82 lata temu NKWD rozpoczęło likwidację obozu w Kozielsku

Osadzonymi w obozie w Kozielsku byli oficerowie (także podchorążowie) służby stałej i rezerwy Wojska Polskiego, wzięci do niewoli przez Związek Radziecki po zajęciu wschodnich obszarów Polski po 17 września 1939.
3 kwietnia z Kozielska zabrano do transportu pierwszą grupę ok. 300 jeńców. Był to początek masowych egzekucji polskich jeńców wojennych, przeprowadzonych przez NKWD.
Podobny los co polskich oficerów z obozu w Kozielsku, spotkał również polskich jeńców wojennych, przetrzymywanych w obozach w Starobielsku i Ostaszkowie.
Z obozu w Kozielsku do Katynia przewieziono w sumie (jak szacują historycy) 4 421 jeńców. Zostali oni zamordowano strzałami w tył głowy. Zamordowani jeńcy są pochowani na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu.
Zgodnie z szacunkami historyków, 3 739 polskich jeńców ze Starobielska zabito w pomieszczeniach NKWD w Charkowie, a ich ciała pogrzebano na przedmieściach miasta w Piatichatkach.
Jak szacują historycy, 6 287 polskich jeńców z Ostaszkowa rozstrzelano w gmachu NKWD w Kalininie (obecnie Twer) a pochowano ich w miejscowości Miednoje.