Soki warzywne - pyszny dodatek w codziennej diecie
Sok z buraków jest produktem o wielu cennych właściwościach. To warzywo jest zazwyczaj kojarzone z pyszną zupą lub dodatkiem warzywnym do potraw mięsnych. Ten sok jest przede wszystkim źródłem kwasu foliowego, którego główną funkcją jest regulacja procesów życiowych komórek organizmu. Wraz z witaminą B12 biorą udział w procesach syntezy czerwonych ciałek krwi, a co za tym idzie zapobiegają powstawaniu i hamują anemię. Kwas foliowy dodatkowo stymuluje produkcję serotoniny- hormonu szczęścia. Warunkuje więc dobre samopoczucie, dobry apetyt i sen. Ten sok jest bogaty w witaminy z grupy B, które odpowiadają za łagodzenie stresu, zmniejszają napięcie nerwowe i zapobiegają depresji. Ponadto wzmacniają pracę mózgu, poprawiają pamięć oraz koncentrację. Oprócz powyższych witamin zawiera również potas, magnez i żelazo. Sok z buraków obniża ciśnienie krwi, chroni przed nowotworami, wspomaga wątrobę, zwalcza trądzik, wzmacnia organizm i dodaje energii.
Marchew jest sama w sobie pysznym warzywem, idealnym na przekąskę. Jednak, aby uniknąć znudzenia i rutyny w tej kwestii sprawdzą się soki. Napój marchewkowy jest typową multiwitaminą, gdyż zawiera takie witaminy jak A, B, C, D, E, PP i K. Warzywo zawiera również magnez, wapń, jod, żelazo, potas, sód i tak zwane związki flawonowe. Taki sok zawiera przede wszystkim właściwości przeciwnowotworowe, obniża ryzyko chorób serca, poprawia wzrok i wygląd skóry. Regularne picie takiego napoju poprawia koloryt skóry, a także dzięki niemu staje się ona bardziej promienna i gładka. Sok marchewkowy zapobiega starzeniu się. Wysoka zawartość beta- karotenu, który jest zamieniany przez organizm z witaminę A, spowalnia proces starzenia się i zapobiega degradacji komórek. Owa witamina sprzyja produkcji kolagenu w skórze i dzięki temu poprawia się jej elastyczność. Kolejnym pozytywnym aspektem jest poprawa układu trawiennego. Marchew jest źródłem błonnika, minerałów oraz enzymów wspomagających trawienie. Jednym z cudownych efektów regularnego picia soku z marchwi jest to, że wspiera on wątrobę w procesie oczyszczania organizmu z substancji toksycznych.
Mimo, iż seler jest warzywem doskonale wszystkim znanym, to nie każdy zdaje sobie sprawę, ile cennych witamin i składników jest ukrytych w jego wnętrzu. Ta lista jest dość imponująca. Właściwości selera w wyjątkowo pozytywny sposób oddziaływają na organizm. Poza tym, że dostarczają masę witamin i minerałów, przyśpiesza metabolizm i wspomaga proces odchudzania. Seler naciowy jest warzywem o bardzo niskiej zawartości kalorii (100g selera to tylko 5kcl!). Dodatkowo zawiera dużą zawartość witaminy C, która przekracza o ponad połowę ilość tejże witaminy zawartą w cytrusach. Na liście magicznej liście cennych składników tego warzywa znajduje się również kwas foliowy, magnez, żelazo, fosfor, wapń, potas, cynk, witaminy PP i K. Seler oczyszcza organizm z toksyn, łagodzi bóle stawów, poprawia proces trawienia, niweluje zaparcia i przyśpiesza trawienie tłuszczy.
Warto włączyć warzywa do swojej codziennej diety, gdyż są nie tylko pysznym dodatkiem do posiłków, ale i ogromną gamą witamin.