Centrum Sztuki Współczesnej. Badiucao: "Chiny. Opowieść prawdziwa"
O twórczości chińskiego artysty-dysydenta-aktywisty Badiucao po raz pierwszy zrobiło się głośno w mediach społecznościowych, gdzie przesłanie jego sztuki szybko odbiło się echem. Jego uderzająco trafne grafiki i ilustracje, które często ironicznie przywołują wizualny język komunistycznej propagandy, wyrażają krytykę różnych form ideologicznej kontroli, sprawowanej przez władzę polityczną w Chinach i innych częściach świata.
Tytuł wystawy nawiązuje do publicznej strategii chińskiej dyplomacji. Sformułowanie wprowadzone przez przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga w pierwszym roku jego rządów, w sierpniu 2013 roku, stało się zachętą dla państwowych mediów partyjnych, a nawet podmiotów quasi-prywatnych, do promowania oficjalnych chińskich poglądów i opinii, a tym samym wzmacniania międzynarodowych wpływów Chin.
Sztuka protestu Badiucao
Sztuka protestu Badiucao opowiada inną narrację. Jest to opowieść o ciągłym łamaniu praw człowieka, manipulowaniu pamięcią historyczną na temat wydarzeń na placu Tiananmen w 1989 roku, cenzurze nałożonej na obywateli Chin podczas pandemii Covid-19, przymusowej asymilacji kulturowej Ujgurów, protestach mieszkańców Hongkongu przeciwko polityce rządu oraz niepokojących relacjach między Chinami a Rosją w kontekście jej inwazji na Ukrainę.