość niespotykane wydarzenie, wywołało szok wśród internautów.

Banderowskie flagi na przekazanych Ukrainie Rosomakach gorące
Banderowskie flagi na przekazanych Ukrainie Rosomakach

Do mediów społecznościowych zostały wrzucone nagrania, na których widać banderowskie flagi na przekazanych Ukrainie polskich Rosomakach. Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wydał komunikat w tej sprawie.

Sprzedaż TVN. Prezes TVN uspokaja pracowników w specjalnym liście Wiadomości
Sprzedaż TVN. Prezes TVN uspokaja pracowników w specjalnym liście

Prezes TVN Warner Bros. Discovery w Polsce Katarzyna Kieli napisała uspokajający list do pracowników stacji. Odniosła się w nim do potencjalnej sprzedaży Grupy TVN.

Pożar budynku mieszkalnego w Zamościu. Strażacy odkryli ciało mężczyzny Wiadomości
Pożar budynku mieszkalnego w Zamościu. Strażacy odkryli ciało mężczyzny

W piątek w Zamościu doszło do pożaru budynku mieszkalnego przy ul. Zygmunta Klukowskiego. Strażacy w trakcie swoich działań odkryli ciało mężczyzny oraz psa.

Justin Trudeau ma potężne problemy. Systematycznie traci poparcie w sondażach polityka
Justin Trudeau ma potężne problemy. Systematycznie traci poparcie w sondażach

W poniedziałek gabinet premiera Kanady Justina Trudeau opuściła wicepremier i minister finansów Chrystia Freeland. Z kolei w piątek lider Nowej Partii Demokratycznej Jagmeet Singh poinformował o przedłożonym wniosku o wotum nieufności dla rządu.

Paweł Szefernaker: Stworzymy ruch ochrony wyborów polityka
Paweł Szefernaker: Stworzymy ruch ochrony wyborów

W porannej rozmowie w studiu RMF FM Paweł Szefernaker zapowiedział utworzenie ruchu obrony wyborów. Według szefa kampanii prezydenckiej Karola Nawrockiego, na czele tego ruchu miałby stanąć poseł Przemysław Czarnek.

Olaf Scholz miał podnieść głos na polskiego prezydenta: Nawet nie używacie euro polityka
Olaf Scholz miał podnieść głos na polskiego prezydenta: Nawet nie używacie euro

W środę w Brukseli na zaproszenie szefa NATO Marka Rutte odbyło się spotkanie europejskich przywódców. Jego tematem było, jak utrzymać poparcie dla Ukrainy po zaprzysiężeniu na prezydenta USA Donalda Trumpa.

REKLAMA

Piotr Gliński: Zwracam się do Donalda Tuska, aby poparł polskie roszczenia dotyczące odszkodowań wojennych

– Zwracam się do lidera głównej partii opozycyjnej Donalda Tuska, aby stanął razem ze Zjednoczoną Prawicą i poparł polskie roszczenia dotyczące odszkodowań wojennych od Niemiec – powiedział szef MKiDN Piotr Gliński. Jak podkreślił, uzyskanie odszkodowań to jest sprawa polskiej racji stanu.
Donald Tusk, Piotr Gliński Piotr Gliński: Zwracam się do Donalda Tuska, aby poparł polskie roszczenia dotyczące odszkodowań wojennych
Donald Tusk, Piotr Gliński / PAP/Tomasz Waszczuk | PAP/Piotr Nowak

W 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej podczas briefingu prasowego na placu Piłsudzkiego w Warszawie minister kultury wskazywał, że w konflikcie zginęło blisko 6 mln polskich obywateli, a nasz kraj poniósł olbrzymie straty materialne, także w obszarze kultury.

Gliński przypomniał, że raport o stratach wojennych i żądanie wypłaty odszkodowań zostały przedstawione państwu niemieckiemu. "Dzisiaj ponownie, w związku z tą straszliwą rocznicą rozpętania wojny światowej przez Niemcy, zwracamy się do niemieckiego państwa o wypłatę należnych odszkodowań Polsce i Polakom" - powiedział szef MKiDN.

"Ta wojna była totalna, ta wojna była zamierzeniem celowym. Niemcy systematycznie niszczyli materialne i duchowe podstawy polskiego narodu, żeby Polskę unicestwić, żeby Polska nie istniała" - mówił minister. "W planie niemieckim Polacy mieli być ludnością podporządkowaną Niemieckiej Rzeszy i +niemieckim nadludziom+" - dodał.

"Jako lider listy wyborczej Zjednoczonej Prawicy w Warszawie zwracam się do lidera głównej partii opozycyjnej, który jest liderem listy warszawskiej, przewodniczącego Donalda Tuska, aby poparł polskie roszczenia dotyczące odszkodowań wojennych" - oświadczył minister Gliński.

Zwrócił uwagę, że "z nielicznych wypowiedzi ze strony opozycyjnej (wynika, że) mamy odmowę wsparcia albo też jakieś dziwne interpretacje mówiące, że odszkodowania jakoby należą się tylko tym, którzy żyli w czasie wojny, którzy doznali bezpośrednich cierpień". "Jest to stanowisko niezrozumiałe" - ocenił szef MKiDN.

Podkreślił, że "odszkodowania za straty należą się polskiemu narodowi, polskiemu państwu jako całości". "W czasie wojny straciliśmy nie tylko prawie 6 mln obywateli, olbrzymią część polskiej kultury, która została zniszczona, substancji materialnej, ale przede wszystkim straciliśmy szanse rozwojowe" - zwrócił uwagę minister Gliński. Jak zaznaczył, "nie mając tego wszystkiego, nie mogliśmy rozwijać się tak, jak państwo o tej skali w Europie powinno się rozwijać".

Dodał, że także "kolejne pokolenia straciły szanse rozwojowe, także poszczególne rodziny tracąc majątki, mieszkania, tracąc swoją własność".

Wyjaśnił, że "żądanie odszkodowań wynika z naszej wspólnoty aksjologicznej, cywilizacyjnej, europejskiej, która wyraźnie pokazuje, że świat musi być sprawiedliwy". "Wydaje się czymś oczywistym, że jeżeli ktoś poczynił szkody, to musi je zrekompensować, że trzeba zadośćuczynić ofiarom oraz szkodom zarówno materialnym jak i duchowym" - stwierdził Gliński.

"Jako rodacy, jako polscy patrioci, jako członkowie tej samej wspólnoty narodowej powinniśmy się solidaryzować wobec niezrozumiałej postawy państwa niemieckiego, które mimo wystosowanej noty dyplomatycznej - odmawia nam w ogóle rozmowy na temat uzyskania odszkodowań. Zachęcam pana przewodniczącego (Donalda Tuska), aby stanął razem ze Zjednoczoną Prawicą w tej kwestii" - zaapelował do lidera PO minister Gliński. Jak podkreślił, "uzyskanie odszkodowań to jest sprawa polskiej racji stanu, to jest sprawa interesu narodowego".

Zwrócił uwagę, że w lewobrzeżnej Warszawie zburzono prawie 90 proc. budynków, zaś w całej stolicy - prawie 80 proc. substancji materialnej. "Odbudowujemy Pałac Saski, Pałac Bruhla, kamienicę od ulicy Królewskiej - one mają służyć funkcjom publicznym, ale także funkcjom kulturowym i historycznym. Chcemy tutaj opowiadać o polskiej historii i tożsamości" - podkreślił.

Zapewnił, że prace przebiegają według harmonogramu". "Wyniki konkursu architektonicznego na odbudowę pałacu będą zaprezentowane opinii publicznej 12 października" - zapowiedział szef MKiDN.

Podkreślił, że z jednej strony "odbudowa Pałacu Saskiego jest symbolicznym domknięciem odbudowy Warszawy", a z drugiej strony "gestem niezgody na to, co nasz zachodni sąsiad zaplanował wobec naszego narodu". Minister przypomniał, że pałac został wysadzony przez Niemców już po upadku Powstania Warszawskiego. "Został celowo zniszczony w ramach planu unicestwienia polskiego narodu, polskiego państwa" - powiedział Gliński.

Zwrócił uwagę, że raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945 "jest minimalistyczny w swoich żądaniach". "To jest to wszystko, co może być uzasadnione" - powiedział szef MKiDN. Dodał, że "bardzo wiele rzeczy nie jest zbadanych, nie jest uzasadnionych i niestety tego nie możemy zaprezentować". "Łącznie straty i polskie żądania dotyczące państwa niemieckiego to jest 6 bilionów 220 miliardów złotych" - powiedział szef MKiDN.

Przypomniał, że zgodnie z raportem dotyczącym strat stolicy w czasie II wojny światowej przygotowanym w 2004 r. na wniosek ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego - "tylko straty materialne w przeliczeniu na obecne dolary amerykańskie - to jest 85 miliardów współczesnych dolarów amerykańskich".

Zwrócił uwagę, że "w tego typu raportach przedstawia się także straty dotyczące kwestii śmierci ludności, straconych szans rozwojowych państwa w warunkach pokojowych". (PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe