Papież, Bono, Ronaldinho na inauguracji katolickiego ruchu Scholas Occurrentes

Papież Franciszek przewodniczył inauguracji Międzynarodowego Ruchu Edukacyjnego Scholas Occurrentes. Podczas spotkania ogłoszono, że 10 października na Stadionie Olimpijskim w Rzymie odbędzie się „mecz dla pokoju”, który zostanie rozegrany w hołdzie Diego Maradonie. Znani piłkarze: Ronaldinho, Maxi Rodríguez i Dani Alves zaprosili Ojca Świętego na trybuny.
Papież Franciszek otrzymał koszulkę od Ronaldinho Papież, Bono, Ronaldinho na inauguracji katolickiego ruchu Scholas Occurrentes
Papież Franciszek otrzymał koszulkę od Ronaldinho / EPA/FABIO FRUSTACI Dostawca: PAP/EPA

"Mecz dla pokoju"

W inicjatywie, z którą wystąpił zmarły przed rokiem Maradona, zapowiedzieli swój udział m.in. Lionel Messi, Ginaluigi Buffon, Ivan Rakitić, Ángel Di María, Pepe Reina i Luis Suarez. To międzyreligijne wydarzenie sportowe ma stać się apelem pokój, jedność i spotkanie.

Od Ronaldinho papież otrzymał opaskę kapitańską i koszulkę z numerem 10. Franciszek pobłogosławił drzewo oliwne i złożył autograf na piłce.

- Poznałem Diego Armando Maradonę z okazji meczu dla pokoju w 2014 roku. Pamiętam o wszystkim, co zrobił Diego dla Scholas Occurrentes, fundacji, która zajmuje się najbardziej potrzebującymi na świecie – powiedział papież. Dodał, że Maradona „na boisku był poetą”, „wielkim mistrzem, który dawał radość milionom ludzi, zarówno w Argentynie, jak i w Neapolu” [był zawodnikiem SSC Napoli – KAI]. A jednocześnie był „bardzo słabym człowiekiem” – stwierdził Franciszek.

Przypomniał mistrzostwa świata w piłce nożnej w 1986 roku, kiedy Argentyna zdobyła tytuł mistrza świata za sprawą strzału Maradony. – Byłem we Frankfurcie, w trudnym dla mnie czasie, bo uczyłem się języka i zbierałem materiały do pracy doktorskiej. Nie mogłem oglądać finału mistrzostw świata i wynik poznałem dopiero dzień po zwycięstwie Argentyny nad Niemcami, gdy dziewczyna z Japonii napisała: „Viva Argentina” na tablicy w czasie lekcji niemieckiego – wyznał papież.

Scholas Occurrentes

Podczas spotkania z udziałem 50-osobowej grupy młodzieży z różnych stron świata ze Szkoły „Laudato si’”, a także znanych postaci ze świata sztuki, sportu i nowych technologii, które odbyło się na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim, głos zabrał m.in. Bono, lider zespołu U2. Zapytał papieża o supermoc kobiet w świecie, na co Franciszek odpowiedział: „Mówimy o Matce Ziemi, a nie o Ojcu Ziemi. Myślę, że to jasne. Od tamtego popołudnia z jabłkiem one rządzą”, stwierdził Ojciec Święty odnosząc się do biblijnej historii Adama i Ewy.

Scholas Occurrentes powstały jako światowa sieć szkół pod patronatem Kościoła katolickiego, utworzona w celu wspierania więzi między wszystkimi szkołami na świecie. Jej misją jest „integracja uczniów poprzez inicjatywy technologiczne, sportowe i artystyczne, które wspierają wychowanie do kultury spotkania”. Stawia sobie za zadanie dzielenie się projektami, zwłaszcza ze szkołami z mniejszymi środkami, na rzecz edukacji bez wykluczeń. Pierwsze placówki tego rodzaju powstały po podpisaniu odpowiedniego porozumienia przez znanych piłkarzy: Argentyńczyka Lionela Messiego i Włocha Gianluigiego Buffona w siedzibie Papieskiej Akademii Nauk 13 sierpnia 2013 r. Odbył się wówczas towarzyski mecz piłki nożnej dla uczczenia papieża między drużynami Argentyny i Włoch.

Poprzednikami Scholas Occurentes były programy „Szkoły Sąsiedzkie” i „Szkoły Siostrzane”, powstałe z inspiracji ówczesnego arcybiskupa Buenos Aires kard. Jorge Mario Bergoglio. Ich linią przewodnią były słowa obecnego papieża: „Połączyć szkoły, sport ludowy i solidarność”. Uważał on, że znane postacie, zwłaszcza sportu, będą wychowywać miliony dzieci swoim przykładem oraz że sport i sztuka ludowa stanowią wspaniałe narzędzia kształtowania wartości.

19 marca 2014 r. Stolica Apostolska oficjalnie uznała Scholas Occurrentes za prywatną fundację, podlegającą od sierpnia 2015 r. Kongregacji ds. Duchowieństwa. Przewodniczą jej profesorowie José María del Corral i Enrique Palmeyro, którzy wraz z bp. Marcelo Sanchezem Sorondo tworzą kierownictwo Scholas. Fundacja ma własny hymn „Sembradores del encuentro” (Siewcy spotkania). Tworzy sieć ponad 400 tys. instytucji edukacyjnych w 190 państwach. Ma 15 siedzib w różnych krajach: Argentynie, Chile, Watykanie, Kolumbii, Hiszpanii, Haiti, Włoszech, Meksyku, Mozambiku, Panamie, Paragwaju, Portugalii, Rumunii, Japonii i USA. W najbliższych latach zamierza otworzyć siedziby w kolejnych państwach.

Biorąc pod uwagę stałe rozszerzanie się działalności fundacji, 19 marca br. papież Franciszek nadał jej nową formę prawną – ruchu edukacyjnego o charakterze międzynarodowym.

pb (KAI/infobae.com) / Rzym


 

POLECANE
Nieoficjalnie: Sprzeciw Polski i Francji to za mało, żeby zablokować umowę z Mercosurem z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Sprzeciw Polski i Francji to za mało, żeby zablokować umowę z Mercosurem

Polska i Francja to za mało, żeby zablokować podpisanie przez Komisję Europejską umowy o wolnym handlu z Mercosurem, czyli państwami Ameryki Płd.; kwestią sporną pozostaje to, czy KE odważy się podpisać porozumienie przy sprzeciwie dwóch tak dużych państw członkowskich - usłyszała PAP w unijnych źródłach.

Były premier w żałobie. Smutne doniesienia obiegły sieć z ostatniej chwili
Były premier w żałobie. Smutne doniesienia obiegły sieć

Waldemar Pawlak, były premier Polski i wieloletni lider Polskiego Stronnictwa Ludowego, podzielił się bolesną informacją o śmierci swojej mamy, Marianny Pawlak. Smutną wiadomość przekazał w środę, 27 listopada, za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Niemieckie służby podały nowe dane nt. imigrantów podrzuconych Polakom z ostatniej chwili
Niemieckie służby podały nowe dane nt. imigrantów podrzuconych Polakom

Niemiecka policja podała nowe dane o imigrantach przyłapanych na nielegalnym pobycie w Niemczech, którzy zostali odesłani do Polski. 

Dramat w ośrodku wychowawczym. 13-latek w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Dramat w ośrodku wychowawczym. 13-latek w stanie krytycznym

W Okręgowym Ośrodku Wychowawczym w Jerzmanowicach-Zdroju (woj. dolnośląskie) doszło do dramatycznego zdarzenia.

Trzaskowski chce pochować ofiary Rzezi Wołyńskiej na Powązkach. Jest odpowiedź Stowarzyszenia Wspólnota i Pamięć z ostatniej chwili
Trzaskowski chce pochować ofiary Rzezi Wołyńskiej na Powązkach. Jest odpowiedź Stowarzyszenia Wspólnota i Pamięć

"Panie Prezydencie Trzaskowski, pierwszy raz publicznie odniósł się Pan do postulatu, który podnosimy od lat (...) Czy wreszcie Pan zauważył ten problem?" – pisze Stowarzyszenie Wspólnota i Pamięć, odnosząc się do deklaracji prezydenta Warszawy i kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego ws. pochowania ofiar Rzezi Wołyńskiej na Powązkach.

CBA zatrzymało byłego szefa SLD z ostatniej chwili
CBA zatrzymało byłego szefa SLD

CBA zatrzymało sześć osób w Warszawie, Radomiu i Zgierzu. Wśród nich, jak nieoficjalnie przekazano znajduje się ważny polityk związany z SLD.

Prof. Władysław Mielczarski: Nie ma dowodów na to, że CO2 spowoduje ocieplenie. Polski węgiel może być tani gorące
Prof. Władysław Mielczarski: Nie ma dowodów na to, że CO2 spowoduje ocieplenie. Polski węgiel może być tani

- (...) nie ma żadnych dowodów na to, że ten gaz CO2 - przyp. red.), czy jego wydzielanie spowoduje kiedyś ocieplenie. Dowodów na to nie ma żadnych. Są jakieś teorie, ale one nie są w żaden sposób umocowane - mówi prof. Władysław Mielczarskie w rozmowie z Anną Wiejak.

Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Tak rząd Tuska chce wychodzić z procedury nadmiernego deficytu Wiadomości
Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Tak rząd Tuska chce wychodzić z procedury nadmiernego deficytu

Komisja Europejska zgodziła się wczoraj na polski plan wychodzenia z procedury nadmiernego deficytu. Jak jednak alarmuje Adrian Biernacki, były rzecznik prasowy Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej w Brukseli, a obecnie rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, w planie znalazło się wiele niepokojących zapisów.

Legendarna piosenkarka ogłosiła koniec kariery z ostatniej chwili
Legendarna piosenkarka ogłosiła koniec kariery

Legendarna piosenkarka Cher, często określana jako Bogini Popu wydała oświadczenie. Artystka ogłosiła, że zbliżająca się premiera jej nowej płyty będzie równocześnie zakończeniem jej kariery muzycznej. 78-letnia gwiazda poinformowała o swojej decyzji podczas wydarzenia branżowego w Londynie.

Wiadomości
Jeszcze dziś wniosek o ekshumację ofiar Rzezi Wołyńskiej

Po latach oczekiwań i niepowodzeń w kwestii poszukiwań oraz ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej pojawiło się światełko nadziei. Podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Polski, strona ukraińska zadeklarowała brak przeszkód formalnych dla takich działań. Karolina Romanowska, założycielka Stowarzyszenia Pojednanie Polsko-Ukraińskie, jeszcze dziś chce sprawdzić autentyczność tych zapewnień, składając wniosek o ekshumację swoich krewnych.

REKLAMA

Papież, Bono, Ronaldinho na inauguracji katolickiego ruchu Scholas Occurrentes

Papież Franciszek przewodniczył inauguracji Międzynarodowego Ruchu Edukacyjnego Scholas Occurrentes. Podczas spotkania ogłoszono, że 10 października na Stadionie Olimpijskim w Rzymie odbędzie się „mecz dla pokoju”, który zostanie rozegrany w hołdzie Diego Maradonie. Znani piłkarze: Ronaldinho, Maxi Rodríguez i Dani Alves zaprosili Ojca Świętego na trybuny.
Papież Franciszek otrzymał koszulkę od Ronaldinho Papież, Bono, Ronaldinho na inauguracji katolickiego ruchu Scholas Occurrentes
Papież Franciszek otrzymał koszulkę od Ronaldinho / EPA/FABIO FRUSTACI Dostawca: PAP/EPA

"Mecz dla pokoju"

W inicjatywie, z którą wystąpił zmarły przed rokiem Maradona, zapowiedzieli swój udział m.in. Lionel Messi, Ginaluigi Buffon, Ivan Rakitić, Ángel Di María, Pepe Reina i Luis Suarez. To międzyreligijne wydarzenie sportowe ma stać się apelem pokój, jedność i spotkanie.

Od Ronaldinho papież otrzymał opaskę kapitańską i koszulkę z numerem 10. Franciszek pobłogosławił drzewo oliwne i złożył autograf na piłce.

- Poznałem Diego Armando Maradonę z okazji meczu dla pokoju w 2014 roku. Pamiętam o wszystkim, co zrobił Diego dla Scholas Occurrentes, fundacji, która zajmuje się najbardziej potrzebującymi na świecie – powiedział papież. Dodał, że Maradona „na boisku był poetą”, „wielkim mistrzem, który dawał radość milionom ludzi, zarówno w Argentynie, jak i w Neapolu” [był zawodnikiem SSC Napoli – KAI]. A jednocześnie był „bardzo słabym człowiekiem” – stwierdził Franciszek.

Przypomniał mistrzostwa świata w piłce nożnej w 1986 roku, kiedy Argentyna zdobyła tytuł mistrza świata za sprawą strzału Maradony. – Byłem we Frankfurcie, w trudnym dla mnie czasie, bo uczyłem się języka i zbierałem materiały do pracy doktorskiej. Nie mogłem oglądać finału mistrzostw świata i wynik poznałem dopiero dzień po zwycięstwie Argentyny nad Niemcami, gdy dziewczyna z Japonii napisała: „Viva Argentina” na tablicy w czasie lekcji niemieckiego – wyznał papież.

Scholas Occurrentes

Podczas spotkania z udziałem 50-osobowej grupy młodzieży z różnych stron świata ze Szkoły „Laudato si’”, a także znanych postaci ze świata sztuki, sportu i nowych technologii, które odbyło się na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim, głos zabrał m.in. Bono, lider zespołu U2. Zapytał papieża o supermoc kobiet w świecie, na co Franciszek odpowiedział: „Mówimy o Matce Ziemi, a nie o Ojcu Ziemi. Myślę, że to jasne. Od tamtego popołudnia z jabłkiem one rządzą”, stwierdził Ojciec Święty odnosząc się do biblijnej historii Adama i Ewy.

Scholas Occurrentes powstały jako światowa sieć szkół pod patronatem Kościoła katolickiego, utworzona w celu wspierania więzi między wszystkimi szkołami na świecie. Jej misją jest „integracja uczniów poprzez inicjatywy technologiczne, sportowe i artystyczne, które wspierają wychowanie do kultury spotkania”. Stawia sobie za zadanie dzielenie się projektami, zwłaszcza ze szkołami z mniejszymi środkami, na rzecz edukacji bez wykluczeń. Pierwsze placówki tego rodzaju powstały po podpisaniu odpowiedniego porozumienia przez znanych piłkarzy: Argentyńczyka Lionela Messiego i Włocha Gianluigiego Buffona w siedzibie Papieskiej Akademii Nauk 13 sierpnia 2013 r. Odbył się wówczas towarzyski mecz piłki nożnej dla uczczenia papieża między drużynami Argentyny i Włoch.

Poprzednikami Scholas Occurentes były programy „Szkoły Sąsiedzkie” i „Szkoły Siostrzane”, powstałe z inspiracji ówczesnego arcybiskupa Buenos Aires kard. Jorge Mario Bergoglio. Ich linią przewodnią były słowa obecnego papieża: „Połączyć szkoły, sport ludowy i solidarność”. Uważał on, że znane postacie, zwłaszcza sportu, będą wychowywać miliony dzieci swoim przykładem oraz że sport i sztuka ludowa stanowią wspaniałe narzędzia kształtowania wartości.

19 marca 2014 r. Stolica Apostolska oficjalnie uznała Scholas Occurrentes za prywatną fundację, podlegającą od sierpnia 2015 r. Kongregacji ds. Duchowieństwa. Przewodniczą jej profesorowie José María del Corral i Enrique Palmeyro, którzy wraz z bp. Marcelo Sanchezem Sorondo tworzą kierownictwo Scholas. Fundacja ma własny hymn „Sembradores del encuentro” (Siewcy spotkania). Tworzy sieć ponad 400 tys. instytucji edukacyjnych w 190 państwach. Ma 15 siedzib w różnych krajach: Argentynie, Chile, Watykanie, Kolumbii, Hiszpanii, Haiti, Włoszech, Meksyku, Mozambiku, Panamie, Paragwaju, Portugalii, Rumunii, Japonii i USA. W najbliższych latach zamierza otworzyć siedziby w kolejnych państwach.

Biorąc pod uwagę stałe rozszerzanie się działalności fundacji, 19 marca br. papież Franciszek nadał jej nową formę prawną – ruchu edukacyjnego o charakterze międzynarodowym.

pb (KAI/infobae.com) / Rzym



 

Polecane
Emerytury
Stażowe