Archidiecezja gnieźnieńska ma nowego biskupa

Dotychczasowy proboszcz parafii pw. św. Józefa w Inowrocławiu, został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. O nominacji poinformowała 26 stycznia w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W tym samym czasie decyzję papieża Franciszka ogłosił w Gnieźnie Prymas Polski abp Wojciech Polak.
 Archidiecezja gnieźnieńska ma nowego biskupa
/ pixabay.com/WenPhotos

Nowy biskup

Ogłoszenie nominacji odbyło się po modlitwie Anioł Pański, na której każdego dnia spotykają się z Prymasem wszyscy pracownicy Kurii gnieźnieńskiej. Tego dnia, zgodnie z prośbą papieża Franciszka, modlono się w szczególności o oddalenie groźby wojny i pokój na Ukrainie. 

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w obecności Prymasa Polski, abp. seniora Henryka Muszyńskiego oraz pracowników Kurii odczytał kanclerz Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie ks. kan. Zbigniew Przybylski. 

Witając nowego biskupa pomocniczego, ks. Radosława Orchowicza, abp Wojciech Polak wskazał na wspominanych dziś w liturgii świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa, współpracowników św. Pawła, z których posługiwania i życia - jak podkreślił - płyną dwa wnioski. Pierwszy to ten, że Paweł nigdy nie pracował sam, że dobierał sobie współpracowników, którzy dzielili jego trudy i odpowiedzialność, a także byli gotowi podejmować różne zadania i reprezentować Pawła w sytuacjach trudnych. 

„Jestem wdzięczny każdej i każdemu z was za dzielenie tych trudów i odpowiedzialności. Teraz Ojciec Święty stawia u mego boku biskupa pomocniczego, aby te trudny i odpowiedzialność w pierwszej linii ze mną dzielił” - mówił abp Polak. 

Przypomniał też za papieżem Franciszkiem o czterech rodzajach bliskości, jakie realizować i pogłębiać powinien każdy biskup: bliskość z Panem Bogiem na modlitwie, bliskość z braćmi w posługiwaniu pasterskim, bliskość z kapłanami i bliskość z ludem Bożym. 

Metropolita gnieźnieński nałożył też nowemu biskupowi pomocniczemu piuskę oraz wręczył krzyż pektoralny pobłogosławiony przez papieża Franciszka - taki sam, jaki nosi Ojciec Święty - podkreślając, że wyraża on doskonale misję pasterską biskupa. 

Dziękując za nominację biskup nominat Radosław Orchowicz przyznał, że czuje się tak, jak celnik Mateusz z obrazu Caravaggia, który wskazany przez Jezusa z niedowierzaniem pyta: „ja?” Z niedowierzaniem „On?” pytają też ci, którzy są wokół Mateusza zgromadzeni.

„Tak dokładnie się teraz czuję, ale jeśli taka jest wola Boża to wierzę, że Pan Bóg tego chce i doda łaski” - mówił ks. Orchowicz dziękując raz jeszcze wszystkim, przepraszając tych, którym nie dał wystarczającego świadectwa i prosząc o modlitwę, „by to kruche naczynie jakim jest, dało się Panu Bogu poprowadzić”.

Biogram

Ks. Radosław Orchowicz urodził się 21 stycznia 1970 r. w Wysokiej (obecnie diecezja bydgoska). W miejscowym kościele pw. NMP Różańcowej otrzymał 8 lutego 1970 r. sakrament chrztu świętego. W Wysokiej skończył szkołę podstawową, a następnie kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Łobżenicy. W latach 1988-1994 odbywał formację w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1994 r. z rąk abp. Henryka Muszyńskiego. W latach 1994-1999 był wikariuszem w parafii pw. Świętej Trójcy w Strzelnie, a w latach 1999-2003 wikariuszem w parafii pw. św. Wawrzyńca w Gnieźnie. 

W latach 1998-2002 odbył studia specjalistyczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w zakresie teologii patrystycznej. W 2009 r. uzyskał tytuł doktora teologii na podstawie pracy przygotowanej pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Bogdana Częsza pt. Opatrzność Boża wobec człowieka w ujęciu św. Bazylego Wielkiego. W latach 2003-2011 pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza młodzieży i pracował w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. 

W 2011 r. został mianowany proboszczem parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Inowrocławiu. W chwili powołania na biskupa pomocniczego pełnił funkcję wicedziekana dekanatu inowrocławskiego II, członka Rady Programowej Archidiecezjalnego Studium Pastoralnego dla Kapłanów, rady ekonomicznej Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, wizytatora katechetycznego oraz  kapelana zakładu karnego w Inowrocławiu. 

Nowy biskup pomocniczy zna język niemiecki. Nie obca jest mu rzeczywistość wirtualna współprowadzi bowiem stronę i fanpage swojej dotychczasowej inowrocławskiej parafii. Ma liczną rodzinę - siostrę, brata (dwie siostry nie żyją), wielu bratanków i siostrzeńców. Jeździ na motorze, wędkuje, lubi muzykę klasyczną i religijną, a także historię, szczególnie okres II wojny światowej. Pytany, co w posłudze biskupa uważa za najważniejsze, odpowiada, że głoszenie Ewangelii i obecność. 

„Biskup musi być obecny pośród ludzi i dla ludzi. Na gorąco przychodzą mi do głowy słowa św. Augustyna: dla was jestem biskupem, ale z wami jestem chrześcijaninem . I jeszcze, by nie zapomnieć o swoim zbawieniu, mieć bliską więź z Bogiem, by jeszcze bardziej być wśród ludzi i dla ludzi” - mówi nowi biskup pomocniczy gnieźnieński.

 


 

POLECANE
Nowe kłopoty Kingi Gajewskiej i Arkadiusza Myrchy z ostatniej chwili
Nowe kłopoty Kingi Gajewskiej i Arkadiusza Myrchy

Nie ustaje burza wokół znanego małżeństwa polityków Platformy Obywatelskiej Kingi Gajewskiej i Arkadiusza Myrchy. Szef wiceministra sprawiedliwości Myrchy, minister sprawiedliwości Adam Bodnar unika odpowiedzi na pytania.

Kobiety w niemieckiej Bundeswehrze tylko u nas
Kobiety w niemieckiej Bundeswehrze

W polskiej armii wiosną 2024 roku służyło 17 334 kobiet. Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej to ponad 216 000 personelu wojskowego. Kobiety służą we wszystkich polskich korpusach i wszystkich rodzajach sił zbrojnych. Natomiast w polskiej policji zatrudnionych jest około 20 procent funkcjonariuszek.

Kubica mistrzem European Le Mans Series z ostatniej chwili
Kubica mistrzem European Le Mans Series

Zespół Orlen Team AO by TF z Robertem Kubicą w składzie zajął drugie miejsce w 4-godzinnym wyścigu na portugalskim torze Autodromo Internacional do Algarve w Portimao i zapewnił sobie tytuł w kategorii LMP2 w European Le Mans Series.

Noży też zakażą? tylko u nas
Noży też zakażą?

Po broni czarnoprochowej przyjdzie czas na ograniczenia w noszeniu noży i innej broni białej. Za przykład podawana jest Wielka Brytania, przykład oczywiście wzorcowy. Jest to element pewnej, konsekwentnie realizowanej, wizji społeczeństwa rozbrojonego, potulnego oraz kierowanego za pomocą nakazów i zakazów.

Prezydent: dzięki wysiłkowi pokolenia księdza Jerzego Popiełuszki mamy dzisiaj wolną Polskę gorące
Prezydent: dzięki wysiłkowi pokolenia księdza Jerzego Popiełuszki mamy dzisiaj wolną Polskę

W 1989 roku wolni Polacy zwyciężyli. Dzięki wysiłkowi tamtego pokolenia, księdza Jerzego, mamy dzisiaj wolną Polskę. Niestety, nie wszyscy i nie zawsze potrafią to docenić - powiedział prezydent Andrzej Duda w trakcie sobotniej mszy świętej, upamiętniającej 40. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Pilny komunikat dla mieszkańców Warszawy z ostatniej chwili
Pilny komunikat dla mieszkańców Warszawy

W nocy z soboty na niedzielę (19–20 października) w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy, w ciągu drogi ekspresowej S2, odbędą się ćwiczenia służb ratunkowych. Od godziny 23.45 w sobotę nie będzie można przejechać przez tunel.

Bestie. Odrażające zachowanie grupy osób podczas mszy za ofiary katastrofy smoleńskiej na Wawelu gorące
"Bestie". Odrażające zachowanie grupy osób podczas mszy za ofiary katastrofy smoleńskiej na Wawelu

Wstrząsający post zamieściła na swoim profilu na Facebooku Małgorzata Wassermann, córka ś.p. Zbigniewa Wassermanna, polityka PiS i ministra rządu Jarosława Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Wojna wojną, ale na wakacje trzeba wyjechać. Gdzie odpoczywają Ukraińcy? Wiadomości
Wojna wojną, ale na wakacje trzeba wyjechać. Gdzie odpoczywają Ukraińcy?

Ukraińcy, mimo trwającej w ich kraju wojny, nie rezygnują z wakacyjnych wyjazdów. Jak donosi kataloński dziennik "La Vanguardia", licznie odwiedzają np. popularne wybrzeże Costa Brava.

Niemiecki przemysł drąży kryzys. 300 tys. ludzi trafi na bruk? Wiadomości
Niemiecki przemysł drąży kryzys. 300 tys. ludzi trafi na bruk?

Alarmujące prognozy o niemieckim przemyśle przedstawił Stefan Wolf, prezes niemieckiego związku pracodawców Gesamtmetall. Jako najbardziej zagrożone redukcją pracowników gałęzie gospodarki wskazał sektory metalowy i elektryczny.

Niepokojące doniesienia. Na południu Polski zadrżała ziemia pilne
Niepokojące doniesienia. Na południu Polski zadrżała ziemia

Do niepokojącej sytuacji doszło dziś w Małopolsce. Mieszkańcy powiatu chrzanowskiego odczuli drgania ziemi.

REKLAMA

Archidiecezja gnieźnieńska ma nowego biskupa

Dotychczasowy proboszcz parafii pw. św. Józefa w Inowrocławiu, został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. O nominacji poinformowała 26 stycznia w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W tym samym czasie decyzję papieża Franciszka ogłosił w Gnieźnie Prymas Polski abp Wojciech Polak.
 Archidiecezja gnieźnieńska ma nowego biskupa
/ pixabay.com/WenPhotos

Nowy biskup

Ogłoszenie nominacji odbyło się po modlitwie Anioł Pański, na której każdego dnia spotykają się z Prymasem wszyscy pracownicy Kurii gnieźnieńskiej. Tego dnia, zgodnie z prośbą papieża Franciszka, modlono się w szczególności o oddalenie groźby wojny i pokój na Ukrainie. 

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w obecności Prymasa Polski, abp. seniora Henryka Muszyńskiego oraz pracowników Kurii odczytał kanclerz Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie ks. kan. Zbigniew Przybylski. 

Witając nowego biskupa pomocniczego, ks. Radosława Orchowicza, abp Wojciech Polak wskazał na wspominanych dziś w liturgii świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa, współpracowników św. Pawła, z których posługiwania i życia - jak podkreślił - płyną dwa wnioski. Pierwszy to ten, że Paweł nigdy nie pracował sam, że dobierał sobie współpracowników, którzy dzielili jego trudy i odpowiedzialność, a także byli gotowi podejmować różne zadania i reprezentować Pawła w sytuacjach trudnych. 

„Jestem wdzięczny każdej i każdemu z was za dzielenie tych trudów i odpowiedzialności. Teraz Ojciec Święty stawia u mego boku biskupa pomocniczego, aby te trudny i odpowiedzialność w pierwszej linii ze mną dzielił” - mówił abp Polak. 

Przypomniał też za papieżem Franciszkiem o czterech rodzajach bliskości, jakie realizować i pogłębiać powinien każdy biskup: bliskość z Panem Bogiem na modlitwie, bliskość z braćmi w posługiwaniu pasterskim, bliskość z kapłanami i bliskość z ludem Bożym. 

Metropolita gnieźnieński nałożył też nowemu biskupowi pomocniczemu piuskę oraz wręczył krzyż pektoralny pobłogosławiony przez papieża Franciszka - taki sam, jaki nosi Ojciec Święty - podkreślając, że wyraża on doskonale misję pasterską biskupa. 

Dziękując za nominację biskup nominat Radosław Orchowicz przyznał, że czuje się tak, jak celnik Mateusz z obrazu Caravaggia, który wskazany przez Jezusa z niedowierzaniem pyta: „ja?” Z niedowierzaniem „On?” pytają też ci, którzy są wokół Mateusza zgromadzeni.

„Tak dokładnie się teraz czuję, ale jeśli taka jest wola Boża to wierzę, że Pan Bóg tego chce i doda łaski” - mówił ks. Orchowicz dziękując raz jeszcze wszystkim, przepraszając tych, którym nie dał wystarczającego świadectwa i prosząc o modlitwę, „by to kruche naczynie jakim jest, dało się Panu Bogu poprowadzić”.

Biogram

Ks. Radosław Orchowicz urodził się 21 stycznia 1970 r. w Wysokiej (obecnie diecezja bydgoska). W miejscowym kościele pw. NMP Różańcowej otrzymał 8 lutego 1970 r. sakrament chrztu świętego. W Wysokiej skończył szkołę podstawową, a następnie kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Łobżenicy. W latach 1988-1994 odbywał formację w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1994 r. z rąk abp. Henryka Muszyńskiego. W latach 1994-1999 był wikariuszem w parafii pw. Świętej Trójcy w Strzelnie, a w latach 1999-2003 wikariuszem w parafii pw. św. Wawrzyńca w Gnieźnie. 

W latach 1998-2002 odbył studia specjalistyczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w zakresie teologii patrystycznej. W 2009 r. uzyskał tytuł doktora teologii na podstawie pracy przygotowanej pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Bogdana Częsza pt. Opatrzność Boża wobec człowieka w ujęciu św. Bazylego Wielkiego. W latach 2003-2011 pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza młodzieży i pracował w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. 

W 2011 r. został mianowany proboszczem parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Inowrocławiu. W chwili powołania na biskupa pomocniczego pełnił funkcję wicedziekana dekanatu inowrocławskiego II, członka Rady Programowej Archidiecezjalnego Studium Pastoralnego dla Kapłanów, rady ekonomicznej Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, wizytatora katechetycznego oraz  kapelana zakładu karnego w Inowrocławiu. 

Nowy biskup pomocniczy zna język niemiecki. Nie obca jest mu rzeczywistość wirtualna współprowadzi bowiem stronę i fanpage swojej dotychczasowej inowrocławskiej parafii. Ma liczną rodzinę - siostrę, brata (dwie siostry nie żyją), wielu bratanków i siostrzeńców. Jeździ na motorze, wędkuje, lubi muzykę klasyczną i religijną, a także historię, szczególnie okres II wojny światowej. Pytany, co w posłudze biskupa uważa za najważniejsze, odpowiada, że głoszenie Ewangelii i obecność. 

„Biskup musi być obecny pośród ludzi i dla ludzi. Na gorąco przychodzą mi do głowy słowa św. Augustyna: dla was jestem biskupem, ale z wami jestem chrześcijaninem . I jeszcze, by nie zapomnieć o swoim zbawieniu, mieć bliską więź z Bogiem, by jeszcze bardziej być wśród ludzi i dla ludzi” - mówi nowi biskup pomocniczy gnieźnieński.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe