Zestawienie państw łamiących wolność religijną. Rządy talibów “najgorsze z najgorszych”

Afganistan pod rządami talibów znalazł się wśród 15 “najgorszych z najgorszych” państw, w których łamana jest wolność religijna. Mówi o tym najnowszy raport amerykańskiej Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej, ogłoszony 25 kwietnia w Waszyngtonie. W pierwszej dziesiątce “krajów, budzących szczególne zaniepokojenie”, znalazły się, podobnie jak w latach poprzednich, Korea Północna i państwa islamskie, a także Chiny i Rosja. Opracowanie dotyczy wydarzeń w 2021 roku.
  Zestawienie państw łamiących wolność religijną. Rządy talibów “najgorsze z najgorszych”
/ EPA/STRINGER Dostawca: PAP/EPA

Komisja ta, utworzona w 1998 na mocy Ustawy o Międzynarodowej Wolności Religijnej, śledzi na bieżąco stan swobody wyznania i religii na całym świecie i na tej podstawie opracowuje co roku raport, obejmujący w praktyce wszystkie państwa. Materiały do niego pochodzą z wielu źródeł, głównie z amerykańskich placówek dyplomatycznych, rozsianych po całym globie, a także od różnych organizacji krajowych i międzynarodowych, głównie pozarządowych. Wnioski i zalecenia Komisji są przekazywane rządowi i Kongresowi, nie są jednak obowiązujące.

Afganistan

Tegoroczny raport zwraca uwagę, że w Afganistanie od czasu objęcia tam władzy przez talibów [pod koniec sierpnia 2021] członkowie mniejszości religijnych “doświadczają prześladowań, są zatrzymywani a nawet mordowani ze względu na swoją wiarę lub wierzenia”. Wynika to, zdaniem autorów dokumentu, z przyjęcia przez nowych rządców kraju surowej interpretacji islamu sunnickiego. Raport przywołuje również przypadki ataków na mniejszości wyznaniowe, dokonywane przez obecnych w Afganistanie członków tzw. Państwa Islamskiego, skądinąd wrogo nastawionego do talibów.

Afganistan jest jednym z 15 krajów, które Komisja uznała, że winny się znaleźć w sporządzanym przez Departament Stanu wykazie “państw, budzących szczególne zatroskanie”. Według raportu rządy te są “najgorsze z najgorszych” wskutek tolerowania lub zaangażowania w “systematyczne, ciągłe i skandaliczne łamanie wolności religijnej”. Obok reżymu w Kabulu autorzy sprawozdania zamieścili w nim m.in. Indie, Nigerię, Syrię i Wietnam, krytykując przy tym administrację Joe Bidena za usunięcie Nigerii z tego spisu w poprzednim roku.

Jeśli chodzi o Afganistan, to raport zwraca uwagę, że po dojściu talibów do władzy uciekło stamtąd wielu wyznawców judaizmu, hinduizmu i sikhizmu, pozostali natomiast ahmadyjczycy [odłam muzułmanów, który “prawowierni” wyznawcy nie uznają za nurt islamu – KAI], bahaiści i chrześcijanie, w tym również nowo nawróceni z islamu – wszyscy oni muszą modlić się w głębokim ukryciu w obawie przed prześladowaniami.

Komisja przytoczyła także raport organizacji broniącej praw człowieka – Human Rights Watch, z którego wynika, iż talibowie zaatakowali i zagarnęli własność etnicznych Hazarów (w środkowym Afganistanie), należących do mniejszości szyickiej, oraz materiał Amnesty International o dokonanej przez talibów masakrze mężczyzn hazarskich w 2021 roku. Wiele śmiertelnych zamachów na członków tej społeczności było, według Komisji, dziełem odłamu Państwa Islamskiego w prowincji Chorasan (tzw. IS-K), wrogiego talibom, o którym wiadomo, że jest wielkim wyzwaniem dla bezpieczeństwa kraju. Na okładce raportu zamieszczono zdjęcie ubiegłorocznego ataku IS-K na meczet szyicki w prowincji Kunduz. Z raportu CIA “World Factbook” za rok 2009 wynikało, że 99,7 proc. Afgańczyków to muzułmanie, głównie sunnici, podczas gdy szyitów było wtedy 10-15 proc.

Objąwszy władzę “talibowie obiecywali, że utworzą rząd złożony z członków różnych wspólnot, tymczasem ich działania pokazują coś zupełnie innego” – powiedziała przewodnicząca Komisji Nadine Maenza. Zwróciła uwagę, że nawet ci sunnici, którzy nie podzielają talibowego odczytywania prawa islamskiego, zostali zmuszeni do noszenia ubrań tak, jak zażądali tego nowi władcy kraju i do stosowania się do innych ich rozporządzeń. Komisja zaleciła zastosowanie indywidualnych sankcji wobec wyższych urzędników talibów, którym zarzucono największe łamanie wolności religijnej.

Rosja

Inne dane, zawarte w raporcie, w pewnym sensie zapowiadały tragiczne wydarzenia związane z agresją Rosji na Ukrainę, wspominając o prześladowaniach w Rosji świadków Jehowy i członków niektórych innych mniejszości religijnych, jak Tatarzy na Krymie zajętym przez Moskwę w 2014 r. Departament Stanu po raz pierwszy wymienił w ub.r. Rosję jako kraj “szczególnego zatroskania”.

- Obawiamy się, że przemoc będzie się nadal nasilała z powodu jawnego łamania przez Rosję wolności religijnej u siebie i obecnie w czasie konfliktu na Ukrainie – stwierdził członek Komisji Khizr Khan na konferencji wideo 25 bm.

Mjanma, Chiny, Pakistan

Raport wspomina też o “okrucieństwach wobec wspólnot religijnych”, popełnianych przez juntę wojskową Mianmaru, o “arbitralnym zatrzymywaniu przez władze chińskie Ujgurów i innych muzułmanów turkojęzycznych i wtrącaniu ich do obozów koncentracyjnych, więzień i obozów pracy”. Pakistanowi zarzucono wzmożenie ustawy przeciw bluźnierstwu, zagrażającej mniejszościom, jak również skrytykowano Indie za pogorszenie sytuacji mniejszości religijnych pod rządami nacjonalistów hinduskich.

Komisja zaleciła ponadto wpisanie 12 krajów na “specjalną listę obserwacyjną” ze względu na pogarszający się w nich stan wolności religijnej. Są w tym wykazie Algieria, Kuba i Nikaragua, które już wcześniej znajdowały się w wykazie Departamentu Stanu, oraz Azerbejdząn, Egipt, Indonezja, Irak, Kazachstan, Malezja, Republika Środkowoafrykańska, Turcja i Uzbekistan.

kg (KAI) / Waszyngton


 

POLECANE
Przełom w sprawie ekshumacji na Wołyniu – Nawrocki reaguje na oświadczenie Ukrainy pilne
Przełom w sprawie ekshumacji na Wołyniu – Nawrocki reaguje na oświadczenie Ukrainy

Czekamy w gotowości do rozpoczęcia prac - oświadczył we wtorek prezes Instytutu Pamięci Narodowej i popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki. To reakcja na decyzję o zniesieniu moratorium na poszukiwania i ekshumację szczątków ofiar zbrodni wołyńskiej.

Witold Waszczykowski: Lewicowych dietetyków atak na rolnictwo tylko u nas
Witold Waszczykowski: Lewicowych "dietetyków" atak na rolnictwo

W wielu państwach trwają protesty rolników przeciwko umowie handlowej Unii Europejskiej z państwami Ameryki Południowej z ugrupowania Mercosur. Rolnicy obawiają się napływu taniej żywności z regionu gdzie nie obowiązują europejskie normy i standardy. W tym duchu redaktor Monika Rutke zadała niedawno zasadne pytanie ministrowi Radosławowi Sikorskiemu, czy Polska przyłączy się do francuskiego sprzeciwu wobec umowie z Mercosur.

Kim wszedł do wojny. To alarm także dla Azji tylko u nas
Kim wszedł do wojny. To alarm także dla Azji

Udział kilkunastu tysięcy żołnierzy Korei Północnej nie zmieni biegu wojny Rosji z Ukrainą. Wszyscy skupiamy się na tym, co zyskuje Putin. A moim zdaniem więcej może zyskać Kim Dzong Un. I to nie jest dobra wiadomość dla azjatyckiego Dalekiego Wschodu. Rosja postrzega agresywną Koreę Północną jako użyteczny sposób na zajęcie, odwrócenie uwagi i zagrożenie siłom USA w regionie Azji i Pacyfiku, podczas gdy Rosja realizuje ważniejsze priorytety w Europie.

Koniec transrewolucji? Koncerny wracają do wyklętej J.K. Rowling z ostatniej chwili
Koniec transrewolucji? Koncerny wracają do "wyklętej" J.K. Rowling

Autorka takich powieści jak "Harry Potter" i "Fantastyczne zwierzęta" J.K. Rowling publicznie sprzeciwia się ideologii gender. Jednakże kilka lat wystarczyło, aby branża filmowa porzuciła walkę z Rowling. Obecnie jest zaangażowana w nową produkcję HBO.

Ambasador USA Mark Brzeziński rezygnuje ze stanowiska pilne
Ambasador USA Mark Brzeziński rezygnuje ze stanowiska

Jak przekazał portal Interia ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński poinformował o swojej rezygnacji ze stanowiska. 

Francja namawia Warszawę. Chodzi o ograniczenie dzieciom dostępu do mediów społecznościowych z ostatniej chwili
Francja namawia Warszawę. Chodzi o ograniczenie dzieciom dostępu do mediów społecznościowych

Francuski rząd ponawia próbę przeforsowania w UE przepisów ograniczających dostęp dzieciom poniżej 15. roku życia do mediów społecznościowych.

Krzysztof Stanowski atakowany za zapowiedź wywiadu z Januszem Walusiem. Jest oświadczenie dziennikarza pilne
Krzysztof Stanowski atakowany za zapowiedź wywiadu z Januszem Walusiem. Jest oświadczenie dziennikarza

Założyciel Kanału Zero Krzysztof Stanowski wystosował oświadczenie ws. zapowiedzi wywiadu z Januszem Walusiem.

Problemy Polski 2050. PKW zgłasza liczne zastrzeżenia polityka
Problemy Polski 2050. PKW zgłasza liczne zastrzeżenia

Jak informuje Rzeczpospolita, PKW ma zastrzeżenia co do Polski 2050 Szymona Hołowni. Pomimo, że jej sprawozdanie finansowe zostało przyjęte, to organ wskazał na liczne uchybienia.

Zabójca południowoafrykańskiego komunisty Janusz Waluś będzie gościem Kanału Zero z ostatniej chwili
Zabójca południowoafrykańskiego komunisty Janusz Waluś będzie gościem Kanału Zero

Kanał Zero poinformował, że po powrocie do Polski Janusz Waluś, zabójca Chrisa Chaniego, przywódcy południowoafrykańskich komunistycznych bojówek, będzie gościem Krzysztofa Stanowskiego.

Kobieta wygrała sprawę z farmaceutycznym gigantem. To pierwszy taki wyrok w Polsce z ostatniej chwili
Kobieta wygrała sprawę z farmaceutycznym gigantem. To pierwszy taki wyrok w Polsce

W 2007 r. Waleria rzuciła się pod pociąg metra i straciła obie nogi. Zażywała ona leki na Parkinsona firmy GSK. Po zapoznaniu się z amerykańską i brytyjską treścią ulotki pozwała do sądu koncern farmaceutyczny, a w tym roku wygrała z nimi w sądzie w sprawie o odszkodowanie.

REKLAMA

Zestawienie państw łamiących wolność religijną. Rządy talibów “najgorsze z najgorszych”

Afganistan pod rządami talibów znalazł się wśród 15 “najgorszych z najgorszych” państw, w których łamana jest wolność religijna. Mówi o tym najnowszy raport amerykańskiej Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej, ogłoszony 25 kwietnia w Waszyngtonie. W pierwszej dziesiątce “krajów, budzących szczególne zaniepokojenie”, znalazły się, podobnie jak w latach poprzednich, Korea Północna i państwa islamskie, a także Chiny i Rosja. Opracowanie dotyczy wydarzeń w 2021 roku.
  Zestawienie państw łamiących wolność religijną. Rządy talibów “najgorsze z najgorszych”
/ EPA/STRINGER Dostawca: PAP/EPA

Komisja ta, utworzona w 1998 na mocy Ustawy o Międzynarodowej Wolności Religijnej, śledzi na bieżąco stan swobody wyznania i religii na całym świecie i na tej podstawie opracowuje co roku raport, obejmujący w praktyce wszystkie państwa. Materiały do niego pochodzą z wielu źródeł, głównie z amerykańskich placówek dyplomatycznych, rozsianych po całym globie, a także od różnych organizacji krajowych i międzynarodowych, głównie pozarządowych. Wnioski i zalecenia Komisji są przekazywane rządowi i Kongresowi, nie są jednak obowiązujące.

Afganistan

Tegoroczny raport zwraca uwagę, że w Afganistanie od czasu objęcia tam władzy przez talibów [pod koniec sierpnia 2021] członkowie mniejszości religijnych “doświadczają prześladowań, są zatrzymywani a nawet mordowani ze względu na swoją wiarę lub wierzenia”. Wynika to, zdaniem autorów dokumentu, z przyjęcia przez nowych rządców kraju surowej interpretacji islamu sunnickiego. Raport przywołuje również przypadki ataków na mniejszości wyznaniowe, dokonywane przez obecnych w Afganistanie członków tzw. Państwa Islamskiego, skądinąd wrogo nastawionego do talibów.

Afganistan jest jednym z 15 krajów, które Komisja uznała, że winny się znaleźć w sporządzanym przez Departament Stanu wykazie “państw, budzących szczególne zatroskanie”. Według raportu rządy te są “najgorsze z najgorszych” wskutek tolerowania lub zaangażowania w “systematyczne, ciągłe i skandaliczne łamanie wolności religijnej”. Obok reżymu w Kabulu autorzy sprawozdania zamieścili w nim m.in. Indie, Nigerię, Syrię i Wietnam, krytykując przy tym administrację Joe Bidena za usunięcie Nigerii z tego spisu w poprzednim roku.

Jeśli chodzi o Afganistan, to raport zwraca uwagę, że po dojściu talibów do władzy uciekło stamtąd wielu wyznawców judaizmu, hinduizmu i sikhizmu, pozostali natomiast ahmadyjczycy [odłam muzułmanów, który “prawowierni” wyznawcy nie uznają za nurt islamu – KAI], bahaiści i chrześcijanie, w tym również nowo nawróceni z islamu – wszyscy oni muszą modlić się w głębokim ukryciu w obawie przed prześladowaniami.

Komisja przytoczyła także raport organizacji broniącej praw człowieka – Human Rights Watch, z którego wynika, iż talibowie zaatakowali i zagarnęli własność etnicznych Hazarów (w środkowym Afganistanie), należących do mniejszości szyickiej, oraz materiał Amnesty International o dokonanej przez talibów masakrze mężczyzn hazarskich w 2021 roku. Wiele śmiertelnych zamachów na członków tej społeczności było, według Komisji, dziełem odłamu Państwa Islamskiego w prowincji Chorasan (tzw. IS-K), wrogiego talibom, o którym wiadomo, że jest wielkim wyzwaniem dla bezpieczeństwa kraju. Na okładce raportu zamieszczono zdjęcie ubiegłorocznego ataku IS-K na meczet szyicki w prowincji Kunduz. Z raportu CIA “World Factbook” za rok 2009 wynikało, że 99,7 proc. Afgańczyków to muzułmanie, głównie sunnici, podczas gdy szyitów było wtedy 10-15 proc.

Objąwszy władzę “talibowie obiecywali, że utworzą rząd złożony z członków różnych wspólnot, tymczasem ich działania pokazują coś zupełnie innego” – powiedziała przewodnicząca Komisji Nadine Maenza. Zwróciła uwagę, że nawet ci sunnici, którzy nie podzielają talibowego odczytywania prawa islamskiego, zostali zmuszeni do noszenia ubrań tak, jak zażądali tego nowi władcy kraju i do stosowania się do innych ich rozporządzeń. Komisja zaleciła zastosowanie indywidualnych sankcji wobec wyższych urzędników talibów, którym zarzucono największe łamanie wolności religijnej.

Rosja

Inne dane, zawarte w raporcie, w pewnym sensie zapowiadały tragiczne wydarzenia związane z agresją Rosji na Ukrainę, wspominając o prześladowaniach w Rosji świadków Jehowy i członków niektórych innych mniejszości religijnych, jak Tatarzy na Krymie zajętym przez Moskwę w 2014 r. Departament Stanu po raz pierwszy wymienił w ub.r. Rosję jako kraj “szczególnego zatroskania”.

- Obawiamy się, że przemoc będzie się nadal nasilała z powodu jawnego łamania przez Rosję wolności religijnej u siebie i obecnie w czasie konfliktu na Ukrainie – stwierdził członek Komisji Khizr Khan na konferencji wideo 25 bm.

Mjanma, Chiny, Pakistan

Raport wspomina też o “okrucieństwach wobec wspólnot religijnych”, popełnianych przez juntę wojskową Mianmaru, o “arbitralnym zatrzymywaniu przez władze chińskie Ujgurów i innych muzułmanów turkojęzycznych i wtrącaniu ich do obozów koncentracyjnych, więzień i obozów pracy”. Pakistanowi zarzucono wzmożenie ustawy przeciw bluźnierstwu, zagrażającej mniejszościom, jak również skrytykowano Indie za pogorszenie sytuacji mniejszości religijnych pod rządami nacjonalistów hinduskich.

Komisja zaleciła ponadto wpisanie 12 krajów na “specjalną listę obserwacyjną” ze względu na pogarszający się w nich stan wolności religijnej. Są w tym wykazie Algieria, Kuba i Nikaragua, które już wcześniej znajdowały się w wykazie Departamentu Stanu, oraz Azerbejdząn, Egipt, Indonezja, Irak, Kazachstan, Malezja, Republika Środkowoafrykańska, Turcja i Uzbekistan.

kg (KAI) / Waszyngton



 

Polecane
Emerytury
Stażowe