Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat
Straż Graniczna poinformowała na Twitterze, że wśród 93 osób, które próbowały przedostać się do Polski, 16 zawróciło na Białoruś na widok polskich patroli.
Na terenie ochranianym przez pograniczników z placówki w Płaskiej zatrzymano 13 osób: obywateli Konga, Mali, Sudanu i Senegalu, którzy przeprawili się przez graniczną rzekę Wołkuszanka.
Pogranicznicy zatrzymali też kolejnych czterech tzw. kierowców przewożących osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę. W okolicach Narewki funkcjonariusze SG zatrzymali obywatela Kirgistanu, który przyjechał po pięciu obywateli Indii, a także Polaka, który przyjechał po sześć osób - obywateli Palestyny i Syrii. SG podała, że po pościgu zatrzymano Afgańczyka, który przewoził dwóch swoich rodaków.
Natomiast na terenie ochranianym przez placówkę SG w Augustowie pogranicznicy zatrzymali obywatela Tadżykistanu, który przewoził trzy osoby: obywateli Konga i Kamerunu.
Od początku roku SG odnotowała ponad 12 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski. Jak wynika z przekazywanych wcześniej przez SG danych, w marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. Od początku czerwca odnotowano natomiast ponad 1,2 tys. osób.
Zapora elektroniczna
Na 206 kilometrach granicy polsko-białoruskiej działa już cała zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników; SG informowała w ostatnich dniach o rozpoczęciu odbiorów technicznych na ostatnim odcinku. Zapora elektroniczna jest uzupełnieniem, zbudowanej w 2022 r. na długości 186 km zapory stalowej o wysokości 5,5 m.
W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.
Obecnie w tym regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej (15 m w głąb kraju od linii granicy) na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego tego roku, w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył je niedawno do sądu administracyjnego.