Polska w amerykańskim raporcie nt. wolności religijnej

W 2020 roku w Polsce prokuratury prowadziły śledztwo w 346 incydentach motywowanych religijnie. Informację tę zawiera najnowszy raport na temat wolności religijnej na świecie (2021 International Religious Freedom Report) ogłoszony 2 czerwca przez sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena.
 Polska w amerykańskim raporcie nt. wolności religijnej
/ pixabay.com/Pexels

Prawo

Dane dotyczące Polski dotyczą 2020 roku i pochodzą z informacji ogłoszonych przez polską Prokuraturę Generalną. Wśród 346 incydentów motywowanych religijnie, 147 miało charakter antysemicki, 111 antymuzułmański, a 88 antyrzymskokatolicki. Doszło do kilku fizycznych ataków na rzymskokatolickich duchownych, a także do zakłócania katolickich nabożeństw w kościołach. Były również przypadki profanacji kościołów i synagog oraz katolickich i żydowskich pomników i cmentarzy. W roku 2019 incydentów motywowanych religijnie było więcej, bo 370. 

Raport zaznacza, że polska Konstytucja zapewnia wolność religijną. Stanowi, że religia jest osobistym wyborem, zaś Kościoły i organizacje religijne mają równe prawa. Relacje państwa z Kościołem rzymskokatolickim definiuje konkordat ze Stolicą Apostolską. Osobne ustawy określają relacje z 15 „grupami religijnymi” (katolicy, prawosławni, luteranie, reformowani, metodyści, baptyści, adwentyści, polskokatolicy, zielonoświątkowcy, żydzi, mariawici, staroobrzędowcy, muzułmanie, karaimi). Jest też ustawa regulująca funkcjonowanie pozostałych 170 grup religijnych niemających indywidualnych ustaw. Małżeństwa zawierane w 11 wspólnotach religijnych mają skutki cywilno-prawne. Prawo zabrania publicznego obrażania uczuć religijnych i karze akty przemocy motywowane różnicami religijnymi.

Statystyki

Dokument podaje szacunkowe dane rządu USA z których wynika, że ludność Polski w połowie 2021 roku wynosiła 38,2 mln. Za polskim Rocznikiem Statystycznym 2021 informuje, że 85 proc. populacji uważa się za rzymskich katolików. Następnymi pod względem liczebności są: Polski Kościół Prawosławny (oficjalnie pół miliona wiernych, ale wraz z napływem ukraińskim i białoruskich migrantów może być ich już ponad milion) oraz świadkowie Jehowy (115 tys.). Żydów jest 20 tys. (choć według naczelnego rabina Polski – 40 tys.), zaś muzułmanów 25 tys. (z czego 10 proc.to Tatarzy).

Rejestracja

Grupy religijne mogą rejestrować się w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, choć nie jest to obligatoryjne, aby móc prowadzić działalność. Aby dokonać rejestracji, należy złożyć wniosek z danymi co najmniej stu członków grupy, opisem działalności, doktryny, praktyk religijnych, informacjami o kierownictwie itp. Jeśli ministerstwo odrzuci wniosek o rejestrację, można odwołać się do sądu administracyjnego. Prawo zezwala na takie odrzucenie, gdy grupa nie spełnia wymogów formalnych lub gdy jej działalność może naruszać porządek publiczny, zdrowie, moralność publiczną, władzę rodzicielską, wolność lub prawa innych osób.

W styczniu 2021 r. ministerstwo odmówiło rejestracji Wielowyznaniowego Kościoła Artystów Wizualnych z powodów niespełnienia wymogów formalnych. W marcu zarejestrowało Katolicki Kościół Narodowy, w grudniu Kościół Naturalny. W lipcu sąd administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję ministerstwa w sprawie usunięcia Reformowanego Kościoła Katolickiego z rejestru Kościołów i wyznań religijnych, argumentując, że decyzja ta może nieodwracalnie uniemożliwić jego działalność. O wykreślenie z rejestru zwrócił się prokurator generalny w lipcu 2020 roku, tłumacząc, że uznając małżeństwa osób tej samej płci łamie on Konstytucję, która stanowi, że małżeństwem jest związek kobiety i mężczyzny. 

Pandemia

Raport zwraca uwagę (powołując się tym razem na KAI) na przedstawioną w sierpniu 2021 roku przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego krytykę „bezprecedensowych” surowych restrykcji nałożonych przez rząd na Kościoły, bez uprzednich konsultacji, dotyczących walki z pandemią COVID-19. Szef episkopatu uznał, że ta jednostronna decyzja nie uwzględnia autonomii Kościoła, zagwarantowanej w Konstytucji i konkordacie oraz stwierdził, że wymaga to wyciągnięcia wniosków na przyszłość dla dobra demokracji, której z jedną z ważnych zasad jest poszanowanie wolności religijnej. 

Zwrot mienia

Duża część raportu dotyczy zwrotu mienia instytucji religijnych, przejętego podczas okupacji niemieckiej lub znacjonalizowanego po II wojnie światowej. Dokument zwraca uwagę, że nie ma w Polsce ustawy regulującej tę kwestię i grupy religijne mogą dochodzić swej własności na drodze sądowej. Według autorów dokumentu, utrudni to nowelizacja Kodeksu Postępowania Administracyjnego z czerwca 2021 roku, która wyklucza zaskarżenie decyzji administracyjnych wydanych więcej niż 30 lat wcześniej i zamyka wszelkie nierozstrzygnięte administracyjnie odwołania od tych decyzji.

pb (KAI) / Warszawa, Waszyngton


 

POLECANE
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego z ostatniej chwili
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego

We wtorek po południu na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęło się spotkanie liderów państw Inicjatywy Trójmorza, podczas którego wykonano niezwykle symboliczną fotografię.

Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać? Wiadomości
Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać?

Coraz więcej Polaków otrzymuje połączenia z nieznanych, zagranicznych numerów – najczęściej z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii. Choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak oferta pracy lub kontakt od znajomego, to w rzeczywistości mamy do czynienia z próbą oszustwa.

Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną z ostatniej chwili
Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną

Ministerstwo klimatu i środowiska tworzy serwis poświęcony walce z dezinformacją klimatyczną – poinformowała we wtorek minister Paulina Hennig-Kloska. Zjawisko dezinformacji klimatycznej było jednym z tematów nieformalnego spotkania ministrów środowiska i klimatu w Warszawie.

To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii tylko u nas
To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii

Od 12 godzin pod pełną parą pracuja hiszpańscy śledczy i analitycy rynku energii, aby ustalić, co było faktycznym powodem pierwszego tak dużego w Europie blackoutu. Wstępnie wykluczono atak terrorystyczny. Niemal na pewno nie był to sabotaż pracownika lub pracowników spółek energetycznych. Czy za problemem stoi miks energetyczny kraju Cervantesa? Liczby i eksperci sugerują, że to najbardziej prawdopodobne.

Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz tylko u nas
Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz

To nie strachy na Lachy, ale bardzo realny scenariusz. Wojnę z NATO – zapewne początkowo na jak najniższym poziomie eskalacji, by dać pretekst USA i „starej Europie” do wstrzymania się od pełnej odpowiedzi – Rosja rozpocznie nad Bałtykiem.

Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy z ostatniej chwili
Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy

W rozmowie z RatujŻycie.pl siostra zatrzymanego ks. Grzegorza opisała, w jaki sposób jej brat został zatrzymany przez służby w związku z mailem, jakiego wysłał do dr Gizeli Jagielskiej.

Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie

Popierany przez PiS kandydat Karol Nawrocki stwierdził we wtorek w Nowej Dębie, że Polska potrzebuje zwierzchnika sił zbrojnych, "który będzie stabilny emocjonalnie i stabilny pod względem swoich poglądów". Wskazał, że chodzi o osobę, która m.in. zadba o nasz sojusz z USA i o pozycję Polski w NATO.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego z ostatniej chwili
Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. bezpieczeństwa energetycznego Polski zapowiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu liderów Trójmorza. Jak powiedział, wydarzenia w Hiszpanii i Portugalii to "sygnał alarmowy", aby zadbać o stan sieci energetycznych regionu.

Dariusz Matecki wskazuje: Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw polityka
Dariusz Matecki wskazuje: "Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw"

"Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw wyborczych" – pisze na platformie X poseł PiS Dariusz Matecki o parlamentarzyście PO Sławomirze Nitrasie. W opublikowanym komentarzu Matecki opisał sytuację z 2006 roku, gdy Nitras był szefem sztabu wyborczego kandydata PO Piotr Krzystka na prezydenta Szczecina.

Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie z ostatniej chwili
Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie

Inwazyjne mrówki Tapinoma magnum niszczą infrastrukturę w Niemczech i powodują przerwy w prądzie – informuje Frankfurter Rundschau.

REKLAMA

Polska w amerykańskim raporcie nt. wolności religijnej

W 2020 roku w Polsce prokuratury prowadziły śledztwo w 346 incydentach motywowanych religijnie. Informację tę zawiera najnowszy raport na temat wolności religijnej na świecie (2021 International Religious Freedom Report) ogłoszony 2 czerwca przez sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena.
 Polska w amerykańskim raporcie nt. wolności religijnej
/ pixabay.com/Pexels

Prawo

Dane dotyczące Polski dotyczą 2020 roku i pochodzą z informacji ogłoszonych przez polską Prokuraturę Generalną. Wśród 346 incydentów motywowanych religijnie, 147 miało charakter antysemicki, 111 antymuzułmański, a 88 antyrzymskokatolicki. Doszło do kilku fizycznych ataków na rzymskokatolickich duchownych, a także do zakłócania katolickich nabożeństw w kościołach. Były również przypadki profanacji kościołów i synagog oraz katolickich i żydowskich pomników i cmentarzy. W roku 2019 incydentów motywowanych religijnie było więcej, bo 370. 

Raport zaznacza, że polska Konstytucja zapewnia wolność religijną. Stanowi, że religia jest osobistym wyborem, zaś Kościoły i organizacje religijne mają równe prawa. Relacje państwa z Kościołem rzymskokatolickim definiuje konkordat ze Stolicą Apostolską. Osobne ustawy określają relacje z 15 „grupami religijnymi” (katolicy, prawosławni, luteranie, reformowani, metodyści, baptyści, adwentyści, polskokatolicy, zielonoświątkowcy, żydzi, mariawici, staroobrzędowcy, muzułmanie, karaimi). Jest też ustawa regulująca funkcjonowanie pozostałych 170 grup religijnych niemających indywidualnych ustaw. Małżeństwa zawierane w 11 wspólnotach religijnych mają skutki cywilno-prawne. Prawo zabrania publicznego obrażania uczuć religijnych i karze akty przemocy motywowane różnicami religijnymi.

Statystyki

Dokument podaje szacunkowe dane rządu USA z których wynika, że ludność Polski w połowie 2021 roku wynosiła 38,2 mln. Za polskim Rocznikiem Statystycznym 2021 informuje, że 85 proc. populacji uważa się za rzymskich katolików. Następnymi pod względem liczebności są: Polski Kościół Prawosławny (oficjalnie pół miliona wiernych, ale wraz z napływem ukraińskim i białoruskich migrantów może być ich już ponad milion) oraz świadkowie Jehowy (115 tys.). Żydów jest 20 tys. (choć według naczelnego rabina Polski – 40 tys.), zaś muzułmanów 25 tys. (z czego 10 proc.to Tatarzy).

Rejestracja

Grupy religijne mogą rejestrować się w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, choć nie jest to obligatoryjne, aby móc prowadzić działalność. Aby dokonać rejestracji, należy złożyć wniosek z danymi co najmniej stu członków grupy, opisem działalności, doktryny, praktyk religijnych, informacjami o kierownictwie itp. Jeśli ministerstwo odrzuci wniosek o rejestrację, można odwołać się do sądu administracyjnego. Prawo zezwala na takie odrzucenie, gdy grupa nie spełnia wymogów formalnych lub gdy jej działalność może naruszać porządek publiczny, zdrowie, moralność publiczną, władzę rodzicielską, wolność lub prawa innych osób.

W styczniu 2021 r. ministerstwo odmówiło rejestracji Wielowyznaniowego Kościoła Artystów Wizualnych z powodów niespełnienia wymogów formalnych. W marcu zarejestrowało Katolicki Kościół Narodowy, w grudniu Kościół Naturalny. W lipcu sąd administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję ministerstwa w sprawie usunięcia Reformowanego Kościoła Katolickiego z rejestru Kościołów i wyznań religijnych, argumentując, że decyzja ta może nieodwracalnie uniemożliwić jego działalność. O wykreślenie z rejestru zwrócił się prokurator generalny w lipcu 2020 roku, tłumacząc, że uznając małżeństwa osób tej samej płci łamie on Konstytucję, która stanowi, że małżeństwem jest związek kobiety i mężczyzny. 

Pandemia

Raport zwraca uwagę (powołując się tym razem na KAI) na przedstawioną w sierpniu 2021 roku przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego krytykę „bezprecedensowych” surowych restrykcji nałożonych przez rząd na Kościoły, bez uprzednich konsultacji, dotyczących walki z pandemią COVID-19. Szef episkopatu uznał, że ta jednostronna decyzja nie uwzględnia autonomii Kościoła, zagwarantowanej w Konstytucji i konkordacie oraz stwierdził, że wymaga to wyciągnięcia wniosków na przyszłość dla dobra demokracji, której z jedną z ważnych zasad jest poszanowanie wolności religijnej. 

Zwrot mienia

Duża część raportu dotyczy zwrotu mienia instytucji religijnych, przejętego podczas okupacji niemieckiej lub znacjonalizowanego po II wojnie światowej. Dokument zwraca uwagę, że nie ma w Polsce ustawy regulującej tę kwestię i grupy religijne mogą dochodzić swej własności na drodze sądowej. Według autorów dokumentu, utrudni to nowelizacja Kodeksu Postępowania Administracyjnego z czerwca 2021 roku, która wyklucza zaskarżenie decyzji administracyjnych wydanych więcej niż 30 lat wcześniej i zamyka wszelkie nierozstrzygnięte administracyjnie odwołania od tych decyzji.

pb (KAI) / Warszawa, Waszyngton



 

Polecane
Emerytury
Stażowe