Jest reakcja ministerstwa na apel związkowców ws. filmu „Klecha”

„Mając świadomość historycznego znaczenia tematu filmu «Klecha», MKiDN i PISF udzieliły dodatkowego wsparcia, dzięki któremu proces produkcji filmu zakończy się najpóźniej za kilka miesięcy” – informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wyjaśnieniu przesłanym KAI w związku z opublikowanym 27 kwietnia na portalu ekai.pl artykułem „Związkowcy piszą do wicepremiera Glińskiego w sprawie filmu «Klecha»”. Ministerstwo przypomina, że dystrybucja filmu uległa opóźnieniu z uwagi na konflikt między podmiotami zaangażowanymi w realizację produkcji, niezależny od MKiDN oraz PISF.
Od lewej: amb. Frederic Billet, min. Piotr Gliński Jest reakcja ministerstwa na apel związkowców ws. filmu „Klecha”
Od lewej: amb. Frederic Billet, min. Piotr Gliński / PAP/Albert Zawada

 

Publikujemy treść przesłanego wyjaśnienia:

[pisownia oryginalna – przyp. red.]

Prace nad filmem „Klecha” opowiadające o losach ks. Romana Kotlarza są już w końcowej fazie. Ze względu na wewnętrzny konflikt pomiędzy dwoma prywatnymi podmiotami zaangażowanymi w realizację produkcji – niezależny od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – dystrybucja filmu uległa opóźnieniu. Należy podkreślić, że film powstał dzięki decydującemu wsparciu ze środków publicznych MKiDN i PISF. Mając świadomość historycznego znaczenia tematu MKiDN i PISF udzieliły także dodatkowego wsparcia finansowego, dzięki któremu proces produkcji zakończy się najpóźniej za kilka miesięcy. „Klecha” jest jednym z ponad 200 filmów historycznych, w realizację których zaangażowane jest MKiDN. 

Obecnie produkcja przechodzi proces restrukturyzacji, którym zajmuje się doświadczona firma produkcyjna „Monolith Films”. Pod kątem artystycznym film jest już dziełem ukończonym. Mimo, że opóźnienie w dystrybucji filmu wynika wyłącznie z przyczyn od nas niezależnych, koszty związane z dodatkowymi pracami końcowymi zostaną w pełni pokryte przez MKiDN i PISF. 

O filmie

Film, oparty na historii księdza Romana Kotlarza, opowiada historię niezwykle brutalnych działań powstałej w 1973 roku tzw. „Grupy D“ – ściśle tajnego oddziału specjalnego do walki z Kościołem w IV Departamencie MSW. Szefem spec oddziału zostaje pozbawiony skrupułów, cynicznie manipulujący ludźmi „Mistrzo”. Pobicia, uprowadzenia, podpalenia i prowokacje, to sztandarowe metody pracy tajnej grupy, której jednym z ważniejszych zadań jest zastraszanie i próba pozyskania do współpracy niezłomnego księdza Romana, proboszcza z podradomskiego Pelagowa, ze szczególną perfidią prześladowanego przez komunistyczne służby już od czasów studiów w Seminarium Duchownym w Krakowie w latach 50. Nękany nocnymi telefonami z pogróżkami i szantażowany ksiądz Roman nie ustaje jednak w działaniach wspierających strajkujących robotników z Radomia, co wywołuje furię „Mistrza” i popycha go do podjęcia coraz drastyczniejszych kroków. Nieudana próba zamachu na życie kapłana tylko zwiększa jego determinację w walce o prawa pokrzywdzonych.

Ponad 200 filmów o polskiej historii

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z instytucjami podległymi (Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, Techfilmem, Narodowym Centrum Kultury oraz Biurem Programu „Niepodległa”), a także przy znacznym wsparcie TVP, jest zaangażowane w powstanie i realizację ponad 200 filmów opowiadających o polskiej historii. To nie tylko filmy fabularne, ale też dokumentalne, edukacyjne, animacje i seriale.

Na ekranach już się pojawiły lub są ukończone i oczekują na dystrybucję m.in. takie produkcje jak: „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” (historia elitarnego Dywizjonu 303), „Kartka z Powstania” (film VR o Powstaniu Warszawskim), „Legiony” (opowieść o bojowym czynie Legionów), „Piłsudski” (fragment biografii Józefa Piłsudskiego), „Kurier”, (film inspirowany misją Jana Nowaka-Jeziorańskiego w czasie II wojny światowej), „Zieja” (historia ks. Jana Ziei – kapelana wojny ’20 r., Szarych Szeregów i AK, członka KOR-u), „Orzeł. Ostatni Patrol” (opowieść o okręcie podwodnym ORP „Orzeł”), „Orlęta” (obrona Grodna przed Sowietami we wrześniu 1939 r.), „Mistrz” (dzieje pięściarza Tadeusza „Teddy” Pietrzykowskiego – więźnia Auschwitz), „Żeby nie było śladów” (film o morderstwie Grzegorza Przemyka i esbeckim „śledztwie” po jego śmierci), „Śmierć Zygielbojma” (tragiczna historia Szmula Zygielbojma – członka Rady Narodowej RP w czasie II wojny światowej) i kilkadziesiąt innych. 

W trakcie realizacji są m.in. „Jak bardzo mnie kochasz” (historia rodziny Ulmów z Markowej zamordowanej za pomoc Żydom), „1939 – List do Putina” (okoliczności wybuchu II wojny światowej i rola sojuszu niemiecko-rosyjskiego), „Ptaki Auschwitz” (film oparty na prawdziwej historii ucieczki z Auschwitz), „Rebelia – Twierdza Wrocław” (dramatyczne rozdziały historii Solidarności Walczącej), „Walcząca” (opowieść o historii znaku Polski Walczącej) „Raport Pileckiego” (film fabularny o rotmistrzu Witoldzie Pileckim) i „Czerwone maki” (opowieść o bitwie o Monte Cassino).

MKiDN, maj / Warszawa


 

POLECANE
W związku z zabójstwem lekarza Bodnar odwołuje szefa Służby Więziennej z ostatniej chwili
W związku z zabójstwem lekarza Bodnar odwołuje szefa Służby Więziennej

- 35-latek zatrzymany ws. zabójstwa lekarza okazał się funkcjonariuszem Służby Więziennej – poinformował minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Jako początek "głębszych zmian" w SW zapowiedział wniosek o odwołanie dyrektora generalnego płk. Andrzeja Pecki.

Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego z ostatniej chwili
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego

We wtorek po południu na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęło się spotkanie liderów państw Inicjatywy Trójmorza, podczas którego wykonano niezwykle symboliczną fotografię.

Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać? Wiadomości
Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać?

Coraz więcej Polaków otrzymuje połączenia z nieznanych, zagranicznych numerów – najczęściej z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii. Choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak oferta pracy lub kontakt od znajomego, to w rzeczywistości mamy do czynienia z próbą oszustwa.

Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną z ostatniej chwili
Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną

Ministerstwo klimatu i środowiska tworzy serwis poświęcony walce z dezinformacją klimatyczną – poinformowała we wtorek minister Paulina Hennig-Kloska. Zjawisko dezinformacji klimatycznej było jednym z tematów nieformalnego spotkania ministrów środowiska i klimatu w Warszawie.

To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii tylko u nas
To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii

Od 12 godzin pod pełną parą pracuja hiszpańscy śledczy i analitycy rynku energii, aby ustalić, co było faktycznym powodem pierwszego tak dużego w Europie blackoutu. Wstępnie wykluczono atak terrorystyczny. Niemal na pewno nie był to sabotaż pracownika lub pracowników spółek energetycznych. Czy za problemem stoi miks energetyczny kraju Cervantesa? Liczby i eksperci sugerują, że to najbardziej prawdopodobne.

Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz tylko u nas
Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz

To nie strachy na Lachy, ale bardzo realny scenariusz. Wojnę z NATO – zapewne początkowo na jak najniższym poziomie eskalacji, by dać pretekst USA i „starej Europie” do wstrzymania się od pełnej odpowiedzi – Rosja rozpocznie nad Bałtykiem.

Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy z ostatniej chwili
Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy

W rozmowie z RatujŻycie.pl siostra zatrzymanego ks. Grzegorza opisała, w jaki sposób jej brat został zatrzymany przez służby w związku z mailem, jakiego wysłał do dr Gizeli Jagielskiej.

Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie

Popierany przez PiS kandydat Karol Nawrocki stwierdził we wtorek w Nowej Dębie, że Polska potrzebuje zwierzchnika sił zbrojnych, "który będzie stabilny emocjonalnie i stabilny pod względem swoich poglądów". Wskazał, że chodzi o osobę, która m.in. zadba o nasz sojusz z USA i o pozycję Polski w NATO.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego z ostatniej chwili
Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. bezpieczeństwa energetycznego Polski zapowiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu liderów Trójmorza. Jak powiedział, wydarzenia w Hiszpanii i Portugalii to "sygnał alarmowy", aby zadbać o stan sieci energetycznych regionu.

Dariusz Matecki wskazuje: Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw polityka
Dariusz Matecki wskazuje: "Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw"

"Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw wyborczych" – pisze na platformie X poseł PiS Dariusz Matecki o parlamentarzyście PO Sławomirze Nitrasie. W opublikowanym komentarzu Matecki opisał sytuację z 2006 roku, gdy Nitras był szefem sztabu wyborczego kandydata PO Piotr Krzystka na prezydenta Szczecina.

REKLAMA

Jest reakcja ministerstwa na apel związkowców ws. filmu „Klecha”

„Mając świadomość historycznego znaczenia tematu filmu «Klecha», MKiDN i PISF udzieliły dodatkowego wsparcia, dzięki któremu proces produkcji filmu zakończy się najpóźniej za kilka miesięcy” – informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wyjaśnieniu przesłanym KAI w związku z opublikowanym 27 kwietnia na portalu ekai.pl artykułem „Związkowcy piszą do wicepremiera Glińskiego w sprawie filmu «Klecha»”. Ministerstwo przypomina, że dystrybucja filmu uległa opóźnieniu z uwagi na konflikt między podmiotami zaangażowanymi w realizację produkcji, niezależny od MKiDN oraz PISF.
Od lewej: amb. Frederic Billet, min. Piotr Gliński Jest reakcja ministerstwa na apel związkowców ws. filmu „Klecha”
Od lewej: amb. Frederic Billet, min. Piotr Gliński / PAP/Albert Zawada

 

Publikujemy treść przesłanego wyjaśnienia:

[pisownia oryginalna – przyp. red.]

Prace nad filmem „Klecha” opowiadające o losach ks. Romana Kotlarza są już w końcowej fazie. Ze względu na wewnętrzny konflikt pomiędzy dwoma prywatnymi podmiotami zaangażowanymi w realizację produkcji – niezależny od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – dystrybucja filmu uległa opóźnieniu. Należy podkreślić, że film powstał dzięki decydującemu wsparciu ze środków publicznych MKiDN i PISF. Mając świadomość historycznego znaczenia tematu MKiDN i PISF udzieliły także dodatkowego wsparcia finansowego, dzięki któremu proces produkcji zakończy się najpóźniej za kilka miesięcy. „Klecha” jest jednym z ponad 200 filmów historycznych, w realizację których zaangażowane jest MKiDN. 

Obecnie produkcja przechodzi proces restrukturyzacji, którym zajmuje się doświadczona firma produkcyjna „Monolith Films”. Pod kątem artystycznym film jest już dziełem ukończonym. Mimo, że opóźnienie w dystrybucji filmu wynika wyłącznie z przyczyn od nas niezależnych, koszty związane z dodatkowymi pracami końcowymi zostaną w pełni pokryte przez MKiDN i PISF. 

O filmie

Film, oparty na historii księdza Romana Kotlarza, opowiada historię niezwykle brutalnych działań powstałej w 1973 roku tzw. „Grupy D“ – ściśle tajnego oddziału specjalnego do walki z Kościołem w IV Departamencie MSW. Szefem spec oddziału zostaje pozbawiony skrupułów, cynicznie manipulujący ludźmi „Mistrzo”. Pobicia, uprowadzenia, podpalenia i prowokacje, to sztandarowe metody pracy tajnej grupy, której jednym z ważniejszych zadań jest zastraszanie i próba pozyskania do współpracy niezłomnego księdza Romana, proboszcza z podradomskiego Pelagowa, ze szczególną perfidią prześladowanego przez komunistyczne służby już od czasów studiów w Seminarium Duchownym w Krakowie w latach 50. Nękany nocnymi telefonami z pogróżkami i szantażowany ksiądz Roman nie ustaje jednak w działaniach wspierających strajkujących robotników z Radomia, co wywołuje furię „Mistrza” i popycha go do podjęcia coraz drastyczniejszych kroków. Nieudana próba zamachu na życie kapłana tylko zwiększa jego determinację w walce o prawa pokrzywdzonych.

Ponad 200 filmów o polskiej historii

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z instytucjami podległymi (Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, Techfilmem, Narodowym Centrum Kultury oraz Biurem Programu „Niepodległa”), a także przy znacznym wsparcie TVP, jest zaangażowane w powstanie i realizację ponad 200 filmów opowiadających o polskiej historii. To nie tylko filmy fabularne, ale też dokumentalne, edukacyjne, animacje i seriale.

Na ekranach już się pojawiły lub są ukończone i oczekują na dystrybucję m.in. takie produkcje jak: „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” (historia elitarnego Dywizjonu 303), „Kartka z Powstania” (film VR o Powstaniu Warszawskim), „Legiony” (opowieść o bojowym czynie Legionów), „Piłsudski” (fragment biografii Józefa Piłsudskiego), „Kurier”, (film inspirowany misją Jana Nowaka-Jeziorańskiego w czasie II wojny światowej), „Zieja” (historia ks. Jana Ziei – kapelana wojny ’20 r., Szarych Szeregów i AK, członka KOR-u), „Orzeł. Ostatni Patrol” (opowieść o okręcie podwodnym ORP „Orzeł”), „Orlęta” (obrona Grodna przed Sowietami we wrześniu 1939 r.), „Mistrz” (dzieje pięściarza Tadeusza „Teddy” Pietrzykowskiego – więźnia Auschwitz), „Żeby nie było śladów” (film o morderstwie Grzegorza Przemyka i esbeckim „śledztwie” po jego śmierci), „Śmierć Zygielbojma” (tragiczna historia Szmula Zygielbojma – członka Rady Narodowej RP w czasie II wojny światowej) i kilkadziesiąt innych. 

W trakcie realizacji są m.in. „Jak bardzo mnie kochasz” (historia rodziny Ulmów z Markowej zamordowanej za pomoc Żydom), „1939 – List do Putina” (okoliczności wybuchu II wojny światowej i rola sojuszu niemiecko-rosyjskiego), „Ptaki Auschwitz” (film oparty na prawdziwej historii ucieczki z Auschwitz), „Rebelia – Twierdza Wrocław” (dramatyczne rozdziały historii Solidarności Walczącej), „Walcząca” (opowieść o historii znaku Polski Walczącej) „Raport Pileckiego” (film fabularny o rotmistrzu Witoldzie Pileckim) i „Czerwone maki” (opowieść o bitwie o Monte Cassino).

MKiDN, maj / Warszawa



 

Polecane
Emerytury
Stażowe