[Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Kto będzie nowym premierem Wielkiej Brytanii? Będzie gorąco

Nie można narzekać na brak sensacji w brytyjskim życiu politycznym. Najpierw były pogłoski o mocno zakrapianych imprezach w siedzibie premiera na Downing Street 10 w czasie, kiedy obywatele nie mogli wychodzić z domów z powodu epidemicznych zakazów. Później potwierdzenie tych plotek i próby tuszowania prawdy przez sztab medialny premiera Borisa Johnsona, potem bunt ministrów przeciwko premierowi, wreszcie jego podanie się do dymisji, a teraz kampania wewnątrz Partii Konserwatywnej, która doprowadziła – po eliminacjach – do starcia dwóch ministrów w gabinecie Borisa Johnsona.
Liz Truss/ Rishi Sunak [Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Kto będzie nowym premierem Wielkiej Brytanii? Będzie gorąco
Liz Truss/ Rishi Sunak / Wikipedia OGL 3 UK Government/ Simon Walker

Eliminacje toczyły się wewnątrz klubu parlamentarnego, ale obecnie to szeregowi członkowie wybiorą w korespondencyjnym głosowaniu lidera partii Torysów, który automatycznie zostanie premierem. Tymi kandydatami są kanclerz skarbu Rishi Sunak, urodzony w Southampton w hinduskiej rodzinie, która mieszkała w Kenii i w latach 60. przybyła do Zjednoczonego Królestwa. Jego żona, Akshata Murty, to córka miliardera, założyciela firmy Infosys, jedna z najbogatszych kobiet w Wielkiej Brytanii. Konkurentką kanclerza skarbu jest minister spraw zagranicznych Liz Truss z dziada pradziada Angielka urodzona w Oxfordzie. Jej dziadek w czasie I wojny światowej zgłosił się na ochotnika do wojska, stracił nogę pod Passchendaele niedaleko Ypres i po wojnie był szewcem, zaś ojciec był profesorem czystej matematyki. Słowem pojedynek nowej Brytanii ze starą Anglią.

Finalna rozgrywka toczy się nie w parlamentarnych kuluarach, ale przed kamerami w studiach różnych telewizji. Pierwsze starcie odbyło się w BBC i przypominało starcia polskich polityków, gdyż Rishi Sunak – jak posłowie naszej opozycji – stale przerywał Liz Truss, usiłował ją „przegadać” i obficie gestykulował. Sondaże wykazały, że przesadził i odbiorcy odebrali go negatywnie. W drugim, wtorkowym starciu w studio TalkTV panował już spokój, ale po pół godzinie, w trakcie wypowiedzi Liz Truss, rozległ się głośny trzask, Truss zakryła twarz dłońmi, wykrzyknęła „mój Boże” i pośpiesznie wyszła z kadru, za którym słychać było zamieszanie. To prowadząca debatę, świetna dziennikarka Kate McCann zemdlała. Program przerwano. Po dłuższej chwili pojawił się komunikat, że prowadząca czuje się lepiej, ale dyskusja będzie kontynuowana w innym terminie.

 

Będzie gorąco

Trzecie spotkanie, bez względu na studio, w jakim się odbędzie, zapowiada się gorąco, bowiem w kilka godzin po wyjściu ze studia Rishi Sunak zrobił polityczną woltę i w ramach walki z drożyzną obiecał obniżkę VAT na źródła energii, czyli coś, co premier Morawiecki uczynił już dawno temu. Pomimo próśb Borisa Johnsona kanclerz skarbu przeciwstawiał się takiemu, jak uważał, „rozdawnictwu”, a w Izbie Gmin głosował przeciwko pomysłom obniżania jakichkolwiek podatków, uważając je za „niemoralne i bajkowe”. Podwyższył natomiast stawkę ubezpieczenia społecznego, uzasadniając to koniecznością zwiększenia budżetu służby zdrowia. Do wtorku Rishi Sunak uważał, że ulgi dla obywateli celem zredukowania kosztów utrzymania to „przerzucanie długów państwa na dzieci i wnuki”, od środy jest inaczej.

Liz Truss ze swej strony obiecuje, że zaraz po przeprowadzce na Downing Street 10  „od pierwszego dnia zacznie zwracać pieniądze do kieszeni obywateli” i obniży wszelkie daniny o ponad 30 miliardów funtów, w tym cofnie wspomnianą podwyżkę składki na ubezpieczenie społeczne oraz przytnie różne „zielone” opłaty środowiskowe.

Wprawdzie o tym, kto zostanie premierem, decydować będą wyłącznie zarejestrowani członkowie Partii Konserwatywnej, ale medialna dyskusja i obietnice obojga kandydatów obserwowane są ze zrozumiałym
zainteresowaniem. Chodzi przecież o budżety domowe wszystkich mieszkańców Wysp Brytyjskich. Według sondażowni YouGov prowadzi Liz Truss, za którą opowiada się 62 procent Torysów, zaś Rishi Sunak może liczyć na 38 procent głosów.

Na razie stara Anglia górą.


 

POLECANE
Niepokojące prognozy IMGW. Rząd: Sytuacja jest naprawdę trudna z ostatniej chwili
Niepokojące prognozy IMGW. Rząd: Sytuacja jest naprawdę trudna

Najbliższe dni będą ciężkie, bo zgodnie z prognozą pogody IMGW, upłyną pod znakiem intensywnych opadów deszczu. Sytuacja na zbiornikach przeciwpowodziowych na dzień 28 lipca 2025 roku jest stabilna i na bieżąco monitorowana - zapewniają służby Wód Polskich. Istnieje jednak możliwość występowania lokalnych podtopień oraz powodzi błyskawicznych. Podobne zjawiska można zaobserwować już dziś w wielu miejscach w kraju.

Warszawska policja odpowiada na artykuł Tysol.pl. Internauci w śmiech z ostatniej chwili
Warszawska policja odpowiada na artykuł Tysol.pl. Internauci w śmiech

"Policjanci nie wchodzili wczoraj wieczorem do siedziby KRRiT! Takie informacje to wprowadzanie opinii publicznej w błąd" – pisze stołeczna policja w odpowiedzi na artykuł opublikowany w niedzielę wieczorem na portalu Tysol.pl. Publikujemy pełną treść zaskakującego oświadczenia i komentarze internautów, którzy nie pozostawili na policji suchej nitki.

Tajwan: Wzrost eksportu dronów o niemal 750 proc. Polska liderem popytu z ostatniej chwili
Tajwan: Wzrost eksportu dronów o niemal 750 proc. Polska liderem popytu

Tajwan odnotował niemal 750-procentowy wzrost eksportu dronów w pierwszej połowie bieżącego roku – podał w poniedziałek portal Taipei News. Największym odbiorcą okazała się Polska, która zakupiła ponad 54 proc. wszystkich eksportowanych urządzeń, na kwotę 6,48 mln USD.

Zmiany w popularnym programie TVN. W sieci zawrzało gorące
Zmiany w popularnym programie TVN. W sieci zawrzało

Po jednym z ostatnich odcinków popularnej telewizji śniadaniowej stacji TVN – "Dzień dobry TVN" – w sieci zawrzało.

Minister z rządu Tuska mówi o naciskach na marszałka Hołownię ws. wyborów i zachowaniu KO Wiadomości
Minister z rządu Tuska mówi o naciskach na marszałka Hołownię ws. wyborów i zachowaniu KO

Minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, przyznała, że na marszałka Sejmu Szymona Hołownię wywierano naciski, by nie zwoływał Zgromadzenia Narodowego, co mogłoby opóźnić zaprzysiężenie prezydenta elekta, Karola Nawrockiego. Jej zdaniem była to próba rozhuśtania nastrojów społecznych i wzburzenia opinii publicznej wokół wyborów.

Niemcy i Francja dopinają deal ws. energii jądrowej i umowy z Mercosur tylko u nas
Niemcy i Francja dopinają deal ws. energii jądrowej i umowy z Mercosur

Marc Ferracci, francuski minister ds. przemysłu i energii odwiedził Berlin 21 lipca 2025 roku, aby przygotować międzyrządowe posiedzenia Niemcy-Francja, zaplanowane na koniec sierpnia. Wraz z niemiecką minister Katheriną Reiche omówił kluczowe dla Francji kwestie, w tym koszty energii, Zielony Ład oraz ochronę miejsc pracy w przemyśle. Podkreślono potrzebę rozbudowy infrastruktury przesyłowej dla energii elektrycznej i wodoru.

Ważne zmiany dla kierowców ws. ubezpieczenia OC. Nowe przepisy weszły w życie z ostatniej chwili
Ważne zmiany dla kierowców ws. ubezpieczenia OC. Nowe przepisy weszły w życie

Polscy kierowcy muszą przygotować się na nowe zasady dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia OC. Od 24 lipca 2025 r. weszły w życie zmiany, które mogą mieć realny wpływ zarówno na wysokość odszkodowań, jak i na kontrole drogowe. Sprawdź, co się zmieniło.

Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa pilne
Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa

Od 28 lipca w Krakowie ważne zmiany. W związku z zakończeniem remontu tunelu pod Dworcem Głównym na swoją trasę wraca Krakowski Szybki Tramwaj (KST).

Atak na rosyjski Aerofłot. 40 lotów odwołanych z ostatniej chwili
Atak na rosyjski Aerofłot. 40 lotów odwołanych

Ponad 40 lotów odwołano z powodu awarii systemu informatycznego Aerofłotu - podała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na media rosyjskie. Grupa hakerska Cichy Kruk opublikowała oświadczenie, w którym wzięła na siebie odpowiedzialność za atak na systemy największych rosyjskich linii lotniczych.

Maciej Świrski: Nie poddam się presji z ostatniej chwili
Maciej Świrski: Nie poddam się presji

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski powiedział w poniedziałek, że będzie trwał na swoim stanowisku oraz nie podda się presji. Zapowiedział także, że Krajowa Rada będzie działała tak, jak do tej pory.

REKLAMA

[Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Kto będzie nowym premierem Wielkiej Brytanii? Będzie gorąco

Nie można narzekać na brak sensacji w brytyjskim życiu politycznym. Najpierw były pogłoski o mocno zakrapianych imprezach w siedzibie premiera na Downing Street 10 w czasie, kiedy obywatele nie mogli wychodzić z domów z powodu epidemicznych zakazów. Później potwierdzenie tych plotek i próby tuszowania prawdy przez sztab medialny premiera Borisa Johnsona, potem bunt ministrów przeciwko premierowi, wreszcie jego podanie się do dymisji, a teraz kampania wewnątrz Partii Konserwatywnej, która doprowadziła – po eliminacjach – do starcia dwóch ministrów w gabinecie Borisa Johnsona.
Liz Truss/ Rishi Sunak [Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Kto będzie nowym premierem Wielkiej Brytanii? Będzie gorąco
Liz Truss/ Rishi Sunak / Wikipedia OGL 3 UK Government/ Simon Walker

Eliminacje toczyły się wewnątrz klubu parlamentarnego, ale obecnie to szeregowi członkowie wybiorą w korespondencyjnym głosowaniu lidera partii Torysów, który automatycznie zostanie premierem. Tymi kandydatami są kanclerz skarbu Rishi Sunak, urodzony w Southampton w hinduskiej rodzinie, która mieszkała w Kenii i w latach 60. przybyła do Zjednoczonego Królestwa. Jego żona, Akshata Murty, to córka miliardera, założyciela firmy Infosys, jedna z najbogatszych kobiet w Wielkiej Brytanii. Konkurentką kanclerza skarbu jest minister spraw zagranicznych Liz Truss z dziada pradziada Angielka urodzona w Oxfordzie. Jej dziadek w czasie I wojny światowej zgłosił się na ochotnika do wojska, stracił nogę pod Passchendaele niedaleko Ypres i po wojnie był szewcem, zaś ojciec był profesorem czystej matematyki. Słowem pojedynek nowej Brytanii ze starą Anglią.

Finalna rozgrywka toczy się nie w parlamentarnych kuluarach, ale przed kamerami w studiach różnych telewizji. Pierwsze starcie odbyło się w BBC i przypominało starcia polskich polityków, gdyż Rishi Sunak – jak posłowie naszej opozycji – stale przerywał Liz Truss, usiłował ją „przegadać” i obficie gestykulował. Sondaże wykazały, że przesadził i odbiorcy odebrali go negatywnie. W drugim, wtorkowym starciu w studio TalkTV panował już spokój, ale po pół godzinie, w trakcie wypowiedzi Liz Truss, rozległ się głośny trzask, Truss zakryła twarz dłońmi, wykrzyknęła „mój Boże” i pośpiesznie wyszła z kadru, za którym słychać było zamieszanie. To prowadząca debatę, świetna dziennikarka Kate McCann zemdlała. Program przerwano. Po dłuższej chwili pojawił się komunikat, że prowadząca czuje się lepiej, ale dyskusja będzie kontynuowana w innym terminie.

 

Będzie gorąco

Trzecie spotkanie, bez względu na studio, w jakim się odbędzie, zapowiada się gorąco, bowiem w kilka godzin po wyjściu ze studia Rishi Sunak zrobił polityczną woltę i w ramach walki z drożyzną obiecał obniżkę VAT na źródła energii, czyli coś, co premier Morawiecki uczynił już dawno temu. Pomimo próśb Borisa Johnsona kanclerz skarbu przeciwstawiał się takiemu, jak uważał, „rozdawnictwu”, a w Izbie Gmin głosował przeciwko pomysłom obniżania jakichkolwiek podatków, uważając je za „niemoralne i bajkowe”. Podwyższył natomiast stawkę ubezpieczenia społecznego, uzasadniając to koniecznością zwiększenia budżetu służby zdrowia. Do wtorku Rishi Sunak uważał, że ulgi dla obywateli celem zredukowania kosztów utrzymania to „przerzucanie długów państwa na dzieci i wnuki”, od środy jest inaczej.

Liz Truss ze swej strony obiecuje, że zaraz po przeprowadzce na Downing Street 10  „od pierwszego dnia zacznie zwracać pieniądze do kieszeni obywateli” i obniży wszelkie daniny o ponad 30 miliardów funtów, w tym cofnie wspomnianą podwyżkę składki na ubezpieczenie społeczne oraz przytnie różne „zielone” opłaty środowiskowe.

Wprawdzie o tym, kto zostanie premierem, decydować będą wyłącznie zarejestrowani członkowie Partii Konserwatywnej, ale medialna dyskusja i obietnice obojga kandydatów obserwowane są ze zrozumiałym
zainteresowaniem. Chodzi przecież o budżety domowe wszystkich mieszkańców Wysp Brytyjskich. Według sondażowni YouGov prowadzi Liz Truss, za którą opowiada się 62 procent Torysów, zaś Rishi Sunak może liczyć na 38 procent głosów.

Na razie stara Anglia górą.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe